22 грудня 2015, 16:55

З надією на правосуддя

Опубліковано в №52(498)

IMG_2125


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


14.12.2015 р. за ініціативи проекту «Відритий Суд» у партнерстві з Верховним Судом України та WNISEF в Україні вперше пройшов міжнародний форум правосуддя «Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні». Як зазначив керівник проекту «Відкритий Суд» Станіслав Батрин, сьогодні важливо відійти від безвідповідальних заяв і створити стандарти правосуддя, які будуть єдиними для судді, прокурора та адвоката. Недотримання фахових стандартів повинно призводити до того, що представник правничої професії має бути позбавлений права займатися справою або обіймати посаду. Необхідно, щоб такий наслідок був невідворотним, і саме проект «Відкритий Суд» цілковито будується навколо уявлення суспільства про репутацію та історію кожної людини. Сама ж відео фіксація судових справ призводить до накопичення досьє роботи судді, прокурора, адвоката. Кожне відео з суду стає частиною ділової історії людини. 

Під час заходу проектом «Відкритий Суд» у вигляді відеоматеріалів із залів судових засідань було продемонстровано приклади негативного та позитивного правосуддя в Україні з висвітленням критичної поведінки суддів, прокурорів, адвокатів, яка відповідає або не відповідає стандартам професії. Відеоматеріали були отримані в результаті проведення конкурсу «Репортер Відкритого Суду» у період з жовтня по грудень 2015 р. 

Голова ВСУ Ярослав Романюк підкреслив суспільну важливість реалізованого Проекту «Відкритий Суд» у рамках співпраці Верховного Суду України та Громадської організації «Відкрита Україна». «На рівень довіри громадян до судів впливає багато факторів, зокрема відкритість суду, справедливість прийнятого судом рішення, умови перебування відвідувачів у суді, поведінка суддів та працівників судів. Одним з чинників, який негативно впливає на імідж судів, є наднизький рівень виконання судових рішень (лише 5 %)», – зауважив Ярослав Романюк.

«Навіть після прийняття рішення Верховним Судом України воно не виконується!» – наголосив бізнес-омбудсмен України Альгірдас Шемета, відзначивши, що у переважній більшості випадків рішення судів України були законними та справедливими. «Насправді в Україні досить непогане законодавство, стратегія дій, але коли справа доходить до виконання, ситуація стає зовсім іншою», – зауважив Альгірдас Шемета. За його словами, саме суди можуть забезпечити верховенство права в Україні.

«Інвестори не захочуть приходити в Україну зі своїми грішми, якщо потім їм роками доведеться захищати вкладені кошти», – підтримав українського бізнес-омбудсмена голова Британо-Української торгової палати Томс Бейт.

Виконання судових рішень залежить від виконавчої влади, – наголосив Герой України, колишній політв’язень Степан Хмара, висловивши переконання, що закони в Україні мають ґрунтуватися на принципах справедливості та задоволення потреб максимальної кількості громадян нашої держави. Суддівська ж громада, за словами Степана Хмари, повинна чітко й оперативно реагувати на негативні приклади невідповідної поведінки своїх колег.

У той же час Станіслав Батрин наголосив, що необхідно відійти від того формату, що в усьому винен суд або окремий суддя. Причиною такого сприйняття, на його думку, є неправильне розуміння того, хто несе всю відповідальність за здійснення судочинства, що продовжує панувати і зараз. «До судового процесу долучаються і судді, й адвокати та прокурори, тому відповідальність перед суспільством має бути спільною. А «Відкритий Суд» спрямований на формування високих стандартів ділової репутації кожного учасника судового процесу, й громадськість має активно долучатися до цієї справи», – переконаний Станіслав Батрин.

Професор кафедри міжнародного приватного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Василь Кисіль заявив, що увесь негатив та невдоволення суспільства, здебільшого, направлені на адресу судової влади. Хоча реформування потребує і адвокатура, яка має перейти на якісно новий рівень.

«Ні органи державної влади, ні судова система кардинально зміняться без підтримки та стимулювання зі сторони громадянського суспільства. Цей Проект має допомогти завершити реформування судової системи, щоб вона відповідала європейським та світовим стандартам. Висвітлення у відео-роликах як позитивних, так і проблемних моментів під час судових засідань направлене на те, щоб у суспільстві відбулися зміни на краще, а всі учасники процесу мають узяти на себе відповідальність за таке перетворення. Судова влада перебуває у процесі становлення, а для цього суди та судді мають бути захищені від будь-якого негативного впливу. Існує нагальна потреба в об’єктивних критеріях оцінки суддів, адвокатів, прокурорів. Такі проекти, як «Відкритий Суд» та участь громадянського суспільства у процесі реформування в державі мають сприяти змінам на краще», – висловив свою думку Василь Кисіль.

З прийняттям Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» обсяг повноважень Верховного Суду України був збільшений і зараз Суд може вдаватися до ревізії рішень, прийнятих першою, апеляційною та касаційною інстанціями та діяти в межах, визначених законодавством. Але існує нагальна необхідність в інтересах суспільства, щоб Верховний Суд мав повноваження не лише виправляти помилки, які допустили нижчестоящі суди (і то після касаційного розгляду), а діяти задля запобігання таких помилок.

«Необхідно надати Верховному Суду України такі повноваження, за допомогою яких він би міг діяти превентивно, запобігати можливим судовим помилкам та спрямовувати судову практику, – наголосив голова Верховного Суду України, – Адже дуже часто норми законодавства тлумачаться неоднозначно, особливо, коли судова практика з певного питання ще не напрацьована». Голова Верховного Суду України зауважив, що існує схожа європейська практика, коли національні суди перед застосуванням норм європейського права звертаються до Суду Європейського Союзу за їх тлумаченням.

«Всі, включаючи суддів та громадянське суспільство, зацікавлені в тому, щоб судова система була дійсно незалежною та відправляла справедливе правосуддя. Суди існують для задоволення потреб людей у вирішенні спорів шляхом прийняття законного та справедливого рішення. Громадяни мають таке право, адже будь-який державний орган працює для людей. Проблеми в судовій системі є, але за допомогою таких проектів як «Відкритий Суд», ми їх виявляємо та усуваємо. Представники громадянського суспільства – наша опора на цьому нелегкому шляху», – наголосив Голова Верховного Суду України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати