24 вересня 2013, 14:52

Досудове врегулювання спорів у деліктних правовідносинах у сфері страхування

Обов’язок чи право?

Опубліковано в №39 (381)

Роман Кравченко Начальник відділу по роботі з вхідними позовами Юридичного управління ПрАТ «АСК «ІНГО Україна»

При виникненні страхових випадків досить часто виникають спірні ситуації: визнання страховою компанією випадку страховим, визначення розміру страхового відшкодування та інші.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Не завжди вдається врегулювати спірні питання в деліктних правовідносинах у сфері страхування мирним шляхом, відповідно суб’єктам у сфері страхування (страховик, страхувальник, особа, яка має право на отримання страхового відшкодування) доводиться звертатися з позовом до суду. При зверненні особи до суду виникає питання обов’язковості пред’явлення вимоги в досудовому порядку.

На мою думку, у даних правовідносинах, обов’язок звернення особи в досудовому порядку залежить від суб’єкта звернення та від виду страхування.

У спорах про відшкодування шкоди у порядку регресу, які виникають в зв’язку зі сплатою страхового відшкодування, де суб’єктами звернення виступають страхові компанії, які звертаються до фізичних та юридичних осіб, досудове звернення до боржників не обов’язкове, оскільки ні Цивільним процесуальним кодексом України ні Господарським процесуальним кодексом України, ні будь-якими іншими нормами законодавства обов’язок досудового звернення пред’явника свої вимог до боржника щодо цих категорій справ не передбачений. Отже, необхідно зазначити, що досудове звернення в таких правовідносинах – це право особи.

На практиці трапляються випадки, коли боржники чи їх представники посилаються на ч. 1 ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України, яка зазначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів або на ч. 1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, в якій вказано, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку, набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з установленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати