03 квітня 2017, 18:00

Філософія розвитку: юристи про зміни, цінності, професію

Опубліковано в №14 (564)

"Юридична Газета"

В останній день березня юридична спільнота зібралася у готелі Hilton на ХІІІ щорічний юридичний форум. Вітальну промову традиційно виголосив президент АПУ Денис Бугай.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», відразу запропонував учасникам гостру тему для дискусії – що таке «дика» конкуренція на ринку юридичних послуг та її наслідки для ринку в цілому. Зокрема, в своєму виступі він наголосив, що джерелом багатьох проблем є економічна ситуація в країні – саме вона призводить до скорочення попиту на юридичні послуги, тиску з боку клієнтів та впливає на зміну поведінки юридичних фірм на ринку. У такій ситуації, на думку спікера, юристам слід вчитися говорити «Ні!» клієнтам, припинити брати участь у договірних тендерах, виявляти корпоративну солідарність і робити все для того, щоб підвищувати престиж професії.

«Ціннісний менеджмент – чи готові ви до нових правил ведення бізнесу?» – із таким запитанням звертався до спікерів модератор 1 сесії форуму Олексій Резніков, заступник голови КМДА. Керуючий партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Андрій Стельмащук зазначив, що юристи у будь-якій ситуації мають уникати порушень закону і утримувати від них клієнтів – це завжди дасть користь у довгостроковій перспективі. Венчурний інвестор, співзасновник Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін нагадав присутнім, що найвищою цінністю завжди були і залишаються люди. Саме вони приходять на допомогу у найскрутніших життєвих ситуаціях, і про це не слід забувати, які б виклики не ставили перед нами часи і бізнес. «Важливо розуміти, що для нас гроші і що ми будемо робити з ними», – наголосив спікер і додав, що найбільшою проблемою у нашій країні сьогодні є відсутність відповідальності та відповідальних.

Про основні проблеми адвокатського самоврядування з учасниками форуму говорив Денис Бугай. На поточний момент воно не відповідає сучасним вимогам і тим викликам, які ставить перед адвокатурою життя.

Цікава дискусія розгорнулася навколо теми тендерних закупівель та роботи системи ProZorro. У ній брали активну участь перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов, державний уповноважений АМКУ Агія Загребельська, директор фінансового департаменту ФГВФО Олена Нужненко, партнер ЮБ ЄПАП Україна Маркіян Ключковський, партнер Be Centric Ірина Химчак, партнер Sayenko Kharenko Назар Чернявський. Суть та висновки цієї дискусії чудово передає теза Маркіяна Ключковського: знаходити баланс між учасником і замовником ринку, виходити із добросовісності.

Не менш цікавим виявилося інтерв’ю з головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергієм Козьяковим, запитання якому ставив партнер ЮФ «Василь Кісіль та Партнери» Олег Макаров. Голова ВККС зазначив, що те, що зараз відбувається в судовій системі України, є унікальним в історії судотворення. Це стосується як конкурсного відбору суддів, так і створення нового Верховного Суду, до якого вперше в історії нашої країни отримали шанс потрапити не лише судді, а й адвокати, юристи, вчені. Будемо сподіватися, що це принесе очікувані результати.

Партнер AVELLUM Гліб Бондар та CEO Axon Partners Діма Гадомський підняли тему конфлікту економічних моделей, але так і не дійшли спільної думки: конфліктують вони чи доповнюють одна одну. Проте це змусило учасників сесії ще раз повернутися до питання цінностей. Що має найбільшу цінність для юриста, а що є для нього табу? Яка питома вага цінностей у бізнесі? Чи змінювалися ці поняття з часом? Чи можна прищепити цінності? Із такими питаннями зверталася до учасників сесії Ірина Нікітіна, консультант з питань стратегії та розвитку.

На думку керуючого партнера АО «Спенсер і Кауфманн» Валентина Загарії, людина завжди залишається людиною і при прийнятті складних рішень опирається на цінності. Керуючий партнер ILF Тетяна Гавриш підкреслила, що у сучасної людини повинен бути сформований базовий рівень цінностей, базові домовленості. Це проростає у всі процеси компанії, де основним принципом комунікацій є віра в те, що робиш: «Для мене цінності – це те, до чого ти звертаєшся, коли не має чіткого правила та розуміння, що робити. Я зроблю так завжди, бо я в це вірю. Таким чином можна прогнозувати мою поведінку та стратегію розвитку компанії». «Цінності – це особистісна ідеологія, яка є рушійною силою та мотивує людину», – підкреслила партнер ICF Legal Service Наталія Ульянова. В юридичному бізнесі з часом змінився лише коефіцієнт цінностей. Наталія зазначила, що цінності у людей різні. Це гроші, успіх, стабільність та безпека, розвиток та свобода. На сучасному ринку конкурують дві моделі цінностей – класична та новаторська. Це породжує певні ціннісні конфлікти, але найкращим вирішенням їх є взаємодоповнення цінностей всіх учасників юридичного ринку.

Вітчизняний юридичний ринок досить молодий, проте, як виявилося, на ньому вже є певні ознаки конфлікту поколінь щодо основних принципів роботи. Сергій Свириба, керуючий партнер ЮБ ЄПАП Україна, зазначив, що відбулися зміни у мотивації, обумовлені тим, що матеріальну базу та освіту для молодого покоління сформували батьки. Нове покоління юристів має іншу мотивацію – це не лише гроші, а також можливість займатися улюбленою справою. Тож якщо представник старшого покоління юристів Володимир Рижий переконаний, що потреби клієнта мають бути понад усе, то молодий Дмитро Федорук, партнер Redcliffe&Partners, вважає, що сучасний рівень бізнесу дозволяє бути перебірливим у виборі як клієнтів, так і колег. На думку ж старшого партнера «КМ Партнери» Олександра Мініна, котрий також має більш ніж 20-річний досвід, юридичний бізнес зараз виходить на новий, вищий рівень: є нові інструменти, які зменшують рутинну працю та додають професії творчої складової. Модератором сесії, на якій учасники ділилися досвідом організації і ведення непрофільних проектів, був Сергій Коннов, старший партнер АК «Коннов і Созановський». Якщо основний юридичний бізнес розвивається успішно, а професіоналізм, рівень довіри та потрібні контакти дали можливість реалізувати себе у нових проектах, чому б не спробувати? На думку керуючого партнера ЮФ «Астерс» Олексія Дідковського, крім додаткового прибутку, це дасть юристу ще й новий досвід та вміння. Проте, навіть будучи у новому проекті пасивним партнером, треба бути готовим до того, що він забиратиме певний час, і, звичайно ж, дотримуватися усіх регуляторних процедур.

Про плюси та мінуси активності юриста поза юридичною фірмою, зокрема у політиці чи у роботі міжнародних організацій говорила екс-заступник міністра екології та природних ресурсів України (2015–2016 рр.) Ганна Вронська. Серед плюсів вона назвала, перш за все, популярність, публічність, масштабність проблем, які доводиться вирішувати, і застосування практичного досвіду. Серед мінусів – ті самі популярність та публічність, адже вони означають підвищену увагу суспільства, а також колективне прийняття рішень і велике емоційне навантаження.

Про свій шлях від юриста до судді та від судді до юриста, про професійну етику судді та етику адвоката, про те, як змінюються правила та статус під час таких професійних трансформацій, розповів екс-суддя, екс-заступник голови Вищої ради юстиції Олексій Муравйов.

Тож учасники форуму отримали чимало інформації для роздумів про свою подальшу долю в юридичному бізнесі та поза ним.

Коментарі:

ароо Олександр Мінін, старший партнер «КМ Партнери»

– Форум дуже порадував. Говорити про зовсім нові речі не можна, але є більш чітке розуміння, усвідомлення тенденцій, котрі дозволять зрозуміти це. Сам не приходиш до цього – немає часу. Засмучує лише, що умовно вже переходиш у іншу вікову категорію. В цілому цікаво, немає негативних вражень. Мені здається, що зараз юридичний ринок на новому витку спіралі.

свириба Сергій Свириба, керуючий партнер ЄПАП Україна

– Найголовніше, що є ідеї, є думки, відповіді. І що, безумовно, цікаво – вони можуть відрізнятися від твоїх особистих. Це така собі звірка. На Форумі не було неправильних відповідей – вони були різні, але всі були досить обґрунтовані, тож мають право на існування. Щодо проблематики вийшло цікаво: конфліктів немає. Насправді, за великим рахунком, конфлікти, звичайно ж, є, однак я не хотів завершувати сесію не «в унісон» з усіма і утримався від заперечень. Можливо, за «конфліктом поколінь» переховується щось інше, але конфлікт цінностей, безумовно, існує. Після цього Форуму я не можу забути, що на ринку існує певна кількість щойно звільнених суддів, прокурорів, слідчих, які наближаються до клієнтів та пропонують речі, несумісні з мораллю, етикою, верховенством права – ні з чим зовсім! Це, звичайно ж, конфлікт. І навіть якщо ми не хочемо його помічати, він все одно рано чи пізно змусить нас помітити його. Якщо ці люди стануть успішними у юридичній професії, ринок «єдинорогів» здригнеться. У їх бік почнуть дивитися інші. Цінності почнуть далі трансформуватися у гроші, порушення етики, права, законів.

бугай Денис Бугай, президент Асоціації правників України

– Скажу відверто: я більше, ніж просто задоволений Форумом. Особливо дискусійними панелями. Якщо попередні наші форуми були більше зосереджені на презентаціях та питаннях і відповідях, то 50% цього форуму – це відкриті гострі та провокаційні дискусії. Друга особливість полягає у тому, що з кожним роком ми починаємо говорити про якість більш фундаментальні речі. 50% сьогоднішнього форуму – це розмови не про бізнес, а про зміни у суспільстві і наш вплив на ті процеси, що відбуваються, та про наші цінності. І тільки інші 50% – це наші класичні обговорення. Такі дискусії дуже допомагають і розвивають юридичний бізнес, але ми не побачимо цей розвиток ні сьогодні, ні завтра. Це вкладення, які ми обговоримо через кілька років – лише тоді ми зможемо говорити про якусь капіталізацію сьогоднішньої дискусії. Загалом досвід АПУ, досвід розвитку суспільства показує, що ми романтики, ідеалісти, але життя доводить, що ми праві. Якщо дивитися у розрізі не 2–3, а 5–10 років, то ми праві.

степановський олександр Олександр Степановський, керуючий партнер АБ «Степановський, Папакуль і партнери»

– Дуже добра організація Форуму. Можливо, з одного боку, втрачено певний міжнародний елемент, але з іншого – внутрішні розмови завжди душевні, відкриті та зрозумілі. Мені це дуже імпонує. Я можу порівнювати з іншими конференціями, в т.ч. й міжнародними. Крім того, мені дуже подобається тематика Форуму, оскільки в Україні зараз відбуваються дійсно колосальні зміни у правовій сфері, тож обговорення місії і цінностей, конфлікту економічних моделей, конфлікту поколінь – це дуже важливо. Сьогодні я бачу на ринку перше покоління партнерів.

І відповідь на питання, чи є ґудвіл. У юридичного бізнесу дві складові. На першому етапі, можливо, і немає цього нематеріального активу, оскільки кожен партнер – це основний актив. З іншого боку, цінність самого бізнесу з’явиться, коли компанія пропрацює не 25, а 50, або хоча б 40 років, коли з’явиться 2–3 покоління партнерів. Задача партнерів зараз – побачити своє майбутнє, залучити таланти і спробувати закласти і місію, і стратегію, і цінності. І все це передати таким чином, щоб справа життя партнера у першому поколінні продовжувалася. Вона виглядає, як сімейний бізнес, але почасти це і є своєрідний сімейний бізнес. Мені здається, що сьогодні ми почули перші задатки цих розмов. Можливо, на першому етапі це було питання заробляння грошей, проте зараз це переростає у дещо більше. Як все-таки зберегти все це, примножити і не загубитися? Це дуже важлива розмова, і мені здається, її необхідно продовжувати, оскільки партнери, обговорюючи ці теми, будуть більш чітко розуміти себе і, відповідно, транслювати це молодому поколінню.

13319715_1197789800273583_6117534204716918395_n Діма Гадомський, адвокат, СЕО Axon Partners

– Мене багато речей обурило. Наприклад, те, що на першій сесії, під час обговорення цінностей, виявилося: більша частина зали вважає, що ухилення від сплати податків, зарплатня в конвертах – це нормальні речі. Мені здається, ринок у якийсь момент розділиться у питаннях цінностей. На початку я навіть хотів встати й піти геть. Але далі було цікаво. Сесія, присвячена питанням конфліктів, дуже корисна. Порівняння деяких гравців на ринку з різних поколінь та їх думок – це дійсно прикольно. Тобто загалом Форум цікавий, дає можливість обговорити важливі, актуальні питання, а не переглядати сумні слайди.

12019994_1693479374201576_7415380306330469394_n Олексій Дідковський, керуючий парнер ЮФ «Астерс»

– Форум традиційно цікавий. Я не чув усіх дискусії, але з того, що мені довелося почути, гадаю, що можна продовжувати розвиватися у тому ж дусі: додавати якість провокативні речі, «перчинки», виносити на обговорення ще більш гострі теми, ніж ті, що обговорюються зараз. Щодо негативних моментів: шкода, що на останній сесії було вже не так багато людей. Слід докладати зусиль, щоб мотивувати колег залишатися на весь Форум. Такі обговорення однозначно корисні для юридичного бізнесу. Усі сидять по своїх офісах, закриті один від одного, в реальності майже не зустрічаються. А Форум – це той майданчик, де ми можемо поспілкуватися, обговорити актуальні для нас проблеми, в решті решт, почути один одного. Особливо для себе я відмітив, що юридичний бізнес дуже живий та цікавий.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати