14 грудня 2017, 17:46

Фінансова відповідальність за податкові правопорушення: сучасний стан та перспективи на майбутнє

Далеко не кожен учасник податкових правовідносин в Україні може вчасно реагувати на численні зміни податкового законодавства, у результаті чого платник податку  ненавмисно скоює правопорушення, яке потребує адекватної оцінки з боку державних органів, фіскальних служб та судів. Порушення закону також відбуваються через наявність колізій у правових нормах - як у межах одного правового акту, так і між нормативними актами у межах складових правових актів податкового законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


25182265_1530015053743464_518998287505353603_o

Конференція «Відповідальність за податкові правопорушення», що пройшла 12.12.2017 року, стала майданчиком для обговорення суддями, вченими, експертами та юристами-практиками проблемних питань у цій галузі.

Учасники започаткували конференцією також і проект вироблення критеріїв належної старанності, обачності платників податку, які в подальшому, опираючись на ці вироблені критерії, зможуть ефективно відстоювати свої права. «У цьому проекті ми йдемо в ногу з нашими європейськими партнерами. Сьогодні саме такий підхід диктує Брюссель, саме над цим працюють провідні фахівці Польщі, Австрії, Німеччини. Тому й ми перейняли цю ініціативу», - зазначила суддя Вищого адміністративного суду Наталія Блажівська. За словами судді, законодавець і суд щодо відповідальності платника податку повинні виходити із презумпції його добросовісності. Саме в такий спосіб, на переконання пані Блажівської, необхідно трактувати  середній, малий  і великий бізнес, як осіб добросовісних; як тих, що потребують точних критеріїв та дороговказів.

Президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев окреслив наявні проблеми регулювання фінансової відповідальності:

  • відповідальність без вини. Концепція відповідальності за податкові правопорушення не враховує того, що порушення податкового закону могло  бути зумовлено незалежними від платника податків факторами або діями третіх осіб;
  • контролюючий орган не несе відповідальності за податкові правопорушення попри формальну задекларованість відповідних положень. Податковий кодекс визнає, що протиправні дії посадових осіб контролюючих органів є податковими правопорушеннями. Втім надалі це положення не розкривається, тому фактично і юридично відповідальність податкової та її посадовців є декларативною, а не реальною;
  • наявна правова природа пені зумовлює подвійну фінансову відповідальність за одне й те саме правопорушення. Згідно чинних положень Податкового кодексу, пеня – засіб фінансової відповідальності, поряд з штрафними (фінансовими) санкціями. Таке визначення призводить до фактичного застосування за одне правопорушення двох санкцій одного виду відповідальності;
  • невмотивованість рішень контролюючого органу, яким платник притягується до відповідальності. Рішення про притягнення до відповідальності не містить описової та мотивувальної частини, а складається винятково з розміру нарахованих штрафів та посилання на норму кодексу;
  • недієвість механізму відшкодування шкоди;
  • низька якість юридичної техніки.

25075097_1530015160410120_6970253994789607458_o

Вирішити ці проблеми, на переконання пана Гетманцева, можна такими шляхами:

  • запровадити у законодавстві суб’єктивну сторону податкових правопорушень;
  • закріпити відповідальність податкових органів та осіб за податкові правопорушення;
  • змінити правову природу пені;
  • покласти на податкові органи обов’язок обґрунтувати підстави притягнення до фінансової відповідальності;
  • закріпити в ПКУ способи та порядок відшкодування шкоди;
  • систематизація положень, що стосуються відповідальності в одному розділі Кодексу.

Окрім цього, на заході обговорювали проблемні питання гарантій платників податків у сфері відповідальності, які випливають із Конвенції про захист прав і основоположних свобод; відповідальність власників та користувачів земельних ділянок у світлі Податкового кодексу України стосовно земельного податку, а також особливості та наслідки для бізнесу і держави фіктивного підприємництва.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати