В амбіційних людей рано чи пізно не могло не виникнути бажання спробувати свої сили у власній справі, тому у 2015 році була заснована юридична компанія «А.Д.ХОК». Про історію її створення, потенціал команди, профільні практики та роботу під час повномасштабної війни ми поговорили з керуючим партнером Олександром Іванишиним.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Олександре, цього року вашій компанії виповнюється вісім років. Розкажіть, будь ласка, з чого починався ваш шлях на український юридичний ринок? Пам’ятаєте своїх перших клієнтів?
— Наше адвокатське об’єднання дійсно було створено вісім років тому двома друзями — адвокатами Денисом Шкіптаном та Артемом Висоцьким. На початковому етапі АО розглядалося засновниками лише як допоміжний інструмент реалізації власних професійних амбіцій і займалося розв’язанням вузького кола питань, надаючи незначний обсяг юридичних послуг досить обмеженому колу клієнтів, адже партнери-засновники й надалі паралельно продовжували працювати також і в інших юридичних компаніях. Але з часом фокус партнерів все більше почав зосереджуватися саме на розвитку власного бізнесу, результатом чого став поступовий розвиток компанії із залученням все ширшого кола клієнтів і відповідним розширенням власної команди юристів та адвокатів. Я особисто був знайомим з одним із засновників ще зі студентських років, тож прийняв його запрошення і долучився до команди «А.Д.ХОК» у 2016 році після багаторічного етапу праці інхауз-юристом у столичних компаніях-забудовниках. За ці сім років мені вдалося пройти шлях від звичайного юриста та помічника адвоката до керуючого партнера об'єднання. Щодо наших перших клієнтів, ми всіх їх дуже добре пам’ятаємо, з деякими продовжуємо співпрацювати й досі, але правила адвокатської етики та відсутність згоди на розголошення інформації не дозволяють назвати їх зараз.
— Що надихнуло на створення власного юридичного бізнесу? «А.Д.ХОК» — чому ви обрали саме таку назву для компанії?
— У цьому контексті одразу спадає на думку відоме прислів’я: «Поганий той солдат, який не мріє стати генералом». Звісно, головним мотиватором були власні амбіції наших партнерів-засновників. Здобувши на той час значний практичний досвід та вже не бувши новачками на юридичному ринку, в амбіційних людей рано чи пізно не могло не виникнути бажання спробувати свої сили у власній справі. З часом відповідне бажання переросло в практичну площину, результатом чого і стало заснування нашого адвокатського об’єднання. Щодо назви — тут все, здається, досить просто й очевидно — за основу взято відомий латинський вислів ad hoc, який означає спрямованість усіх зусиль на розв’язання певної конкретної проблеми. Саме дотримання такого принципу — мобілізація усіх зусиль заради розв’язання конкретної проблеми клієнта — було покладено в основу діяльності нашої компанії. Інтереси клієнта — це завжди наша основна турбота! А успіх клієнта — це завжди й наш успіх!
— Як би ви визначили свої основні досягнення? Чим найбільше пишаєтеся?
— Головним нашим досягненням я вважаю створення справжнього колективу однодумців та професіоналів своєї справи, завдяки спільним зусиллям та наполегливій праці яких нам вдалося вибороти своє місце серед досить конкурентного та певною мірою перенасиченого як за кількістю юристів, так і компаній, юридичного ринку. Мені вдвічі приємно, що значна частина нашої нинішньої команди приєдналася до об’єднання ще зовсім молодими недосвідченими юристами майже одразу після здобуття вищої юридичної освіти, а тепер це вже досвідчені адвокати та, без перебільшення, одні з кращих фахівців у своїх сферах. Я невимовно гордий бути частиною та керівником такої команди. Вважаю, що саме люди є нашим найголовнішим скарбом і досягненням, який протягом років забезпечує стабільний розвиток нашої компанії та дозволяє з впевненістю дивитися у майбутнє.
— Скільки людей у команді? Що всіх вас об’єднує?
— Наразі команда «А.Д.ХОК» об’єднує п’ятьох адвокатів і трьох юристів. Звісно, за вісім років діяльності у нас неодноразово відбувалися певні зміни та трансформації в команді, але переважна більшість людей із теперішнього складу працюють разом вже понад п’ять років. Пройшовши за ці роки не одне випробування, долаючи усі перешкоди та розвиваючись разом, можна без перебільшення сказати, що ми вже практично стали однією сім’єю. Враховуючи відносно молодий середній вік нашої команди (близько 30 років), безперечно, нас всіх об’єднує бажання надалі розвиватися у професійному плані та прагнення стати одними з лідерів юридичного ринку України, надаючи водночас якісні, та найголовніше — результативні для наших клієнтів юридичні послуги.
— Як змінилася ваша робота від початку повномасштабної війни? З якими основними проблемами ви зіткнулися? Чи вдалося адаптуватися до нових умов?
— Напевно, як і для переважної більшості громадян нашої країни, для нас початок широкомасштабної війни все-таки став певним шоком, адже до останнього не вірилося, що щось подібне може статися в XXI столітті. Звісно, така подія не могла не відобразитися на роботі нашої компанії. Оскільки офіс нашого об’єднання розташований у Києві, а столиця стала чи не найголовнішою ціллю загарбників на початку війни, з метою забезпечення безпеки наших співробітників ми вимушені були тимчасово закрити фізичний офіс і припинити діяльність. Проте завдяки оперативному налагодженню дистанційного режиму роботи нам вдалося досить швидко, вже в березні, частково відновити роботу компанії. Такий режим роботи не став для нас проблемою, адже ми вже мали дещо схожий досвід раніше у зв'язку із запровадженням в Україні карантину через поширення COVID-19. Завдяки героїчним зусиллям усіх наших захисників та відведенню прямої загрози від столиці, вже починаючи з кінця квітня, ми змогли частково відновити роботу нашого фізичного офісу та перейшли на змішаний режим роботи, а з червня повністю повернулися на довоєнний графік. Увесь цей час ми були в діалозі з нашими клієнтами та по можливості продовжували виконувати взяті на себе зобов’язання. Тому можна сказати, що нам доволі швидко вдалося адаптуватися до нових умов, а надання юридичних послуг клієнтам майже не переривалося.
— Як компанія почуває себе зараз? Які цілі ставите перед собою та командою? Що допомагає зберігати ресурс і рухатися далі?
— Наразі наша компанія почувається досить впевнено та з оптимізмом дивиться в майбутнє. Не враховуючи незначні зміни, нам все ж вдалося зберегти основний кістяк нашої команди та повністю повернутися на довоєнний режим роботи. Жоден із наших клієнтів за цей час не припинив свою співпрацю з нами, а в роботі почали з'являтися нові цікаві кейси. Я щиро вірю, що все найгірше вже залишилося позаду, а надлюдські зусилля наших захисників, згуртованість суспільства, бізнесу та допомога міжнародної спільноти дозволять у найближчій перспективі досягти перемоги нашій державі у війні. Це завдання зараз найголовніше, і всі повинні працювати на своїх місцях заради пришвидшення цього моменту.
— Як ви оцінюєте результати діяльності компанії за останній рік?
— Якщо говорити відверто, останній рік став одним із найважчих від початку діяльності нашого об’єднання. Нам усім довелося зіткнутися з новими викликами та пристосуватися до нових умов праці та життя під час воєнного стану з постійними тривогами, ракетними обстрілами, комендантськими годинами, періодичною відсутністю світла і тепла, що, звісно, не могло не відобразитися і на результатах діяльності нашої компанії. Але, попри всі ці складнощі, за останній рік нам вдалося не відступити від своїх принципів та продовжити поступовий розвиток і зростання компанії. Я щиро вдячний усій нашій команді за продуктивну та результативну діяльність у цей надважкий для усіх нас час. Зокрема, за цей період ми змогли вдало завершити не один складний і важливий кейс для наших клієнтів, розгляд яких тривав роками, що відповідно не могло позитивно не позначитися і на фінансових результатах нашої діяльності. Так, мені приємно констатувати, що за останній рік ми отримали, напевно, найбільший фінансовий дохід за весь час діяльності нашої компанії та завдяки цьому змогли внести свій невеликий внесок у підтримку національної економіки.
— Ви працюєте у форматі full service? Які практики є вашими профільними?
— Як і, мабуть, переважна більшість новостворених юридичних компаній, що розпочинають, так би мовити, з нуля свій власний шлях на юридичному ринку, на початку своєї професійної діяльності ми працювали у форматі full service. Проте з часом відмовилися від такої практики й переважно зосередилися на наданні юридичних послуг винятково середньому та малому бізнесу. На сьогодні нашими профільними практиками є банкрутство/реструктуризація, врегулювання проблемної заборгованості в банківському та фінансовому секторах, вирішення судових спорів, будівництво та нерухомість.
— Чому ви вибрали саме такі напрями роботи?
— Від початку своєї діяльності основним пріоритетом нашого об’єднання було дотримання найвищих стандартів якості надання юридичних послуг та орієнтація виключно на досягнення позитивного результату для клієнтів. Тому такий вибір зумовлений професійною кваліфікацією, отриманим значним практичним досвідом та успішними попередніми досягненнями наших юристів саме в цих сферах. Попри популярність серед юридичних компаній саме цих напрямів роботи та відповідно значну конкуренцію на ринку, на цей момент ми не плануємо змінювати такий вектор розвитку компанії, оскільки нам завжди є що запропонувати нашим клієнтам, а найкра-щою рекламою є вже досягнуті раніше позитивні результати та закриті складні кейси. Саме успішний практичний досвід та як результат набуття репутації надійного юридичного партнера серед провідних українських і міжнародних компаній дає нам змогу бути конкурентоспроможними на юридичному ринку та з кожним роком розвивати свій бізнес, залучаючи нових клієнтів.
— Якими кейсами у своїй професійній діяльності ви пишаєтеся?
— Починаючи з 2017 року і до сьогодні, наше адвокатське об’єднання виступає одним з юридичних консультантів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо представництва інтересів і захисту прав неплатоспроможних банків та банків, що ліквідуються в судах України. За період співпраці з Фондом нам вдалося виграти не один судовий спір щодо повернення незаконно виведених активів неплатоспроможних банків, що дозволило Фонду повернути вкладникам цих банків їхні кошти. Ми вже не перший рік активно співпрацюємо з державними банківськими установами (Укргазбанк, Укрексімбанк) щодо питань врегулювання проблемної заборгованості, і завдяки успішному наданню нами юридичних послуг на користь державних банків із боржників стягнуто вже сотні мільйонів гривень. У цьому напрямі найближчим часом ми очікуємо досягнути нових значних результатів, що, безперечно, буде дуже вчасним і важливим нашим досягненням з огляду на складну економічну ситуацію в країні. Також неабияким своїм професійним успіхом за останній час можемо назвати забезпечення захисту права власності однієї з найбільших інвестиційних компаній України Dragon Capital на розташований у Київській області фармацевтично-складський комплекс загальною площею понад 13 000 кв. м. Це лише певна частина наших публічних професійних досягнень, про які ми можемо розповісти. Водночас узгоджені з клієнтами умови конфіденційності забороняють нам розповісти про не менш значущі та успішні наші досягнення та закриті кейси, які натомість є добре відомими на українському юридичному ринку.
— Які зміни відбулися в українському бізнес-середовищі за час великої війни? Чи змінилися запити клієнтів? Розкажіть, будь ласка, про свій досвід клієнтської роботи.
— Початок повномасштабної війни мав величезний негативний вплив на абсолютно всі сфери українського бізнес-середовища. Значна частина бізнесу стикнулася з небаченими раніше складнощами й була змушена перемістити свої офіси та виробничі потужності в зовсім інші регіони країни. Внаслідок бойових дій незліченну кількість бізнес-активів було пошкоджено частково або й взагалі повністю знищено, а досить значна частка бізнесу вимушено опинилася на тимчасово окупованих територіях. Всі ці процеси негативно позначилися на діловій активності, призвели до розриву роками напрацьованих ділових ланцюгів і величезних фінансових втрат бізнесу. Тому відносини з клієнтами у такий важкий час вимагають від юридичних компаній застосовувати більш гнучку політику адаптивності під наявні реалії та можливості свого клієнта. Прекрасно розуміючи складну ситуацію, в якій опинилися наші клієнти, ми абсолютно нормально поставилися до запровадження практики певного відтермінування оплати наших послуг або переходу з погодинної оплати на оплату за досягнення певного погодженого з клієнтом результату. Враховуючи сфери нашої практики, як це дивно не виглядає, але структура запитів наших клієнтів після початку війни практично не змінилася, проте останнім часом значно збільшилася кількість проблемних питань від клієнтів, які потребують юридичного врегулювання. Ця обставина, на мою думку, є певним свідченням початку поступового відродження ділової активності бізнесу та додає нам оптимізму і впевненості щодо майбутнього не лише юридичного ринку, а й всієї нашої країни.
— Які тенденції ви спостерігаєте сьогодні на юридичному ринку? Як вони впливатимуть на 2024 рік?
— Оскільки юридичний ринок безпосередньо залежить від поточного стану економіки та настроїв бізнес-середовища, безумовно, після початку війни він також опинився у вкрай тяжкому становищі. Напевно, не буде перебільшенням сказати, що постраждали всі без винятку сегменти ринку. Однак, на мою думку, найменшого спаду все ж таки зазнала сфера кримінального права з огляду на свою специфіку та значно меншу залежність від економічних процесів. Мабуть, головним завданням для всіх учасників юридичного ринку, незалежно від їх статусу, наразі є забезпечення виживання свого бізнесу завдяки збереженню власних команд і ключових клієнтів. Тому в нинішній ситуації мені досить важко давати будь-які прогнози на майбутнє щодо тенденцій розвитку юридичного ринку, особливо в такій віддаленій перспективі. Однак я з впевненістю можу заявити, що будь-яка криза рано чи пізно закінчиться, і я бажаю усім нашим колегам витримати усі складнощі та достойно пройти цей нелегкий період у житті як нашої країни загалом, так і юридичного ринку зокрема.
— Поділіться, будь ласка, планами на майбутнє. Що найважливіше і найголовніше для вас у найближчій перспективі?
— Попри складність будь-якого прогнозування за таких умов, ми не відходимо від своїх цінностей і продовжуватимемо працювати над поступовим розвитком нашої компанії. Ключовим завданням є подальше підвищення професіоналізму нашої команди в обраних практиках, оскільки ми ставимо перед собою досить амбітні цілі стати одними з кращих у своїй справі. У цьому контексті приємно згадати визнання наших останніх досягнень «Юридичною Газетою» та включення нашої компанії до списку рекомендованих компаній у сферах судової практики та банківського/фінансового права за результатами проведеного останнього дослідження «Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній — 2023». Це додатково надихає всю нашу команду продовжувати займатися своєю справою та свідчить про правильно обраний вектор розвитку компанії.