15 січня 2021, 10:34

«Якщо ви претендуєте на звання кращого, ваша експертиза та сервіс мають бути бездоганні»

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Денис Бугай
Денис Бугай «VBpartners» партнер-­співзасновник, керівник практики White-­Collar Crime, президент Асоціації правників Украї­ни
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Партнер-співзасновник VB PARTNERS Денис Бугай вже який рік поспіль доносить до ринку юрпослуг переконання, що практика кримінального права розвивається та «приречена» на подальше зростання, а юридична фірма з цією спеціалізацією найбільш ефективно та продуктивно працює саме у форматі бутика. Час свідчить тільки на користь як першої, так і другої тези. Про те, як стати фірмою року в практиці кримінального права, що сьогодні являє собою White Collar Crime з точки зору структури та проєктів, як працює VB PARTNERS та які амбіції має на майбутнє, читайте в інтерв’ю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


GEX_4429— Денисе, VB PARTNERS позиціонує себе на ринку як юридичний бутик, тобто надає послуги в одній або кількох вузьких практиках. Розкажіть, чи вдається конкурувати з юрфірмами повного циклу? Якщо так, то яким чином?

— У цьому році VB PARTNERS за результатами дослідження Best Lawyers визнана фірмою року в практиці кримінального права. Ми горді, що колеги так високо оцінюють наші зусилля. Удвічі приємніше, що команда з 12 адвокатів настільки ефективно конкурує з фірмами, які об’єднують по 20–40 юристів кримінальної практики.

Я виділяю кілька ключових умов, які передували нашому успіху. Перше і найважливіше— ми зібрали команду екстра-професіоналів. Обов’язкова умова — єдність наших цілей і цінностей. Синергія, яка виходить в результаті, перетворює просте об’єднання юристів на команду. Друге — високі стандарти та ідеально відточені бізнес-процеси. Важливий кожен етап — від методології формування позиції у справі до алгоритму роботи молодшого персоналу. Безкомпромісність у питаннях якості та одержимість своєю справою — ключові вимоги. І третє — орієнтованість на інтереси клієнта. Щирість намірів, прагнення до успіху, постійне бажання самовдосконалення. Така позиція є обов’язковою для всіх — як для партнера-засновника, так і для юридичного секретаря.

Відкриття напрямку WCC стає трендом для юридичних фірм повного циклу. Звісно, великі компанії мають низку переваг. Водночас «відполіровані», блискучі бренди юридичних фірм вимушені зважати на репутаційні ризики, коли беруться захищати «поганого хлопця», особу чи бізнес, які в очах суспільства є злочинцями. Наша ж прерогатива — ексклюзивна якість та орієнтованість на потреби клієнта, поєднана з готовністю приймати відповідні ризики, що йдуть разом з його проблемою.

— Як сьогодні змінилася практика White Collar Crime (WCC) в Україні? Які напрями в фокусі і затребувані?

— Практика WCC сьогодні активно розвивається та структурується. У її межах можна виділити 4 основні напрями:

- захист бізнесу від протиправного впливу правоохоронних органів;

- злочини в діловій сфері (ухилення від сплати податків, розкрадання, шахрайство тощо);

- антикорупційні розслідування і розслідування, пов’язані з державними активами;

- транскордонні розслідування, питання екстрадиції та Інтерполу.

Окремий сегмент — представництво інтересів бізнесу, який постраждав від дій недобросовісних контрагентів або держави. Подальше посилення НАБУ/САП, розширення їх нормативних і технічних можливостей, а також активна робота ВАКС будуть ключовим трендом практики WCC у найближчі роки. Детективи і прокурори САП досить швидко навчаються та формують нові підходи до розслідування злочинів категорії WCC. Цікава тенденція — активне використання міжнародного співробітництва як засобу збору доказів. Географія співробітництва НАБУ широка — мінімум 64 країни. Їх провадження комплексні за своїм характером, вимагають значних витрат часу, роботи цілої групи адвокатів і помічників. Особливий фокус уваги правоохоронців спрямований на державні ресурси. Будь-яка операція з державним активом (від рядової закупівлі до приватизації великого об’єкта) — потенційне кримінальне провадження.

— Розкажіть про HR-політики VB PARTNERS. Як Ви підбираєте співробітників у компанію? На які якості/характеристики звертаєте увагу? Яким має бути WCC-адвокат?

— Якщо ви претендуєте на звання кращого, ваша експертиза та сервіс мають бути бездоганні. Результат роботи має не просто відповідати очікуванням клієнта — він має їх перевершувати.

Критерії «нашого» адвоката: ідеальне знання КПК і судової практики; нова потреба — антикорупційне законодавство; високі навички письмової та усної комунікації, а також публічних виступів. Окреме побажання — додаткова область експертизи: податки, цінні папери, нерухомість та земля, глибоке розуміння корпоративного права та антимонопольного регулювання.

У нашій компанії впроваджена система освітніх ініціатив різного рівня. Кожен квартал адвокати проходять тренінги та незалежну оцінку, кожні півроку проводиться оцінка всього персоналу за шкалою з 10 критеріїв. На її підставі ми визначаємо сильні і слабкі сторони співробітника, формуємо план особистого розвитку.

Ми максимально стимулюємо розвиток лідерських якостей. Зокрема, нами запроваджена 5-рівнева система лідерства. Ми взяли за основу підхід Д. Коллінза з його книги «Від хорошого до великого». Кожен рівень має ряд критеріїв, а кожен член команди може самостійно визначити, де він знаходиться, і розробити план руху до вершини.

— Чи існує конкуренція всередині компанії? Якщо так, то чи допомагає вона вдосконалюватись?

— Ми не конкуруємо один з одним — ми конкуруємо з нашими процесуальними опонентами, іноді з колегами по ринку. Ключовим мотивом для наших адвокатів є можливість професійної реалізації та роботи в найбільш складних та комплексних кейсах. Ми керуємося відомим принципом «Рости або йди» (Grow or Go). Мотивує й те, що вікно кар’єрних можливостей відчинене  — кожен адвокат може стати партнером.

Прозорість у питаннях фінансового заохочення є одним з ключових елементів. Екстра-зусилля юристів та адміністративного персоналу мають конвертуватися в бонусні й преміальні виплати. Має бути проста та зрозуміла система винагород, оформлена у відповідну офіційно затверджену політику.

— Який шлях треба пройти в фірмі, щоб стати партнером?

— Щоб стати партнером компанії, необхідно відповідати 5 чітким критеріям. По-перше, потенційний партнер має розділяти цілі та цінності компанії та проактивно рухатися в заданому напрямку. Другий критерій відповідності — професійність екстракласу, у першу чергу, яка стосується наших ключових практик. По-третє, кандидат у партнери повинен мати ще й власну додаткову спеціалізацію — таким чином він створює окрему експертну цінність для всієї команди. Важливо, щоб його експертиза була визнана на ринку серед колег та клієнтів, зокрема відповідними авторитетними рейтингами.

Четвертий критерій — вміння управляти проєктами. Потрібно не просто гарно виконувати роботу, а бути керівником, управлінцем. Часто проєкти можуть складатися водночас з декількох справ, а проєктна команда — більш ніж з трьох юристів. І п’ятий, останній критерій — відмінні комунікаційні навички. Потенційний партнер повинен уміти вибудувати відносини з власною командою, побачити та розвивати таланти молодших колег. Звісно ж, найважливіше — вміння розвинути відносини з існуючими клієнтами, створюючи для них додаткову цінність, та здатність залучити нових клієнтів. Якщо всі 5 критеріїв збігаються в одній людині, безсумнівно, такий адвокат має всі шанси стати партнером VB PARTNERS.

Партнерський план відкритий для будь-кого в нашій компанії. Перехід на партнерську позицію, як правило, відбувається за декілька етапів. Шлях починається з позиції юриста, старшого юриста. Менеджер проєктів уже має змогу відпрацьовувати свої управлінські навички. Наступний етап — позиція радника, який розвивається вже в напрямку клієнтської роботи. І останній рівень — це партнер, який пройшов усі етапи кар’єрного формування та відповідає наведеним вище критеріям.

— Розкажіть, як з технічної точки зору працюєте над проєктами у межах практики WCC? Яка структура проєктної групи WCC-кейсу? Якою є Ваша роль у WCC-проєктах?

— Розпочну з ролі партнера у групі. Часто може здаватися, що партнер не бере безпосередньої участі у проєкті. Проте такий підхід — не про нашу компанію. Одна з ключових вимог VB PARTNERS — безпосередня участь партнера саме як адвоката.

Група формується, перш за все, з провідного адвоката, який відповідає за всю роботу. Він відповідає за розробку стратегії та її погодження з клієнтом. У групу також включаються 2–3 адвокати залежно від обсягу справи та її характеру. Наприклад, я часто працюю в групі з колегами-партнерами, коли необхідна моя експертиза в банківській сфері. Також до групи залучені молодші юристи, які безпосередньо займаються підготовкою процесуальних документів, пошуком інформації та її структуризацією, підготовкою робочих таблиць тощо. Обов’язковою є присутність у групі юридичного секретаря. Сьогодні ми активно впроваджуємо ідею максимальної передачі неюридичної роботи від молодших юристів до юридичних секретарів.

GEX_4509

— Поділіться планами на наступний рік. Які цілі Ви ставите перед собою і командою?

— Ми й далі плануємо бути №1 у практиці WCC та займати топові позиції в Dispute Resolution. Продовжуємо активно розвивати практику корпоративних розслідувань і будувати широку партнерську мережу з ключовими для нас західними партнерами. Вже сьогодні ми проводимо десятки розслідувань на рік, тож впевнений, що найближчим часом ця практика стане однією з пріоритетних у нашій компанії.

Ще одне наше завдання на найближчі декілька років — розширення команди адвокатів. Серед іншого, ми плануємо збільшити кількість партнерів компанії, в т.ч. за рахунок внутрішнього ресурсу. А якщо говорити про перспективу наступних 5 років, у планах — побудова найбільшої «монофірми» на українському ринку з широкою мережею міжнародних контактів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати