24 січня 2022, 22:21

Юрист — це не лише про знання законів, а й про вміння вибудовувати правильні стратегії

Опубліковано в №2 (756)

Руслан Сидорович
Руслан Сидорович «Ario Law Firm» партнер, народний депутат Верховної Ради VIII скликання

Нещодавно Ario Law Firm оголосила про старт програми стажування для студентів зі стипендією та можливістю подальшого працевлаштування. І доки триває відбір кандидатів потенційних стажистів, ми поговорили з одним з головних стратегів на полі юридичного мистецтва України, партнером Ario Law Firm Русланом СИДОРОВИЧЕМ і дізналися про старт його професійного шляху та ключові поради для юних правників, рецепти якісної співпраці колег у юридичній фірмі, наявні проблеми на ринку та шляхи їх вирішення і, безумовно, про всі деталі програми стажування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сидорович Руслан

— Руслане, з якими планами розпочали 2022 р.?

— У 2022 р. команда Ario Law Firm входить з грандіозними планами. Ми сподіваємося, що нові напрями, передбачені в плані розвитку, не лише принесуть нові успіхи для Ario, а й сприятимуть утвердженню високих професійних стандартів у вже наявних практиках.

— Нещодавно Ario оголосила про старт набору студентів на стажування зі стипендією. Чия це була ідея? Як обиратимете кандидатів?

— Ідея викликана, передусім, двома факторами. Ми глибоко переконані, що для утвердження верховенства права необхідні молоді правники, які входять на юрринок не лише з якісними теоретичними знаннями, а й з практичним досвідом, що поєднує як високі професійні стандарти, так і моральні якості. З іншого боку, ми вважаємо, що юридичний бізнес покликаний не лише надавати якісну правову допомогу клієнтам, а й виконувати певну соціальну місію. Це про допомогу студентам в освоюванні досить непростої професії, можливості для них отримати досвід від одних з найкращих представників ринку. Адже не секрет, що теорія без практики є сліпою.

Власне, ми хочемо бачити у кандидатів на роль стажистів у стінах Ario Law Firm бажання не лише познайомитися з практичною стороною надання правничої допомоги, а й освоювати нові горизонти, готовність братися за непрості завдання, здатність виконувати складну аналітичну роботу. Адвокатська професія багато в чому перегукується з військовим мистецтвом. І перемога завжди любить підготовлених. Відповідно, підготовка в юридичних справах — чи це судовий спір, чи проведення правового аналізу, складання договорів — потребує здатності проводити аналітику, в т.ч. аналіз ризиків, передбачати ймовірні негативні сценарії розвитку подій. У кінцевому результаті клієнт юрфірми має отримати найякіснішу правову допомогу, яка забезпечуватиме захист його законних прав та інтересів.

— Після завершення стажування лідери стануть співробітниками Ario?

— Точно. І тут варто зауважити про ключові критерії оцінки роботи стажистів: відповідальність та готовність до навчання й саморозвитку. Навчання для юриста не має завершуватися ніколи — воно має бути перманентним і постійним. Ще однією надважливою особистісною характеристикою майбутнього адвоката є стресостійкість та готовність до роботи у ненормованому робочому графіку. Виклики, з якими стикаються наші клієнти та адвокати Ario Law Firm, знаходяться поза межами регламентованого робочого часу. А покликання адвоката загалом — готовність надавати юридичну допомогу в режимі 24/7. І врешті, важливою характеристикою стажиста є, звичайно, високий професійний рівень. Глибокі знання у галузі права, розуміння його принципів та всієї теорії є тим необхідним фундаментом, на якому можлива надбудова якісного адвоката. Ario Law Firm будує своє майбутнє разом зі своєю командою, базуючись на своїх цінностях, де професійні та моральні якості членів команди є нерозривним цілим.

— Як має вибудовуватися синергія партнера юрфірми та команди для ефективної роботи? Поділіться власним рецептом.

— Першочергово партнер юрфірми має чітко розуміти відмінність понять «лідер» і «керівник», намагаючись бути саме лідером — особою, за якою люди йдуть, готові до будь-яких викликів. Партнер має бути готовий виділяти вдосталь часу для роботи з усім колективом, аби передавати всі свої навички. Він не може бути закритим і перетворювати знання та скіли на «закопані таланти». Фактично робота партнера має поділятися на дві категорії: безпосередньо юридична робота та менторська.

— Хто вплинув на Ваше формування як професіонала? Як починалася юридична кар’єра? Які труднощі зустрічалися на шляху?

— Передусім, на статус юриста та адвоката, відповідну соціальну місію в моєму випадку вплинули чимало викладачів юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка. Мені свого часу пощастило бути студентом у цілого ряду фахівців, яких, на жаль, вже немає поряд з нами. Разом з тим, низка корифеїв права в Україні все ще викладають, а за їхніми підручниками продовжують навчатися не лише львівські студенти. Це, наприклад, професор Петро Рабінович, який викладає теорію права. Свою трудову кар’єру я розпочав ще на початку IV курсу з роботи юриста-стажиста. Тому на власному досвіді переконався, що студентам варто розпочинати юридичну діяльність, не чекаючи на отримання диплома. На останніх курсах навчання через практичне застосування знань вони матимуть розуміння, які саме акценти варто розставляти при вже поглибленому вивченні дисциплін по галузях, з якими буде пов’язана їх подальша доля.

Мені пощастило ще на ранніх етапах кар’єри брати участь в судових процесах за участі суддів, які в більшості вже перебувають у відставці, а тоді навіть за старих, рудиментарних пострадянських процесуальних кодексів демонстрували високі стандарти й суддівської етики, і судового процесу. Зі свого боку можу, на жаль, констатувати, що при реформуванні української правової системи та імплементації багатьох правильних принципів права, на яких ґрунтується західна демократія, на практиці було втрачено чимало змістів, де замість принципів права в реальному житті утвердилося багато карго-культів. Зайвим підтвердженням цього є запит на судову реформу як у суспільстві, так і серед багатьох представників судового корпусу. І вони теж не заперечують, що судова влада перебуває далеко не на тому щаблі захисту прав людини, на якому знаходиться у країнах сталої демократії.

Сидорович Руслан2 — Як за цей час еволюціонував юридичний ринок?

— Останнім часом можна відзначити позитивні зрушення в частині цифровізації юрпослуг. У 1994 р., на старті моєї кар’єри банальний комп’ютер для юриста був радше розкішшю. Та на жаль, мушу констатувати, що у багатьох (на щастя, не у всіх) представників адвокатської професії можна відзначити відчутне падіння моральних стандартів професії. Проявляється воно, передусім, у відсутності усвідомлення соціальної місії, яка покладається на інститут адвокатури. З одного боку, було б лукавством казати, що адвокат не має права на гідний, адекватний гонорар за надані послуги. З іншого — у гонитві за фінансовими результатами юрфірм у жодному разі не можна забувати, що на адвокатуру покладається місія захисту порушених прав. Жодна інша інституція не може її виконувати. І не може бути жодних сурогатів, які можуть цей інститут замінити.

Щоб відновити суспільну довіру до адвокатури та підвищити професійний рівень колег, слід провести зміни у частині порядку допуску до професії, зокрема, передбачити механізм, за умовами якого до адвокатури не зможуть потрапляти люди з недостатнім професійним рівнем чи недостатніми моральними якостями. З іншого боку, слід забезпечити механізми притягнення до дисциплінарної відповідальності, за яких інституція перманентно очищуватиме свої ряди від тих, хто заподіює їй непоправну шкоду. Одним з надважливих і чутливих для мене є питання розголошення адвокатської таємниці та (не)дотримання інтересів клієнта у ході надання правничої допомоги. Одним з варіантів розв’язання цієї проблеми є утвердження єдиного іспиту для допуску до професії адвокатів, прокурорів і нотаріусів. Разом з тим, такий крок потребує серйозної реформи самої юросвіти. Для його реалізації необхідно провести серйозну суспільну дискусію для досягнення балансу та обрання такої форми дій, яка убезпечить від можливих «перекосів».

На чому хочу наголосити, коли ми говоримо про реформу юросвіти: близько 80% випускників юридичних факультетів надалі не працюють за фахом. Крім того, в Україні на сьогодні близько 200 вишів випускають студентів з дипломами бакалаврів і магістрів права. У жодній країні сталої демократії, на які ми рівняємося в частині дотримання прав і свобод людини, утвердження верховенства права, такої кількості юридичних факультетів не існує. Це зайвий раз доводить, що їх кількість не відповідає потребам держави і суспільства та унеможливлює забезпечення необхідної кількості викладацького складу, який може навчати студентів високим як моральним, так і професійним стандартам.

— Назвіть ключові аспекти успіху роботи адвоката.

— Перший крок для того, щоб стати успішним юристом, — глибокі професійні знання, винесені зі стін alma mater. Без них подальший розвиток просто неможливий. Друга необхідна складова — високі моральні якості. Третя — готовність до навчання та великої кількості роботи. Як у повсякденній правничій діяльності, так і у напрямі особистого розвитку. Четверта — відкритість до новацій та вміння працювати з сучасними технологіями. Світ не стоїть на місці, і той, хто не освоює їх, опиняється на узбіччі не лише професії, а й суспільного життя. І останній важливий аспект — бути не лише хорошим юристом, а й якісним стратегом, адже юрист — це не лише про знання законів, а й про вміння вибудовувати правильні стратегії.

Куди та в якій формі подавати заявку на стажування в Ario Law Firm?

Заявка подається у формі мотиваційного листа. Викладення власного бачення стажистом себе, юридичного ринку та точок синергії слід надіслати на hr@ario.law. Тема листа — «Стажування в Ario Law Firm».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати