26 January 2015, 11:35

Куди рухається юридичний бізнес в 2015 році?

Опубліковано в №3-4(449-450)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Підбиваючи підсумки 2014 р., представники юридичного бізнесу одностайно заявляли про загальний спад і необхідність затягнути паски. Воно й не дивно, адже через війну на Сході й анексію Криму знана частка українського бізнесу просто зникла, в той час, коли іноземні інвестори масово покидали Україну. Юристи стверджують, що серед останніх в нашій державі залишились лише ті, хто не зміг піти через активи, які неможливо вивести.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кризова ситуація в українському бізнесі з 2014 р. поступово перейшла в 2015 рік. зокрема, Герман Тасліцький, керуючий партнер ЮК «Правозахист Україна» вважає, що цей рік стане роком поступового зменшення вартості юридичних послуг, попри зростання курсу долара, крім того, й у гривневому вираженні відбуватиметься банальне зниження цін. «Варто визнати, що ми усі збіндніли, тож будемо готові працювати за меншу винагороду», – вважає юрист. Водночас Тімур Бондарєв, керуючий партнер адвокатського об’єднання Arzinger зазначає, що нині ми вже маємо кілька прикладів, коли юридичні фірми переорієнтувалися на практики, яких у них раніше не було. А ситуація на ринку праці сприяє оновленню персоналу і тим самим надає можливість заявляти амбіції на нові для них практики.

«Нині чимало професійних та висококваліфікованих юристів змушені шукати роботу, тому часто оновлення персоналу дає змогу не лише підвищити якісний рівень працівників, а й зробити це вигідно з фінансового боку. Однозначно, ця тенденція зберігатиметься і протягом 2015 року, адже конкуренція на ринку змушуватиме фірми шукати нові підходи, щоби втриматися на ринку», – говорить Т. Бондарєв.

Проте, враховуючи політичну ситуацію й анонсовані реформи, юрист сподівається на збільшення обсягів роботи, пов’язаної з новими законами, як у сфері антикорупції, так і в податковій практиці. 

«Якщо судова реформа буде завершена, тоді слід очікувати на збільшення роботи і тут. Адже раніше чимало компаній віддавали перевагу неформальним способам вирішення проблем, без участі адвокатів. Проте, якщо рівень довіри до судової систему зросте, то кількість клієнтів у цьому напрямку однозначно збільшиться», – заявив керуючий партнер адвокатського об’єднання Arzinger.

Певні сподівання на розвиток ринку юридичних послуг Т. Бондарєв також покладає на реформу антимонопольного відомства й законодавства.

Владислав Кочкаров, керуючий партнер ЮК Prove Group, зізнався, що тенденції 2015 року, звісно, юристи намагаються окреслювати оптимістично, але нині вони радше нагадують авгієві стайні. «Тому серед прогнозів, які можна чітко сформулювати, – збільшення кількості справ, пов’язаних із фінансовою та економічною кризою (повернення / виконання кредитних та депозитних зобов’язань, реалізація заставного майна). Чимало юридичних колізій вже вирішуються через окупацію Криму та військові дії в зоні проведення АТО», – вважає В. Кочкаров.

Щодо взаємовідносин з клієнтами, то юрист зазначив, що 2015 року йому не хотілося б спостерігати таку тенденцію, як демпінгування з питань ціноутворення на ринку юридичних послуг.

«Безумовно, ми розуміємо складні умови, в яких наразі ведеться бізнес, тому як основну мету ставимо утримання поточних клієнтів та залучення нових завдяки побудові взаємовідносин, орієнтованих на індивідуальний підхід до кожного. Серед завдань, які стоятимуть перед юридичним ринком в 2015 р., можемо виокремити реалізацію права власності в Криму, ведення господарської діяльності, ліквідація та реорганізацію компаній, митні питання. Наразі важко виокремити перспективи для M&A, земельного права. Тут варто сподіватися на іноземних інвесторів, але вони поки займають вичікувальну позицію, що й не дивно, зважаючи на дещо дестабілізовану економіку», – заявив В. Кочкаров.

За словами Г. Тасліцького, також в 2015 р. спостерігається тенденція зміни ціноутворення за юридичні послуги. Клієнт намагається вже під час переговорів отримати остаточну ціну за конкретну послугу, тим самим формуючи свої кінцеві витрати.

«Гаслом цього року стане «економія понад усе». І ми вже готові до таких правил гри. Як компанія, яка активно просувала абонентське обслуговування для клієнтів та запевняла їх про вигідність таких відносин, нині пропонуємо клієнтам зменшення вартості юридичних послуг у разі невикористання ними абонентського пакета – фактично надаємо послуги за цінами абонобслуговування, але за принципом «звернення – оплата». Переорієнтація на нові практики є доволі ризикованим кроком, який не гарантує отримання нових прибутків. Ринок юридичних послуг настільки висококонкурентний, що просте відкриття нової практики (без перетягування провідних спеціалістів з клієнтами) навряд чи забезпечить очікуваний ефект», – заявив Г. Тасліцький.

Він також додав, що 2014 рік дещо змінив так звану статистику звернень. Найбільше стало звернень, пов’язаних із банківською сферою діяльності, – повернення депозитів, розстрочкою за кредитами, питаннями іпотечного кредитування. Дещо менше зросла кількість звернень із питань переводу бізнесу з зони АТО. Насамперед це питання зміни місцезнаходження та юридичного супроводу налагодження бізнесу в новому місці.

Отже, юристи вважають, що 2015 р. буде не простим для юристів, однак вони робитимуть все, щоб втримати свої позиції на ринку.

Коментарі:

Владислав КОЧКАРОВ,lawyers_07.08.2014-0949 - копия керуючий партнер ЮК Prove Group 

Для нашої компанії 2014 рік став знаковим не лише з огляду на радикальні зміни, які пережила країна, а й тому, що він став роком заснування Prove Group.

Виходити на ринок у «перехідний період» справа не з легких, але, власне, це і стимулює, і оптимізує всі ресурси, спрямовані на становлення. Тому наприкінці року ми змогли підбити підсумки роботи, які є досить обнадійливими як для стартапу. Наша команда взялася за кілька гучних справ, пов’язаних з рейдерською атакою, обмеженням свободи мирних зібрань, закриттям друкованого медіа, відстоюванням права радіокомпанії на радіочастоти, захистом права на нерухоме майно, юридичним супроводом діяльності народних депутатів України, та ще низку угод.     

Вже зараз простежується тенденція збільшення позовів до держави від учасників бойових дій в зоні АТО, серед головних вимог – надання статусу учасника бойових дій, виплата компенсацій родинам. Також внаслідок бойових дій на Сході України збільшиться кількість кримінальних справ, пов’язаних із військовими злочинами. В недалекій перспективі зросте кількість позовів з відновлення на роботі незаконно звільнених громадян, які призивалися на військову службу за мобілізацією.

Збільшиться кількість справ, пов’язаних із кримінальним переслідуванням посадових осіб підприємств, зокрема у сфері господарської діяльності. Затребуваними будуть і консультації з питань застосування Угоди про асоціацію з ЄС для різних індустрій та застосування законодавства з питання трансфертного ціноутворення, а також податкового та митного законодавства.         

Тож без роботи не залишаться практики господарського, кримінального, податкового та митного права.

Bondarev - копия Тімур БОНДАРЄВ, керуючий партнер Arzinger 

Минулий рік став складним для юридичного бізнесу, адже його розвиток безпосередньо залежить від поточних політичних та економічних процесів у країні. Роботи стало, зі зрозумілих причин, менше. Особливо важко іноземним фірмам, адже їхні системні клієнти пішли з України. Це призводить до згортання їхньої практики тут.

Через зменшення обсягів роботи вартість послуг юридичних консультантів значно знизилася. При цьому, у зв’язку з падінням ринку та девальвацією національної валюти фірми змушені відмовлятися від ставок у іноземній валюті.

Відповідно, конкуренція продовжує зростати. Юридичні компанії конкурують буквально за будь-яку роботу, і часто роблять це, вдаючись до недобросовісних методів. Поглиблюється демпінг.

2014-й став роком, коли менеджмент фірм був змушений ухвалювати важливі рішення відносно подальшої долі компанії, її стратегії. Враховуючи кризові явища, деякі юрфірми скоротили штат, знизили рівень зарплат, відмовилися від бонусів, перейшли на чотириденний робочий тиждень.

З ринку зникла транзакційна робота, тому в основному юристи займалися реструктуризаціями, судовою роботою й антимонопольними розслідуваннями. Також спостерігалося збільшення роботи у трудовій практиці через необхідність оптимізації штату компаній.

За всіма, навіть найоптимістичнішими прогнозами, 2015 рік буде складним для бізнесу в Україні. На мою думку, до припинення військового протистояння на Донбасі не варто очікувати кардинальної зміни інвестиційного клімату в Україні. Нині стратегії більшості компаній дуже консервативні щодо інвестиційного розвитку. 

Таслицький - копия

Герман ТАСЛІЦЬКИЙ,  

керуючий партнер ЮК «Правозахист Україна», м. Київ

2015 рік як для всієї України, так і для юридичного бізнесу буде дуже складним. І, на жаль, 2016-й святкуватимуть не всі. Протягом 2014-го спостерігалось поступове зменшення звернень від компаній по юридичні послуги з приводу поточної діяльності. Для зменшення витрат на юридичні послуги клієнти намагаються максимально використовувати свій ресурс і лише з важливих питань та питань, з яких клієнт не має фахівців, звертаються до юридичних компаній. До того ж юридичний ринок звузився за рахунок анексованого Криму та непідконтрольних Києву територій Донецької та Луганської областей. А кримські та донецькі юридичні компанії змінили своє місцезнаходження, що посилило конкуренцію на іншій території України.

Переконаний, що 2015 року до тенденцій 2014 року додадуться питання банкрутств, реструктуризації боргів, а також продажу бізнесу або його об’єднання. Можу припустити, що у разі послідовної діяльності уряду з очищення влади послуги юристів знадобляться у справах про оскарження незаконного звільнення з посади. А перші позитивні результати розгляду таких скарг судами наприкінці 2014 року можуть дати поштовх масовому оскарженню звільнень по всій Україні. Також можу припустити, що цьогоріч тенденція пошуку нових клієнтів на нових ринках лише набиратиме обертів. Це необов’язково супроводжуватиметься відкриттям нових офісів по країні, але готовність працювати дистанційно та виїжджати до клієнтів або по їх справам зі столиці буде прийнятною для багатьох юридичних компаній.

 

Елена Пархоменко - копия Олена ПАРХОМЕНКО, директор з розвитку бізнесу юридичної фірми ILF

Нині склалася унікальна ситуація в країні. Заявлені реформи по всім ключовим сферам економіки, що призведе до змін в законодавстві, деінде кардинальних. Зміни торкнуться всіх ринків, зокрема й ринку юридичних послуг. Тому переорієнтація на нові практики буде. Посилиться роль міжнародних практик та партнерів, які є носіями міжнародного досвіду реформування та врегулювання подібних відносин, з одного боку. З іншого, спостерігається тенденція виходу українського бізнесу за кордон для диверсифікації своїх ризиків, пошуку нових ринків збуту та розвитку нових бізнес-напрямів, і ця тенденція продовжиться. Це сприятиме розвитку податкової практики та ЗЕД. Також буде актуальною практика державно-приватного партнерства. Це один із найефективніших інструментів реанімації для окремих сфер економіки (медицини наприклад), проте в поточних законодавчих рамках він не працює. Можна очікувати й збільшення кількості судових спорів у зв’язку з суттєвою реорганізацією державної системи та ситуацією в Східній Україні.

За таких нестандартних умов ми не можемо пропонувати стандартні продукти та підходи клієнтам. Наразі змінюється бізнес-модель компаній багатьох індустрій та відповідно змінюються очікування клієнтів від юридичних радників. Можна довго аналізувати ринки та будувати стратегії розвитку бізнесу, нових продуктів, які, на думку консультантів, необхідні клієнтам, але так і не задовольнити їхніх нагальних потреб. Не треба думати, що потрібно клієнтам, треба запитати в них це. Отримання зворотного зв’язку від клієнтів, їх цільові опитування/інтерв’ю нині must have.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати