13.04.2016 р. у Вищому адміністративному суді України відбувся круглий стіл на тему «Практичні аспекти застосування адміністративними судами практики Європейського суду з прав людини». Головними спікерами заходу виступили Генеральний секретар Європейської асоціації адміністративних суддів Едіт Целлер та суддя адміністративного суду Австрії, доктор права Гейнріх Зенс. Також участь у форумі взяли президент громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» Олександр Пасенюк, заступник голови ВАСУ Михайло Цуркан та президент ГО «Асоціація податкових радників» Данило Гетманцев. Модерували захід віце-президенти ГО «Асоціація адміністративних суддів» Наталія Блажівська та Богдан Санін.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Запорука добробуту
У вступному слові спікери підкреслили значення адміністративної юстиції для розбудови демократії у державі (адже саме адміністративні суди є запобіжником від свавілля посадовців), а також зазначили, що задля справедливості рішень адмінінстративники мають керуватися не лише національним законодавством, а й доробками ЄСПЛ. Форум за участі іноземних експертів був названий «дискусією нового покоління».
Розпочала обговорення Е. Целлер. Вона наголосила на тому, що незалежність є ключовим аспектом існування судової системи. Ця незалежність є структурною та індивідуальною. Оскільки кожна система має свої сильні та слабкі сторони, структурну незалежність легко порушити. На думку пані Целлер, це легко відслідкувати, якщо порівнювати українську судову систему із судовими системами інших країн.
Поряд з незалежністю йде відповідальність. Кожен суддя має нести відповідальність у рамках своєї компетенції. Особливо це стосується адмінінстратиників, які мають забезпечувати захист прав особи у її спорі з державою. Діалог з питань захисту прав людини, а також європейські стандарти мають бути запроваджені поміж українських адміністративних суддів.
Далі доповідачка запевнила присутніх у тому, що європейська асоціація готова надати будь-яку допомогу українським суддям задля впровадження європейських стандартів адміністративного судочинства.
Різні підходи
Зазначене завдання, на переконання європейців, є вельми не простим, адже й у самому Старому Світі немає єдиного трактування Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Наприклад, у Франції положення Конвенції мають примат над нормами національного законодавства. А ось в Австрії, за словами Г. Зенса, щоб застосувати норми Конвенції, іноді доводиться звертатися до Конституційного суду за тлумаченням через призму національних нормативних актів.
Однак, не зважаючи на зазначене, іноземці вважають, що фундаментальні права, закладені у Конвенції, мають однаково трактуватися всіма судами (як національними, так і ЄСПЛ). Саме цього і мають прагнути українські адмінінстративники. А посприяти їм у цьому може співпраця зі світовими експертами. «У Європі є звичним, що судді збираються разом та обговорюють положення законодавства», – зазначив пан Зенс.
Саме завдяки таким «професійним посиденькам» і виникла ідея створення Європейської асоціації адміністративних суддів. Вона була сформована у 2000 р. у Трієрі, до її складу увійшли 5 країн. Наразі чисельність країн сягнула 7 країн (це приблизно 11 тис. суддів). До Євроасоціації входять національні асоціації, а також окремі представники від країн, де асоціації поки не створені. Також європейці очікують на приєднання української Асоціації. (Свою заявку на вступ українська Асоціація подала у день проведення форуму, – прим. ред.). «Ми маємо величезний досвід та професійний потенціал, – констатувала Е. Хеллер. – Для суддів дуже важливо працювати на європейському рівні».
Коментарі:
Наталія Блажівська, віце-президент ГО «Асоціація адміністративних суддів»:
У Кодексі адміністративного судочинства України вперше були закріплені принципи верховенства права та застосування практики Європейського суду з прав людини. Це ще раз підкреслює надзвичайну важливість для нас вивчення досвіду інших країн. На сьогодні є пряме застосування положень Конвенції з прав людини й основоположних свобод, а також застосування шляхом інтерпретації вищими судовими органами або парламентами країн. Для нас важливо дослідити, як діють ці механізми, адже завдання Асоціації є надзвичайно високим. Ми прагнемо справедливого світу, в якому панує принцип верховенства права, що неможливо без практики ЄСПЛ.
Михайло Цуркан, заступник голови Вищого адміністративного суду України:
Принцип верховенства права вперше був закріплений саме у Кодексі адміністративного судочинства України. Це дуже складна сентенція, й у Кодексі зроблена спроба її розкрити. Є зрозумілим те, що впроваджуючи зазначений принцип, ми не зможемо обійтися без застосування практики Європейського суду з прав людини. Фактично, ми запроваджуємо в національне законодавство певні елементи прецедентного права, а без розуміння конвенційних положень, яке закладене саме у рішеннях Суду, ми не зможемо застосовувати принцип верховенства права.
Данило Гетманцев, президент ГО «Асоціація податкових радників»:
Хочу підкреслити важливість заходу, оскільки розбудова системи адміністративних судів, що займає особливе місце у системі судів України, є настільки важливою, що від цього залежить майбутнє української держави. Адже це саме та система судів, яка здатна забезпечити законність захисту інтересів громадян у відносинах із владними інституціями. Саме тому такі заходи є дуже важливими, вони покликані підвищити професійність адміністративних судів, їх незалежність, а також надати поштовх для їх майбутнього розвитку.