03 May 2023, 17:12

ТОП-20 ефективних корпоративних юристів (на думку юрбізнесу)

IMG_5124 Світлана РОМАНОВА, директорка з правового забезпечення Групи Метінвест


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Як вплинула війна на роботу вашої компанії?

На жаль, ми тимчасово втратили контроль над двома найбільшими металургійними комбінатами — ММК імені Ілліча та «Азовсталь» у Маріуполі, а саме місто наразі окуповане. Наша «Азовсталь» навіки стала символом українського опору й незламності, сталевим серцем країни. Ми продовжуємо зазнавати втрат і в інших містах нашої присутності — в Авдіївці, Кривому Розі, Запоріжжі, Кам’янському. Загалом війна спричинила збитки 27 підприємствам Групи, фіксацією і документуванням яких ми продовжуємо займатися.

ТОП-20-02-01 Нам довелося перебудовувати бізнес і знайти нові логістичні ланцюги для експорту продукції. Нині підприємства «Метінвесту» в Україні працюють під постійною загрозою ворожих обстрілів. На роботу Групи негативно впливають логістичні обмеження, блокада чорноморських портів, дефіцит брухту, зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, інші підприємства «Метінвесту» працюють із різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники. Від початку повномасштабного вторгнення ми розірвали бізнес-зв’язки з 4438 контрагентами, пов’язаними з країною-агресором, впровадили підвищені заходи щодо перевірки контрагентів, виробників і кінцевих споживачів товару.

Під час війни «Метінвест» залишається надійною опорою України в економічній, оборонній та соціальній сферах. Зокрема, компанія стала одним із найбільших приватних донорів українського війська. Захисники країни отримали від компанії понад 150000 бронежилетів, тож кожен десятий бронежилет в армії— від «Метінвесту». Компанія налагодила системне постачання на фронт військової техніки й обладнання — дронів, тепловізорів, автівок і багато іншого. Крім того, Група розпочала виробляти сталеву продукцію для захисту України: спеціальні мобільні укриття для військових, броньовані щити, протитанкові їжаки, шиповані ланцюги, мінібастіони, саперні кішки та інші речі. Наразі «Метінвест» відвантажив на фронт 123 мобільних укриття. Від початку війни зі сталі «Метінвесту» зроблено понад 80 000 протитанкових їжаків.

Для допомоги мирним українцям Група започаткувала гуманітарну ініціативу «Рятуємо життя», у межах якої близько 500000 людей отримали понад 4000 т товарів першої потреби, а лікарні Запоріжжя, Кривого Рогу, Авдіївки та Кам’янського — медикаменти й обладнання майже на 250 000 євро. Ініціатива також розвиває напрями протезування українців, які втратили кінцівки, та психологічної реабілітації жінок і дітей. Загалом із 24 лютого 2022 року Група «Метінвест» (включно зі спільним підприємством «Запоріжсталь») спрямувала на гуманітарну і військову допомогу Україні понад 3,3 млрд грн, з яких понад 1,7 млрд грн— на потреби армії в межах мілітарної ініціативи «Сталевий фронт Ріната Ахметова».

— Як виглядає типовий день інхауза під час війни? Якими навичками ви оволоділи під час війни?

— На мій превеликий жаль, день (а іноді й ніч) наших юристів проходить у комп’ютері. Війна забрала у нас один одного, забрала живе, тепле спілкування за ранковою кавою або при випадковій зустрічі в офісному коридорі. Позбавила нас можливості просто так спитати: «Як справи?», розказати жарт або обійнятися. Ми змушені працювати віддалено, з різних локацій, але не дивлячись ні на що, ми продовжуємо бути сталевою командою #MetinvestLegal, бути разом і триматися один за одного. Так, наші зустрічі тепер вTeams і кожен з нас сьогодні— технічно вдосконалена версія нас самих довоєнного зразка. Ми вміємо вирішувати проблеми зі зв’язком, працювати з документами і корпоративними системами будь де і надавати юридичну підтримку нашому бізнесу за будь-яких умов. Ми подорослішали і загартувалися як професіонали і як люди, а ще — навчилися більшій самостійності і відповідальності. Але наша головна риса — не зупинятися і йти вперед, навіть якщо складно, дуже складно.

— Як ви оцінюєте український ринок інхауз-юристів у 2023 році?

— Якщо давати загальну характеристику: розпорошений, знерухомлений і перевантажений. З початком повномасштабного вторгнення ринок праці в Україні втратив багато цінних кадрів, і не лише в юриспруденції. Значна кількість персоналу була втрачена через виїзд за кордон і оптимізаційні процеси в бізнесі. Є також ті, хто вирішив взагалі змінити напрям діяльності й піти з професії. Найбільш же болісним є те, що війна забрала унас молоде покоління юристів, наше майбутнє — тих, хто ще навчається. Більшість із них, на жаль, вже ніколи не прийдуть у професію або взагалі не повернуться в Україну. Ті ж, хто лишаються, прагнуть стабільності і не завжди готові розглядати нові можливості. Але безперечно одне: юристи, які працюють інхауз, наразі перевантажені. Не секрет, що обсяг юридичної роботи завжди прямо пропорційний змінам у бізнесовому середовищі, а їх з початком війни було і є багато. Попри це, я впевнена, що саме зараз — час нових можливостей і шалених кар’єрних шансів, час, коли багато залежить від самої людини— від її бажань, рішень і сміливості їх втілювати. Фаталізм, на мою думку — лише слабка спроба виправдати свої невдачі і банальне небажання приймати відповідальність за своє власне життя. Наше майбутнє — завжди результат нашого вибору і нашої наполегливої праці.

3947_1bccbfd8bcaf22c7811bdbc63f153c54 Наталя ЛИСА, юридична директорка Nestlé Ukraine&Moldova

— Як вплинула війна на роботу компанії?

— Війна змінила все. Проте ціннісно, фундаментально, принципово змінилося небагато. Ми, як і раніше, ставимо наших людей і їх безпеку як найвищу цінність. Як і до війни, усе, що ми робимо, має відповідати законодавству, корпоративним політикам інайвищим етичним стандартам. Як завжди, ми маємо забезпечити бездоганну якість нашої продукції. Передусім ми забезпечуємо фізичну безпеку наших працівників — облаштування приміщень і сховищ на наших локаціях та офісах усім необхідним, підтримка тих, хто вирішив поїхати, а саме: організація евакуаційних заходів і розміщення у безпечних місцях людей, які опинилися у зонах, де є загроза життю і здоров’ю, навчання людей правилам поведінки в нових умовах, розширення програм медичного страхування та підтримки здоров’я працівників і членів їх родин та багато іншого. Війна додала ще одну величезну активність — допомога суспільству. За цей час ми передали благодійним фондам, волонтерам і організаціям продуктів і підтримки на суму майже 15 млн франків.

Наші бізнес-проєкти трансформувалися, але не зупинилися. Один із найцікавіших проєктів наразі — розвиток нового виробничого майданчика у селищі Смолигів Волинської області інвестицією приблизно 40 млн швейцарських франків, які будуть спрямовані на розширення потужностей з виробництва вермішелі та інших продуктів кулінарії в Україні.

Разом із фабрикою у Торчині виробнича мережа на Волині стане європейським регіональним хабом компанії для категорії кулінарних продуктів. У хабі буде працевлаштовано 1500 людей на виробництві, яке забезпечуватиме постачання продукції на ринок України та інші європейські ринки. Nestlé є першою мультинаціональною компанією, що оголосила про нові інвестиції та здійснює практичні кроки, щоб забезпечити майбутній розвиток України уже зараз, у час повномасштабної війни. Таким чином Nestlé продовжує розвиватися в Україні, підтримує зростання української економіки та створює нові робочі місця.

— Як виглядає типовий день інхауза під час війни? Якими навичками ви оволоділи під час війни?

— Почну з другої частини питання. Швидкість прийняття рішень. Діяти рішуче там, де раніше довго вагалися чи сумнівалися. Простіше прийняття викликів і трансформація проблем у можливості. Краща співпраця і взаємодія, взаємопідтримка. Фокусуватися на тому, що найважливіше. Краще комунікувати, адже в кожній кризовій ситуації інформування команд має архіважливе значення. А нам, юристам, було і є про що інформувати: постійні зміни законодавства, впровадження військового стану, мобілізація, нові правила трудового права, забезпечення прозорості і комплаєнсу в благодійності і багато іншого…

Наприклад, щоб роз’яснювати колегам складні юридичні питання простою зрозумілою мовою, ми запустили внутрішній подкаст SimpLegal — в імпровізованій студії (насправді в укритті, на випадок повітряної тривоги) ми робимо онлайн-трансляцію і відповідаємо на запитання колег, що їх задають у прямому ефірі. Отже, наш день — робота в командах офлайн і онлайн, онлайн-трансляції, багато роботи з документами, робота в проєктах і часом перебіжки з офісу в укриття і назад…

— Як ви оцінюєте український ринок інхауз-юристів у 2023 році?

— Важко сказати, адже в нашій команді, на щастя, все стабільно. Усі працюють, розвиваються, ростуть, але всередині системи Nestlé. На нові вакансії ми передусім розглядаємо внутрішніх кандидатів. І у нас є таланти, тож я не дуже цікавилася ринком. Та вірю, що більшість українських юристів наростили професійні м’язи з викликами сьогодення. І це потрібно буде Україні, щойно переможемо і будемо відновлювати країну, бізнес, життя. Найкраще у нас попереду, готуймося до цього.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати