Продовжуємо серію публікацій про те, як провідні гравці ринку юридичних послуг нашої країни переживають випробування війною. Налаштування робочих процесів, взаємовідносини з клієнтами, прогнози щодо розвитку юрринку та можлива релокація. Нижче читайте коментарі партнерів юридичних фірм
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Юрбізнес воєнного часу"
Коментарі:
Олег Батюк, керуючий партнер Dentons
— Як влаштована ваша робота у воєнний час?
— Ми продовжуємо роботу для підтримки юридичних потреб наших міжнародних клієнтів та клієнтів в Україні, одночасно підтримуємо і наших співробітників. Спільно з колегами з інших офісів Dentons створили розділ на сайті, де зібрали всю необхідну інформацію, яка може допомогти розібратися з проблемами, що виникають в результаті вторгнення російських військ на територію України.
Хочу також зазначити, що з початку березня спільними зусиллями співробітників та офісів Dentons у всьому світі нам вдалося зібрати понад 450 тис. євро через зареєстрований благодійний фонд Dentons Europe Foundation. Кошти спрямовуються організаціям в Україні, Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині, Німеччині, які надають невідкладну допомогу українським сім’ям та дітям, котрі постраждали через війну. Багато колег продовжують допомагати тим, хто постраждав під час війни, волонтерити та надавати юридичні консультації pro bono.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Запити клієнтів відповідають умовам, у яких нам доводиться перебувати та вести бізнес. Ми продовжуємо підтримувати клієнтів (зазвичай у телефонному режимі та через електронну пошту) та намагаємося бути максимально гнучкими й оперативними. На додачу до створеного веб-сайту, який я згадував раніше, вже провели ряд безкоштовних вебінарів для клієнтів та зацікавлених компаній на тему останніх змін в українському законодавстві та питань функціонування бізнесу в умовах воєнного стану, які особливо актуальні у цей непростий час.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— На мою думку, загальна зацікавленість в українських активах сьогодні досить значна. Про це свідчить у т.ч. підтримка країн світу, яку отримує Україна. Це свідчить про те, що економіка України в цілому зберігає фундаментальний потенціал, але ми маємо бути готові до такої ж фундаментальної її трансформації.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Наразі було прийняте рішення тимчасово закрити офіс Dentons у Києві, але наша команда продовжує роботу. Частина наших колег перебувають в Україні та працюють віддалено. Деякі співробітники наразі працюють у Варшавському та інших європейських офісах. Ми щиро вдячні колегам за допомогу в координуванні та безперервну підтримку, яку вони надають як всій команді Dentons в Україні, так і родинам, включаючи фінансову підтримку, допомогу у вирішенні питань з транспортом, переїздом, проживанням в Україні та сусідніх країнах. Без такої підтримки було б набагато важче.
Амінат Сулейманова, AGA Partners
— Як налаштована ваша робота у воєнний час?
— Перше і головне, що хочу зазначити, — ми зберегли команду. Всі наші юристи, колеги, котрі доєднались до лав ЗСУ, а також технічній та адміністративний персонал отримують 100% компенсації. Окрім партнерів. Ми вирішили скоротити власні компенсації задля гарантування стабільності фірми.
Наша робота нині по формі дещо нагадує дистанційну роботу за ковідних часів. Проте за змістом та відчуттям це, звичайно, геть інше. Ми підтримуємо клієнтів, працюємо pro bono, долучаючись до роботи на міжнародних правових фронтах, волонтеримо. Наразі частина нашої команди знаходиться за кордоном, але більшість в Україні. Окрім активної роботи по проєктах, ми вже організували та провели два онлайн-семінари по веденню бізнесу у воєнних умовах. Взагалі клієнти — це наш другий пріоритет після команди. Перше, що ми зробили 24 лютого, після загальної внутрішньої наради — підготували для клієнтів force majeure notice, який вони змогли невідкладно розіслати.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Запити клієнтів, звичайно, здебільшого пов’язані зі складнощами ведення бізнесу. Ми консультуємо провідних експортерів, агрохолдинги. Запити є, робота є, навіть практика сімейного права має навантаження за спеціалізацією. Формат той, до якого ми звикли, починаючи із 2020 р., — онлайн зі всіма його плюсами і мінусами.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— Поза будь-яким сумнівом, нас очікує грандіозний прорив після перемоги. В економіці, державному та суспільному будівництві. Україна душе швидко відновиться та стане набагато більш міцною, заможною та розвиненою. Проте корупцію за нас ніхто не поборе, тож треба перемагати спочатку навалу рашистів, а потім — власного дракона. І я не маю жодних сумнівів, що нам все вдасться.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Персональну релокацію багато хто з нас здійснив, але це тимчасово. Релокацію фірми наразі не плануємо. Ми українські юристи, українська фірма, тож залишаємося вдома, розбудовуємо країну, сплачуємо податки та чекаємо на повернення наших героїв — старших юристів Діми та Юри з перемогою! Слава Україні!
Олександр Бондарчук, керуючий партнер «ЮА «Абсолют»
— Як налаштована ваша робота у воєнний час?
— За нашими оцінками, під час війни обсяг юридичних послуг скоротився десь на 80%. Звичайна юридична діяльність була практично заблокована. У деяких регіонах України зупинились суди, буди відключені реєстри підприємств і майна, зупинені виконавчі дії, заблокована робота нотаріусів тощо. Фактично виконання більшості юридичних функцій було неможливе. Тільки зараз, в останні два тижні проходить процес часткового відновлення роботи реєстрів, налагоджується робота судів прифронтової зони, призначаються судові засідання, Верховний Суд фактично починає слухати і розглядати справи. І це позитивний сигнал, що ринок починає відновлюватися.
У зв`язку з падінням ринку ми скоротили навантаження на людей. Ми налаштовані зберегти наш штат розумних та професійних адвокатів та юристів, тому намагаємось підтримувати наших працівників для збереження інтелектуального потенціалу. Ці два місяці юридичне агентство «Абсолют» було сконцентроване на гуманітарній діяльності. Ми надали безкоштовну юридичну допомогу з проходження міжнародного аудиту найбільшій лікарській організації України — «Українській асоціації лікарів амбулаторної медицини». У воєнний час ця громадська організація змінила основний напрямок діяльності та спрямувала свою роботу на підтримку та допомогу постраждалим під час воєнних дій громадянам. Аудит проходили у компанії Baker Tilly Ukraine — незалежному члені міжнародної мережі Baker Tilly International, що входить до топ-5 найкращих аудиторських компаній світу. Наше агентство повністю організувало документообіг цього аудиту відповідно до міжнародних вимог, внаслідок чого громадська організація отримала високу оцінку від аудитора. Завдяки якісному аудиту авторитет організації значно зріс. Тепер вона має більше можливостей допомагати тим, хто у такі складні часи цього потребує, ефективно залучати великих міжнародних донорів.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними. І прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— Перші 2 місяці запити клієнтів в основному стосувалися роз`яснення нових законів, прийнятих Верховною Радою, але зараз до нас починає повертатися звичайна діяльність. Працюємо здебільшого віддалено, адже клієнти і деякі наші юристи знаходяться або в західних областях України, або за кордоном.
Стосовно прогнозів розвитку ринку: ми сподіваємось, що великі інвестори прийдуть в Україну після війни. Ми маємо перемогти, а після цього для України відкривається багато перспектив, у т.ч. на юридичному ринку. Адже процес відновлення — це велика інвестиційна діяльність. Тисячі компаній будуть брати в цьому участь, міжнародні фірми будуть заходити на наш ринок, і це забезпечить юристів роботою. До того моменту юридична діяльність буде відновлюватися, система права буде намагатися функціонувати, юридичні компанії будуть діяти в режимі «виживання». Розраховуємо на щасливе завершення війни, позитивний результат і майбутню роботу.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Здійснювати релокацію не плануємо. Наші офіси працюють у Києві та Дніпрі, змінювати ці позиції не будемо, але розглядаємо варіант відкриття додаткового офісу в одній із західних областей України.
Наталія Тищенко, керуюча партнерка NOBILI
— Як налаштована ваша робота у воєнний час?
— З початком війни в нас з’явилася нова робота, яка полягає в боротьбі з ворогом та допомозі людям. Впевнена, що наразі це найприорітетнійший напрям для багатьох компаній, і не тільки юридичних. Ми робимо не притаманні нашому бізнесу речі. Працюємо віддалено, паралельно організовуючи гуманітарну допомогу для внутрішньо переміщених осіб: пошук ліків, квартир, одягу тощо.
Щодо проєктів, які компанія Nobili вела до початку війни, то вони майже всі призупинені в очікуванні активізації судової системи. А проєкти, що прямо чи опосередковано пов’язані з країною-агресором, розірвані. Ми одні з перших, хто заявив про припинення будь-яких відносин з російськими клієнтами.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Перший місяць ми надавали безоплатні консультації фізичним особам щодо умов перетину кордону, трудових відносин. Далі була хвиля запитів щодо врегулювання договірних зобов’язань і застосування форс-мажорних обставин для бізнесу, відкриття і функціонування благодійних фондів, обліку та оформлення гуманітарної допомоги, а також постало питання щодо оформлення документів для відшкодування збитків, завданих в результаті воєнної агресії.
Враховуючи, що практика банкрутства тісно пов’язана з відновленням бізнесу після кризи, ми почали активно займатися ревокацією бізнесу. І тут маємо широкий спектр питань, починаючи від логістики та завершуючи забезпечення житлом співробітників бізнесу, що переїжджає. Наразі потреб у суто юридичних послугах обмаль, тому ми бачимо свою місію в максимальному задоволенні потреб бізнесу, а відповідно, допомагаємо в розбудові економіки України.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— Юридичний ринок прямо залежить від відновлення бізнесу. Потроху підприємства починають просинатися, але дуже повільно. Нам потрібна перемога. Після подолання ворога економіка досить швидко почне відновлюватись. Я вже бачу, як вся міжнародна спільнота буде допомагати відбудовувати міста і критичні підприємства. Потреби в юридичних послугах виникнуть відразу після укладення перших угод. Думаю, юристи будуть швидко адаптувати свої послуги до потреб бізнесу. Виникнуть нові практики, які будуть пов’язані з наслідками війни і масовим будівництвом. У зв’язку з тим, що багато кваліфікованих юристів зі знанням міжнародного права залишаться за кордоном, може виникнути кадровий голод саме у цій практиці.
Практика банкрутства буде актуальною, як і завжди після криз.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Плануємо повернутися у свій київський офіс. Наші юристи працюють віддалено. У нас добре налаштована внутрішня комунікація і віддалений доступ до документів. Чекаємо на перемогу!
EVERLEGAL
— Як налаштована ваша робота у воєнний час?
Євгеній Дейнеко, керуючий партнер: — Уся команда EVERLEGAL працює у дистанційному режимі, кожен на своєму фронті роботи. Ще з перших днів війни ми почали діяти згідно з розробленим планом для продовження роботи, підтримки наших людей і клієнтів. Дехто пішов у ТрО та ЗСУ, інші фокусуються на pro bono проєктах на підтримку українців, частина людей продовжують роботу з клієнтами, а частину ми відправили на secondment до клієнтів та партнерських юридичних фірм у інших країнах (зокрема, в Ірландію, Іспанію, Польщу).
Варто також зазначити, що увесь штат EVERLEGAL працює без змін та скорочень. Наша основна мета — зберегти злагоджену команду і підтримати кожного у цей нелегкий для нас усіх період. Ми кожного дня на зв’язку, ми об’єднали зусилля, продовжили роботу і підтримку як наших клієнтів, так і громадян України, а саме:
- запустили Telegram-канал і гарячу лінію з оперативною юридичною підтримкою для громадян України;
- щодня готуємо актуальні оновлення законодавства та новини, які будуть корисні для українців. У нашому чаті ми отримуємо безліч запитів на консультації, які команда оперативно обробляє. Ми вже надали безкоштовні консультації і підтримку сотням українцям і продовжуємо це робити;
- другий фронт нашої роботи — HELP DESK: Ukraine для бізнесу в Україні. Наша команда на умовах pro bono консультує клієнтів, український бізнес, а також міжнародний бізнес в Україні з питань, пов’язаних з негативними наслідками воєнних дій на території України;
- третій напрям роботи — HELP DESK: Poland. У партнерстві з польською юридичною фірмою WKB lawyers ми запустили help desk для українців у Польщі, в рамках якого наша команда готує інформаційні листи з відповідями на найактуальніші питання для українців за кордоном. А наші польські колеги розміщують цю інформацію на своїх ресурсах та поширюють по організаціях у Польщі, щоб українці мали постійний доступ до цієї інформації.
Андрій Оленюк, партнер: — Окрім того, наша команда реалізує низку волонтерських проєктів.
Андрій Порайко, партнер: — З перших днів ми «сколотили» «волонтерський загін», організували логістику гуманітарної допомоги з Європи до Львова, а потім на Київ, підготували відповідні склади, домовились із залізницею та друзями-перевізниками про безкоштовну доставку товарів до Києва. Постачання здійснювали в основному в трьох напрямках: на передову Збройним силам (як не прикро це визнавати, але хлопцям бракувало навіть бронежилетів і касок, не кажучи вже про харчування) — Буча, Ірпінь, Бровари, Жуляни, Чернігів; декільком районним тероборонам, до яких мали стосунок, та на приватні запити (хтось не міг з дому вийти, певні групи людей у підвалах переховувались, хтось потребував допомоги з інших причин).
Також на почату війни ми спільно з іншими юридичними компаніями та юристами створили благодійний фонд «Доброго вечора, ми з України», зусиллями якого закупили військову форму для декількох районних тероборон, каски, бронежилети, тепловізори та іншу військову амуніцію для військових. Крім того, наш фонд виступив партнером декількох посольств України в ЄС та надійним постачальником медикаментів, турнікетів, машин швидкої медичної допомоги та військової амуніції для військових підрозділів нашої держави (з міркувань безпеки деталі розкривати не будемо).
Відтак, станом на сьогодні наші водії самостійно возять гуманітарну допомогу з Європи і доставляють її безпосередньо в крайні точки бойових дій. А в Києві і Львові на складах наші люди сортують і сегментують відповідний вантаж.
Ну і, звісно, не можу не згадати про такий важливий і новий для нас напрям волонтерства, як евакуація людей з захоплених росіянами територій. З першого дня, коли це стало можливим, наші працівники долучились до відповідних підрозділів Київської обласної та Київської міської військових адміністрацій та допомагали евакуювати людей з Ірпеня, Бучі, Гостомеля, Ворзеля, Бородянки, Німешаєво, окремих районів Броварського району та безпосередньо з Чернігова. Десь безпосередньо перевозили людей власними «бусами», десь зустрічали на «фільтрації», а десь окремі наші хлопці (як у Чернігові) потрапляли під обстріли окупантів. Словом, досвіду набрались серйозного.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
Євгеній Дейнеко, керуючий партнер: — Звісно, робота саме над проєктами клієнтів скоротилась, адже український бізнес та бізнеси іноземних клієнтів в Україні зазнали втрат у ході війни. Проте ми бачимо, яку силу духу демонструє Україна, зокрема її бізнес-середовище. Ми бачимо, що бізнес в Україні вже починає поступово відновлюватись, хтось швидше, хтось повільніше, але у будь-якому разі ми готові підтримувати український бізнес та українців кожного дня з надією на перемогу та якісно іншу країну у майбутньому!
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
Олександр Ружицький, партнер: — Зараз ринку як такого немає, лише поодинокі запити, що стосуються теперішньої ситуації, переважно на тематику військову, трудових відносин, релокації бізнесу. Повноцінне відновлення ринку можливе лише після перемоги. Тоді ми отримаємо свій план Маршала і багато роботи для юристів. Вірю у це і на такий сценарій сподіваюся. У разі ж тривалого чи замороженого конфлікту ринок буде стагнувати, й тоді усім доведеться адаптуватися і шукати ніші для надання юридичних послуг.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
Олександр Ружицький, партнер: — Ні, наразі релокацію ми не плануємо. Ми віримо в Україну і наші ЗСУ, які щодня наближають нас до перемоги! Наша команда працює дистанційно, але дуже скоро ми плануємо повернутись до київського офісу і продовжити роботу з новими силами.
Слава Україні! Слава ЗСУ!
Тарас Утіралов, партнер та директор українського офісу Peterka & Partners
— Як налаштована ваша робота у воєнний час?
— Початок повномасштабного вторгнення став шоком для усіх, і ми не стали виключенням. Звісно, ми готувалися до можливого початку активної фази війни, але мушу зізнатися, що особисто я не вірив у те, що війна відразу прийде у Київ. Тож перші 2–3 тижні більшість з нас були зайняті в першу чергу фізичним виживанням. У цій ситуації дуже допоміг той факт, що наша фірма має офіси в усіх сусідніх з Україною країнах ЄС, тож, як і було попередньо запропоновано керуючим партнером Ондржеєм Петеркою, нас були готові будь-коли зустріти на будь-якій ділянці кордону з ЄС і звідти вже забезпечити перевезення у підготовлені місця проживання. Так і сталося у випадку з більшістю жіночої частини нашого колективу.
Після того, як усі влаштувалися у безпечних (чи відносно безпечних) місцях, робота продовжилась у режимі, який уже був нам знайомим з ковідних часів. У цьому пандемія нам допомогла, підготувавши як нас, так і клієнтів до роботи над проєктами в режимі онлайн.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Нам допомагає те, що традиційно майже всі наші клієнти — іноземні бізнеси з присутністю чи інтересами в Україні, тож і до повномасштабної війни, і навіть до ковіду ми дуже мало зустрічалися з клієнтами фізично. Переважно спілкування, замовлення і надання послуг відбувалося через листування чи конференц-дзвінки. Тож у цьому розумінні формат роботи, можна сказати, не змінився. Змінилось тільки місцезнаходження більшої частини нашого колективу.
Звісно, майже 100% проєктів, які велися до 23 лютого включно, зранку 24 лютого втратили актуальність. Але при цьому вже ввечері 24 лютого ми почали отримувати нові запити — стосовно мобілізації, питань трудового права тощо. Були і приємні несподіванки. Наприклад, один європейський клієнт, який з початку року планував придбання заводу в Україні, вирішив продовжити здійснення цього проєкту, незважаючи на вторгнення. При тому, що завод розташований на території, де з самого початку були активні воєнні дії. Зрозуміло, це було не стільки бізнес-рішення, скільки жест підтримки України у цей важкий час.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— З початку вторгнення ми активно консультуємо клієнтів щодо санкцій та інших обмежень, які накладені Україною та ЄС у зв’язку з агресією росії проти України, і спонукаємо їх припиняти бізнес в росії та з росією. На жаль, у нашої фірми також багато років був офіс у росії. З 24 лютого я активно переконував своїх чеських партнерів, яким належать усі офіси, якомога швидше припинити роботу в росії, і нарешті в кінці березня таке рішення було прийняте.
Що ж до подальшої долі економіки як України, так і росії, то зараз вона вирішується на полі бою. Звісно, ми віримо в перемогу України, але також важливо, як скоро вона настане. Зрозуміло, що в наших інтересах, щоб це сталося якнайшвидше, адже тоді завершиться нанесення збитків українській економіці і почнеться її відновлення. Розраховую, що наші західні партнери нададуть широку підтримку Україні для відновлення інфраструктури та економіки в цілому, це спонукатиме іноземний бізнес вкладати сюди гроші і сприятиме в т.ч. відновленню розвитку юридичного ринку.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Як я уже зазначив, ще до вторгнення ми обговорювали можливість релокації працівників у наші європейські офіси, тож у перші тижні вторгнення декілька наших працівниць з рідними виїхали до ЄС і дістались нашого материнського офісу в Празі. Згодом до них долучились ще кілька. Таким чином, зараз за кордоном перебуває майже весь жіночий склад нашого офісу, і більшість з них у Празі. Коштом фірми їм було надано житло та робочі місця в офісі. Одна колега працює з польського офісу. Ряд працівників залишаються в Україні. Увесь персонал продовжує працювати, заробітні плати ми не скорочували і не плануємо. Загалом за рахунок великої кількості різноманітного іноземного бізнесу у нашому портфоліо нам наразі вдається забезпечити стабільний потік роботи, ненабагато менший, ніж до 24 лютого, і нам не доводиться користуватись можливостями прямої фінансової підтримки з боку материнської компанії в Чехії.
Сподіваюсь, скоро ми зможемо відновити повноцінну діяльність офісу в Києві.
Володимир Місечко, керуючий партнер «Місечко та Партнери»
— Війна застала колектив нашої фірми в розпал робочого тижня. Ще 22 лютого я був у відрядженні в Ризі, а на 27 лютого мав квиток до Будапешта з робочим візитом. Але о 4.30 ранку 24 лютого змінилося життя не тільки моєї сім’ї, а й всієї моєї України.
Перші дні війни були повні хаосу, в першу чергу через невизначеність, і можу сказати, що перші два тижня робота фірми була призупинена. Але десь з середини березня вона поступово почала відновлюватись, в основному дистанційно. З 18 квітня робота фірми відновилася повноцінно, офіс у Києві відкритий, співробітники повертаються, і ми продовжуємо працювати та радіти зустрічам зі старими та новими клієнтами.
Щодо запитів клієнтів, то ще з 2018 р. ми дещо змінили напрям роботи, більше орієнтуючись на юридичну підтримку українських клієнтів за кордоном, представлення інтересів клієнтів у європейських банках, що ліквідуються, а також підтримку іноземців в Україні. Станом на лютий ми мали десятки робочих проєктів, і звичайно, деякі з них через війну зупинились. У першу чергу це проєкти, пов’язані з відкриттям іноземних представництв в Україні, а також судові справи.
З іншого боку, наш міжнародний напрям отримав ще більше запитів. У першу чергу це питання, пов’язані з релокацією бізнесу в Європу, відкриттям компаній, рахунків, міграційні послуги. Достатньо і локальних запитів від клієнтів, і на жаль, вони пов’язані з війною, фіксуванням пошкодженого майна та автомобілів, а також запити про налаштування роботи в воєнний час.
Але рано чи пізно війна закінчиться перемогою України, і юристи будуть потрібні своїй країні для відбудови держави, для судових процесів проти росії (а їх, я прогнозую, буде десятки тисяч), і ми повинні бути вдома, це наш обов’язок.
Щодо нормалізації бізнесу та юридичного ринку в цілому, то звичайно, маю надію на таке відновлення, але хотілось би бачити на ринку саме професійних юристів, а не «рішал», які паплюжать професію. Це стосується і нашого юридичного та адвокатського середовища, яке, маю надію, оновиться після перемоги України.
Щодо релокації, то ми співпрацюємо з багатьма юридичними фірмами Європи і завдяки їм допомагаємо клієнтам, тому питання релокації навіть не обговорювалось — ми потрібні Україні.