25 червня 2013, 14:25

Поняття конструктивної загибелі застрахованого автомобіля

Негативні наслідки для страхувальника

Опубліковано в №26 (368)

Денис Конюшко
Денис Конюшко «Страховий юрист, ЮК» Адвокат

Уклавши договір страхування, страхувальник набуває впевненості, що за настання страхового випадку всі збитки будуть відшкодовані й подія для нього закінчиться мінімальними втратами, навіть у випадку повної загибелі його автомобіля. Але, на жаль, так буває не завжди, і один з аспектів відсутності повного захисту криється в наявності поняття конструктивної загибелі транспортного засобу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перед тим як розпочати, наведемо визначення конструктивної (тотальної) загибелі автомобіля. Відразу зазначимо, що законодавство такого поняття не передбачає (є «економічна доцільність ремонту», проте ці визначення не тотожні) і страховики визначають зміст цього поняття на свій розсуд – виключно в договорах та правилах страхування.

Конструктивна загибель транспортного засобу (далі – ТЗ) являє собою ситуацію, коли оціночна вартість відновлювального ремонту становить понад 70 відсотків від дійсної вартості автомобіля. Таке визначення підходить до договорів страхування майже всіх страховиків. Різниця тільки в розмірі граничного відсотка (звичайно страховики виставляють від 60 до 80%). Інколи деякі страховики прописують й інше поняття конструктивної загибелі, як от: «…конструктивна загибель – це випадок, коли вартість відновлення пошкодженого ТЗ перевищує різницю між страховою сумою, встановленою на відповідний період надання послуг, та вартістю залишків ТЗ». Але суттєвої різниці між першим і другим варіантом немає.

Актуальне судове рішення

Згідно з наявними в матеріалах справи документами у результаті ДТП, яке сталося 01.05.2007, відбулася «тотальна загибель» застрахованого транспортного засобу MAZDA 3, державний реєстраційний номер АТ 1485 АІ, оскільки вартість відновлювального ремонту перевищує 80% його дійсної вартості на момент укладення Договору страхування, що не заперечується ні позивачем, ні відповідачем (Справа № 25/422).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати