21 квітня 2015, 16:07

Реформа правосуддя у перспективі

Опубліковано в №16(462)

IMG_9919


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бізнес, юристи та судді обговорили судову реформу в Україні та перспективи для бізнесу в межах круглого столу, який відбувся у Києві за підтримки Американсько-української ділової ради (U.S.-Ukraine Business Council) та юридичної фірми LCF.

Учасники обговорили основні завдання судової реформи очима представників бізнесу, дисциплінарну відповідальність суддів як механізм захисту інтересів бізнесу, роль господарських судів у майбутній судовій системі України, майбутні зміни процесуального характеру, європейський досвід реформування судової системи тощо.

У своєму виступі секретар Ради з питань судової реформи при Президентові України Костянтин Красовський окреслив основні завдання судової реформи 2015-2020 рр. Зокрема на першому етапі невідкладним він назвав оновлення законодавства, спрямоване на відновлення довіри до судової влади та суміжних правових інститутів в Україні, на другому – системні зміни в законодавстві, зокрема прийняття змін до Конституції України.

У свою чергу, керівник проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліюс Валанчюс переконаний, що сьогоднішню ситуацію в українській судовій системі можна змінити лише на рівні Конституції. Багатьох іноземних експертів цікавить, чому в Україні є чотириланкова судова система, коли європейський та міжнародний досвід показує, що достатньо триланкової: перша, апеляційна та касаційна інстанції, – зазначив В. Валанчюс.

Голова ВГСУ, член Ради з питань судової реформи при Президентові України Богдан Львов, в свою чергу, висловився за реформу чотирьох палат Верховного Суду України, які сьогодні є «чотири суди під єдиним дахом». «Коли судові палати у цивільних, господарських, адміністративних справах Верховного Суду України збираються разом і розглядають якесь рішення, то через тиждень-два, збираючись у цій самій справі поодинці, вони приймають рішення іншого змісту», – наголосив Б. Львов. Крім того, на його думку, для зменшення навантаження на суди необхідно активно використовувати такі інститути, як медіація та арбітраж.

Член Ради з питань судової реформи при Президентові України, співорганізатор круглого столу Анна Огренчук переконана, що кількість і якість судових рішень – це зовнішні чинники. Адже законодавство постійно змінюється і має багато недоліків, тому якщо покращити якість законодавства, то зменшиться і кількість позовів, які надходять до суду.

За зменшення навантаження на суди як спосіб підвищити якість їхьої роботи висловився також член Ради з питань судової реформи при Президентові України Вадим Беляневич. «Наше суспільство має рухатися в напрямі реформування судової системи, адже нинішня примушує за будь-яким питанням звертатися до суду. На мою думку, перше, що необхідно зробити, – це відмовитися від абсолютизації принципу, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Треба скоригувати цей принцип. Водночас питанням встановлення фактів, які мають юридичне значення, із задоволенням займатимуться нотаріуси», – наголосив В. Беляневич.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати