16 лютого 2022, 16:54

Якщо у адвоката є успішні результати та перемоги, клієнти самі його знайдуть

Олександр Лисак
Олександр Лисак «EQUITY» партнер

— Як сьогодні змінилася практика WCC в Україні? Які напрями мають найбільший попит?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Можу сказати, що практика White Collar Crime рухається в позитивному напрямку. Судді, до прикладу, навчились розрізняти, яке відношення мають цивільно-правові угоди до кримінальних злочинів та як розмежовувати ці дві дії. На сьогоднішній день рівень і фаховість суддівського корпусу у кримінальних провадженнях, особливо у ВАКС порівняно з судами інших юрисдикцій, на порядок вищий. Звичайно, така ситуація пов’язана з великим навантаженням на суддів, дефіцитом кадрів, розрізненою спеціалізацією. У ВАКС же більш уніфікована спеціалізація, їхня судова практика узгоджується з практикою Верховного Суду, а у самих рішеннях ВАКС є відсилки на рішення ВС.

Олександр

Вважаю, завдяки цьому буде підвищуватись і якість роботи правоохоронних органів, а відтак, сторона захисту отримає більше можливостей здобути позитивне рішення, а саме виправдувальний вирок. Наразі ми бачимо хороші тенденції та %30 виправдувальних вироків ВАКС у справах, які розслідувались ще у 2017–2015 рр., коли створювалось НАБУ та напрацьовувалась практика збору доказів стороною обвинувачення. З урахуванням таких тенденцій якість розслідування корупційних злочинів буде удосконалюватись.

Тут варто додати, що чим кращим ставатиме рівень професійності правоохоронних органів, тим складніше адвокатам буде здійснювати захист. Зараз я спостерігаю ситуацію, що виступи наших колег-адвокатів під час судових дебатів часто зводяться до недопустимості доказів. У більшості випадків мені доводиться аналізувати обвинувальні вироки, у яких судді займають позицію, що матеріали, на які посилається сторона захисту, не є істотними та не можуть впливати на прийняття рішення. Єдине, що хочу сказати: у більшості цих справ, які сьогодні розглядаються, особливо у справах, пов’язаних з отриманням неправомірної вигоди, обвинувачений відмовляється давати свідчення. На мою думку, якби вони свідчення надавали, це могло б вплинути на кваліфікацію та отримання позитивного рішення у справі.

— Які ризики можуть стати критичними у практиці WCC? Чим не варто нехтувати?

— Завжди кажу, що адвокату треба звертати увагу на будь-які порушення ще на етапі досудового розслідування. Порушення бувають з боку як органів досудового розслідування, так і суду. Адже незалежно від того, яке рішення буде ухвалене у першій інстанції, існує апеляція. Вона може перевірити доводи щодо належності та допустимості доказів, а також такі порушення можуть стати підґрунтям для касаційної скарги до Верховного Суду.

Хочу сказати, що ВС наразі чудово напрацьовує практику, яка використовується й судами нижчих інстанцій. Мій загальний підсумок: адвокату потрібно бути активним під час захисту клієнта, адже пасивна форма буде гальмувати його та заважати успішно оскаржувати рішення у випадку такої необхідності.

— Яким має бути WCC-адвокат? Чим для Вас вимірюється успіх адвоката у цій практиці?

— Це, напевне, найцікавіше питання для мене, адже зараз ми бачимо підготовку та роботу усіх адвокатів, що беруть участь в судових засіданнях та здійснюють захист «на передовій».

Сьогодні як для клієнтів, так і для адвокатів відкриті великі можливості, адже ми можемо знайомитись з усіма судовими рішеннями, в т.ч. ВАКС, Верховного Суду, а також вибудовувати стратегію захисту відповідно до їхніх позицій. У нашому вимірі є чимало можливостей та напрацювань, які можна використати у своїй практиці. Саме тому кожному адвокату, який дбає про свій професійний рівень, необхідно постійно підвищувати кваліфікацію, моніторити судові рішення в тій категорії справ, у якій здійснюється відповідний захист, та постійно відслідковувати усі законодавчі зміни.

Хочу сказати, що адвокат має бути фаховим, підготовленим, впевненим у тому, що він робить, та добре орієнтуватись у справі, щоб грамотно відповідати на питання під час судового розгляду.

Щодо успіху адвоката у практиці, то тут вважаю, що ніяка нагорода чи рейтинг не замінять вдячність клієнта після успішно виконаної роботи.

Основне завдання для клієнта, коли він приходить до захисника, — отримати позитивне рішення. Адвокат має йому пояснити усі небезпечні моменти, ризики та підводні камені, не давати зайвих обіцянок. Це також майстерність. Тому професіонал сфери WCC має бути сильним практиком, адже клієнти вже навчились моніторити по судовому реєстру резонансні кейси та адвокатів, які працюють над ними. Перевірити успішність захисника наразі легко і без численних номінацій та нагород.

— Що означає бути кращим у кримінальній практиці?

— Бути кращим у кримінальній практиці — це можливість отримати позитивний результат для свого клієнта. Скажу простіше: перемагати. Якщо у адвоката є успішні результати та перемоги, клієнти самі його знайдуть. Без додаткової реклами та яскравих обіцянок. Кількість виправдувальних вироків працює на захисника. Я завжди кажу, що це і має бути найбільшою мотивацією. Є багато адвокатів, котрі позиціонують себе найкращими у кримінальному праві та WCC, проте виправдувальні вироки в їхньому портфоліо відсутні.

— Що найбільше цінуєте у співпраці з клієнтом? Чи доводилось колись конфліктувати з клієнтами? Можливо, виникали непорозуміння? Як їх вирішували?

— На щастя, у мене ніколи не було непорозумінь з клієнтами, адже я завжди намагаюсь переконати їх тими аргументами та позиціями, на які сам би орієнтувався. Завжди всі питання вирішуються під час діалогу. Єдине, що з часом клієнт починає читати судову практику, вивчати, ділитися, запитувати, і хочу відзначити, що чим більше з клієнтом починаєш працювати, тим швидше він стає другим адвокатом, який може будувати лінію захисту. Головне — знайти порозуміння в тому, як ми будемо захищати його права разом. Дуже приємно, коли з тобою поряд професійна людина, яка теж може ставити фахові запитання, на які треба відповідати.

Дуже цікава річ: коли ти дійсно переймаєшся клієнтом, то дивишся на нього, як на людину, котра потрапила у дуже неприємну ситуацію, що може серйозно вплинути на її подальше життя. Тому на адвоката лягає велика відповідальність за дії, що він вчинив чи не вчинив. І боротись треба до останнього, адже як би складно не було, завжди є вихід, який потрібно знайти. Але починаючи працювати з клієнтом, я завжди його попереджаю, що цей шлях може бути не дуже швидкий і може зайняти декілька років.

— Як змінилися стандарти юридичної професії за час Вашої діяльності? Що на це вплинуло?

— Нічого не змінилося. Єдине, на що хотів звернути увагу, — зросла конкуренція між адвокатами, що почали займатись кримінальною практикою. Це специфічна галузь права. Як свого часу були цікаві господарські та цивільні справи, так зараз усі почали займатись кримінальною практикою. Багато адвокатів, розуміючи потреби клієнтів та за власними вподобаннями, перекваліфікувались в адвокатів кримінального права, і в деяких це дуже добре виходить. Це, перш за все, демонструють їх результати. Я завжди буду підтримувати людей, котрі працюють на результат. Особливо вражає молодь та її потенціал. Рівень підготовки адвоката наближає до позитивного результату його клієнта.

Впевнений, що треба відчути перший смак перемоги, і тоді далі все буде йти тим самим шляхом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати