24 березня 2016, 12:41

Судові дебати по-одеськи

Опубліковано в №12 (510)

Вікторія Ткаченко
Вікторія Ткаченко активістка Одеського осередку Ліги студентів АПУ

«Тут ми програємо, щоб навчитися вигравати у справжніх судах», – відтепер цей вислів Олександра Байдеріна став крилатим для учасників Турніру з класичних судових дебатів. Слід визнати, що такі заходи мотивують на кар'єрний розвиток та вдосконалення не лише студентів-учасників, а й професіоналів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


12-13.03.2016 проведено вже традиційний ІІІ Турнір з класичних судових дебатів «Ultima Ratio». Свої вихідні у залах суду корисно та плідно провели найкращі студенти з різних міст України: Києва, Черкас, Харкова, Ірпеня та, звичайно, Одеси.

Дводенний Турнір проходив в Одеському апеляційному господарському суді, що надзвичайно наблизило атмосферу заходу до реальних судових баталій. Кожен учасник мав змогу відчути себе справжнім представником однієї зі сторін процесу та докласти усіх зусиль, щоб у рамках господарського провадження захистити інтереси свого клієнта та, відповідно, перемогти у спорі. Оцінювала старання учасників дебатів колегія журі, до складу якої входили справжні судді й практикуючі адвокати.

До всіх учасників ставилися рівні вимоги, попри вік та курс студентів. Наймолодші учасники приїхали з Харкова – команда «STARLIGHT», Іван та Микола, навчаються на 2-му курсі Інституту прокуратури й кримінальної юстиції. І хоча до півфіналу вони не пройшли, однак Микола Фалько отримав подарунок – збірник промов Коні – за найкращу промову (його відзначили як хорошого оратора). Як стало відомо пізніше, Микола активно цікавиться цивільним та господарським правом і навіть має власну наукову роботу на тему: «Цілісний майновий комплекс підприємств як самостійний об'єкт цивільних прав».

Щоправда, хлопці зізнаються: «Коли ми спочатку прочитали цю фабулу, то не зрозуміли, куди ми взагалі потрапили?» Їм довелося декілька разів її перечитувати, щоб зрозуміти, у чому річ та в якому напрямку потрібно рухатися. Хлопці самотужки писали меморандум, відкривали ще не знайомі раніше їм законодавчі акти та судову практику. Загалом, команда залишилась задоволеною, учасники отримали свій безцінний досвід і, головне, – мотивацію на розвиток. Звичайно, важливим є те, що для себе винесли наймолодші учасники: досвід ведення судового засідання, необхідність вивчення норм процесуального права, скрупульозного дослідження кожного питання.

Переважна більшість членів команд змагань були студентами 3-5 курсів, деякі з них вже мали за плечима практику та досвід ведення справ на справжніх судових засіданнях.

Також учасниками змагань цьогоріч стали Андрій Білецький, Координатор Південноукраїнського регіону Ліги студентів АПУ, у парі з Олексієм Стецюком, Головою Одеського осередку Ліги студентів АПУ. Слід зазначити, що вони, свого часу, у не такому далекому 2014 р., виступили організаторами-засновниками І Турніру з класичних дебатів, зокрема Олексій був автором ідеї та первинного Положення, до якого з того часу вносилися деякі зміни.

Андрій Білецький, як організатор, відзначив важливість заходу для кожного учасника: «Незалежно від результату, окрім досвіду, вражень, нових знань, учасники отримують й інші бонуси, а саме: корисні знайомства, практичні навички «живого» застосовування як норм матеріального, так і процесуального права. Також великим плюсом цього турніру є те, що він сприяє діалогу між поколінням, яке вже от-от увіллється в юридичний бізнес, і поколінням, яке вже є невід'ємною частиною цього бізнесу. Шумні та дискусійні дебати під час раундів та не менш гострі обговорення на перервах на каву є яскравим підтвердженням цього твердження».

На думку судді турніру, адвоката, к.ю.н, керівника Одеського відокремленого підрозділу ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу», Катерини Кармазіної, слід розширити коло потенційних учасників змагань, шляхом залучення студентів зі спеціальністю «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність», вийшовши за рамки спеціальності «Правознавство». Також суддя зазначила, що цьогорічна фабула була складною та заплутаною: «Надзвичайно важка фабула, найважча з усіх, за всю історію проведення турнірів. Я враховую турніри і з цивільного права та процесу, і з господарського права та процесу, і з кримінального, які проводяться в Одесі. Фабула справді дуже заплутана, й не так просто було б з нею розібратися навіть професійним юристам.»

Щодо переможців ІІІ Турніру з класичних судових дебатів, то ними стали студенти 5-го курсу Національного університету «Одеська юридична академія», команда «FREEDOMPEOPLE», Максим Дятель та Христина Назаренко, які у фіналі змогли здобути перемогу в одесько-київської команди «Познахівська-Стоєв». Як виявилося, цьогорічні переможці вже брали участь у І Турнірі, але то був невдалий досвід. Переможці пригадують: «У нас був досить складний перший раунд, нас тоді дуже низько оцінили. Вимагалося використати достатньо великий об’єм правових норм, а ми ще не досвідченими були студентами 3-го курсу. Тоді, після першого раунду, у нас були дуже малі шанси, ми навіть не потрапили до півфіналу, але нас це мотивувало зараз досягти успіху та працювати більше, ніж тоді, хоча й тоді ми теж доклали максимум зусиль». Як зазначають Христина та Максим, підготовка до турніру була складною, але докладені зусилля та продуктивна робота над собою не можуть не дати своїх плодів.

Крім переможців, кубками й медалями було нагороджено півфіналістів та фіналістів. Третє місце отримали Олена Коч, Олександр Асаулов, Анна Неруш, Володимир Думанський. Друге місце посіли Олег Стоєв та Лілія Познахівська.

Окремі учасники за свої старання та за проявлені сильні сторони отримали винагороди у вигляді стажування в Одеському апеляційному господарському суді: переможці Турніру – Максим Дятель та Христина Назаренко; нагороду за найкращу доповідь – Микола Фалько; за пристосування до непередбачуваних різних умов – Олег Стоєв та Христина Назаренко; за знання та стійкість – Віра Цап; за найкращу правову позицію – команда «K&A» (Олена Коч та Олександр Асаулов). Найкращим оратором визнано Олега Стоєва, йому від Генерального партнера турніру юридичної компанії «CLS» було вручено приз – планшет.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати