Сьогодні страховий ринок займає провідне місце серед інших систем відносин, оскільки його продуктом є специфічна послуга – страховий захист, що має неабияке значення для забезпечення розвитку економіки в країні. Надання страхових послуг нерезидентами є важливим чинником активізації соціальноекономічних процесів та поліпшення інвестиційного клімату. В контексті останніх зрушень щодо діяльності філій страховиківнерезидентів, страховий ринок України, який є досить молодим, належить до категорії найпотужніших і найдинамічніших сегментів фінансового ринку, про що свідчить процес його становлення в ретроспективі.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У 1993 році було прийнято Декрет Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) «Про страхування», який став першою спробою побудови цивілізованого страхового ринку та здійснення нагляду за страховою діяльністю. У 1996 р. був ухвалений Закон України «Про страхування» (далі – Закон), до якого неодноразово вносилися зміни та доповнення з метою ефективного регулювання страхового ринку. Важливим нововведенням з 16 травня 2008 р. став дозвіл нерезидентам здійснювати страхову діяльність в Україні. Але до 2013 р. їхні можливості були значно обмежені порівняно зі страховикамирезидентами, оскільки дозволялися лише такі види діяльності: виключно зі страхування ризиків, пов’язаних з морськими перевезеннями, комерційною авіацією, запуском космічних ракет і фрахтом (включаючи супутники), у разі, якщо об’єктом страхування є майнові інтереси, пов’язані з товарами, які транспортуються, та/або транспортним засобом, яким вони транспортуються, та/або будьяка відповідальність, що виникає у зв’язку з таким транспортуванням товарів; перестрахування; страхове посередництво, таке як брокерські та агентські операції; допоміжні послуги зі страхування, такі як консультаційні послуги, оцінка актуарного ризику та задоволення претензій.
17 травня 2013 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про страхування», який був прийнятий у 2005 р. з метою гармонізації національного законодавства у зв’язку з вступом України до Світової організації торгівлі (далі – СОТ). Імплементація норм вищезазначеного документа є важливим кроком до лібералізації доступу на український страховий ринок, що відкриває нові обрії для іноземних страховиків та/або перестраховиків. Отже, можна стверджувати, що нова редакція Закону має на меті спрощення процедури входження страховиківнерезидентів на вітчизняний ринок шляхом введення низки резонансних новел.