20 December 2019, 17:25

Юридична підтримка Про Боно: погляд зсередини

Опубліковано в №51-52 (705-706)

Лариса Горбунова, юрист, DLA Piper Україна

Тенденції на юридичному ринку України сьогодні свідчать про стабільність та активність розвитку послуг Про Боно в межах корпоративної соціальної відповідальності (КСВ). Юридичний бізнес вже усвідомив значимість активної позиції та широко застосовує усі доступні інструменти для формування правового суспільства. Наразі ці процеси відбуваються вже в рамках ширшої парадигми Environmental, Social and Corporate Governance (ESG) або принципів соціально відповідального інвестування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поруч із традиційним розумінням благодійності та волонтерства, які передбачають грошову чи матеріальну підтримку, дедалі поширенішим стає так зване "інтелектуальне волонтерство". Власне, підтримка Про Боно (з латинської pro bono publico: для спільного блага) передбачає надання професійної допомоги для суспільного блага, зокрема, надання професійної кваліфікованої допомоги громадянам та організаціям добровільно та на безоплатній основі. Для юридичних компаній – це надання повного спектру юридичних консультацій, які відповідають усім критеріям систематичної правової допомоги і є продовженням основної професійної діяльності. Насправді, підтримувані юридичними фірмами проєкти Про Боно дуже різноманітні і стосуються як окремих консультацій, так і залучення до законотворчої діяльності, підтримки міжнародних проєктів та організацій, співпраці з юридичними факультетами вищих навчальних закладів, розвитку правової культури в цілому тощо.

За останні десять років кількість суспільних ініціатив в Україні значно зросла. Так, відповідно до рейтингу, складеного World Giving Index, у 2010 році лише 5% населення брали учать у волонтерській роботі і Україна займала 150 місце, а у 2018 році відсоток активно залученого населення зріс до 29%, що підняло Україну на 81 позицію. На жаль, досі залишаються актуальними труднощі ідентифікації справ в межах Про Боно ініціатив, ефективної комунікації між потенційними замовниками та юридичними компаніями, готовими надавати послуги Про Боно. Проте, хоч проблема повністю не вирішена, завдяки роботі суспільно-громадських рухів та ініціативних об’єднань спілкування та взаємодія між учасниками налагоджуються. Сьогодні в Україні працюють юридичні клініки, спрощено доступ до послуг адвоката (тепер це можливо через сайт Єдиного реєстру адвокатів України – так звана "кнопка Про Боно"), діють платформи для координації соціальних проєктів, серед яких, зокрема, Біржа Про Боно, створена Українською фундацією правової допомоги, та Про Боно Клуб Україна (Pro Bono Club Ukraine), який є офіційним членом всесвітньої мережі Global Pro Bono Network, тощо. Завдяки роботі організацій-посередниць вдається налагодити партнерство представників бізнесу з громадськими організаціями.

Важливою подією 2019 року став Європейський Про Боно Саміт (European Pro Bono Summit), який вперше відбувся в Україні 26-27 вересня. Це вже четверта щорічна зустріч міжнародних експертів Про Боно та інтелектуального волонтерства, представників бізнесу і соціального сектору. Цьогорічний саміт у Києві об’єднав 100 учасників з різних країн світу, зокрема 76 представників бізнесу та 24 громадські організації. В рамках саміту Pro Bono Club Ukraine презентував перший в Україні каталог КСВ-ініціатив. У дослідженні взяло участь 56 компаній: 33 міжнародні (з офісом в Україні) та 23 національні. Метою каталогу було дослідити ключові практики та тренди у сфері КСВ та зробити співпрацю комерційних організацій з громадським сектором ще ефективнішою. За даними дослідження, більшість компаній (89%) створюють освітні проєкти та працюють над поліпшенням умов праці та розвитком персоналу (71%), 62,5% займаються ініціативами в сфері екології, і що важливо, 91% співпрацюють з громадськими організаціями та благодійними фондами. Крім того, у жовтні в Україні вже вдруге відбувся Тиждень Про Боно (Pro Bono Week) – глобальна ініціатива, завдяки якій щороку фахівці пропонують свої знання для підтримки неприбуткових організацій. Завдяки діяльності посередницьких платформ, мережа учасників Про Боно стабільно розширюється, партнерство стає більш структурованим та організованим, соціальні проєкти знаходять підтримку експертів, а представники бізнесу реалізують свою КСВ.

КСВ стає дедалі популярнішою в Україні, і це відповідає загальним світовим тенденціям ведення бізнесу. До речі, цього року в рейтингу юридичних фірм за версією видавництва Юридична Практика вперше з’явилася номінація на кращі Pro Bono ініціативи юридичної галузі. Останні дослідження свідчать про те, що КСВ безпосередньо впливає на фінансові показники компанії, оскільки і працівники, і інвестори обирають компанії, які мають позитивний вплив на суспільство. За даними звіту компанії Deloitte за 2019 рік "Відповідальне підприємництво: в центрі – людина" (англійською Global Human Capital Trends) респонденти (а їх було близько 10 000 зі 119 країн) відмітили важливість відповідального підприємництва більше, ніж будь-коли, і зазначили позитивний зв'язок між відповідальним бізнесом та фінансовими показниками компаній. Фактично 73% провідних компаній у відповідних галузях очікують вищі темпи зростання бізнесу в 2019 році, ніж у 2018, порівняно з 55% тих, для кого відповідальне підприємництво не є пріоритетом.

У DLA Piper корпоративна культура надзвичайно розвинена, і КСВ є її принципово важливою частиною, яка дає можливість втілювати основні цінності компанії. Це стосується і працівників, і клієнтів, і громадськості. На міжнародному рівні DLA Piper співпрацює з провідними міжнародними суспільно-політичними, науковими, неурядовими організаціями, фундаціями, агенціями ООН. Крім того, DLA Piper є учасником Глобального договору ООН (United Nations Global Compact), в рамках якого втілює ініціативи щодо сприяння соціальній відповідальності бізнесу та цілісності світової економіки. У нас працює окрема глобальна практика, яка займається проєктами Про Боно. Вона представлена у близько 40 країнах. Усі юристи компанії беруть участь у Про Боно проєктах, у кожному офісі є координатор і партнер, що керує напрямками роботи Про Боно. Окремо ведеться облік часу витраченого юристами на Про Боно ініціативи, для кожного проєкту створюється свій окремий профайл. За минулий 2018 рік в цілому юристи DLA Piper витратили понад 200,000 годин на роботу у Про Боно ініціативах.

В свою чергу, київський офіс DLA Piper впродовж 2018 року підтримав 15 Про Боно ініціатив, на які було витрачено юристами 647 годин. Пріоритетними напрямками Про Боно підтримки DLA Piper в Україні є права біженців, захист прав дітей та верховенство права. Також надаються безкоштовні консультації малозабезпеченим, соціально незахищеним особам та цілим родинам. Потрібно відзначити, що кожен з соціальних проєктів вимагає повного занурення та віддачі від юриста, що у ньому працює, оскільки неможливо залишатися байдужим, коли мова йде про життя та захист прав інших людей.

Так, у співпраці з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), юристи київського офісу провели аналіз чинного законодавства та розробили ряд пропозицій для вдосконалення порядку отримання законного статусу нелегальними мігрантами в Україні.

У рамках співпраці з юридичною клінікою "Соціальна справедливість" Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана (КНЕУ) та громадською організацією Street Law було проведено он-лайн зустріч студентів КНЕУ та Чиказької правової школи університету Лойола (Loyola University Chicago School of Law) для обговорення фільму, знятого на реальних подіях, "Цивільний позов". Під час обговорення відбулася жвава дискусія з питань етики юриста, ролі держави та окремих людей у захисті довкілля, порівняння реалій України та Сполучених Штатів. Окрім представників київського офісу у цьому проєкті взяли участь юристи DLA Piper з Чикаго та Вашингтона.

Також DLA Piper (в тому числі київський офіс) доєдналися до благодійного заходу Дитячого фонду ООН "Похід заради дітей 2018" (UNICEF 2018 Trek For Kids). Завдяки цій ініціативі на потреби дітей вдалося зібрати понад двісті тисяч фунтів стерлінгів.

Спільно з Amnesty International, неурядовою організацією, яка відстоює права людини і за що отримала Нобелівську премію миру, а також премії ООН в сфері захисту прав людини, DLA Piper працює над ближчим знайомством учнів молодшої та старшої шкіл в Україні з Загальною декларацією прав людини (ЗДПЛ). Так, було перекладено та адаптовано навчальні матеріали, запропоновано аналіз реальних судових справ для ілюстрації основних порушень прав людини, можливих конфліктів між задекларованими правами (наприклад, співмірність права на приватне життя та права на свободу вираження думки) та шляхи їх вирішення. Також ми працюємо над підготовкою коментарів до окремих статей ЗДПЛ. Вони спрямовані на покращення розуміння дітьми сутності основних прав людини, зафіксованих у ЗДПЛ, їх значення та практичного застосування. Для полегшення сприйняття у коментарі до кожної статті наводяться приклади з реального життя.

На запит Об'єднаної програми Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ/СНІД (UNAIDS) було підготовано огляд законодавчої та нормативно-правової бази, що регулюють статус ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД в Україні. Огляд було підготовано в контексті Політичної декларації з ВІЛ та СНІДу Генеральної Асамблеї ООН, прийнятої 8 червня 2016 року.

Також команда DLA Piper традиційно залучена до підготовки експертних оглядів, які щорічно готує Світовий банк, Американська торгівельна палата та ін. DLA Piper займає активну позицію та підтримує ініціативи партнерів, серед яких Всесвітній Фонд Дикої Природи (WWF), міжнародна благодійна організація Global Medical Aid, благодійний фонд Ukraine Global Scholars, Український католицький університет та інші установи і організації.

Ми пишаємося можливістю співпраці з нашими корпоративними партнерами та міжнародними організаціями та радіємо, що завдяки можливості працювати у форматі Про Боно маємо нагоду застосовувати ресурси нашої компанії задля здійснення позитивних змін в житті місцевих та міжнародних громад, а також суспільства загалом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати