Юридична освіта в Україні завжди викликала чимало дискусійних питань. Згідно зі статистикою, майже 48% українських підлітків мріють захищати співвітчизників у судах, підтримувати державне звинувачення, складати позовні заяви та структурувати якісну базу доказування. Втім, навіть коли в пошуковому віконці Google ввести українською «юридична освіта», система видає «юридична освіта в Польщі». В чому проблема розбиралися фахівці АПУ. Так, Асоціація правників України зібрала провідних юристів на обговорення якості юридичної освіти в Україні. Під час круглого столу «Реформування юридичної освіти: питання структурування» правники майже одностайно визнали, що остання залишає бажати кращого.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, за словами президента АПУ Дениса Бугая, реформування юридичної освіти є одним із пріоритетних напрямів діяльності структури. Юрист зосередив увагу присутніх на важливості проведення експертних обговорень за участі як юристів-практиків, так і провідних вчених, представників різних юридичних шкіл, з тим, щоб виробити консолідовану концепцію вдосконалення вітчизняної юридичної освіти.
Варто зазначити, що під час круглого столу було презентовано результати опитування членів АПУ з питань реформи вищої юридичної освіти. Сумно, що лише 16,6% опитаних вважають, що сучасна юридична освіта знаходиться на хорошому рівні. У свою чергу, 50,7% респондентів оцінюють рівень на «задовільно». Решта опитуваних вважають стан юридичної освіти в Україні поганим (26,8%), а то й зовсім поганим (7%).
Опитування проводилося Асоціацією правників України серед практикуючих юристів, викладачів вищих навчальних закладів, а також співробітників правоохоронних органів. Участь в опитуванні взяли 229 респондентів.
А реформа допоможе?
Щодо вибору концепції реформи юридичної освіти, майже 60% опитаних висловились за необхідність змін. Однак саму реформу українці бачать по-різному: 32.8% опитаних підтримали введення 3-річної магістерської програми з права з можливістю вступу випускників будь-яких бакалаврських програм з одночасною ліквідацією бакалаврату з права; 24.5% респондентів вважають оптимальним запровадження наскрізної магістерської програми тривалістю 4,5-5 років.
Нестача практичних навичок у студентів, як ключову проблему юридичної освіти, назвали 73,8% опитуваних, а от невідповідність навчальних курсів сучасним вимогам юридичного ринку та професії відзначили 63% українців.
Значною проблемою юристи вважають низький рівень викладення та вивчення іноземних мов (47,2%). Хоча, справедливо зауважимо, що тут справа не у низькому рівні подачі матеріалу вітчизняними фахівцями, а у невиправданому очікуванні без належної праці.
Цікаво зазначити, що майже всі опитувані вважають рівень бакалавра достатнім для роботи (91,7%). Ці компанії довірили б роботу бакалаврам на деяких категоріях посад, таких як помічник юриста, державний виконавець тощо (57,6%).