Після підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом європейські донори активно надавали свою допомогу задля впровадження тих норм, яких потребувала ця Угода. Одним з напрямів реформування є судова система, так як розділ ІІІ Угоди стосується утвердження верховенства права та зміцнення судової системи, покращення її ефективності, гарантування її незалежності та неупередженості.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Тож протягом 2014-2017 рр. в Україні реалізовувався Проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» і після його завершення логічним продовженням став Проект ЄС «Право-Justice», що підтримуватиме реформу сектору юстиції та правосуддя в найближчі 2,5 роки. Відтак вчора, 18 червня 2018 р., на високому рівні відбулася конференція, що ознаменувала початок роботи проекту.
Під час відкриття заходу Хюг Мінгареллі, голова Представництва Європейського Союзу, наголосив на тому, що ЄС буде і надалі підтримувати процес реформування в Україні та допомагати нарощувати потенціал тих інституцій, що вже були створені в ході реформування за ці 4 роки, а також ділитись своїм досвідом та найкращими практиками імплементування відповідних норм до законодавства, системи правосуддя зокрема.
В свою чергу Ігор Бенедисюк, Голова Вищої ради правосуддя, зазначив: «Четвертий рік триває в Україні судова реформа і законодавча база цієї реформи вже фактично завершена. Звичайно ще є ряд законопроектів, які ще потребують прийняття, а щось ще потрібно в законодавчому плані уточнити, проте основні моменти, зокрема зміни до Конституції України, перетворення Вищої ради юстиції в Вищу раду правосуддя і наділення її новими дуже важливими повноваженнями для судової влади, – вже здійснено.
Буквально сьогодні відбулося засідання Вищої ради правосуддя, де ми надавали консультації Президенту України щодо створення нового для України Вищого антикорупційного суду. Також триває конкурсний відбір на посади суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності, тобто таким чином ми продовжуємо роботу з реформування української системи правосуддя».
Разом з цим, Олексій Філатов, Заступник Глави Адміністрації Президента України акцентував увагу на тому, що незважаючи на пройдений шлях, залишилось ще багато роботи. Також пан Філатов зауважує, що однією справою є впровадження змін, а іншою побудова комунікації, і якраз в цьому питанні він сподівається, що ЄС зможе надати експертну і комунікаційну підтримку тим органам системи правосуддя, які цього потребують.
Довідас Віткаускас, координатор проекту ЄС «Право-Justice», презентував основні напрямки діяльності Проекту протягом наступних 2,5 років. Так, основними векторами будуть:
- стратегічне планування (розробка, планування, оцінка та моніторинг політики сектору юстиції);
- судова влада (досягнення ефективності керування, якісного відбору та оцінки суддів, покращення надання послуг в судових установах, протидія корупції);
- виконання судових рішень (захист права власності, притягнення до покарання);
- система електронного правосуддя (розробка політики е-юстиції, координація цих проектів, покращення реєстрів та надання послуг через електронні сервіси).
В наступній частині заходу представники основних інституцій України відзвітували про те, що було зроблено за 4 роки реформ та протягом дії попереднього проекту, а також які проблеми стали у них на шляху та які зміни ще очікуються.
З цього приводу Сергій Козяков, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів, відмітив, що допомога з боку європейських донорів була надана вчасною і прогресивною, тому зокрема оцінка результатів проведеного конкурсу до Верховного суду наразі вселяє оптимізм. Разом з цим ще очікується:
- 2-га хвиля конкурсу до ВС;
- завершення конкурсу до Вищого суду з питань інтелектуальної власності;
- початок і завершення конкурсу до Вищого антикорупційного суду;
- завершення кваліфікаційного оцінювання суддів;
- конкурс до апеляційних судів.
Окрім цього Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду України, окреслила основні напрями співпраці, яких потребує ВС, а саме:
- підтримка впровадження нових процесуальних кодексів;
- впровадження нового законодавства, що було прийнято в рамках не тільки судової реформи, а й пенсійної тощо;
- створення єдиної судової практики;
- періодичне навчання суддівського корпусу задля покращення якості рішень, які вони приймають;
- адміністрування судів;
- вдосконалення напрямку комунікації для підтримки довіри і авторитету судів;
- підтримка антикорупційної політики.
Отож, в межах своєї діяльності проект «Право-Justice» допомагатиме Україні реформувати судову владу та надаватиме консультації Міністерству юстиції та іншим інститутам правосуддя, що в свою чергу має сприяти подальшому розвитку законодавчої бази для приватних юридичних професій для їх більшої незалежності, підзвітності та орієнтованості на надання юридичних послуг.
Так, це був перший захід організований Асоціацією правників України спільно з Проектом ЄС «Право-Justice» стосовно обговорення актуальних питань імплементації новел цивільного і господарського процесуального законодавства. Детальніше про це читайте в «Юридичній Газеті».