Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ukrainian Women in Law під час війни
Наша ідея та задача — насамперед підтримати жінок-юристок, які під час цієї руйнівної війни готові впроваджувати зміни в Україні та стали її міцним тилом. По-друге, дослідити, як змінилося жіноче лідерство у професії після 24 лютого 2022 року, визначити, що зараз об’єднує жінок, надає сили та тримає на ногах.
Юристки відповідають за свої команди, допомагають ЗСУ, біженцям, волонтерять, закуповують продукти, ліки та військове спорядження на фронт, потужно представляють Україну на міжнародних майданчиках та в міжнародних судах — роблять все можливе і неможливе, щоб країна вистояла та перемогла.
Як проводилося дослідження?
Цей рейтинг формувався на основі опитування представників юридичного бізнесу, адвокатури, юридичних департаментів та редакції ЮГ, яка є галузевим експертом ринку. Ми дослідили досвід роботи 120-и юридичних компаній ринку у воєнні роки.
Історія дослідження
Хочу нагадати, що дослідження Ukrainian Women in Law має свою історію з 2016 року. Весь цей час ми аналізуємо зміни, що відбулися, визначаємо найбільші здобутки, оцінюємо показники гендерного балансу юридичного ринку.
Ukrainian Women in Law 2023
Цього року дослідження представлене такими номінаціями:
-
«Жінки-лідерки, які вплинули на розвиток правничої спільноти»
-
«Жінки-лідерки юридичного ринку»
-
«Лідерки — корпоративні юристки»
-
«Впливові юристки-політикині, судді, правозахисниці, громадські діячки»
-
Вперше презентуємо номінацію: «Лідерки — зірки нової генерації»
Для перегляду натисніть на зображення
Головні критерії дослідження Ukrainian Women in Law 2023 в номінації «Жінки-лідерки юридичного ринку»
-
визнання на глобальному рівні, присутність у загальновизнаних міжнародних рейтингах (The Chambers, The Legal 500, Who's Who Legal тощо);
-
визнання за результатами експертної оцінки редакції «Юридичної Газети»;
-
соціальна та громадська активність, що включає участь у публічних заходах, професійних організаціях, законотворчу активність, ефективну взаємодію з громадськими інституціями. Жінки вплинули на формування тенденцій у практиках, внесли значний вклад у стабілізацію не лише професійної сфери, але й громадянського та політичного життя країни в умовах повномасштабної війни;
-
крос-рекомендаціі колег, що визначаються кількістю голосів за підсумками опитування;
-
жінки є партнерками фірми або власниками бізнесу.
Для перегляду натисніть на зображення
За результатами дослідження Ukrainian Women in Law 2023, ЮГ визначила жінок-юристок, які інвестували свою енергію та потенціал у підтримку ЗСУ, своїх команд, правничої спільноти під час повномасштабної війни.
Для перегляду натисніть на зображення
Аналітика
Співвідношення чоловіків і жінок у категоріях «юрист», «старший юрист» у вітчизняних юридичних фірмах протягом останніх років залишається сталим. Найбільші позитивні зрушення за останні роки відбулися в категорії «радники»: баланс тримається на рівні 43%, але без тенденцій до зростання.
Майже 50% жінок — категорія «старший юрист». Жінки перемагають за кількістю у категоріях «юрист» — 56%, та «молодший юрист» — 57%. Під час професійного росту пропорції змінюються, на топових посадах жінок меншає — категорії партнерів — 32% жінок, серед керуючих партнерів — 37%. Ситуація залишається незмінною — такий баланс (30:70) тримається останні роки.
«Загалом на юридичному ринку можна спостерігати тенденцію, за якої жінки займають невеликий відсоток високооплачуваних партнерських позицій», — говорять жінки-юристки в опитуванні ЮГ.
Традиційно найбільша частка жінок у юридичному бізнесі представлена неюридичними професіями (маркетинг, PR-менеджмент, фінансовий відділ, секретаріат): понад 70% протягом останніх років.
Під час опитування 64% жінок визнали, що їм складніше будувати кар’єру в юридичному бізнесі. Цей відсоток зріс порівняно з довоєнним часом.
Внутрішніми «стримуючими чинниками» на ринку є (мова жінок ринку):
«Все ще існує дискримінація жінок у бізнесі, а поруч із нею випадки «самодискримінації» та менші очікування жінки в аналогічних із чоловіком обставинах. Складнощі також пов'язані з репродуктивними планами, оскільки жінці-юристу складно без шкоди для кар'єри взяти перерву в робочому процесі на тривалий термін»
«Жінкам можуть рідше пропонувати підвищення через ризики виходу в декрет внаслідок вагітності, у корпоративній культурі українського бізнесу загалом жінки рідше є керуючими партнерками юридичних фірм, але ця ситуація починає покращуватися на рівні радниць і партнерок в останні роки»
«Якщо ми говоримо про побудову кар’єри у юрбізі, жінкам складніше з огляду на ряд причин. Насамперед необхідність чіткого work-life balance, адже на жінці відповідальність за домашні та сімейні обов’язки, а також виховання дітей. Це значно збільшує навантаження та вимагає від жінок більшої ресурсності. До того ж і досі наявні гендерні стереотипи щодо жінок у юриспруденції. Утім, особисто я бачу колосальні зрушення в рішучості жінок відстоювати власні права та ствердженні принципів гендерної рівності. Упевнена, в кожної нині успішної в юрбізі жінки у професіональному анамнезі на різних етапах своєї кар’єри є не одна історія, коли їй доводилося спростовувати гендерні стереотипи чи упереджене ставлення. Тішить, що прогрес у питанні гендерної рівності неухильний. Але і досі жінки здебільшого будують успішні кар’єри не стільки завдяки, а скорше всупереч»
Індекс гендерного розриву
Цього року Україна у глобальному Індексі гендерного розриву посіла 66 місце з 146, що вище на 15 позицій, ніж було в торішніх показниках. World Economic Forum щороку вимірює гендерну нерівність за окремими 14 показниками: індекси економічної участі й кар’єрних перспектив, рівня освіти, рівня здоров’я й тривалості життя, політичних прав і можливостей. Серед негативних тенденцій — обмеження прав жінок в Афганістані та Ірані, насильство в зонах воєнних конфліктів (зокрема, в Україні). В ООН зазначають, що проблеми гендерної рівності на часі навіть у високорозвинених країнах. Попри активність жінок, гендерна нерівність у світі лише зростає. Дев’ять із десяти жінок і чоловіків мають упередження щодо жінок. Майже половина людей у світі вірять, що чоловіки є кращими політичними лідерами, ніж жінки, а двоє з п’яти людей вважають, що чоловіки є кращими керівниками бізнесу, ніж жінки. Цей показник залишається на тому ж рівні, що й десять років тому.
У звіті World Economic Forum Global Gender Gap Report 2023 про подолання глобального гендерного розриву порахували, що гендерного паритету у світі зможуть досягти лише через 131 рік.