Другий місяць війни. Життя України, та й цілого світу поділилось на «до» та «після» в усіх сферах. Поділилось, але не зупинилось. Поки з країни-агресора тікають усі цивілізовані компанії та закривають офіси більшість міжнародних та зарубіжних юридичних фірм, ми поспілкувалися з українськими юридичними фірмами щодо їхньої роботи. Про те, як працює наш юридичний бізнес в умовах воєнного стану, наскільки активна взаємодія з клієнтами, як організована робота та на що спрямовані зусилля, читайте у коментарях Asters, LCF Law Group, АФ «Cергій Козьяков та Партнери» та Stron Legal Services.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Сергій Свириба, співкеруючий партнер Asters
— Як влаштована ваша робота у воєнний час?
— Усі співробітники Asters працюють віддалено. Пандемія навчила нас робити це ефективно. Наша IT-інфраструктура дозволяє працювати з будь-якого куточку світу, досить мати доступ до інтернету. Більшість переїхали у безпечні регіони України та за кордон. Є ті, хто залишився у Києві. Кілька співробітників приєднались до лав ЗСУ та тероборони. Дам'єн Магру, старший юрист, керівник Nordic Desk та French Desk, став першим іноземцем, який приєднався до Інтернаціонального легіону та підписав контракт зі Збройними силами України.
Хочу зазначити, що зараз ми не тільки консультуємо клієнтів з юридичних питань, але й допомагаємо їм та їх родинам з переїздом та розміщенням, беремо участь у волонтерських проєктах. Уже виділили бюджет у розмірі 500 тис. євро та працюємо у 4 напрямах:
- їжа та гуманітарна допомога (армії, ТРО, цивільним): пошук фінансування, логістика, робота з організаціями;
- допомога армії та ТРО: закупка тепловізорів, бронежилетів та іншої амуніції та військового обладнання;
- медицина: пошук та купівля ліків та медичного обладнання, логістика, допомога медичним закладам;
- підтримка біженців та внутрішніх переселенців: транспортування/евакуація по території України, тимчасове поселення, допомога у перетині кордону, контакти/інформаційна підтримка біженців за кордоном.
У нас розвинута мережа контактів в іноземних юридичних фірмах. З перших годин війни ми отримали багато повідомлень, які демонстрували підтримку та готовність допомогти. Ми вдячні їм за допомогу з переїздом та розміщенням наших співробітників та клієнтів, їх родин.
З перших днів війни Asters виступила з офіційною заявою, що не консультує клієнтів з росії. Фірма долучилась до ініціатив юридичної спільноти та транслює на міжнародному рівні повідомлення про все, що відбувається в Україні, закликає міжнародних юристів не працювати з російськими компаніями та закривати офіси у країні-агресорі. Український юридичний ринок домігся виключення росії з міжнародних рейтингів.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Ми бачимо, що бізнес поступово повертається до роботи у місцях, де це можливо. Це правильне рішення, адже треба допомагати відновлювати економіку. Ми консультуємо клієнтів з поточної діяльності та вирішення нагальних питань щодо релокації бізнесу, податкового, митного та міграційного права, питань невиконання умов контрактів, форс-мажору тощо. Слідкуємо за змінами у національному законодавстві, які впливають на ведення бізнесу в Україні, та інформуємо клієнтів про них.
Ми постійно на зв’язку з клієнтами. Як вже зазначав, допомагаємо їм з переміщенням сімей у безпечні місця як по Україні, так і за кордоном.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— За місяць війни багато міжнародних компаній вийшли з російського ринку та розривають будь-які стосунки з росіянами або тими, хто має відношення до країни-агресора. Серед юридичних фірм це Ashurst, Linklaters, Norton Rose, Freshfields, Clifford Chance, Allen & Overy, Eversheds Sutherland, Latham & Watkins, Hogan Lovells, White & Case, Simmons & Simmons. Також російський ринок покинула «велика четвірка» аудиторських компаній: PwC, EY, KPMG і Deloitte. Цей перелік можна продовжити.
Що ми бачимо вже зараз? Через токсичність російських юрфірм потенційні клієнти (наприклад, з Середньої Азії), які раніше використовували їх у якості партнерів з міжнародними юридичними фірмами, шукають партнерів серед українських юрфірм. Менш помітний, але цікавий для спостереження тренд: адекватні юристи переїжджають з росії в Дубай, Ізраїль, Кіпр. Складно сказати, яка у них мета — тимчасова релокація, чи це фундаментальне рішення. Відповідь буде, якщо/коли вони почнуть відкривати офіси у цих та інших юрисдикціях.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Ми не робили і не плануємо робити релокацію офісу. Ми віримо у перемогу України і з нетерпінням чекаємо повернення всіх у Київ, в офіс. Зараз співробітники працюють та беруть участь у волонтерських ініціативах віддалено з безпечних місць. Фірма підтримує працівників: організовуємо допомогу з переміщенням, евакуацію з місць бойових дій у різних областях України. На початку березня наперед виплатили зарплату в повному обсязі та плануємо наступну виплату на початку квітня.
Юлія Фурманова, операційний директор Юридичної групи LCF
— Як влаштована ваша робота у воєнний час?
— Попри воєнні дії, команда LCF продовжує активну роботу. Наші юристи тримають зв’язок з клієнтами та працюють над проєктами. Ми надаємо правовий супровід дій бізнесу у воєнних обставинах та допомагаємо у приватних питаннях. Крім того, наша команда задіяна у чисельних законотворчих проєктах. Зокрема, LCF взяла участь у підготовці звернення до Верховного Суду щодо надання рекомендацій для судів стосовно роботи в умовах воєнного стану. Наші юристи долучилися до розробки законопроєктів, спрямованих на:
- забезпечення прав та гарантій учасників судового процесу під час дії воєнного стану;
- врегулювання процесуальних питань у сфері судочинства;
- врегулювання роботи державних реєстрів;
- внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства щодо недопущення виведення активів на користь рф;
- врегулювання принципів взаємовідносин з державою-окупантом щодо прав власності, виконання зобов’язань, банкрутства, працевлаштування, усиновлення та опіки тощо;
- звуження судового імунітету рф, удосконалення механізму націоналізації майна рф та її резидентів;
- посилення юрисдикційного імунітету України та можливостей подання позовів за збитки до рф.
Наша команда також співпрацює з Міненерго у проєктах з МАГАТЕ та Energy Charter щодо механізму підтримки українських енергокомпаній з боку Energy Community.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Ми продовжуємо співпрацю з клієнтами, враховуючи корективи воєнного часу. Одним з найбільш актуальних запитів є процес фіксації збитків бізнесу внаслідок агресії рф. Юристи LCF розробили детальні інструкції та матеріали, що допомагають клієнтам своєчасно фіксувати кожен з таких випадків відповідно до вимог законодавства.
Базуючись на запитах клієнтів та аналізуючи кон’юнктуру ринку, ми також оновили портфоліо послуг. Окрім сервісів, які охоплюються нашими традиційними практиками та спеціалізацією, ми надаємо правову підтримку фізичним та юридичним особам з питань, які стали актуальними через збройну агресію рф: мобілізація, міграція, релокація бізнесу та переміщення працівників, захист та повернення активів, інвестування за кордоном, реструктуризація кредитних зобов’язань, оподаткування та страхування під час воєнного стану, питання сімейного права, опіки та піклування. Крім того, ведемо аналітично-практичну роботу з питань функціонування бізнесу у форс-мажорних обставинах та відновлення після воєнного стану.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— За час війни практично всі наші працівники переїхали до більш безпечних місць. Ми маємо локацію на Західній Україні, але більшість прийняли самостійні рішення про переміщення до родичів та друзів як в Україні, так і за її межами. Тож постійно підтримуючи команду, ми продовжуємо працювати дистанційно, координуємо дії та об’єднуємо зусилля.
Розглядаємо можливість релокації бізнесу, аналізуємо можливі сценарії, що забезпечуватимуть найбільш надійний захист команди та відповідатимуть інтересам клієнтів.
Наталія Ісаханова, адвокат, к.ю.н., партнерка, керівник практики міжнародної торгівлі АФ «Сергій Козьяков та Партнери»
— Як влаштована ваша робота у воєнний час?
— За 28-річну історію АФ «Сергій Козьяков та Партнери» пройшла багато випробувань, включаючи політичні та економічні кризи. Але працювати під час широкомасштабної війни проти України доводиться вперше, як і всім іншим. У цей час у нагоді стали навички організації бізнесу, що отриманні у період дії карантинних обмежень, пов’язаних з епідемією Covid 19.
Вся фірма працює у віддаленому форматі, але співробітники у постійному контакті один з одним та з клієнтами. Ми створили загальнофірмовий чат для обміну поточною інформацією у Telegram, кожного ранку інформуємо юристів про поточний стан справ та ставимо робочі задачі на день. Також створений робочий чат партнерів для вирішення адміністративних питань, координації дій, формування задач по проєктах для кожного юриста та визначення відповідального партнера, який постійно перебуває на зв‘язку з юристами, котрі виконують відповідні завдання. Важливо ставити і виконувати по можливості робочі задачі, адже це єдине стабільне, що може бути в кожного з нас зараз.
Щовечора робимо спільний з командною дзвінок у Teams для підбиття підсумків за день та підняття духу команди.
Фірма працює 24/7 у зв‘язку з тим, що до звичайних юридичних питань додалися питання забезпечення гуманітарною допомогою населення, а також підготовки/оформлення доказів озброєної агресії рф проти України.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Кількість запитів клієнтів зменшилася за деякими напрямами. Зараз більшість запитів стосуються питань міжнародного гуманітарного права (право збройних конфліктів), зовнішньоекономічної діяльності, митного та трудового права. Також ми займаємося питаннями діяльності благодійних фондів, підготовки звернень до міжнародних організацій, асоціацій юристів/бізнес-асоціацій іноземних держав, збором/оформленням доказів озброєної агресії рф та геноциду українського народу з боку рф для міжнародних судів. У роботі з клієнтами та замовниками використовуємо всі засоби зв‘язку, включаючи відеозв’язок.
— Прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть.
— Як і зараз, після перемоги ми готові надавати юридичну допомогу всім, хто цього потребуватиме, за винятком російського бізнесу, якому ми не надаємо юридичних послуг, починаючи з 2014 р. На наш погляд, після закінчення війни на юридичному ринку зміняться пріоритети, він стане більш згуртованим. Впевнені, що зусилля всіх юристів України будуть спрямовані на відновлення країни, а юридичний фронт — це потужна сила. Вважаємо, що збільшиться обсяг роботи у сферах міжнародного права, зовнішньоекономічної діяльності, будівництва/нерухомості, трудового права та судової/арбітражної практики.
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Релокацію головного офісу фірми не плануємо. Під час війни наші юристи продовжують працювати незалежно від місцезнаходження, але значна кількість партнерів та юристів фірми зараз працюють у Києві і роблять все для наближення нашої перемоги.
Анна Швиденко, партнерка Stron Legal Services
— Як влаштована ваша робота у воєнний час?
— Воєнний час вносить свої корективи. Варто розглядати це питання не лише з практичної точки зору, тобто щодо фактичної організації роботи в теперішніх умовах, а й звернути увагу на моральний аспект. Морально було дуже складно налаштуватися на роботу, особливо у перші дні війни. Тяжко було концентруватись на робочих питаннях в проміжку між біганням сходами в та з бомбосховища під гул сирен. Новини з фронту та волонтерство стали пріоритетом, тому впродовж перших декількох днів війни з робочого процесу ми майже випали. Ми працюємо здебільшого з іноземними клієнтами та постачальниками, тому їм окремо хочеться подякувати за підтримку та розуміння в такий складний час.
Зараз у нас неабияка мотивація працювати ще більше, ніж до війни! Наші співробітники розраховують на свої заробітні плати, і ми не можемо їх підвести. Допомога нашим Збройним Силам — це наразі теж пріоритет, і ми перераховуємо значні суми на допомогу армії та теробороні.
Скоро ми переможемо, і треба буде відбудовувати нашу Україну, тому закликаємо й інші бізнеси працювати, якщо є така можливість!
— Чи плануєте (або вже здійснили) релокацію?
— Наразі майже всі наші співробітники покинули столицю та знаходяться на Західній Україні, декілька співробітниць за кордоном. Ми намагаємось підтримати співробітників, тому запросили їх у великий орендований будинок у Західній Україні. Тим співробітникам, хто не зміг приїхати саме до цього будинку, організовуємо фінансову допомогу на час війни.
Наразі ми вже повністю відновили роботу, хоч, звісно, і з суттєвими корективами. Коронавірус вже навчив нас працювати віддалено, тому цього разу ми вже досвідчені в цьому питанні й перебуваємо на зв’язку один з одним по інтернету.
— Запити клієнтів, формат роботи з ними.
— Спілкування з клієнтами ми ведемо в цифровому режимі — здебільшого в месенджерах, спеціальних програмах для зв’язку, а також за допомогою електронної пошти. Оскільки ми працюємо на європейський ринок, то навіть до війни спілкувались з клієнтами за допомогою інтернету. Ми щодня на зв’язку, але звісно, іноді наші відповіді надходять з затримкою, якщо є перебої зі зв’язком або інтернетом чи у разі повітряної тривоги. Клієнти, звісно, до цього ставляться з розумінням.
— Які прогнози щодо розвитку ринку з огляду на те, що рашистський рейх падає, і нормальні бізнеси туди вже не підуть?
— Надзвичайно приємно читати про введення все нових і нових санкцій, справжнє обличчя росії тепер бачить увесь світ. Шкода, що ще не всі транснаціональні корпорації покинули російський ринок, але маємо надію, що зовсім скоро і вони схаменуться.
Зі свого боку ми також відмовились від російський програм, які використовували для роботи, і зараз переходимо на українські та європейські аналоги. Сподіваємось на високі моральні якості наших колег, у т.ч. зарубіжних, і віримо, що ніхто не захоче допомагати росіянам обходити накладені санкції, бо ж ці гроші будуть просякнуті українською кров’ю.
Тим не менш, будемо боротися і юридичними методами — вже були випадки, коли деякі європейські банки пропонувати відкривати рахунки для росіян. Відповідні скарги на такі фінансові інститути вже були подані до регулятора.