Минуло трохи більше року з дня набрання чинності Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі – Закон), який викликав бурхливі емоції в суспільстві через запровадження централізованої бази даних, яка зберігатиме невичерпний перелік персональних даних про всіх громадян України. З огляду на це, низка представників правозахисних громадських організацій провели пресконференцію, на якій розглянули тенденції, що простежуються у зв’язку з дією цього Закону.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як зазначила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, вести цю базу даних буде Міністерство внутрішніх справ, що не може не вплинути на громадських активістів та опозиційних депутатів.
На передбачений Законом Єдиний державний демографічний реєстр (далі – ЄДДР) уряд цього року виділив 293 млн грн, а протягом двох наступних років планується виділення ще 500 млн грн.
Законом передбачається, що в цій базі зберігатиметься інформація про кожного громадянина: інформація про батьків і рідних, реквізити виданих документів, відцифрований зразок підпису та фото обличчя, інформація про місце реєстрації, про власність, біометричні дані та інформація з усіх баз даних, які є в державі.
Пані Тетяна зауважила, що експерти давно б’ють на сполох, проте отримали відповідь від Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, що цей Закон, попри прийняття ще в минулому році, досі не почав діяти. Однак він все ж діє, на нього вже виділяються кошти з державного бюджету.