20 липня 2021, 10:53

Жінки-лідери все активніше заявляють про себе. І це лише початок

Опубліковано в №14 (744)

Ірина Стародуб
Ірина Стародуб «Moneyveo» керівник судового відділу
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

10 років тому, коли керівник судового відділу Moneyveo Ірина СТАРОДУБ розпочинала свою кар’єру, мало не нормою було на співбесіді запитати у жінки про одруження та плани щодо дітей. Тепер подібного роду поведінка вважається недопустимою, і такі питання на співбесіді жінкам в її компанії ніколи не поставлять. Говоримо з Іриною про жіноче лідерство в юридичній професії, упереджене гендерне ставлення, ціну жіночого лідерства та впевненість як ключ до успіху.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


фото стародуб-min (1)

— Ірино, чому важливо розвивати у професії жіноче лідерство?

— Кажуть, у лідера є дві важливі риси: по-перше, він сам кудись прямує, по-друге, може повести за собою людей. Наш світ дуже швидко змінюється. Раніше уявити жінку на керівній посаді було нереально — це порушувало усталені правила та канони. А зараз це нормальне та здорове явище у суспільстві. Ба, більше, я впевнена, що лідерство серед жінок варто розвивати. Адже вони мають інший погляд на робочі завдання, свій стиль управління. Деякі питання вони оцінюють краще з точки зору психології та емоційної гнучкості. Це може бути дуже цінним у багатьох ситуаціях. Наприклад, дослідження консалтингової компанії Zenger Folkman виявило, що представниць слабкої статі оцінюють як ефективних лідерів частіше, ніж сильної, на кожному рівні управління. До того ж, розрив між чоловіками і жінками у період пандемії виявився більшим, ніж у попередньому дослідженні. Це може свідчити про те, що жінки долають кризи краще. Та й, власне, багато експертів сходяться на думці: чим яскравіше в компанії виражене diversity (різноманіття — як гендерне, так і расове, культурне, вікове), тим вона успішніша. Адже синергія різних підходів та поглядів дає чудові результати.

— Чи створені умови для розкриття потенціалу жінок у професії на вітчизняному юридичному ринку?

— Це залежить від напряму діяльності. Жінки й досі переважно зайняті у сфері господарського, корпоративного та цивільного права. У напрямі кримінального процесу переважають чоловіки. Але з кожним роком гендерна представленість усе більше збалансовується. Я на своїй практиці бачу, що за останні 8 років відбулося спрощення доступу жінок до різних професій, у т.ч. в юриспруденції. Чому? По-перше, розширюються і демократизуються ресурси для розвитку та навчання. Онлайн-семінари, тренінги, курси, книги тощо… Неважливо, де ти живеш та коли саме маєш вільний час для навчання, адже багато з цих інструментів доступні будь-де і будь-коли. По-друге, питання у суспільній свідомості. Молоде покоління, яке все активніше заявляє про себе, мислить інакше — прогресивніше, без шаблонів і стереотипів. Тому я переконана, що позитивні зміни відбуваються, і далі їх буде тільки більше.

— Ви зустрічалися у професійній діяльності з упередженим гендерним ставленням? Як це вплинуло на Вас?

— Це відчувалося, коли я починала свій шлях юриста 10 років тому. Справді, ставлення до жінок певним чином було упереджене. Зокрема, на співбесідах мені ставили надто гострі та некоректні питання. Наприклад, чи я одружена, чи маю дітей та якого вони віку, чи планую йти у декретну відпустку і коли. На жаль, на співбесідах і досі зустрічаються схожі питання. Коли я сама посіла керівну посаду, принципово вирішила для себе не піднімати такі теми на інтерв'ю з потенційними колегами. Власне, це відповідає політиці Moneyveo: наш HR-департамент активно працює над стиранням стереотипності оцінки професійного потенціалу жінки. У Moneyveo вам ніколи не поставлять такого роду запитання, це свого року моветон, адже професійність та лідерські якості не залежать від статі.

— Чи можливо зруйнувати стереотипи щодо оцінки співробітника-жінки, якщо це сприймається ринком як частина культури?

— Не просто можливо, а й потрібно! Адже такі стереотипи призводять до негативних наслідків як на ринку праці, так і в економіці загалом. Щоб з ними боротися, треба частіше піднімати це питання в інформаційному просторі: говорити про різноманіття, рівність, цінність професіоналізму, а не статі. У робочому середовищі важливо налагодити систему менторства, надавати жінкам свободу дій та можливість самостійно приймати рішення і висловлювати свою думку. Для себе я виділила 6 навичок, за допомогою яких жінки стають ефективнішими та більш конкурентними на ринку. Це критичне мислення, лідерство, прийняття рішень з використанням нових технологій на основі даних та аналітики, ведення переговорів, розуміння власних і чужих емоцій та відповідна поведінка, впевненість у собі. Нещодавно ознайомилася зі статистикою за 2020 р. 54% жінок упевнені, що отримують меншу заробітну плату через фактор статі. І цей показник значно виріс порівняно з даними за 2017 р. (46%), тож варто задуматися, як покращити ситуацію. До того ж, у 2019 р. Україна посіла лише 61 місце зі 144 у Глобальному рейтингу гендерної рівності (The Global Gender Gap Report 2017). Він проводився під егідою Всесвітнього економічного форуму та оцінював гендерний підхід з точки зору залучення жінок в економіку, політику, освіту та охорону здоров'я. У цьому контексті нам також є куди рости.

— Яка ціна лідерства для жінки в юридичній сфері?

— Думаю, в цьому питанні жінки і чоловіки, представники юридичних та інших професій стикаються з одними і тими ж проблемами. Бути лідером — бажана для багатьох мета, але ціна за таку роль доволі висока. Щоб стати лідером, потрібен час — для розвитку, для отримання навичок та практичного досвіду. Неможливо навчитися цього за підручником. Потрібно ретельно планувати свій час, довго та цілеспрямовано працювати, часто й у позаробочі години, вихідні дні та замість відпустки. Щоб стати лідером, треба бути готовим делегувати частину обов'язків. Доведеться змиритися з тим, що ні фізично, ні морально не вдасться самотужки впоратися з усіма робочими та побутовими завданнями. Лідеру також потрібна допомога, і доведеться навчитись її приймати чи просити про неї. Щоб стати лідером, потрібно змиритися з тим, що дотримуватись work-life balance надзвичайно складно. Але ми можемо правильно планувати свої дні, щоб уникнути вигоряння та хоч іноді знаходити час на відпочинок.

— Якими життєвими цінностями Ви керуєтесь у професійному житті? Що для Вас категорично недопустимо?

— Мої цінності — це швидкість у всьому, особливо у прийнятті рішень, а також чіткість, планування, сила духу. А ще я розділяю цінності компанії, в якій працюю, — Time. Trust. Technology. Вони мене надихають і допомагають правильно планувати час та сили. Водночас недопустимо те, що може зашкодити іншим. Мета не завжди виправдовує засоби, і на шляху до своєї мети ми маємо пам'ятати про етичність та моральність поведінки.

— Порадьте жінкам-юристам, як підвищити впевненість у собі та стати успішними у професії.

— Треба працювати над собою. Багато і постійно. Впевнена, що кожна людина може досягти будь-чого, якщо захоче та докладе зусиль. Не варто боятися перешкод чи помилок, адже вони завжди будуть. Робіть висновки з поразок та ідіть уперед з новим досвідом. Сприймайте спокійно і критику, і протилежну точку зору, сміливо висловлюйте свою думку, адже саме нею ми проявляємо свою унікальність як людини та лідера змін. Мені свого часу допомогли курси ораторського мистецтва для розвитку мовлення та подолання страхів перед публічними виступами, а також курси психології — для розуміння людей, які тебе оточують, та курси лідерства і коуч. Це все великий тандем, який дає хороші результати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати