Асоціація правників України, спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» продовжила серію обговорень проекту Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Забезпечення змінності та ротації кадрів в адвокатурі, вдосконалення процедури скликання з’їзду адвокатів, можливості реорганізації Ради адвокатів України й встановлення ефективної та справедливої системи дисциплінарної відповідальності, – це далеко не повний перелік питань, які розглядалися під час 5-го офіційного обговорення, присвяченого питанню організації адвокатського самоврядування.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, у межах Ради з питань судової реформи правниками було підготовлено презентацію положень проекту Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», яку представили Президент АПУ Денис Бугай та адвокат Микита Нуралін.
Казначей розділить…
Серед іншого, новий проект передбачає змінність керівництва органів самоврядування: термін їхніх повноважень зменшується з 5-ти до 2-х років, при чому перебувати на одній і тій самій посаді керівники зможуть не більше 2-х термінів поспіль. Також передбачається запровадження таємного та рейтингового голосування.
Що стосується Ради адвокатів, то її склад має бути у кількості 30 членів: голова та 2 заступники, які обираються з’їздом адвокатів і 27 членів – голови рад адвокатів регіонів за посадою. Проектом також передбачено, що ВКДКА буде підзвітна виключно з’їзду адвокатів, у той час як наразі вона звітує перед з’їздом і перед РАУ.
Вагомі зміни передбачені й у забезпеченні фінансування органів самоврядування та скликання з’їзду адвокатів. Так, відповідно до законопроекту, кошториси регіональних органів затверджують конференції регіонів, загальнонаціональних органів – З'їзд адвокатів. Також вводиться посада казначея – розпорядника банківського рахунку НААУ. Казначей відповідальний за розподіл коштів між РАУ, ВКДКА та ВРКА відповідно до їхніх бюджетів. У свою чергу, РАР здійснює розподіл коштів між РАР, КДКА та ревізійною комісією відповідного регіону згідно з їхніми кошторисами. Також впорядковано оприлюднення річної фінансової звітності. Вона буде розміщуватися на веб-сайті НААУ та РАР не пізніше 1 березня наступного за звітним року. Достовірність фінансової звітності загальнонаціональних органів підтверджується незалежним аудитором, який визначається Радою адвокатів України.
Кооптація заборонена!
Проектом також передбачено вдосконалення скликання та проведення конференцій адвокатів регіону. Так, квота представництва, порядок висування та обрання делегатів конференції адвокатів регіону, затверджуються відповідною радою адвокатів регіону. Квота представництва є однаковою по всьому регіону та визначається зі співвідношення як один делегат пропорційно певній кількості адвокатів. Заборонена кооптація членів органів самоврядування (лише дорадчий голос). Місце, дата, час, порядок денний конференції та матеріали, які необхідні для прийняття рішень, розміщують на веб-сайті Ради адвокатів регіону та/або на сайті НААУ за 14 днів до конференції. Конференція не може приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.
Передбачено також вдосконалення скликання та проведення з’їзду адвокатів. Так, з’їзд проводиться 1 раз на рік та повинен бути завершений протягом 45 днів. В цей строк у роботі з’їзду можуть оголошуватися перерви. Квота представництва є однаковою для всіх регіонів та визначається зі співвідношення як один делегат пропорційно певній кількості адвокатів одного регіону. Також заборонено кооптації членів органів самоврядування (лише дорадчий голос). Місце, дата, час, порядок денний з’їзду та матеріали, які необхідні для прийняття рішень, розміщуються на веб-сайті НААУ за 30 днів. З’їзд не може приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.
Нема внеску – сплачуй штраф!
Неабияких змін зазнає й система дисциплінарної відповідальності. Так, проектом вводиться новий вид відповідальності – штраф до 3-х мінімальних зарплат. Такий штраф застосовується лише за несплату щорічного внеску і сплачується протягом 30 днів на рахунок РАР. За несплату щорічного внеску на адвоката накладається дисциплінарне стягнення у вигляді штрафу. Крім того, у разі несплати внеску та штрафу – відкривається нове дисциплінарне провадження і накладається стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.
Позбавлення права на зайняття адвокатською діяльністю передбачено у разі: повторного безпідставного використання прав доступу до реєстрів; повторного безпідставного отримання інформації на адвокатський запит; надання завідома неправдивих відомостей про обсяг повноважень, у т. ч. в ордері. Дисциплінарне провадження стосовно адвоката-члена органів адвокатського самоврядування здійснюється КДКА іншого регіону, яка визначається в порядку, встановленому ВКДКА. Повідомлення адвокатів у дисциплінарних провадженнях здійснюється через всі засоби зв’язку, що вказані в ЄРАУ, та за необхідності на сайті ВКДКА.
Підбиваючи підсумки засідання, Денис Бугай запропонував колегам підготувати конкретні пропозиції та формулювання щодо вдосконалення законопроекту. «Наміри у нас єдині – зробити адвокатуру сильною, а роботу адвоката – більш професійною. Тож, орієнтовно за місяць ми плануємо провести зустріч з членами Ради з питань судової реформи та презентувати консолідовану позицію адвокатської спільноти», – резюмував він.