З директоркою з юридичних питань і комплаєнс «Nestle Україна і Молдова» Наталією ЛИСОЮ ми говорили про найважливіше для юрбізнесу: чого клієнт хоче, а чого ніколи не допустить і не стане за це платити. А також про враження Наталії від 3 років роботи в Європі, гендерний баланс у Nestle, про те, як потрапити на роботу до її департаменту та як долати страхи під час розвитку кар’єри. Звичайно, не забули запитати і поради для жінок, які лише розпочали свій кар’єрний шлях.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Наталіє, розкажіть, як розпочиналась та складалася Ваша кар’єра до сьогодні? Хто був першим роботодавцем?
— Відразу уточню, що кар’єра сама собою не складалася. Все, що я маю зараз, де зараз знаходжусь — абсолютний і об’єктивний результат роботи над собою, роботи в компаніях і проєктах, ініціативах поза роботою, роботи в командах. Це також результат команд і людей, партнерів, з якими я працювала, моїх керівників, колег і менторів. Це результат прийнятих і не прийнятих рішень та щоденного вибору. І хочеться вірити, багато ще попереду.
Знайомство з правом я почала у якості секретаря судового засідання Жовтневого районного суду в Києві. Далі, після короткої і, на щастя, невдалої спроби попрацювати в консалтингу приєдналася до компанії AES Ukraine в якості юрисконсульта. Саме в цій компанії виросла до директора з юридичних, регуляторних і комплаєнс питань, а через 10 років відійшла від енергетики і пірнула в FMCG, пропрацювавши 7 років у різних офісах компанії Danone. З лютого ц. р. роблю свій внесок у якість продуктів та якість життя разом з компанією Nestle в Україні та Молдові у ролі директора з юридичних питань і комплаєнс-офіцера.
— Ви декілька років жили та працювали в Чехії на позиції директора з зовнішніх, корпоративних та юридичних питань (General Secretary) «Danone Східна Європа». Тепер повернулись до України. Як європейський досвід допоміг розвинути кар’єру? Що найбільш цінного він дав?
— Це були надзвичайні і незабутні 3 роки трансформацій, відкриттів, викликів і здивувань. Думаю, досвід роботи в іншій країні варто рахувати як рік за три, адже в незвичному середовищі ти все сприймаєш набагато гостріше, відкриваєш нові аспекти в звичній роботі, зустрічаєшся з новими людьми і вчишся у них. Одночасно набагато більше цінуєш інклюзивність і взаємну підтримку, вчиш нові мови, подорожуєш іншими країнами, і вже не як турист. Здається, я стала абсолютно іншою людиною. Маю багато нових друзів від Швеції до Румунії, від Португалії до Індії, маю робочі контакти з іноземними організаціями і проєктами, позбулася мільйона стереотипів і шаблонів. Але найцінніше, напевне, те, що я стала ще більше цінувати Україну і українців. Щаслива перенести набутий досвід і кращі практики в наші локальні процеси. Якщо буде ще можливість попрацювати в іншій країні, обов’язково поїду, але зараз знаю точно, що обов’язково повернусь.
— Як, на Вашу думку, змінився український ринок юридичних послуг за останній час?
— Останнім часом ми спостерігали на українському юридичному ринку багато процесів злиття, об’єднань і виходів, таких собі «весіль і розлучень», але нового слова в консалтингу, нової пропозиції я не побачила. За винятком декількох цікавих рішень у лігалтех-проєктах, хоча й у цій сфері хотілося б більше опцій, більше учасників і конкуренції.
Дуже приємно спостерігати за розвитком жіночого лідерства в правничій сфері — все більше юридичних компаній активно підтримують відповідні ініціативи, вперше в історії України жінка очолює Верховний Суд, нещодавно жінку було вперше обрано президентом Асоціації правників. Я переконана, що все це принесе якісні зміни юридичному ринку в усіх аспектах — стратегія, мета, соціальна відповідальність, партнерство з клієнтом, комунікації тощо.
— Як змінилась комунікація з юридичними радниками? Чи вчасно та правильно вам пропонували юридичну допомогу?
— Саме зараз ми знаходимося в процесі змін у цьому напрямку, йде оновлення стратегії роботи з юридичними радниками і, відповідно, комунікації з ними. Плануємо систематизувати аутсорс, зробити його більш ефективним, сфокусованим на результаті, а не процесі. Щодо пропозицій з боку ринку, то тут ще безліч нерозкритих можливостей. Для прикладу, часто отримую пропозиції включитися в проблему, незважаючи на те, що їй вже багато років, і двохвилинний гугл-пошук показав би, що ми в курсі і вже з нею працюємо. Бувають пропозиції на кшталт «А давайте ми щось вам зробимо. Тільки не знаємо, що, тож давайте зустрінемося і разом придумаємо». Але є й хороші приклади професійного партнерського підходу, коли пропонують варіативні рішення, в т. ч. підтримку внутрішніх юристів, навчання тощо.
— Назвіть три найважливіші складові вибору зовнішнього юридичного радника.
— Перш за все, репутація і цінності. Якими талановитими не були б наші партнери-юристи, для співпраці найважливіше, щоб вони поділяли цінності та етичні принципи нашої компанії. По-друге, це ефективність. Ми не готові щомісяця платити за процеси, які не покращуються і не оптимізуються. Якщо компанія знайде спосіб разом з нами оптимізувати один процес, вона отримає замовлення і на наступні. Якщо ж ми просто оплачуємо погодинно за те, чого можна було не робити, це довго працювати не буде. І третє: як не банально, але з зовнішніми радниками має бути цікаво і приємно співпрацювати. Ми хочемо вчитися у них, прагнути спілкування, обмінюватися досвідом, разом генерувати ідеї.
— Якому стилю керівництва надаєте перевагу?
— Не люблю саме слово «керівництво». Нехай буде координація, лідерство, менеджмент тощо. Люблю мати справу з лідерами, якими не треба «керувати», з якими працюєш, як з партнерами. Колись моя заступниця сказала мені: «Наталю, ти не могла би бути трішки менш демократичною?» Хоч у тій ситуації вона була права, загалом я обираю демократію в колективі. Щоправда, іноді в такому її виразі, коли дискусії завершено, і усі зроблять так, як сказала «найголовніша демократка».
— Якими якостями має володіти юрист (випускник), щоби потрапити на роботу у ваш департамент?
— Чесність і порядність. Повага до себе, до інших, до своєї і командної роботи. Націленість на перемогу і спрямованість на результат. Ініціативність і сміливість. Здатність транслювати проблему в можливість, швидко навчатись, ефективно комунікувати і чути, а не тільки слухати. Здатність вистояти після поразки і йти далі, вивчивши необхідні уроки. Це все — на додачу до юридичних знань і навичок, але цьому ми можемо навчити. Коли ми обираємо людей в команду, завжди цінності, ставлення до роботи і розвитку ставимо вище, ніж професійні знання і досвід.
— Чи доводилося Вам на якомусь етапі розвитку кар’єри стикатись зі страхами? Що це були за страхи та як Ви їх долали?
— На початку вся кар’єра сповнена страхами. Найбільш деструктивний з них — страх не відповідати очікуванням, помилитися і виглядати непрофесійно. Згодом я зрозуміла, що неможливо відповідати очікуванням, якщо немає чіткого їх розуміння. Тому зараз я часто перепитую своїх стейкхолдерів, партнерів: як ви бачите картинку успіху? Як ми будемо вимірювати перемогу? Щодо помилок, то чим далі, тим менше їх боїшся і тим більше цінуєш. Ніхто на застрахований від помилки, але успіху досягає той, хто здатен на них учитися. А страх виглядати непрофесійно відходить, щойно розумієш, що ключове слово тут «професійно», а не «виглядати». Важливіше бути, ніж здаватися. До того ж, усім не сподобаєшся, особливо в нашій професії.
— Які якості найважливіші для жінки-лідера? Що надихає Вас як жінку-лідера та як Ви надихаєте інших?
— Що стосується лідерства, я не бачу принципової різниці у якостях, потрібних для цього жінці чи чоловіку. Лідерство для мене не має гендеру. Безвідносно статі, бути лідером чи лідеркою — це брати на себе відповідальність за свої дії і рішення. Мати візію і здатність залучити до неї інших, надихати, змінюватися і змінювати, не здаватись. Лідерство — це створення позитивної енергії, це те, що мене надихає в інших, і цим я теж намагаюся ділитися, заряджати на позитивні зміни.
— Чи підтримує компанія різноманітність та гендерний баланс? Чи розвиває жіноче лідерство?
— В Nestle цінують різноманітність та інклюзивність. Компанія надає можливості для розвитку кожному працівнику та підтримує розвиток жінок у всіх сферах діяльності — і в маркетингу, і в технічних спеціальностях, і в юридичній функції. У нас є ініціатива Nestle Gender Balance Acceleration Plan, метою якої є збільшення відсотку жінок-лідерів на керівних посадах. Як я вже згадувала, у лідерстві немає гендеру, тому важливо підтримувати талановитих, професійних жінок, які хочуть будувати кар’єру та розвивати бізнес і команди, з якими працюють. Крім того, завдяки розвитку через практики управління талантами та вдосконалення програм наставництва та менторства наша компанія будує різноманітність у командах керівників на всіх рівнях, що корисно для бізнесу, робить його більш ефективним. В Україні ми маємо чим пишатися, у нашій раді директорів 40% директорів-жінок, а двома з трьох фабрик в Україні успішно керують жінки. Тож ми в Nestle дійсно кожному даємо можливості розвиватися.
— Дайте пораду жінкам, які тільки починають розвивати кар’єру.
— Не бійтеся. Навчіться у кожній проблемі розпізнавати можливість. Не намагайтеся усім сподобатися і бути «хорошою дівчинкою», будьте собою. Завжди думайте довгостроково — як те чи інше рішення в роботі, проєкті чи навіть на зустрічі веде вас, вашу команду, вашу компанію до довгострокової мети. Водночас будьте готові змінюватися і адаптувати себе, свою мету під нові обставини, новий світ. Запитуйте і цінуйте зворотний зв’язок, навіть якщо він спочатку здаватиметься несправедливим. При цьому навчіться відділяти суб’єктивні судження від конструктивного зворотного зв’язку. Не пропускайте нагоду розвиватися і вчитися новому. Розширюйте контакти, прислухайтеся і до думок, з якими ви не згодні. Не витрачайте час і енергію на роботу, яка не приносить розвитку чи не створює можливостей. Приєднуйтесь до команд, де цінують вас і ваш внесок, підтримують ваші ініціативи і проєкти, розвивають ваш талант.