07 грудня 2023, 16:57

Результати діяльності дисциплінарної комісії арбітражних керуючих за період 2022-2023 років

Денис Ткаченко
Денис Ткаченко арбітражний керуючий, член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих

Незважаючи на повномасштабне вторгнення на територію нашої держави, Дисциплінарна комісія арбітражних керуючих продовжила та продовжує свою роботу, навіть попри те, що деякі її члени територіально знаходяться в різних містах країни, таких як Київ, Дніпро, Харків і Рівне. Дисциплінарна комісія змогла налагодити проведення своїх засідань у форматі онлайн, що дає змогу оперативно й чітко виконувати покладені на неї обов’язки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, відповідно до чинного законодавства Дисциплінарна комісія арбітражних керуючих (далі — Комісія) складається із семи осіб, три з яких (зокрема голова Комісії) є працівниками регулятора — Міністерства юстиції України, а чотири — діючими арбітражними керуючими, які були обрані незалежною Асоціацією арбітражних керуючих України. Наразі головою Комісії є заступниця міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак.      

Незважаючи на певну кількісну перевагу у складі Комісії з боку арбітражних керуючих (чотири на три), у Комісії не відбувається будь-якого зловживання такою перевагою, майже всі рішення приймаються одностайно. Зокрема, цікавими є результати статистичних даних щодо оскаржень рішень Комісії у судовому порядку. Наприклад, у 2023 році на рішення Комісії взагалі не було подано позовів, у 2022-му подано один позов, у 2021році — 10 позовів, у 2020-му — чотири позови, а у 2019 році — 33 позови. 

Міністерство юстиції України 9 листопада 2023 року провело круглий стіл на тему: «Відвертий діалог: результати діяльності Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих за 2023 рік». Захід відбувся за участі всіх діючих членів Комісії, а також фахівців у сфері банкрутства, суддів, арбітражних керуючих, представників кредиторів, учасників у справах про банкрутство.

На заході обговорили такі питання:

  • порядок оформлення рішень Комісії;

  • особливості дисциплінарної практики;

  • формування складу Комісії;

  • критерії віднесення виявлених порушень до діяльності арбітражного керуючого;

  • оцінки застосування арбітражним керуючим законодавства про банкрутство адміністративними судами.

Також під час круглого столу всі бажаючі мали змогу поставити запитання членам Комісії, обговорити їх та отримати на них аргументовані відповіді. На жаль, деякі учасники ринку банкрутства досі вважають, що Комісія є перевіряючим органом, тоді як основним її завданням є розгляд питань і прийняття рішень щодо притягнення арбітражних керуючих до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку за результатами вже проведених перевірок. Крім цього, члени Комісії наголосили, що результати діяльності арбітражного керуючого впливають на ефективність застосування процедури банкрутства, тому важливим є врегулювання роботи Комісії. Зі свого боку Комісія у своїй роботі має дотримуватися принципів законності, офіційності та доступності, рівності усіх перед законом, презумпції невинуватості й права на захист. 

Варто зазначити, що сфера банкрутства в нашій державі вже не перший рік отримує вагому підтримку та внесок з боку проєкту Європейського Союзу «Право-Justice». Наприклад, за підтримки проєкту за результатами аналізу практики дисциплінарних проваджень щодо арбітражних керуючих було підготовлено та опубліковано два звіти, з якими можна ознайомитися у загальному доступі за посиланнями:

1 звіт

2 звіт

За результатами таких звітів національними та іноземними експертами проєкту ЄС «Право-Justice» були надані рекомендації у сфері неплатоспроможності та дисциплінарних проваджень щодо арбітражних керуючих, які вже взяли до уваги та враховують учасники ринку банкрутства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати