12 жовтня 2016, 8:33

Захист прав власності: антирейдерський закон прийнято

Опубліковано в №41 (539)

Наразі в Україні немає повної захищеності прав власності як об’єктів нерухомості, так і корпоративних прав. Незаконне заволодіння правами на власність юридичних та фізичних осіб стало одним з негативних факторів впливу на інвестиційний клімат в Україні, на впевненість громадян України в майбутньому. Таким чином, очевидно, що необхідність у законодавчому врегулюванні цього питання є нагальною.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


06.10.2016 р.Верховною радою було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності». Метою розроблення закону є забезпечення захисту прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів, а також зменшення ризиків незаконного заволодіння майном.

IMG_3647

Законом пропонується внести зміни до законодавчих актів, які регулюють питання проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ідержавної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.Про це йшла мова під час чергового засідання Асоціації правників України, де обговорювалися практичні аспекти захисту від рейдерства.

Так, документом передбачається, що справжність підписів засновника (учасника), уповноваженої ним особи, голови чисекретаря загальних зборів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін про юридичну особу, повинна бути нотаріально засвідчена.

Також нотаріальному засвідченню підлягатиме справжність підпису на установчому документі, передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи, заяві про вихід із товариства.

Крім того, законопроектом вносяться зміни до закону щодо надання електронного цифрового підпису виключно за особистої присутності підписувачів, зокрема посадових осіб підприємств. Також пропонується ускладнити процедуру відкриття нового розділу вДержавному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Анулювати свідоцтво!

З метою належної реалізації права особи, яка вважає, що її право порушено, на оскарження рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації, нормативно-правовим актом пропонується збільшити термін для подання скарги до Міністерства юстиції України та його територіальних органів з 30-ти до 60-ти календарних днів.

Серед нововведень, запропонованих у проекті, передбачається повідомлення всіх власників юридичної особи про отримання державним реєстратором заяви про внесення змін до реєстрів. Таким чином власнику надається можливість зупинити реєстраційні дії.

До нововведень також належить надання права Міністерству юстиції України та його територіальним органам за результатами розгляду скарги направити подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України.

З метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами чи уповноваженими особами суб’єктів державної реєстрації, проектом Закону пропонується запровадити здійснення Міністерством юстиції України постійного моніторингу реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ігромадських формувань.

Записи повиннівідповідати

Серед іншого, документом вносяться зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Так, згідно з нормативно-правовим актом, записи, що містяться вДержавному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

Заходи зі створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав, технічного йтехнологічного забезпечення, збереження та захисту даних Державного реєстру прав, технічних ітехнологічних заходів з надання, блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав здійснюється технічним адміністратором відповідно до цього Закону, Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», Закону України «Про захист персональних даних».

У разі проведення державної реєстрації права власності на новостворений об’єкт нерухомого майна, щодо якого в Державному реєстрі прав відкрито розділ як на об’єкт незавершеного будівництва, відповідний розділ та реєстраційна справа щодо об’єкта незавершеного будівництва закриваються, реєстраційний номер такого об’єкта скасовується. Для новоствореного об’єкта нерухомого майна відкривається новий розділ у Державному реєстрі прав, формується нова реєстраційна справа таприсвоюється новий реєстраційний номер.

У паперовій та електронній формі

При прийнятті заяв упаперовій формі обов’язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом їх сканування з подальшим розміщенням у Державному реєстрі прав.

Також у базі даних заяв реєструються рішення судів, заяви власників об’єктів нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій, рішення судів про скасування відповідних рішень судів, заяви власників об’єктів нерухомого майна про відкликання власних заяв про заборону вчинення реєстраційних дій.

Реєстраційна справа включає документи у паперовій та електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, та документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій.

Документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії та які підлягають поверненню заявнику, зберігаються у реєстраційній справі у формі електронних копій документів, виготовлених шляхом сканування під час проведення реєстраційних дій.

Власник має бути попереджений!

Про подання/отримання заяви на проведення реєстраційних дій державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об’єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву.

Проведення реєстраційних дій зупиняється на підставі рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили, або на підставі заяви власника об’єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об’єкта нерухомого майна.Про зупинення реєстраційних дій на підставі рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об’єкта нерухомого майна.

У разі наявності зареєстрованих заяв на проведення реєстраційних дій, державний реєстратор, який здійснює розгляд таких заяв, невідкладно повідомляє про зупинення реєстраційних дій відповідних заявників.

Державний реєстратор приймає рішення про відновлення реєстраційних дій на підставі рішення суду про скасування рішення суду, якебуло підґрунтямдля прийняття рішення про зупинення проведення реєстраційних дій, або на підставі заяви власника об’єкта нерухомого майна про відкликання власної заяви про заборону вчинення реєстраційних дій, зареєстрованих у Державному реєстрі прав.

А як щодо рішень суду?

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» пропонується доповнити новою ст.31.1 такого змісту: «Особливості проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів». Реєстраційні дії на підставі рішень судів проводиться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень без подання відповідної заяви заявником.

Державна судова адміністрація України вдень набрання рішенням суду законної сили, яке передбачає набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора, забезпечує передачу до Державного реєстру прав примірника такого судового рішення.

Державний реєстратор, якийперебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, за місцезнаходженням відповідного майна у день надходження відповідного рішення суду формує та реєструє необхідну заяву або реєструє рішення суду про заборону вчинення дій, пов’язаних з державною реєстрацією прав, чи рішення суду про скасування відповідного рішення суду. Проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів здійснюється у строки та впорядку, передбачені цим Законом, без стягнення адміністративного збору.

Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі впорядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з Державною судовою адміністрацією України.

Мін’юст перевірить!

В частині здійснення контролю у сфері державної реєстрації прав Закон пропонується доповнити новою ст.37.1 такого змісту: «Контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, в тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій в Державному реєстрі прав, з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб’єктів державної реєстрації прав». За результатом моніторингу реєстраційних дій, в Державному реєстрі прав, у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб’єктів державної реєстрації прав Міністерством юстиції України, проводяться перевірки державних реєстраторів чи суб’єктів державної реєстрації прав. Якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб’єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб’єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерством юстиції України вживаються заходи щодо негайного повідомлення про це відповідні правоохоронні органи для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.

Доступ у нотаріуса…

В частині використання відомостей єдиних та державних реєстрів, йдеться про те, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них.

Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ігромадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують в системі Міністерства юстиції України.

Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном чи об’єктом незавершеного будівництва обов’язково використовує відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.

Інформація з єдиних та державних реєстрів, отримана нотаріусом під час вчинення нотаріальних дій, залишається у відповідній справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса.

Користування єдиними та державними реєстрами здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати