Тарас Утіралов, партнер та директор українського офісу PETERKA & PARTNERS
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Безумовно, головним чинником, який впливає сьогодні на економіку України загалом і на юридичний ринок зокрема, є війна. А тому саме війна, а точніше — правильна і вчасна адаптація до неї — є основним викликом для розвитку нашої компанії в Україні.
Цей загальний виклик можна поділити на окремі складові. Головна, звісно — це підтримання і нарощування клієнтської бази в умовах нестабільності. Оскільки переважна більшість наших клієнтів — міжнародний бізнес, нам важливо, щоб він продовжував і розширював свою діяльність в Україні. Приємно спостерігати, що наші іноземні клієнти продовжують вірити в Україну, український ринок, тож майже ніхто з них не зменшує, а дехто і розширює свою присутність тут, а також приходять нові компанії.
Друга — утримування та збільшення кількості персоналу. Я радий, що ми втримали весь персонал із початком війни, але важливо, щоб юристи та інші співробітники і надалі бажали пов’язувати своє життя з Україною та працювати тут. Окремий виклик є для чоловіків, які можуть бути мобілізовані. І звісно, не в останню чергу викликом є питання безпеки, пов’язані з війною, а також організаційно-побутові питання, що впливають як на фізичну можливість жити і працювати, так і на морально-психологічний стан людей. Останнє не може не позначатися на роботі, однак ми робимо все для того, щоб забезпечити безперервність роботи, попри ракетні атаки і відключення електроенергії.
Очікую, що всі ті самі виклики нас супроводжуватимуть і найближчі пару років. Краще готуватися до песимістичних сценаріїв, щоб оптимістичні, у разі реалізації, стали приємним бонусом.
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 — охарактеризуйте трьома реченнями цей тренд.
— Юридичний ринок, як завжди, слідує за потребами бізнесів, які він обслуговує. Відповідно трансформація українського юридичного ринку в найближчі роки передусім залежатиме від того, яким буде стан економіки в країні, а для останнього визначальною лишається війна. У разі її продовження можна очікувати на подальше розширення практики військового права, адже ці питання тепер стосуються не тільки окремих людей, а й бізнесу, який втрачає робочу силу. Звідси — ріст затребуваності послуг, пов’язаних із мобілізацією, бронюванням тощо.
Також надалі зростатиме кількість судових спорів, пов’язаних із війною (знищенням майна, санкціями тощо). У разі ж закінчення принаймні активних воєнних дій варто очікувати суттєвого збільшення інвестицій з-за кордону, а отже, збільшення транзакційної роботи. Взагалі з початком повномасштабного вторгнення і надалі український ринок, як і весь український народ, вкотре продемонстрував свою надзвичайну адаптивність. Доволі швидко змінюється структура практик, юристи здобувають знання у нових для себе сферах і пропонують нові продукти; зливаються, роз’єднуються фірми та створюються нові. Це дає змогу гравцям ринку виживати в екстремальних умовах.
Тому є обґрунтовані сподівання, що попри нестабільність ситуації, юридичний ринок загалом почуватиметься принаймні не гірше, ніж минулого року.
Денис Бугай, партнер-засновник VB Partners
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Ми виділяємо чотири ключові виклики для практики WCC у найближчі роки.
По-перше, дефіцит кваліфікованого персоналу: частина колег на війні, частина залишила країну. З одного боку, кількість проваджень і завдань активно збільшується, з іншого — зростає дефіцит колег, які будуть обслуговувати цей ріст. У нашій практиці працює більше 30 юристів, але з кожним місяцем ми потребуємо ще більше колег.
По-друге, ситуація з правосуддям. Адвокати фіксують відчутне зниження судового контролю. В умовах війни судді включили «режим самоцензури» та не готові бути незалежними арбітрами і все частіше займають позицію обвинувачення. Суд перестав бути стримувачем непродуктивної активності правоохоронців. На сьогодні вкрай важко знайти захист у суді від неправомірних дій слідчих і прокурорів.
По-третє, високий рівень корупції в правоохоронній сфері та відсутність належної реакції на це Офісу Генерального прокурора. Система, де є інструмент корупційного розв’язання проблеми, не потребує професійних адвокатів.
І наостанок четверте — викликає занепокоєння зниження якості справ, які розслідуються НАБУ. Останні роки саме НАБУ та САП були ключовими генераторами WCC-проваджень. Але на сьогодні рівень їхніх розслідувань значно знизився.
Сергій Шкляр, партнер-засновник Arzinger
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Передусім це виклики, пов’язані з воєнними діями в Україні — досить непередбачуваний фактор, який зачіпає практично будь-який аспект бізнесу.
Тому маємо наперед виробляти в собі антикрихкість до будь-яких негативних наслідків, що можуть досить швидко наступити. Відповідна стійкість може лежати в площині децентралізації внутрішніх процесів, посилення самозабезпечення системи як загалом, так і кожного його системного елемента окремо, диверсифікації індустрій, практик і клієнтських проєктів (якщо одна індустрія раптом втратить свою актуальність, інші зможуть ситуативно компенсувати відповідні втрати) тощо.
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 — охарактеризуйте трьома реченнями цей тренд.
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 років характеризується такими ключовими трендами.
Тренд №1 — цифровізація документообігу та автоматизація рутинних завдань стають все більш поширеними. Основна мета — прискорити надання юридичних послуг і знизити витрати/собівартість завдяки оптимізації внутрішніх процесів і впровадженню юридичних технологій, які поліпшують точність та ефективність правових досліджень. Тренд №2 — глобалізація юридичних послуг і їх розширення на міжнародний рівень. Тренд №3 — розвиток нових моделей роботи. Вже нормою стають такі гнучкі моделі роботи, як віддалена робота, гібридні робочі графіки та залучення фріланс-юристів по окремих юридичних питаннях. Це сприяє підвищенню продуктивності та задоволеності працівників, а також дає змогу юридичним фірмам залучати таланти з різних регіонів.
Крім того, нові моделі роботи також зумовлюють еволюційні зміни увідносинах із клієнтами, які очікують більшої прозорості, ефективності та персоналізації послуг. Юридичні фірми змушені адаптувати свої бізнес-моделі, пропонуючи гнучкі тарифи, краще обслуговування клієнтів та інноваційні рішення для задоволення цих очікувань
— Топ-5 навичок, які будуть потрібні для роботи на юридичному ринку через п’ять років.
— Комунікаційні навички та емоційний інтелект, мабуть, є найголовнішою навичкою, яка забезпечує найбільш видимий результат у юридичному бізнесі, адже ефективна комунікація з клієнтами та іншими стейкхолдерами проєкту є одним із ключових елементів як отримання замовлень, так і їх ефективного і якісного супроводу.
Також варто зазначити про адаптивність і гнучкість юристів до нових змін у законодавстві, технологій і вимог клієнтів. Нерідко це стосується необхідності мати міждисциплінарні знання, які охоплюють декілька практик чи індустрій, та вміння підлаштовуватися під нові умови чи можливості, коли якась індустрія стає менш актуальною, тоді як інша починає набирати оберти, і їх необхідно швидко опановувати.
Навички розуміння різних правових систем і вміння працювати в міжнародному середовищі також стають все більш актуальними, оскільки все частіше розв’язання проблем клієнтів виходить за межі однієї юрисдикції (особливо у період посилення глобалізації бізнесу та конкуренції юрисдикцій у частині покращення інвестиційного клімату чи певних індустріальних переваг).
До інших навичок відніс би:
- цифрову грамотність (зокрема розуміння та вміння користуватися такими технологіями, як штучний інтелект, блокчейн чи інші застосунки, які можуть автоматизувати ті чи інші процеси) з метою оптимізації витрат на надання юридичної послуги;
- вміння аналізувати великі обсяги даних для прийняття обґрунтованих рішень (особливо зараз, при значному зростанні масивів інформації).
— Зазирнути в майбутнє: чи буде взагалі робота у юриста в 2030 році?
— Не вважаю, що роботу юриста можна замістити на всі 100%, оскільки в юридичній професії є низка специфічних завдань, які стандартизованими методами практично неможливо виконати. Отже, мінімум у найближчий десяток років жоден штучний інтелект чи інша технологія точно не зможуть самостійно покрити абсолютно весь обсяг юридичних робіт (хіба що виступити інструментом надання юридичних послуг).
Тому робота у юристів буде завжди (аналогічно до того, як вона буде і в IT-спеціалістів).
Однак немає сенсу ігнорувати той факт, що у найближчі роки частота використання технічних рішень, спрямованих на автоматизацію виконання базових юридичних робіт, значно підвищиться.
До таких робіт теоретично (а в окремих випадках і практично) можна віднести:
- покращення і пришвидшення пошуку судової практики (зокрема з огляду на специфічні ознаки того чи іншого кейсу);
- збір базової аналітичної інформації по нормах права або ті чи інші узагальнення;
- поверхневий збір та аналіз окремих юридичних документів/ фактів, зокрема при проведенні Due Deal (що вже впроваджується у найбільших юридичних фірмах США та Європи) тощо.
Крім того, з огляду на швидкість і якість розвитку штучного інтелекту допускаю, що частка юридичної роботи, яка передаватиметься на виконання програмним комплексам, буде тільки зростати. Так, вже зараз ми бачимо сенс у використанні ШІ радше як міксу кишенькової бази даних і пошукової системи, яка може швидко дістати потрібну інформацію з такої бази даних за специфічним запитом по клієнту.
Сергій Боярчуков, керуючий партнер «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Основним викликом, з яким ми стикаємося, є війна. Пам’ятаю, як у 2022 році я обговорював із клієнтами плани, стратегії, наші взаємовідносини та подальший розвиток. Одна відповідь особливо запам’яталася: власник великої будівельної компанії сказав, що раніше планував на п’ятиріччя, а тепер — на тижні. Наразі він намагається планувати на рік, але про довгостроковий розвиток все ще не йдеться.
Постійний глобальний ризик став нашою реальністю. Робота триває під час ракетних атак, як і раніше під час пандемії COVID-19. Ми віримо, що зможемо впоратися з будь-якими викликами, але ключовим залишається завершення війни.
У теперішніх умовах складно говорити про стратегії, коли невідомо, що буде завтра. Наразі головний тренд — виживання. Після закінчення війни фокус уваги всього бізнесу, зокрема юридичного, зміниться на відновлення. Країна потребуватиме відновлення промисловості, інфраструктури тощо і, звісно, без юристів не обійдеться, ми також будемо брати в цьому безпосередню участь.
Олег Маліневський, керуючий партнер EQUITY
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Планування в горизонті один-два роки в умовах війни — невдячна справа. Навіть для нашої компанії, яка займає лідируючі позиції в основних літігаційних практиках. Російське вторгнення само собою стало основним та фундаментальним викликом для економіки, юристи не виняток. Інші загрози мають похідний характер — дефіцит кадрів на ринку через мобілізацію та еміграцію, економічна криза та дефіцит фінансової ліквідності в секторі комерційних клієнтів, зниження рівня незалежності правосуддя через свавілля держави та правоохоронців, тиск на суд та адвокатуру, закручування гайок з мотивів захисту від воєнних загроз.
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 — охарактеризуйте трьома реченнями цей тренд.
— Мобільність і гнучкість. Консолідація якірних практик і виняткова експертиза. Глобалізація та клієнтоорієнтованість.
— Топ-5 навичок, які будуть потрібні для роботи на юридичному ринку через п’ять років.
— Глобальні комунікації. Інноваційність і креативність. Мобільність, гнучкість та адаптивність. Професійне лідерство.
— Зазирнути в майбутнє: чи буде взагалі робота у юриста в 2030 році?
— Я «юроптиміст», тому переконаний, що юристи — одна з останніх професій, яка буде замінена ШІ. Єдине, що межі та функціонал професії юриста будуть змінені. Юрист 3.0 буде значно вагомішою фігурою, ніж представник чи консультант. Це і кризовий менеджер, бізнесмен, психолог, правник, дипломат, науковець в одній особі.
Олександр Кузнєцов, керуючий партнер ЮК «АРМАДА»
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— 1. Кадрові виклики. Наразі ми спостерігаємо стрімке падіння як кількості кадрів, так і якості тих, хто є на ринку. Наша компанія має великі HR-цілі щодо укомплектування юридичного відділу та команд різних практик. Це означає, що ми постійно перебуваємо в пошуку найталановитіших і найкомпетентніших кадрів. На початку повномасштабного вторгнення проблема кадрів була пов’язана здебільшого з відтоком кваліфікованих кадрів за кордон. Зараз ця проблема посилюється суттєвою активізацією мобілізаційних процесів. Якщо найближчим часом держава не запропонує бізнесу зрозумілу модель економічного бронювання, то це матиме невідворотні наслідки: бізнес не зможе прогнозовано розвиватися, а якість кінцевого продукту сильно знизиться.
Додатковим фактором, який також негативно впливає на кадрову ситуацію, є відсутність сталого навчального процесу у ВНЗ. Молоді фахівці майже не мають класичного офлайн-навчання. А студенти IV–VI курсів застали самий розпал COVID-кризи, яка плавно перетекла у повномасштабну війну. Тому нам як компанії, що бореться за найталановитішу молодь, доводиться докладати значно більше сил і ресурсів для пошуку, мотивації та адаптації молодих фахівців, які через декілька років будуть формувати ядро нашого бізнесу.
2. Мілітаризація юридичних послуг. З початку повномасштабного вторгнення всі запити клієнтів пов’язані з війною та її наслідками. Класичні послуги розглядаються крізь призму війни. Бізнес не квапиться розв’язувати питання, які в умовах мирного часу мали важливе значення. Наша компанія успішно змогла адаптуватися до викликів часу. Зокрема, ми маємо потужну практику військового права, одну з найкращих на ринку практику фіксації та відшкодування воєнних збитків. Але бентежить те, як ринок буде перебудовуватися і повертатися до свого «нормального» стану. Чи зберігатиметься попит на юридичні послуги? Як зміниться контур запитів та аватар клієнта? Які поведінкові фактори впливатимуть на клієнта при обранні підрядника з юридичних послуг? Знайти відповіді на ці запитання буде справжнім викликом для ключових гравців ринку.
3. Побудова організаційної структури. Наразі наша компанія активно зростає кількісно: додаються нові практики, напрями діяльності, департаменти. Зокрема, ми посилили практику кримінального права та процесу, додали допоміжну ланку в комерційному департаменті, плануємо розвивати напрям освітніх продуктів. Це все свідчить про наявність ризиків масштабування. Оскільки хаос масштабувати неможливо, ми інвестуємо багато часу та коштів у побудову тої організаційної структури, яка зможе планово масштабуватися та буде стійкою.
— Топ-5 навичок, які будуть потрібні для роботи на юридичному ринку через п’ять років.
— 1. Робота на результат, а не на процес. Концепція орієнтованості на результат лягла в основу оновлених корпоративних правил нашої компанії. Філософія result over process, на мою думку, буде якісно відрізняти гравців ринку юридичних послуг. Війна показала, що клієнт не готовий платити за довгі й неочевидні стратегії.
Як приклад наведу судову практику. Клієнт сприймає суд як щось довге, важко прогнозоване та, м’яко кажучи, ставиться до цього, як до вимушеної міри. Але якщо в таку доволі класичну та консервативну практику додати результатоцентричності й подивитися ширше на бажаний кінцевий результат, то ми побачимо, що бажаного результату можна досягти набагато швидше. Адже сьогодні судовий процес — це наслідок неврегульованих раніше відносин. А отже, команда практики може провести ефективну медіацію, супроводити переговори з опонентом… Звідси, до речі, народжується друга за порядком, але не за значенням важлива навичка — вміння працювати на стику практик і технологій.
2. Вміння працювати на стику практик і технологій — це про можливість посилювати одну практику іншими. Поясню все на прикладі тієї самої судової практики. Сьогодні отримати судове рішення про стягнення боргу не є складним завданням. Ключове — виконання цього рішення. Сповідуючи результатоцентричність, ми проводимо глибоку процедуру розшуку активів боржника, ґрунтовно досліджуємо всі взаємозв’язки боржника із пов’язаними особами, залучаємо до проєктних команд аудиторів, експертів та аналітиків, що дає можливість будувати super litigation team на стику технологій.
3. Формування комʼюніті. Персональне спілкування виходить на перший план. Люди втомилися від COVID-кризи, війни і прагнуть спілкування. На мою думку, справжня конкурентна боротьба точиться не за частку ринку, а за ренту уваги потенційних клієнтів. І ті компанії, які зможуть стати осередком стабільності та джерелом інформації для своїх клієнтів, будуть займати провідні позиції.
4. Системність і структурованість. Юридичний бізнес, як будь-який сервісний бізнес, з кожним роком стає все більш диджиталізованим і схожим на ІТ. Вже сьогодні ми в нашій компанії використовуємо штучний інтелект у повсякденній роботі, цифровізуємо роботу комерційного відділу, рахуємо конверсії, ціну ліда, визначаємо product marker fit і робимо багато того, що юридичний бізнес не робив 10 чи навіть п’ять років тому.
5. Last but not least. Порядність і репутація. Ціна слова в нашому бізнесі надзвичайно велика. Юридичні компанії повинні піклуватися про свою репутацію постійно. Це та чеснота, яка була важлива 100–200 років тому і яка буде важливою набагато довше, ніж через п’ять років. Вміння будувати чесний партнерський діалог із клієнтом та вміти брати на себе відповідальність — це те, що відрізняє справді надійну компанію.
Григорій Павленко, керуючий партнер, адвокат Pavlenko Legal Group
— Які основні виклики ви бачите для розвитку вашого бізнесу в найближчі один-два роки?
— Основний виклик — взагалі зберегти компанію та бути прибутковим. Це головне завдання на кожен рік, бо в українського підприємця життя йде рік за два, і відбутися може все, що завгодно. Особливо у сьогоднішніх реаліях. Дуже важливо зберегти юридичний та адміністративний персонал, бо на ринку праці сьогодні явний дефіцит кадрів, і ми це відчули під час пошуку нових адвокатів у команду.
Крім того, великий виклик — це залучення нових клієнтів. Це взагалі постійний виклик, який стоїть перед партнерами юридичних компаній. Зараз я бачу тенденцію, що малий і середній бізнес почав суттєво економити на юридичних радниках, і тому дуже важливо зберігати свої позиції на ринку, обсяги якого зменшилися. Тобто треба розуміти, що конкуренція буде тільки збільшуватися, і треба вміти її витримати.
Денис Шкаровський, партнер VB Partners
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 — охарактеризуйте трьома реченнями цей тренд.
• Зменшення ринку через зменшення обсягу економіки внаслідок війни (комплексний вплив воєнних дій, мобілізації, відсутності електроенергії, тиску держави на бізнес, «чорних лебедів»).
• Ріст конкуренції у всіх практиках.
• Відсутність прогнозованості.
Віктор Теслюк, керуючий партнер Legalact
— Трансформація юридичного ринку 2024–2025 — охарактеризуйте трьома реченнями цей тренд.
— Найбільше впливає війна, яка значно змінила гендерний баланс. Багато чоловіків-юристів пішли до лав ЗСУ, що призвело до великого навантаження на жінок, які працюють у цій галузі. Їм доводиться брати на себе нові обов’язки, вести справи, які раніше вели чоловіки, та працювати в умовах постійного стресу йневизначеності. Завдяки своїй стійкості, відповідальності та працьовитості вони здобувають все більше лідерських позицій у цій сфері. Зараз багато жінок стають успішнішими у сфері юриспруденції не тільки тому, що чоловіків-юристів стало менше, а і через умови праці.
Внаслідок збільшення кількості військових формувань, ведення бойових дій і мобілізації зріс попит на послуги у сфері військового права. Зазвичай справи стосуються відстрочки від мобілізації та соціального і правового захисту військовослужбовців. Під час ведення цих справ юристу потрібно відвідувати ТЦК, де зараз не вважають потрібним діяти згідно із законом, тому чоловіки, які працюють уюридичній сфері, намагаються оминати справи, пов’язані з військовим правом. Не лише відвідування ТЦК ставить чоловіків під загрозу незаконної мобілізації, а й звичайний візит до суду може поставити крапку на їхній юридичній кар’єрі та відправити на фронт. Інколи трапляються випадки, що прокурори повідомляють представникам ТЦК про судові засідання, на які прийде адвокат, який ще не мобілізований.
Тому, на жаль, у такий складний для України час саме жінки-юристки виросли у кар’єрному плані. Зміна гендерного розподілу на українському юридичному ринку — це не тимчасова тенденція, а стійкий процес, який буде мати довгострокові наслідки. Жінки-юристки, які досягли успіху в умовах війни, стають прикладом для наслідування та мотивації. Їхні історії показують, що жінка може бути і є рушійною силою змін.
Всеволод Волков, партнер EVERLEGAL
— Топ-5 навичок, які будуть потрібні для роботи на юридичному ринку через п’ять років.
— Юридичний ринок постійно еволюціонує, і ключові навички, які потрібні юристу, змінюються разом із ним. Зараз ми можемо виділити близько 10 важливих навичок для юристів, таких як: знання права, ораторське мистецтво, культура написання документів, уміння працювати в команді, навички спілкування з клієнтами, відстеження судової практики, аналітичні здібності, володіння технологіями, управління часом і організованість. Значення цих навичок варіюється залежно від специфіки юридичної практики.
Через п’ять років всі ці навички залишаться актуальними. Вони взаємодіють і доповнюють одна одну для створення якісного юридичного продукту. Тому важливо не тільки мати ці навички, але і вміти правильно їх застосовувати. Потреба в конкретних навичках може змінюватися залежно від професійних вимог і стилю роботи юриста, партнера юридичної фірми чи корпоративного юриста.
Особисто я не можу виділити топ-5 навичок, які будуть необхідні юристу через п’ять років. Як мені здається, найбільш актуальними стануть три навички: знання та відслідковування судової практики, володіння ІТ-технологіями і навички пошуку й аналізу.
Введення в процесуальне законодавство правової позиції Верховного Суду має значний вплив на розвиток українського права. Знання та систематизація цих позицій є важливим чинником. Мої партнери, наприклад, організували видання «Іпотека: Правові висновки Верховного Суду», що демонструє їхню експертизу та допомагає іншим юристам. Україна не належить до держав прецедентного права, але юристи часто звертаються до правових позицій Верховного Суду для обґрунтування своїх позицій. Однак ці позиції можуть змінюватися, і кожна справа має свої нюанси, що підкреслює важливість навичок пошуку та аналізу.
Володіння ІТ-навичками є іншим важливим аспектом. Йдеться не лише про звичайні комп’ютерні програми, але й про технології, які дають змогу обробляти великі масиви документів і створювати новітній юридичний продукт. ШІ відіграватиме значно більшу роль у професії, полегшуючи роботу юриста, але результати його роботи потребують критичного аналізу.
Навичка пошуку та аналізу залишатиметься центральною навіть із запровадженням ШІ. Ця навичка є основою юридичної професії, інші навички є допоміжними або використовують її результати. Brain storming потребує розвитку навичок командної роботи та спілкування з клієнтом. Результати необхідно викладати письмово або в усній формі, застосовуючи ораторське мистецтво. Усі навички важливі у сукупності та взаємодії.
Юліан Хорунжий, старший партнер Ario Law Firm
— Топ-5 навичок, які будуть потрібні для роботи на юридичному ринку через п’ять років.
— Тут виносимо за дужки такі навички, без яких в принципі неможливо уявити правника, наприклад, знання права, іноземних мов, відмінні усні та письмові комунікативні навички, багатозадачність тощо. Зупинюся саме на тих, які необхідно розвивати сьогодні, аби відповідати глобальним тенденціям у майбутньому та не залишитися на узбіччі юридичного ринку.
• Технологічні знання. Розуміння та використання технологій буде фундаментальним майже для кожної сфери. Тому навички в галузі штучного інтелекту, дата-аналітики та кібербезпеки цінуватимуться особливо. Без вміння promptувати вже й сьогодні непросто.
• Креативне мислення. Коли ми говоримо про активну інтеграцію в робочі процеси ШІ, то це означає, що значну кількість суто технічних обов’язків можна буде довірити комп’ютеру. У юристів буде більше часу на генерування нетривіальних стратегій для клієнтів, пошук нестандартних правових рішень тощо.
• Гнучкість до нових знань та особистої трансформації. Глобально юридичний ринок вже давно йде до того, що розвиватимуться та зростатимуть лише ті юркомпанії, які не просто пропонують клієнтам якийсь умовний перелік юрпослуг, а займаються трансформацією їхнього бізнесу. Це вимагатиме від правника набагато більше за диплом юриста: і розуміння бізнес-процесів клієнта, й аналізу глобальних економічних і політичних трендів тощо.
• Емоційний інтелект. Це навичка, що визначає здатність розуміти й управляти власними емоціями, а також емоціями інших людей. Вона дає змогу краще розуміти бізнес-цілі клієнта, виявляти проблеми в командах та усувати їх. В умовах активної диджиталізації різних сфер нашого життя оперативне та живе реагування на потреби клієнта залишатиметься важливим фактором співпраці.
• Емпатія як складова емоційного інтелекту. Великі компанії в США, наприклад, Linkedin, Сisco, Ford, організовують для своїх співробітників тренінги з емпатії. Адже доведено: прибуток компаній з емпатійною корпоративною культурою випереджає доходи безпристрасних конкурентів на 20%. Для юриста емпатійність — це важлива навичка для більш глибокого розуміння потреб клієнта та встановлення довірливих і тривалих відносин із ним.
— Зазирнути в майбутнє: чи буде взагалі робота у юриста в 2030 році?
Переконаний, що питання щодо зникнення юридичної професії в принципі не стоїть ні в короткостроковій, ні в довгостроковій перспективі. Навіть якщо говорити про розвиток штучного інтелекту, то, безумовно, ландшафт нашої сфери змінюватиметься відповідно до глобальних трендів. Активна інтеграція ШІ дійсно здатна вдосконалити роботу юридичних команд, підвищити їхню продуктивність, проте на цій стадії розвитку точно не стати замінником юриста.
Варто зазначити, що ШІ, принаймні в нашій компанії, вже активно використовується. Сферами використання є аналіз матеріалів, переклад, аналіз законодавства в іноземних юрисдикціях, пошук матеріалів тощо. Це та частина робити юридичної фірми, яку в основному виконували молоді юристи.
Однак до повноцінної заміни юриста ще далеко. На це є багато причин — як таких, що характерні для всього світу загалом, так і особливих для України. Щодо останнього, то, на мою думку, не кожна людина, а тим паче ШІ може осягнути і зрозуміти окремі «перли» нашого законодавства Так, у процесі постійного і швидкого реформування цілих сфер ми значно втратили в якості законів, вони часто розбалансовані між собою, а подекуди трапляються й відверті помилки, які фактично унеможливлюють встановлення справжньої волі законодавця. Аналогічні причини стосуються й правових позицій Верховного Суду, наприклад, у контексті подібних правових відносин, які в окремих справах є подібними, а в інших — чомусь вже ні.
Тому саме природа людини є однією з найбільших перепон більш комплексного впровадження ШІ у сфері права. Звісно, це на радість юристам.
У зв’язку з цим, на моє переконання, найближчі п’ять років в Україні, з урахуванням значного кадрового голоду внаслідок війни, продовжуватиметься та посилюватиметься тренд, який вже розпочався. Це боротьба за пошук та утримання талантів. І те, що вже сьогодні гостро відчувається нестача кваліфікованих кадрів, зокрема і на юрринку — це лише початок кризи, яка нас чекає попереду. Тому ті колеги, навички, вміння та знання яких відповідатимуть вимогам часу, залишатимуться затребуваними. Саме за них йтиме найжорсткіша боротьба на ринку праці.
Водночас технології розвиваються експоненційно. Невдовзі ми побачимо реліз GPT-5, і з огляду на коментарі до цієї системи щодо інтелекту на рівні PhD, можливо, всі наші прогнози можна буде викинути на смітник і перебудовувати бізнес значно швидше, фактично з коліс.
Ернест Грамацький, президент АФ «Грамацький і Партнери»
— Зазирнути в майбутнє: чи буде взагалі робота у юриста в 2030 році?
— Безперечно, професія юриста зазнає суттєвих змін у найближчі п’ять років, однак наразі вже очевидно, що штучний інтелект поки не може замінити людину в низці аспектів надання юридичних послуг.
Впровадження LegalTech кардинально змінює юридичну практику, автоматизуючи виконання рутинних доручень, таких як підготовка типових документів, проведення правових досліджень та аналіз великих обсягів даних. Це дає змогу юристам сконцентруватися на реалізації більш складних стратегічних завдань, а саме структуруванні угод, веденні переговорів, представленні інтересів клієнта в судах, що потребує більш креативного підходу. Сьогодні технології штучного інтелекту не заміняють, а навпаки доповнюють та пришвидшують роботу правника.
Окрім цього, штучний інтелект наразі не здатен замістити людину в питаннях етики та емоційного інтелекту. Юристи відіграють ключову роль у захисті прав людини та процесах комунікації з органами державної влади, де недостатньо лише сухого тексту, а часто потрібно розуміти моральні аспекти та локальний контекст. Адвокат майбутнього не тільки допомагатиме клієнтам орієнтуватися в складних правових питаннях, проте також вказуватиме на правильний юридичний шлях вирішення запиту клієнта із урахуванням культурних та етичних сторін проблеми. У наступні роки зростатиме попит на персоналізовані юридичні послуги, які враховують індивідуальні потреби та обставини клієнта, а цифрові технології стануть невід’ємним інструментом підвищення ефективності роботи правника. Креативність, доброчесність, емпатія та чудові навички використання LegalTech стануть ключовими аспектами успіху юриста майбутнього.