10 January 2024, 10:48

Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як змінилося жіноче лідерство у професії після 24 лютого 2022 року, що зараз об’єднує жінок, надає сили та тримає на ногах, які три складові стійкості в часи війни, ми запитали у лідерок нещодавно проведеного дослідження Ukrainian Women in Law 2023.

19

Амінат СУЛЕЙМАНОВА, керуюча партнерка, адвокатка АGA Partners Law Firm

1. Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни.

Жіноче лідерство, у моєму розумінні, однозначно пов’язане з найсильнішими жіночими якостями, серед яких: 

Гнучкість. Справжня стійкість без гнучкості неможлива. Треба адаптуватися, не втрачаючи орієнтирів.

Захист. Насправді захищати своїх — це надпотужний жіночий інстинкт. Він надзвичайно розвинений у всіх жінок-лідерок. Коли фокусуєшся на захисті своїх, стійкість зростає автоматично.

Любов. Без неї все неважливо і позбавлене сенсу. Коли чітко розумієш, з чого ти складена, що є сенсом і головним у житті, сили помножуються. Коли те, що ти робиш — це твоя справжня пристрасть, то немає сили, яку не подолати.

2. Як війна змінила мене?

Я зрозуміла, що зовсім не складаюся з речей матеріального світу. Я усвідомила, що насправді для життя потрібно зовсім небагато матеріального, проте значно важливіше те, що в нас завжди було і ми сприймали, як належне: вільне суспільство, в якому ти маєш можливість реалізуватися та бути тим, хто ти є. Це і є вирішальним для мене.

23

Ольга ПРОСЯНЮК, керуюча партнерка AverLex

1. Враховуючи виклики часу, якою є нова роль жінки-лідерки у професії?

У нашій професії важливо робити свою справу віддано, впевнено та з любов’ю. Як керівник та адвокат я завжди орієнтуюсь на ці цінності, роль яких наразі посилилась. Від якісно наданого юридичного захисту залежить доля інших людей.

Також особливо важливого значення набуває менторство, оскільки зміни та важливі рішення приймаються набагато швидше. І за останній рік виник широкий запит на обмін досвідом з провідними експертами відповідної сфери.

2. Що надає вам сили та впевненості у цей важкий час?

Найбільшу силу мені надає моя сім’я, близькі люди та команда. Довготривалі теплі стосунки між тими, з ким проводиш найбільше часу, є надійним джерелом сили та підтримки. І не менш важливо для сили та впевненості бути чесними з самим собою та оточуючими людьми.

3. Як повномасштабна війна змінила нас зсередини?

Наразі відбувається багато змін, але одним із найважливіших є стан, коли ми перестали боятись невизначеності, а опанували її, та продовжуємо робити все необхідне для нашої перемоги.

25

Анна ОГРЕНЧУК, керуюча партнерка Юридичної групи LCF

1. Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни. 

По-перше, чимало досліджень свідчать про стійкість жінок у часи невизначеності та криз. Я вивчала результати опитувань, що проводилися під час і після потужної фінансової кризи 2008 року, пандемії COVID-19 і вже повномасштабної війни. Йдеться не лише про стійкість жінок, а і про ефективність кризового менеджменту. Своєчасні правильні методи подолання викликів, адаптація до нових реалій, ухвалення рішень в умовах абсолютної турбулентності, небезпеки для життя дають змогу бізнесу вижити і навіть розвиватися. Для когось, наприклад, війна стала поштовхом відкрити бізнес або масштабувати проєкти. Жіноче лідерство найбільш помітне, звісно, в приватному секторі, але останнім часом актуалізоване у сфері державного управління, і це не може не тішити. Тому для мене складова стійкості — ефективний кризовий менеджмент.

По-друге. Пам’ятаєте книгу «Людина у пошуках справжнього сенсу» Віктора Франкла, відомого психіатра, який пройшов нацистські концтабори? Він пише про те, що першими ламалися ті, хто вірили, що скоро все закінчиться. Після них ті, хто не вірили у те, що це колись закінчиться. Вижили ті, хто фокусувалися на своїх діях, жили тут і зараз. Для мене це близько. Бо я концентруюся на тому, що відбувається, живу, працюю, допомагаю тут і зараз. Команда розділяє такі цінності, супроводжує клієнтів, розв’язує складні кейси, надає безоплатні юридичні консультації для людей, які постраждали в результаті збройної агресії рф, ми всі разом працюємо над змінами до законодавства, щоб наблизити та адаптувати Україну, систему правосуддя до стандартів ЄС. Ми підтримуємо волонтерські проєкти, що допомагають пораненим героям тут і зараз. Ми формуємо відповідальність вже сьогодні. Хоча, звісно, ми всі чекаємо і віримо у найголовніше — перемогу та мир для України. Але віримо і в маленькі локальні перемоги, бо саме з них складаються великі цілі. Тому команда — це ще одна складова стійкості в часи війни. І, мабуть, командна гра також є частково відповіддю на ваше запитання: 

2. Що надає сили та впевненості у цей важкий час?

Ви знаєте, ми повноцінно запрацювали у квітні 2022 року, коли Київська область була звільнена від тимчасової окупації. У травні команда вже була у повному складі, і у жодного та жодної з колег не виникло запитання: «Чому ми тут?». Низка наших співробітників взяли до рук зброю, тому ми просто не мали права бути десь не в робочому процесі, кинути клієнтів, не відповідати на запити про допомогу від бізнесу та фізичних осіб. Рівень компетентності, внутрішня підтримка, глобальне розуміння, що ти робиш важливі та правильні речі, розвиваєш професію, сплачуєш податки, несеш відповідальність за життя країни — це те, що демонструє і сповідує команда. І водночас це і є силою та впевненістю у важкий час. 

Але, з іншого боку, які б сильні ми не були ззовні, війна, на жаль, має свій вплив. І вона торкнулася кожного тією чи іншою мірою. Тому важливо також приділяти час своєму ментальному здоров’ю, працювати над собою. 

3. Як війна змінила мене?

Загострила почуття. Як мати я відчуваю невимовний біль за смерть дітей, яких вбила росія, за дітей, які були депортовані в рф. Разом із міжнародними партнерами ми підключилися до розробки механізмів їх повернення. Займаємося проблематикою вилучення дітей за кордоном із українських сімей, які мають статус тимчасового захисту. 

Кейсів багато, вони різні, і хочеться знайти ефективне швидке рішення.

20 Анжеліка ЛІВІЦЬКА, партнерка Arzinger 

1. Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни.  

Я точно розділяю жіноче лідерство у бізнесі й у родині. Адже ці складові різні. 

Якщо йдеться про бізнес, тут варто забути про гендер:

  • холодний розум і чіткі професійні стандарти; 

  • вміння бачити ситуацію комплексно;

  • довгострокове і чітке планування.  

Так, навіть якщо зараз все наше життя має багато невідомих, у мене є план (заходи на рік, KPI, досягнення).  

Важливий також єдиний і прозорий професійний стандарт — грати за однаковими правилами. Коли всі грають за різними, вони грають один проти одного.

Якщо говорити про складові стійкості у родині, то вони зовсім інші. 

Моїми складовими стійкості тут є:

  • Мудрість. Розуміння того, що коли чоловік і дитина втомлені, їм потрібні гарячий чай, смачна вечеря, ніжні обійми і моя готовність вислухати й підтримувати.

  • Вміння любити і прийняття. Чоловік отримав важке поранення на війні і, на жаль, втратив праву ногу. В нього протез. Маленька донька запитувала в мене: «Чому в татка немає ноги?». Я пояснила їй, що тато був на війні, захищав країну і втратив ногу. Тому зараз він супермен і залізна людина. Доня росте з цим розумінням і всім друзям каже, що її тато — залізна людина і супермен, який захищав нашу країну. Вміння любити і приймати людину, якою вона є — це запорука і власної стійкості, і стійкості відносин. 

  • Розуміння моїх особистих кордонів. У мене є чіткі людські стандарти, які я не дозволю порушувати.     

2. Як війна змінила мене? 

Для мене війна почалася ще у 2014 році. Всі тоді це називали АТО. У червні, щойно почали приходити борти з пораненими, я прийшла волонтерити у Київський військовий госпіталь. Чергувала так два роки (після роботи та у всі вихідні). Годувала, прибирала, купувала ліки, одяг, допомагала з документами, супроводжувала на протезування, мила, підтримувала. 

Там і зустріла чоловіка, він був одним із моїх важкопоранених. Серпень 2014 року. Два тижні «Градів» з території рф. Тож війна познайомила мене із чоловіком.

Щодо повномасштабного вторгнення, то воно змусило відчути себе більшою лідеркою. 

Пам’ятаю, як перші півтора місяця я працювала переважно з укриття. Київ було закрито, Київську область окуповано. Зачинені магазини, аптеки. З їжі в нас були макарони і шоколад. Вже потім вдалося виміняти курку. Весь цей час я запевняла клієнтів, що ми впораємося. Робила проєкти, випускала огляди законодавства і написала всім, кого знала у державних органах, запитання: «Чим я, моя команда й експертиза можуть вам допомогти?».  

Я точно тоді розуміла: 

  • Не буду кудись бігти.

  • Зроблю свій максимум.

  • Буду до останнього захищати те і тих, кого люблю. 

21 Таліна КРАВЦОВА, партнерка Asters 

1. Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни

  • Віра в перемогу допомагає залишатися стійкою, попри будь-які зовнішні виклики. Коли я думаю про щоденний подвиг захисників і захисниць України, то розумію, що просто не можу дозволити собі розклеїтися.

  • Підтримка близьких, адже сім’я — це опора для кожного з нас. Під час війни атмосфера любові та підтримки рідних особливо важлива.

  • Командна робота, бо ми багато часу проводимо на роботі в колі колег. Тому взаєморозуміння у команді та готовність кожного працювати заради спільної мети дуже важливі. Моя команда в Asters складається зі 100% близьких мені по духу людей, на яких я завжди можу розраховувати.

2. Як війна змінила мене?

Війна навчила мене ще більше цінувати кожен день, не відкладати життя на потім і не шукати зручних моментів. Війна зробила український народ єдиним і незламним. Я виросла на Півдні України й усе життя в побуті та на роботі спілкувалася російською. З початку великої війни у мене з’явилося бажання спілкуватися рідною українською мовою, і сьогодні щодня це роблю.

Інста Пости (5) Олена ПЕРЕПЕЛИНСЬКА, партнерка Integrites

1. Жіноче лідерство: три складові стійкості в часи війни

Насправді ці складові стосуються усіх лідерів, чи то жінка, чи чоловік. Я би виділила такі: по-перше, дбати про своє самопочуття і рівень ресурсу на роботу, сім’ю та інші сфери життя. Треба віднайти свої способи робити паузу, розслабитися і обов’язково допомагати з цим найближчим людям. Чудово, якщо зробити паузу виходить разом із ними. Мені дуже подобається вислів «Стій і допомагай вистояти тим, хто поруч». Це саме про українців під час війни.

По-друге, працювати. Робота дуже допомагає відволікатися від новин і балансувати емоційний стан загалом. Водночас варто визначити для себе ту її складову, яка триматиме на плаву в особливо складний час. Це можуть бути соціально значущі Pro bono проєкти. Для мене цим проєктом стала регулярна роз’яснювальна робота на українських і міжнародних майданчиках щодо стягнення збитків із рф та притягнення її до відповідальності.

І по-третє, варто обрати для себе прийнятний спосіб допомагати Україні перемогти. Варіантів дуже багато. У моєму випадку — це говорити на міжнародних майданчиках, аби просувати необхідні Україні зміни.

2. Як війна змінила мене?

Війна змусила переглянути ставлення до багатьох людей і речей у житті. В умовах, коли все, що приймав як даність, опиняється під великим ризиком, починаєш набагато більше це цінувати.

24 Каріна ПАНЧЕНКО, керуюча партнерка Miller 

1. З огляду на виклики часу, якою є нова роль жінки-лідерки у професії?

Для мене жінка-лідерка в юридичній професії зараз:

  • Не боїться змін, а адаптується до них і щодня бореться з новими викликами.

  • Бачить можливості в людях і допомагає розкрити свої таланти.

  • Щодня обирає чинити правильно, навіть якщо це найскладніший шлях.

2. Що надає вам сили та впевненості у цей важкий час? 

Найбільше — це, звісно, віра в те, що кожен має на своєму місці робити все від себе залежне для досягнення спільної мети. Притому, що ти не маєш очікувати нічого, але завжди вірити в результат. Також щодня мені надає сили рухатися до наших спільних цілей команда Miller law firm, бо вона вірить у ці цілі й викладається на повну, щоб їх досягнути. 

3. Як повномасштабна війна змінила нас зсередини?

Зробила жорсткішими до ворогів, але більш підтримуючими для наших друзів — колег, клієнтів і тих, хто щодня захищають нас на воєнному фронті.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати