01 червня 2016, 10:50

«Запорукою ефективної роботи юридичного відділу є професійна та злагоджена команда»

Опубліковано в №22 (520)

Ірина Кириленко
Ірина Кириленко заступник начальника Управління з правового забезпечення діяльності ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна»

Про роботу юридичного департаменту ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» «Юридичній газеті» розповіла заступник начальника Управління з правового забезпечення діяльності ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» Ірина Кириленко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пані Ірино, розкажіть, будь ласка, як Ви починали свою кар’єру юриста?

- Завершуючи навчання в Київському національному економічному університеті ім. Вадима Гетьмана, мені вдалося переконати керівника юридичного відділу ДП «Ресурспостач» взяти мене на роботу під обіцянку швидко навчитися всього, чого не знаю. Так я приєдналась до команди юристів державного підприємства ДП «Ресурспостач» в якості юрисконсульта. Варто зазначити, що в докризові роки було популярно мати великий штат юристів з розгалуженою спеціалізацією. Моє підприємство не було винятком.

Завдяки цьому мені вдалося здобути цінний досвід у різних відділах, зокрема претензійно-позовної роботи, банкрутства та виконавчого провадження.

Пропрацювавши в ДП «Ресурспостач» протягом 3-х років, я вирішила продовжити свою кар’єру в компанії з іноземними інвестиціями, яка є постачальником електроенергії в Київській області – ПАТ «Київобленерго», на посаді провідного юрисконсульта.

Будучи частиною американської корпорації AES, компанія пропагувала безпечне виконання електротехнічних робіт, дотримання принципів комплаєнсу, західний прозорий підхід до ведення бізнесу. В цілому, робота в ПАТ «Київобленерго» була для мене не простим, але безцінним досвідом.

У 2014 р. я приєдналась до юридичного відділу компанії ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна», а в березні 2016 р. погодилась на пропозицію продовжити роботу на посаді заступника начальника Управління із правового забезпечення діяльності.

Чому Ви обрали саме цю професію?

- У професії юриста мене приваблювали креативність і дух конкуренції. Твердо переконана, що дійсно професійний юрист шаблонно мислити не може. Окрім знання законодавства, юрист має дивитися на ситуацію з різних боків, враховувати практику інших гравців та останні тенденції на ринку.

Юрист повинен бути азартним, мати бажання перемагати, знаходити правильні аргументи й доводити свою позицію, а також обов’язково слідкувати за новинами.

- Як потрапили до Компанії «МЕТРО Кеш енд Кері Україна»?

- У 2016 р. компанія «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» оголосила конкурс на заміщення посади старшого юрисконсульта. Я подала свою кандидатуру й успішно пройшла багатоетапний відбір.

Чи важко керувати юридичним відділом такого потужного підприємства?

- Керувати юридичним відділом компанії «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» непросто. Потрібно постійно дослухатися до ринку, оперативно реагувати на зміну ситуації, передбачати та планувати наперед. Але завдяки кваліфікованій та злагодженій роботі команди, позитивному настрою та відмінній комунікації, поставлені задачі успішно вирішуються.

Думаю, немає потреби багато розповідати читачам про «МЕТРО Кеш енд Кері Україна», оскільки українцям добре відома ця компанія, але все ж у двох словах розкажіть, що сьогодні являє собою компанія?

- Компанія «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» була заснована у 2003 р. та є найбільшим німецьким інвестором в Україні. Обсяг інвестицій компанії за період з 2003 р. по 2016 р. перевищує 550 млн євро.

Наразі «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» управляє 23-ма торговельними центрами у найбільших містах України та 3-ма магазинами оптової торгівлі «Бери-Вези». На сьогодні компанія об’єднує більше ніж 3500 співробітників.

Яка специфіка роботи юриста у цій сфері?

- Сфера торгівлі є динамічним та висококонкурентним середовищем. Специфіка роботи юриста полягає у дуже швидкій адаптації бізнесу до зміни умов. Для досягнення кращого економічного ефекту проекти мають бути реалізовані швидко та якісно, інакше шанс буде втрачений. Окрім того, необхідно стежити за потенційними змінами законодавства щодо груп товарів, які реалізуються в мережі, знати механіку роботи каналів збуту, супроводжувати перевірки торговельних центрів державними органами.

Поділіться досвідом, як Ви формуєте команду юристів?

- Запорукою ефективної роботи юридичного відділу є професійна та злагоджена команда. Підбір кандидатів здійснюю за вимогами, визначеними заздалегідь. Звісно, базовою та безкомпромісною вимогою є професійність, але в сучасному динамічному світі на перший план також виходять персональні якості людини, які впливають на результат роботи. Побудова ефективної команди неможлива без постановки керівником цілей та завдань, мотивації, регулярного зворотного зв’язку.

Окрім цього, варто інвестувати час і зусилля у розвиток спільного командного духу та уважне ставлення до потреб членів команди.

На які якості передусім Ви звертаєте увагу при прийнятті на роботу?

- Окрім високих професійних якостей, наявність яких навіть не обговорюється, важливе значення приділяю правильному ставленню до роботи. Так, юрист зобов’язаний цікавитися бізнесом, в якому працює, вболівати за нього. Важливі також морально-етичні якості, оскільки компромісів у питаннях комплаєнсу бути не може. В цілому, успішний кандидат проявляє себе вже на першій співбесіді.

Яких принципів Ви дотримуєтеся при розподілі компетенцій між центральним офісом та місцевими представництвами компанії?

- Бізнес-процеси максимально оптимізовані й зосереджені в центральному офісі. На сьогодні, зі стрімким розвитком технологій та комунікації, віддалена підтримка не є проблемою.

Які основні проблеми юридичного напрямку з контрагентами Ви могли б виділити?

- Серед проблем юридичного характеру з контрагентами можна назвати часту зміну контрагентами юридичних осіб для «обнулення» податкової історії, банальне невиконання договірних зобов’язань.

Такі випадки трапляються дуже рідко. Як міжнародна компанія, ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» вимагає від своїх партнерів дотримання високих стандартів роботи й усіх вимог антимонопольного та антикорупційного законодавства, рівень обізнаності з якими в локальних компаніях може бути не таким високим, як у юристів товариства.

Наскільки ефективним інструментом забезпечення виконання договорів сьогодні виступають суди?

- У нинішніх правових реаліях суди, на жаль, не є ефективним інструментом забезпечення виконання договорів. Вказане, зокрема, пов’язане з великим відсотком невиконання судових рішень (за статистикою ДВС, менше ніж 18% виконавчих проваджень завершуються повними виконанням судового рішення), тривалим строком розгляду справ, можливостями для виводу активів і, не в останню чергу, у зв’язку з суттєвим підвищенням ставок судового збору.

Менше з тим вказане стимулює добросовісних учасників господарських відносин до пошуку позасудових компромісних способів вирішення конфлікту (укладення договорів реструктуризації, заміни сторони у зобов’язанні, розстрочки тощо).

Який відсоток суперечок вирішується у судах, скільки їх вдається вирішити у процесі перемовин?

- За результатами переговорів, практична половина судових спорів, ініційованих в минулому році, була вирішена у позасудовому порядку. Ми маємо намір покращувати цей показник і надалі.

Чи трапляються випадки, коли ви та постачальник ваших мереж по-різному розуміють норми законодавства, трактуючи його, виходячи з власних інтересів? З яких питань тут найчастіше виникають дискусії?

- Такі випадки трапляються досить часто. В основному, вони стосуються тлумачення термінів, коли в різних актах терміни вживаються по-різному, виходячи з мети застосування кожного нормативного акту окремо. Поширене це явище і тоді, коли тлумаченню підлягають новели законодавства, де відсутня практика застосування норми, а також коли йдеться про оціночні судження, які можуть бути розцінені на власний розсуд та переконання. Наприклад, постачальники по-своєму розуміють, що мається на увазі під «введенням в оману», «заохоченням до вживання» тощо.

IMG_0270Чи можете виділити реформи, котрі мають позитивний вплив на щоденну діяльність торгових мереж?

- Серед реформ, які позитивно вплинули на роботу компанії, можу назвати запровадження онлайн-сервісів доступу до державних реєстрів, можливість вчинення реєстраційних дій нотаріусами, діяльність електронних майданчиків закупівель «Prozorro» та деяке скорочення чисельності контролюючих органів і дозволів в рамках дерегуляції. Водночас, для поліпшення бізнес-клімату в Україні реформи мають бути продовженні.

Що можете сказати про податкову реформу, про яку сьогодні так багато говорять? Так, юристи позитивно відзначають законодавчі зміни щодо деталізації необхідних документів для допуску до податкової перевірки, введення понижуючого коефіцієнту по єдиному соціальному внеску (ЄСВ) тощо.

- Позитивним і довгоочікуваним податковим нововведенням для бізнесу стало зниження ставки єдиного соціального внеску. Примітним також є закріплення ставки ЄСВ саме в законі, а не понижуючого коефіцієнту, як пропонувалося при розгляді законопроекту. Позитивним є виключення формальних помилок в податковій накладній, як підстави для скасування податкового кредиту. Але масштабної роботи для втілення податкової реформи, анонсованої на 2016 р., наразі не спостерігається.

Нещодавно набрали чинності положення Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпеки та якості харчових продуктів», котрий містить чимало новел, що стосуються виробників харчових продуктів, їх переробників та реалізаторів. Як можете охарактеризувати його норми?

- Перевагами нового Закону є, по-перше, суттєве зменшення кількості затратних адміністративних процедур. Так, контроль за безпечністю харчових продуктів покладено на один державний орган – Державну службу з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів, а періодичність проведення державного контролю ґрунтуватиметься на ризик-орієнтованому підході. Тобто, у разі дотримання підприємством вимог законодавства, його перевірятимуть рідше.

По-друге, запровадження превентивного підходу до контролю, замість необхідності боротися з наслідками. Контролюватиметься весь ланцюг виробництва харчового продукту. На законодавчому рівні це закріплено у формі вимоги обов’язкового запровадження системи управління безпечності харчових продуктів на принципах НАССР, яка на сьогодні визнана найкращою у Європі.

Згідно з вимогами цієї системи, підприємство завжди повинно мати точну інформацію про те, звідки воно отримало сировину чи харчовий продукт, і куди його було направлено з підприємства.

По-третє, відповідальність за виробництво неякісної продукції несе виробник, а за реалізацію – продавець. Тому кожен з операторів ринку зацікавлений у якості продукції.

Як Ви оцінюєте втілення на вітчизняному продуктовому ринку принципів системи НАССР? Чи готова Україна до неї?

- Система принципів НАССР (аналіз ризиків у критичних контрольний точках) – це передусім превентивний контроль підприємства, замість традиційного контролю, що зумовлений виправленням наслідків.

Наразі система принципів НАССР визнана найефективнішою системою управління безпечністю в усьому світі та законодавчо обов’язкова до впровадження для операторів ринку на території України.

Я оцінюю вимогу щодо створення системи НАССР на вітчизняному продуктовому ринку України більше ніж позитивно. Адже впровадження такої єдиної моделі для усього ринку, по-перше, ставить усіх операторів ринку в рівні умови. По-друге, створює чіткий механізм контролю для контролюючих органів. По-третє, і найголовніше, – позитивні результати втілення цих вимог отримають не лише суб’єкти господарювання, але й кінцеві споживачі товарів.

Починаючи ще з 2008 р., згідно з внутрішньою політикою ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна», в усіх центрах оптової торгівлі компанії розроблено й впроваджено систему управління та контролю якості продукції, що заснована на принципах НАССР. А найважливішим критерієм при оцінці рівня постачальників, з-поміж інших критеріїв, перед початком співпраці з нашою мережею, є наявність у підприємства-постачальника впровадженої та дієвої системи НАССР.

Що Ви можете порадити юристам-початківцям?

- Юристам-початківцям я б порадила використовувати будь-яку можливість для здобуття досвіду. Стажування, семінари, навіть безкоштовна практика підвищують ваші шанси в очах роботодавців.

Цікавтеся бізнесом, який супроводжуєте, будьте максимально залучені. Це дає багато стимулів для розвитку та перетворює роботу на задоволення. Ніколи не бійтеся змін. Зміни – це можливості. Потрібно лише правильно їх використати!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати