Амінат Сулейманова, керуючий партнер AGA Partners
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Поділіться секретом, як мотивувати команду на дистанційці.
— Мотивувати команду на дистанційці треба приблизно так само, як і в офісі: перше і головне — займатись цим мають особисто партнери, а не адмінперсонал. Адмінперсонал, звичайно, має швидко та ефективно організувати вирішення технічних питань, проте турбота та залученість партнерів мають бути очевидні. Треба спілкуватись, спілкуватись і ще раз спілкуватись, з'ясовуючи як робочі, так і неробочі питання, підтримувати та заохочувати, та, як не дивно, скорочувати особисту дистанцію.
Основна проблема наразі — не дистанцій на робота, а ситуація, в якій люди або хворіють, або бояться захворіти. При цьому ми маємо розуміти, що більшість наших колег — зовсім молоді люди з інших міст України. Їх родичі, котрі можуть потурбуватись у разі надзвичайних обставин, далеко, відтак, фірма має стати надійним тилом. Найкраща мотивація — це захищеність та приналежність.
Олексій Дідковський, співкеруючий партнер Asters
— Наскільки українські тренди розвитку юрринку відповідають світовим? Які нові тренди формуватимуть ринок у наступному році?
— Пандемія коронавірусу змусила юридичні фірми як за кордоном, так і в Україні оперативно змінити підхід до організації роботи. До весни 2020 р. дистанційна робота у юрфірмах була радше винятком. Нова реальність довела, що робота з дому може бути такою ж ефективною, як і з офісу. Для співробітників «дистанційка» стала можливістю зекономити багато часу, який раніше витрачався на дорогу в офіс. Фірми ж змогли оптимізувати свої витрати на оренду. Вбачається, що навіть по завершенню пандемії юрфірми не повернуться повністю до попередньої моделі роботи.
Ситуація у 2021 р. залежатиме від того, наскільки швидко вдасться вакцинувати достатню кількість населення для формування колективного імунітету. Однозначно можна прогнозувати, що продовжиться тренд на подальшу діджиталізацію. Недавні збої у роботі сервісів Facebook та Google вкотре довели, наскільки залежним став світ від мережевих технологій, і підкреслили важливість забезпечення належного рівня кібербезпеки.
Микола Стеценко, керуючий партнер AVELLUM
— Як змінилася стратегія розвитку вашої компанії під впливом пандемії?
— Пандемія та карантин створили нові виклики для нашої фірми, як і для всього світу. Але озираючись на цей рік, можу сказати, що саме стратегія AVELLUM не зазнала суттєвих змін. Ми продовжуємо концентруватись на елітній юридичній роботі, тобто супроводжувати найскладніші угоди та спори на ринку, що вимагають інтелекту наших співробітників. Разом з тим, змінилася тактика нашого спілкування з клієнтами, зокрема, стало більше цільових вебінарів та онлайн-зустрічей. Під кінець року ми бачимо суттєвий сплеск активності клієнтів, що свідчить про відновлення оптимізму бізнесу щодо 2021 р.
Бажаю всім нам успішного і здорового 2021 р. і вітаю колег з наступаючими святами!
Армен Хачатурян, старший партнер Asters
— Назвіть головну «юридичну інновацію» 2020 р. Які нові напрямки роботи очікуєте в 2021 р.?
— 2020-ий яскраво продемонстрував, як онлайн-технології реально стають фактором ефективності та конкурентоздатності. Зустрічі з клієнтами, конференції, корпоративні заходи швидко перемістилися у цифровий простір, і ті фірми, які оперативно зреагували на нові обставини, отримали певну перевагу. Наприклад, у 2020 ми в Asters першими на ринку запустили Центр вебінарів, на якому наразі доступні понад 50 відеозаписів.
В минулому році порядок денний майже кожної конференції з управління фірмою включав питання штучного інтелекту, блокчейну і способів їх використання. Пройшов рік, а міжнародного, вже не кажучи про український, прориву в розробці нових програмних продуктів, а також в усвідомленні переконливого практичного ефекту від впровадження вже існуючих не відбулося. Можливо, час масштабування ще не настав, а можливо, на чому завжди наголошували скептики, впровадження AI обмежене самою природою юридичної роботи. У 2021 розпочне роботу легалізований ринок азартних ігор та лотерей, і буде цікаво залучити у цю сферу провідні міжнародні компанії та розібратися з юридичними нюансами в цій галузі. Також очікується прийняття закону про медіацію, у розробці якого взяла участь команда практики альтернативного вирішення спорів Asters.