31 May 2022, 11:32

Робота інхаузів під час війни 2.0

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

97 день війни росії проти України. Мужність ЗСУ, незламність нашого народу, підтримка всього світу тримають бойовий дух країни на належному рівні. Бізнес працює, адаптовується, намагається відновлюватись та нарощувати оберти. Наскільки це складно з правового погляду? Продовжуємо серію коментарів інхаузів різних підприємств щодо труднощів та успіхів роботи у воєнний час.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Петриченко (1) Олександр Петриченко

керівник юридичного департаменту New Products Group

– Як організована ваша робота в умовах воєнного часу?

– На сьогодні вже можна досить впевнено констатувати, що компанія вийшла на міцний, контрольований рівень управління всіма бізнес- процесами буквально на другий день після початку активних воєнних дій в Україні. Цьому сприяла ретельна підготовка основних підрозділів підприємства ще з початку року через мою принципову та наполегливу позицію, що до великої війни треба готуватися заздалегідь настільки, наскільки це можливо, з урахуванням багатьох факторів, на які ми, на жаль, вплинути ніяк не могли. Розроблено плани дій, що були успішно втілені в перший, найбільш страшний та дуже панічний день нападу російської федерації. Заздалегідь повністю переведено всі бізнес-процеси на віддалене управління, з офісів вивезено всі сервери та первинні документи. Додатково закуплено ПММ, складові для виробництва основних видів продукції з метою підтримання безперебійної роботи наших заводів протягом декількох тижнів, розподілено супутникові телефони на випадок втрати стільникового зв’язку.

Розуміючи, що найціннішим в умовах війни є людське життя та безпечність сімей, компанія вже була готова до евакуації BackOffice в перші дні війни та забезпечення охорони майна нашої групи в умовах паніки та загострення криміногенної ситуації в цілому. Це дало змогу за декілька днів швидко організувати та налагодити віддалену роботу офісу працівниками, які роз’їхались по всій Україні та країнах Західної Європи. Єдине, що було необхідно, – зв’язок через Інтернет. Щоденні загальні збори ради директорів, кропітка робота сім днів на тиждень тих, хто зміг відразу взятися до роботи по дванадцять-п’ятнадцять годин на день в перші тижні війни, дали змогу дуже важко, але досить швидко й ефективно вирішувати основні нагальні проблеми, яких зазнав увесь український бізнес, – тотально зруйновану логістику та ланцюжки постачань, панічність настроїв, незрозумілість подальших дій партнерів тощо. Крім того, допоміг досвід налагодження віддаленої роботи, який ми отримали під час карантину, спричиненого COVID-19. Усе зазначене вище дало змогу зберегти повний контроль над діяльністю групи, відновити виробництво, своєчасно виконувати зобов’язання перед партнерами та державою, а за деякими категоріями продукції – значно зміцнити наші позиції на ринку порівняно з минулорічними показниками.

На сьогодні вже активно проводиться підготовка наших офісів до виходу з online-режиму в offline та переходу у звичний режим, якщо так його можна назвати під час війни при постійних, щоденних нагадуваннях про смертельні ризики ракетних обстрілів Києва, інших міст та героїчного захисту України від навали окупантів. Можемо констатувати, що виробництво також працює у максимально можливому режимі, з урахуванням усіх складнощів, що маємо у воюючій країні.

– Які завдання стоять перед компанією насамперед і які труднощі та нюанси їх виконання?

– Наразі основні завдання перед компанією стоять ті ж самі, що й перед усіма іншими підприємствами України: вижити, зберегти найцінніше, що маємо, – людський ресурс, надавати постійну та вагому допомогу ЗСУ, ТРО та всім іншим, хто сьогодні боронить нашу країну, забезпечити добробут співробітників та їхніх сімей, зберегти віру в майбутнє. Крім того, компанія має амбіційні плани щодо експансії на європейський ринок та ринки Північної, Південної Америки, вибудовування нових шляхів імпорту інгредієнтів та супутніх складових для виготовлення нашої продукції за кордоном та в Україні. Хоча передусім прагнемо до задоволення внутрішнього попиту в Україні, а вже надалі плануємо розвивати бізнес у світовому масштабі. Тож плани у акціонерів та команди досить амбітні і вже розпочато активну роботу з юридичними радниками в різних куточках Європи та світу.

Продовжуємо перебудовувати логістичні ланцюжки та виробничі процеси з урахуванням вже усталеної проблеми з паливом, величезними чергами на кордоні, новими викликами, що постали перед українським бізнесом у ці надзвичайно складні для держави часи. Тому кожен день ми у пошуках нових, нестандартних, подекуди агресивних та сміливих способів для вирішення різноманітних питань. Вже неодноразово доводилося чути від представників влади, що деякі наші ініціативи є першими на ринку та взагалі у бізнесі FMCG-галузі, яка ще досі не може оговтатись та повернутися до роботи через масові руйнації. Окремо слід зазначити, що в перші місяці серед хаотичних дій та рішень досить важко постійно контролювати щоденні зміни законодавства, оперативно приймати управлінські рішення, на ходу корегуючи плани фінансування міжнародної групи компаній.

– Як спілкуєтесь або будуєте роботу з зовнішніми юридичними радниками?

– Беручи до уваги те, що на сьогодні ми прагнемо реалізації затверджених планів поза межами України, юридична підтримка компанії наразі зосереджена на побудові стосунків з іноземними зовнішніми юридичними радниками. Разом із тим, за можливості, намагаюся обов’язково залучати до наших тендерів й українські юридичні компанії, які мають філіали у країнах Європи чи достатню компетенцію для надання кваліфікованих відповідей з аналізу законодавства деяких країн світу та ЄС. Війна охопила всі сфери нашого життя, тож ми з розумінням ставимося до зміни в роботі деяких наших партнерів з юридичного консалтингу, де дуже багато висококваліфікованих адвокатів знаходяться у лавах Збройних сил України та ТРО.

– Як побудована робота всередині департаменту? Які ключові завдання у Вас як його керівника?

– Усередині департаменту вже досить стабільно відпрацьована робота на повному та комфортному забезпеченні віддаленого режиму комунікації. Як вже згадував вище, досвід, який ми отримали під час карантину минулого року, став у пригоді. Юристи мають повний доступ до всіх електронних систем компанії та документообігу, SAP, працює кіберзахист, оперативно з IT-фахівцями вирішуємо поточні питання під час роботи з цими системами. Можу вкотре підтвердити, що у такий спосіб юридична підтримка не погіршилась, а навіть навпаки, значно зросла завантаженість юристів, тож мої завдання як керівника департаменту залишаються незмінними: повний контроль над усіма процесами усередині департаменту, таймінг, розподілення навантаження та безумовна миттєва допомога на тих ділянках, де необхідна моя підтримка як юриста з наявним досвідом. Разом з тим кожного дня змушений пам’ятати, що топ-менеджер має бути універсальним у вирішенні поставлених завдань та намагатись максимально використовувати набутий життєвий і професійний досвід. Усім нам треба вистояти, вижити, заради майбутнього країни та наших дітей. З вірою у нашу Перемогу!  

Харебава Тетяна Харебава

керівник юридичного департаменту SportLabs Group

– Як організована ваша робота в умовах воєнного часу?

– Оскільки SportLabs Group – це IT-компанія, для нас робота у віддаленому форматі не є чимось новим. Функціонування в період карантину за останні два роки було хорошою перевіркою на міцність та дало змогу підготуватись і адаптувати процеси дистанційної взаємодії команди. Для нас основним пріоритетом було впевнитись, що всі наші співробітники в безпеці, налагодити комунікацію та забезпечити збереження всіх робочих місць.

Що стосується юридичної роботи, то воєнний час, звісно, вніс свої корективи та зіштовхнув із додатковими викликами, адже законодавство змінюється ще швидше, десятки нормативно-правових актів приймаються ледь не щодня. Зокрема, для компанії актуальними є зміни у регулюванні трудових відносин, питань мобілізації, звітності, функціонування банківської системи, також потребують окремої уваги нюанси застосування положень щодо форс-мажору у відносинах з контрагентами. Тому необхідно постійно тримати руку на пульсі, вчасно реагувати на всі зміни та пропонувати оптимальні шляхи вирішення нестандартних ситуацій.

– Які завдання стоять перед компанією насамперед і які труднощі та нюанси їх виконання?

– Наразі основний фокус у роботі SportLabs Group зосереджено на підтриманні існуючих проєктів та пошуку нових можливостей для розвитку з урахуванням ситуації в Україні та прогнозу щодо її розвитку в найближчій перспективі. Компанія чітко розуміє, що фінансова стабільність на економічному фронті є надважливою сьогодні, як для кожного співробітника, так і для нашої країни загалом, адже це забезпечить змогу ще більше допомагати країні, армії та волонтерам, робити свій внесок у сильну Україну. 

– Як спілкуєтесь або будуєте роботу з зовнішніми юридичними радниками?

– Специфіка нашої роботи ще у довоєнний період передбачала делегування окремих юридичних питань зовнішнім консультантам (зокрема, щодо реєстрації ТМ, оподаткування та нюансів функціонування законодавства іноземних юрисдикцій). Ми продовжуємо аутсорсити ці питання і сьогодні, тому правила роботи з зовнішніми юридичними радниками не зазнали змін.

– Як побудована робота всередині департаменту? Які ключові завдання у Вас як його керівника?

– В основі роботи нашого департаменту сьогодні, як і раніше, – любов, підтримка та взаєморозуміння. Кожен намагається працювати, коли і скільки зможе в межах своєї завантаженості.

Поточна ситуація вимагає ще швидшої реакції на щоденні запити бізнесу, додатково потребують вирішення питання щодо релокейту, документального оформлення та особливостей перебування наших співробітників у країнах ЄС.

Ключові завдання керівника юридичного департаменту у нових реаліях залишаються незмінними: координація команди, комунікація з менеджментом компанії 24/7, підтримка бойового духу та ефективності роботи у період всезагальної невизначеності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати