26 квітня 2022, 14:11

Залишатися людиною — наразі ключове. Як і завжди

Про життя Ario Law Firm під час війни

Олексій Воронько
Олексій Воронько «Ario Law Firm» керуючий партнер, керівник практики банкрутства та реструктуризації

Війна стала викликом для юрбізу. Вона змінила звичний порядок робочих процесів, взаємовідносин з клієнтами та побудову комунікації в командах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про те, як живе під час війни Ario Law Firm, які визначає пріоритети та як переналаштувалася команда на роботу в екстрених умовах, розповів керуючий партнер компанії, керівник практики банкрутства та реструктуризації Олексій Воронько.

— Для початку: як звучить девіз вашої команди на цей період?

— Ніколи, за жодних обставин не здаватися!

— На вашому досвіді цей девіз працює?

— Безумовно.

— Які пріоритети стали ключовими для партнерів фірми з 24 лютого?

— Ключовий пріоритет — це люди. У першу чергу ми думали про убезпечення співробітників та сімей. Я особисто комунікував, наскільки міг, з кожним з колективу. І в цілому ми постійно підтримували загальну комунікацію для розуміння повної картини: хто де перебуває, чи всі живі-здорові, які є нагальні потреби…

Зважаючи, що я не воєнний фахівець, тож не надто чітко розумів, що відбувається та на що очікувати, я та партнерський склад Ario просто намагалися втілювати можливі кроки, щоб хоч трохи полегшити колегам життя у цей складний період.

До речі, 23 лютого, по суті, за декілька годин до початку війни ми провели загальну нараду, на якій розповіли про дії, які необхідно вжити у випадку початку війни, куди та як їхати, на що звернути увагу. Так співпало…

— Про переналаштування. Як наразі побудована робота всередині Ario Law Firm? Чи вдалося налаштувати дистанційну роботу?

— Адаптація до екстрених умов пройшла досить швидко. Колектив у повному складі в безпеці (наскільки це можливо) та бойовому дусі. Значна частина чоловічого складу Ario Law Firm, у т.ч. і з керівництва, вступили до лав ЗСУ та ТрО. Вони й досі захищають країну. Після нашої перемоги ми обов`язково розповімо історії боротьби кожного з них.

Щодо юридичного фронту, то в цілому робота триває в режимі воєнного стану. Дистанційку організувати вдалося, й доволі успішно, проблем не виникало: Covid-19 ніби знав, до чого нас готувати. Така потреба була очевидною, адже за перший місяць війни деякі колеги поїхали з міста, а кілька колежанок — навіть за межі країни. Відтак, спочатку ми працювали повністю дистанційно, проте вже за тиждень війни частина співробітників посилила роботу львівського офісу в офлайні. Наразі, коли наші ЗСУ звільнили Київську область від російських загарбників і ситуація в Києві почала стабілізуватися, деякі колеги повернулись до столиці.

IMG_1655

Отже, можна сказати, що з режиму роботи «надзвичайний воєнний стан» ми перейшли до «воєнного стану». Та попри це, подальший розвиток воєнних дій досі невідомий, тому незмінним пріоритетом залишається безпека людей. Відповідно, ми й надалі будемо корегувати роботу колективу, виходячи з безпекової ситуації на місцях.

— Команда успішно справлялась зі стресом?

— В Ario Law Firm ми намагаємося долати його роботою.

— Як від старту війни ви переналаштували комунікацію з клієнтами?

— Складно, адже в такій ситуації кожен (і клієнти, звісно, не виняток) першою чергою думає про близьких та їх безпеку, у кожного свої проблеми. Відтак, ми з кожним підтримуємо особисту комунікацію, людські стосунки. Це про взаємну підтримку (словом або справою) і юридичну допомогу з нашого боку, причому нерідко pro bono. Усе це відбувається як в офлайні, так і онлайн.

— Нещодавно Ario Law Firm відкрила офіс у Варшаві. Як та чому наважилися на такий крок? Як розпочалася ваша робота та які плани подальшої діяльності офісу?

— В Ario рішення ухвалюються швидко, адже хірург під час реанімації має діяти саме так, правда ж? Напередодні відкриття варшавського офісу ми зібралися майже повним партнерським складом у Львові. Чим ми керувалися при ухваленні рішення? По-перше, наразі всі (чи майже всі) розуміють, що юридичний ринок фактично «обвалився». Та це не ключовий фактор. По-друге, декілька наших співробітниць наразі перебувають саме у Варшаві. По-третє, у нас є налагоджені стосунки з варшавськими клієнтами, які, власне, і допомогли нам з адміністративними питаннями. І ключове — секрет полішинеля: саме до Польщі від початку війни поїхали понад 2,5 млн українців, і запит на послуги правників там значний. До кого найвірогідніше звернулися б ви? Мабуть, до людей, яким довіряєте, тобто до земляків. Такий ланцюжок і привів нас до запуску нового офісу у Варшаві.

Щодо подальших планів. Будемо орієнтуватися на запити клієнтів, та стратегічно плануємо розвивати сітку філій і надалі, у т.ч. за кордоном.

— Pro bono?

— Для тих, хто цього потребує, — безумовно. Крім того, окремо ми запустили гарячу лінію для безоплатного консультування українського бізнесу* та TG-канал, де абсолютно всі українці можуть отримувати актуальну правову інформацію й відповіді на питання безпосередньо від нас.

Також ми доєднались до волонтерської роботи з допомоги військовослужбовцям, яка організовується Генеральним штабом ЗСУ. Та й, врешті, враховуючи ситуацію, певна чи навіть значна частина «клієнтської» роботи теж переведена в цей формат, оскільки робота відволікає.

— Нам також стало відомо, що ви продовжуєте розвивати діяльність благодійного фонду «Сприяння та розвиток». Розкажіть про нього більше. Яка наразі мета його діяльності та на кого спрямована допомога?

— Мета — допомога. Допомога сім’ям і дітям: гуманітарна, психологічна та юридична.

— Як можна звернутися/долучитися до діяльності Фонду чи стати його донором?

— Наші двері в соціальних мережах завжди відкриті :). Зокрема, у Facebook.

— Підсумково-філософське. Які ключові принципи для «виживання» Ви б виокремили?

— Перше та ключове (як тепер, так і поза війною) — залишатися людиною, не втратити людяність у собі й себе самого. Попри все.

Друге, практичне — робити те, що можеш, там, де ти є. Наразі кожен може принести користь на власному місці. Ваша робота чи волонтерство, локальна допомога сусідам або підтримка близьких і дальніх родичів, навіть допомога бабусі перейти на інший бік вулиці чи турбота про покинутих тварин — це користь, яку можна приносити прямо зараз. Варто завжди шукати такі можливості. Це, між іншим, значно сприятиме й першому принципу.

— Що б Ви порадили колегам-керівникам юридичних компаній на цей період?

— Мислити швидко, приймати неординарні, а місцями й дещо зухвалі рішення з огляду на поточну ситуацію. І при цьому не забувати, що в будь-якому разі настане наша Перемога. Не планувати, як ми звикли в мирні часи, а орієнтуватися на сьогодні, але пам’ятати, що обов’язково настане завтра. Саме неординарністю рішень Ario завжди й відрізнялася. Можливо, тепер це цілком стане у нагоді й колегам по ринку.

— До речі, Ви згадали про поточний занепад юрринку. Можливо, можете надати власний прогноз щодо його розвитку після завершення війни?

— Якщо коротко, то на юрринок чекають три етапи: 1. Спроби вижити, 2. Перемога України та після — дуже важкий рік для бізнесу 3. Відновлення позитивної динаміки розвитку, відродження та еволюція ринку.

*Номер гарячої лінії для надання безоплатної правової допомоги: +380322421042

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати