У 2016 р. Державна фіскальна служба продовжить працювати над удосконаленням процедур адміністрування податків та впровадженням податкових змін, ухвалених наприкінці минулого року. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції, що відбулась 26.01.2016 р. За його словами, одним з найважливіших кроків, покликаних покращити умови ведення бізнесу є уніфікація та зниження ставки єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до 22%, а також скасування внеску, що утримувався у діапазоні 2-6,1% із заробітної плати працівників.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як наголосив очільник відомства, завдяки перевиконанню планів щодо дохідної частини бюджету, ДФС додатково до плану відшкодувала більш ніж 10 млрд грн податку на додану вартість, що загалом становить 68,4 млрд грн.
«У наші плани на 2016 р. входить відшкодування близько 100 млрд грн. У ці плани входить збільшення відшкодування аграріям, а також покриття всіх невідшкодованих сум, що залишилися на сьогодні», – пообіцяв пан Насіров. Також він наголосив на тому, що в цьому році Державна фіскальна служба буде відшкодовувати ПДФ вчасно, згідно з вимогами Податкового кодексу, тобто протермінованих сум з відшкодування ПДВ більше не залишатиметься.
Що ж чекатиме на платників податків у поточному році? Роман Насіров переконаний, що важливою є домовленість парламенту та уряду щодо зменшення податкового навантаження на платників. Для покращення умов ведення бізнесу знизилось фіскальне навантаження на фонд оплати праці. Зокрема, ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування уніфіковано до 22%, а також скасування внеску, що утримувався у діапазоні 2-6,1% із заробітної плати працівників. «Подібні новації дозволять роботодавцям заощадити у поточному році близько 100 млрд грн. Таке зниження навантаження на фонд оплати праці надасть можливість власникам підприємств підвищити своїм працівникам заробітну плату та, відповідно, вчасно сплачувати податки до бюджету», – відзначив очільник ДФС.
Другим важливим нововведенням, про яке розповів Роман Насіров, – це зміни у спрощеній системі оподаткування. Так, для ІІІ групи платників, що використовують спрощену систему оподаткування, знижено поріг річного обсягу доходу до 5 млн грн. Однак, якщо у 2015 р. вони отримали доходи понад 5 млн грн, але не перевищили 20 млн грн, то у них залишається право застосовувати спрощену систему. Водночас, якщо у поточному році ці доходи перевищать 5 млн грн, то платникові доведеться з першого числа місяця, наступного за звітним, перейти на сплату інших податків і зборів.
Щодо ПДФ, то за словами голови ДФС, його ставка у 2016 р. зберігається: 20% – на внутрішні операції, 7% – для лікарських засобів та виробів медичного призначення. Також важливим питанням є збереження непрямої державної підтримки аграрного сектору. По-перше, повернуто відшкодування ПДВ при експорті с/г продукції; по-друге, до сільськогосподарських виробників застосовуватиметеся дотація. Обсяг державної підтримки, за словами Романа Насірова, залежатиме від виду товарів, які постачатиме сільгосппідприємство – від 15 до 80%.
Враховуючи прийняті зміни, ПДФ спільно з Міністерством фінансів та Державною казначейською службою запровадили зміни до порядку обслуговування сільгоспвиробників. Зокрема, було доопрацьовано програмне забезпечення у системі електронного адміністрування ПДВ та відкрито 3 додаткових рахунки. Як повідомив пан Насіров, станом на 26.01.2016 р. Державна казначейська служба перерахувала 22,5 млн грн, які надійшли на нові електронні ПДВ-рахунки сільгоспвиробників. Ця процедура здійснюється автоматично.
Щодо відшкодування ПДВ, то, як пояснив Насіров, тепер це право отримали всі платники. Для отримання бюджетного відшкодування запроваджено 2 реєстри: перший – для експортерів (частка експорту у річному обороті становить не менше 40%), другий – для решти компаній. Також було введено механізм хронологічного порядку.
«Успішний досвід роботи системи електронного адміністрування ПДВ у минулому році було перенесено на нову систему адміністрування акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації пального», – повідомив очільник фіскальної служби. За його словами, у березні система розпочне працювати в тестовому режимі, а з 1.04. 2016 р. – у звичайному.
Щодо податку на доходи фізичних осіб, ставку уніфіковано та встановлено на рівні 18%. При цьому, до завершення військових дій було прийнято рішення залишити військовий збір на рівні 1,5%. Пасивні доходи також підлягають оподаткуванню за ставкою 18%, крім дивідендів, нарахованих платникові податків на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою 5%.
Роман Насіров нагадав, що з 1.01.2016 р. вступили в дію спрощені декларації про доходи фізичних осіб, і вже розпочата кампанія по декларуванню доходів громадян, які були отримані протягом 2015 р.
Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан розповів про роботу податкової міліції у 2015 р. та анонсував плани на 2016 р. Так, за його словами, в роботі податкової міліції існує 3 основних стратегічних напрямки: боротьба з тіньовою економікою, конкретний економічний ефект від правоохоронної діяльності та не перешкоджання платникам податків, які працюють у правовому полі, здійснювати господарську діяльність.
Щодо першого пункту, як наголосив пан Білан, спільними зусиллями вдалося підняти платежі по ПДФ на більш ніж 3 млрд грн. Це ті кошти, що за його словами, були виведені з тіньового сектору різними шляхами – впровадженням електронної системи, операції «Сумлінний платник» та цілого комплексу заходів. Економічний ефект від діяльності підрозділів податкової міліції у 2015 р. склав приблизно 46 млрд грн.