26 жовтня 2021, 17:21

...(не) залишитись біля розбитого корита: що варто знати, купуючи авто

Опубліковано в №20 (750)

Олександр Суханов
Олександр Суханов «Ario Law Firm» молодший юрист

Ще у березні 2021 р. почали з’являтися новини про перевищення «рівня автомобілізації» у Києві: 400 авто на 1000 жителів. А нещодавно голова КМДА Віталій Кличко повідомив, що муніципальні камери зафіксували на автошляхах міста 1 млн 60 тис. автомобілів. Кількість автовласників збільшується в геометричній прогресії. Та нові авто коштують недешево, тому все більше людей надають перевагу купівлі автомобілів, що були у використанні. Як не залишитись «біля розбитого корита», придбаваючи авто?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як не придбати б/у «кота в мішку»?

Наразі є декілька способів зареєструвати авто на нового власника. Найпоширеніший —

Оформлення договору купівлі-продажу в сервісному центрі МВС

У роботі такі центри керуються «Порядком державної (пере)реєстрації автомобілів й іншого транспорту», затвердженим постановою Кабміну від 7.09.1998 р. №1388.

Перевага такої перереєстрації в тому, що під час її проведення легкові авто підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС для звірення ідентифікаційних номерів їх складових з номерами, зазначеними в поданих власником документах. За результатами огляду в документах, які подаються для держреєстрації, робиться відповідна відмітка чи складається акт огляду.

Відповідно, якщо автомобіль викрадений або перебуває у заставі/кредиті/ арешті чи під будь-яким іншим обтяженням, огляд під час держперереєстрації ним пройдений не буде.

Укладання договору купівлі-продажу автомобіля у нотаріуса

Цей варіант теж досить надійний, бо нотаріус перевіряє правдивість наданих документів і відсутність на автомобіль будь-яких обтяжень, чи то заборона відчуження, арешт чи наявність кредиту. А перед підписанням самого договору треба уважно ознайомитися з його змістом. У ньому обов’язково мають бути зазначені:

1) дата та місце оформлення договору купівлі-продажу авто, відомості про обидві його сторони відповідно до підтверджувальних документів;

2) детальна інформація про авто як предмет угоди на підставі техпаспорта;

3) вартість авто та погоджений з продавцем порядок оплати;

4) підписи сторін договору, що підтверджують згоду обох і приводять його у дію, та належне нотаріальне посвідчення;

5) згода другого з подружжя у випадку, якщо майно купляється спільно.

Зобов’язання, що випливають з договору, вважатимуться повністю виконаними лише після внесення відповідних даних про нового власника у техпаспорт.

Зверніть увагу: до нотаріального договору купівлі-продажу авто обов’язково складається акт прийому-передачі, який показуватиме як сам факт передачі авто, так і його стан на момент придбання. Також майте на увазі: якщо ви перебуваєте у шлюбі,при укладенні нотаріального договору купівлі-продажу авто знадобиться нотаріально засвідчена згода другого з подружжя (ч. 3 ст. 65 Сімейного кодексу України).

Фактично це документ, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу та його складових, що мають ідентифікаційні номери. Це означає, що за наявності такого договору і впевненості у відсутності на автомобілі обтяжень ви разом з власником авто йдете у сервісний центр МВС України, проходите описаний вище огляд і безперешкодно здійснюєте перереєстрацію права власності.

Без огляду на спосіб оформлення договору ви маєте оплатити адмінпослуги з перереєстрації транспортного засобу, яка для всіх категорій авто іноземного виробництва чи окремих агрегатів (з видачею номерного знака) становить орієнтовно 695 грн.

Купівля «за довіреністю»

Цей спосіб є найшвидшим, адже не потрібно ставати в електронну чергу до сервісного центру МВС.

Треба лише отримати від власника авто нотаріальну довіреність та техпаспорт, після чого ви отримуєте право користування бажаним авто. Та важливо розуміти, що в такому випадку право власності на «придбаний» автомобіль залишається у попереднього власника.

Які ризики це несе?

І. Фактичний власник транспорту має право у будь-який час відкликати довіреність на вас.

ІІ. Довіреність припинить свою дію після закінчення строку, на який вона видана, що позбавить вас права подальшого використання авто.

Також її дія припиняється у випадку смерті «продавця», визнання його недієздатним або померлим.

ІІІ. Якщо подружжя «продавця» прийме рішення розірвати шлюб, є ризик, що авто підлягатиме поділу, бо є спільно набутим майном. Чи виявить новий власник бажання передавати його вам у користування за новою довіреністю, невідомо.

IV. Якщо ж ви продасте передане за довіреністю авто, фактичний його власник має право вимагати від вас суму, за яку воно було продане. Що найгірше, він буде юридично правий, бо укладені вами угоди фактично укладаються від імені власника. Тобто довіритель надає вам право укладати угоди щодо авто від його імені, але не отримати гроші за купівлю-продаж.

V. Ви несете відповідальність за завдані «продавцю» збитки, що надає йому право звернутися до суду для отримання від вас грошових коштів за надуману шкоду його авто.

VI. Ну, і врешті. «Продавець» може в будь-який момент знову продати переданий вам автомобіль, і вже новий власник має повне право витребувати у вас уже своє, законно придбане авто.

Чи є спосіб мінімізації цих ризиків? Так! Коли отримаєте довіреність від «продавця», варто якнайшвидше звернутися до сервіс-центру і здійснити перереєстрацію права власності на придбане авто на підставі виданої довіреності. Якщо вона не містить заборони щодо здійснення перереєстрації, ви навіть маєте право зареєструвати авто на себе, а якщо заборона таки є, — на членів своєї родини чи особу, якій довіряєте.

Проте, купуючи авто «за довіреністю», ви маєте розуміти, що його власник може приховати інформацію щодо перебування автомобіля у заставі, кредиті або під арештом. Існує й вірогідність, що він був викрадений чи є «двійником».

Щодо «двійників». У світлі моди на пригон автомобілів з-за кордону недобросовісний продавець для уникнення проходження розмитнення та ухилення від сплати податків і зборів міг знайти аналогічне авто по марці, моделі та кольору, зробити дублікат комплекту номерного знака та підробити техпаспорт. Відрізнити авто-двійник від справжнього без перевірки по базах даних, яка робиться у сервіс-центрі МВС або при укладанні договору купівлі-продажу у нотаріуса, неможливо.

Як не придбати нового «кота в мішку»

Якщо ви вирішили придбати новий автомобіль з автосалону, то маєте знати, що така процедура обов’язково супроводжується укладанням договору купівлі-продажу автомобіля та його наступним підписанням. Документ вам нададуть співробітники салону.

Обов’язково зверніть увагу на строк поставки автомобіля й подробиці, пов’язані з авансовою виплатою та зазначенням у договорі обраної вами комплектації. При отриманні авто ретельно перевірте відповідність комплектації, стан лакофарбового покриття, роботу та справність усіх систем і світлових приладів. Лише після того, як переконаєтесь у їх якості, підписуйте договір та акт приймання-передачі.

Зверну увагу, що за першої держреєстрації в Україні у сервісних центрах МВС при набутті права власності на легкові авто здійснюється сплата збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Його розмір становить 3, 4 або 5% та залежить від вартості авто, яка визначається за договором купівлі-продажу:

  • 3% — якщо вартість менша за 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (на 01.01.2021 р. — до 374 550 грн);
  • 4% — якщо вартість більша за 165, але не більша за 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (на 01.01.2021 р. — від 374 550 грн до 658 300 грн);
  • 5% — якщо вартість більша 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (понад 658 300 грн).

Після реєстрації транспортного засобу у сервіс-центрі МВС ви отримаєте техпаспорт і комплект номерних знаків.

Не забувайте про фінмоніторинг

Відповідним законом встановлено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна з них, дорівнює чи перевищує 400 тис грн. Це означає, що при сплаті за авто понад цю суму банк надасть вам так звану анкету фінмоніторингу для заповнення.

Важливо! Заповнення анкети не означає, що банк відразу проведе фінансову операцію. Вам доведеться чекати підтвердження банку, а у випадку виникнення у нього сумнівів грошовий переказ буде тимчасово заблокований і банк запросить підтверджуючі походження грошових коштів документи

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати