Нещодавно Асоціація адвокатів України оголосила про початок конкурсу на посади президента, віце-президента та членів правління. Ми поспілкувалися з головою наглядової ради, керуючою партнеркою ЮФ «Дмитрієва та партнери» Ольгою Дмитрієвою про те, на кого очікують у новому складі правління, коли відбудеться і як проходитиме з’їзд ААУ, чи складно поєднувати бізнес з громадською діяльністю та як в цілому буде змінюватися Асоціація.
— Ольго, кого Ви хотіли б бачити у новому складі правління ААУ?
— Дійсно, у цьому році будуть чергові вибори. Для оптимального розвитку організації має бути розумна ротація, інакше колектив застоюється і немає розвитку. Безумовно, має бути спадкоємність, щоб зберігалися традиції, позитивний досвід. Ті члени правління, які залишаться, зможуть більш активно себе реалізувати, маючи досвід і розуміння ААУ, а нові люди принесуть нові ідеї, нову енергію. Безумовно, це будуть тільки адвокати та особи, які мають досвід, знання і авторитет в юридичному світі.
Кого я хотіла б бачити в цій команді?
- Тих, кому небайдужа ААУ, хто реально хоче займатися громадською діяльністю, а не просто отримати статус для іміджу;
- тих, хто давно бере участь у проєктах ААУ;
- тих, хто розуміє особливості та цілі командної роботи, як мінімум, у своїй юридичній компанії;
- лідерів, які розуміють, що потрібно для того, щоб вести такий корабель у складне плавання;
- колег, які займають активну громадську позицію, — беруть активну участь у житті юридичної спільноти, в форумах, проєктах, у діяльності органів адвокатського самоврядування;
- колег, у кого є абсолютне розуміння правил адвокатської етики і того, що конкуренцію і боротьбу за інтереси клієнта та за рейтинг на ринку неприпустимо переносити у внутрішні відносини в співтоваристві;
- колег, яким небайдужа професія, адвокатура, її розвиток і стан юридичного ринку, які готові віддавати свої час, мудрість і знання, а не підраховують конвертацію свого статусу члена правління в імідж та KPI .
— Як оцінюєте роботу діючого правління? Що можна було б покращити в його діяльності?
— Вдячна всім членам правління ААУ і персонально президенту Зої Ярош та віце-президенту Олегу Маліневському за внесок у розвиток організації. Хтось зміг включитися більше, хтось був менш активний, але в цілому минула каденція була ефективною.
— Якими якостями, на Ваш погляд, мають володіти кандидати? Що треба зробити, щоб висунути свою кандидатуру?
— Для того, щоб подати свою кандидатуру, досить написати мотиваційний лист та відправити до секретаріату ААУ. Але на мій погляд, у правлінні Асоціації не повинно бути «весільних генералів». Я планую досить активно залучати всіх членів правління в громадську роботу, тому просто черговими засіданнями раз на місяць не обійдеться. Важливо, щоб кандидат розумів мету і завдання ААУ, був лояльний до організації та готовий вкладати свій час і зусилля в її розвиток та реалізацію проєктів.
Одна зі складних проблем колективної роботи для адвокатів — це подолання конкуренції на ринку і правильне вибудовування пріоритетів. ААУ — це не проєкт кількох компаній, які використовують організацію для розвитку персонального іміджу чи захисту інтересів тільки тих, хто є членами правління. ААУ — це інструмент впливу на ринок глобально, можливість захищати професію в цілому, впливати на законодавчі процеси, але не лобіювати інтереси тільки своїх клієнтів. Неефективною буде участь у роботі правління, якщо поставлені виключно іміджеві цілі.
— Що Ви могли б порекомендувати адвокатам, які бажають спробувати свої сили в громадській діяльності, але мають сумніви? Чи можливо поєднувати власний бізнес з громадською діяльністю?
— Щоб стати генералом, слід починати з солдата. Це правило ніхто не відміняв. Не обов'язково ставати членом правління або президентом ААУ, щоб спробувати себе і реалізувати свої амбіції. Є безліч проєктів, у т.ч. ініційованих ААУ, в рамках яких можна влитися в громадську діяльність. Найважливіше — розуміти, що громадська діяльність — це не про гроші та клієнтів. Це персональний внесок у суспільну скарбничку якості ринку юридичних послуг і авторитету професії.
— У чому сила та конкурентна перевага ААУ перед іншими професійними об’єднаннями правників на ринку?
— ААУ завжди була відкритою організацією. Ми не створювали бар'єри чи фільтри. Ми залучали до роботи всі компанії, і не тільки з рейтингів. На моїх очах росли особистості, юристи, компанії. Це дає нову хвилю, нові ідеї, ініціативу, інтерес до діяльності Асоціації. Сподіваюся, ці правила залишаться і в майбутньому. Гасло ААУ «Ми відкриті для всіх адвокатів» — це не просто слова, це реальність.
Впевнена, що всі, хто причетний до роботи ААУ зараз, навіть якщо вони йдуть з посад членів правління чи керівників комітетів, усе одно мають тільки позитивні емоції і, сподіваюся, досвід причетності до великої команди колег, які займають активну життєву позицію. Думаю, саме тому багато колег, які пройшли досвід роботи в ААУ, стають депутатами, переходять на роботу до великих державних підприємств, йдуть у судову систему, в органи адвокатського самоврядування. У якійсь мірі ААУ є кузнею кадрів.
— Коли відбудеться з’їзд і як він буде проходити в цьому році?
— У вересні закінчується прийом заявок на участь у виборах. Регіональні відділення висувають делегатів. З'їзд буде проходити в листопаді, і сподіваюся, все пройде в позитивній обстановці. Ми мали досвід спроби рейдерського захоплення у 2009 р. — навіть така сумна сторінка була в історії ААУ. Але зараз немає ніяких передумов побоюватися якихось негативних факторів. ААУ — це, в першу чергу, відділення та комітети, яких на даний момент близько 40. Це колеги, яким небайдужа робота і доля організації, які не дадуть її образити.
— З 2008 по 2014 р. Ви очолювали ААУ. Чому вирішили балотуватися на посаду президента ААУ знову?
— 7 років, які пройшли після мого президентства, — це час, коли я, з одного боку, не була у складі правління, але з іншого, була занурена в усі проєкти. Це статус, який дає можливість дуже глибоко володіти інформацією, але при цьому дивитися на процеси трохи збоку. Я мала можливість подивитися на різні команди і проєкти ААУ, зрозуміти, що краще працює в громадській діяльності, як ефективніше організувати роботу. Ми підходимо до ще одного витка реформування адвокатури, і я хотіла б, щоб ААУ була в самому активному і ефективному стані, щоб мати можливість впливати на ці процеси.
— Якими бачите пріоритети розвитку Асоціації? Які основні цілі та напрями визначаєте для себе як кандидата в президенти ААУ?
— Що я ставлю в пріоритет розвитку ААУ?
- розвиток відділень ААУ в регіонах;
- активізацію сфері захисту прав адвокатів;
- посилення ролі в процесах реформування адвокатури, захисту інтересів адвокатів у частині прийняття нових законодавчих актів, що впливають на адвокатську діяльність, через Науково-експертну раду ААУ, в питаннях розвитку адвокатури в цілому;
- розвиток роботи з молоддю, студентами і молодими адвокатами через проєкт ААУ «Клуб майбутніх адвокатів», робота у сфері вдосконалення юридичної освіти з партнерами ААУ — вищими навчальними закладами, які готують юристів;
- формування спільноти партнерів провідних юридичних компаній, що визначають тренди юридичного ринку, створення нового проєкту ААУ для партнерів, який сприяв би збільшенню впливу юридичної спільноти на політичні питання, роботу законодавчих і виконавчих органів;
- благодійну діяльність ААУ, створення благодійного фонду Асоціації для допомоги колегам, які з різних причин такої допомоги потребують;
- розвиток заходів ААУ категорії адвокатура–бізнес, спрямованих на проблеми бізнесу, налагодження партнерських зв'язків з громадськими організаціями у сфері бізнесу.
Для цього мені буде потрібна сильна команда, до якої, скоріше за все, увійдуть і ті, хто вже був у складі правління, і колеги, які хотіли б себе спробувати на цьому терені.
— Що планується робити для розвитку регіональних відділень ААУ?
— Регіони — це благодатний ґрунт для громадської роботи. Проблем у адвокатів там не менше, ніж у столиці, а можливостей їх публічного висвітлення — менше. Безумовно, в кожному регіоні працюють ради адвокатів, і в даний час ця робота вже налагоджена практично у всіх аспектах, у т.ч. підвищення кваліфікації, захист адвокатів. Але публічні інструменти, якими володіє ААУ, — це додатковий важіль впливу на громадську думку та поліпшення ситуації. Будемо розширювати географію традиційних кримінальних форумів. У першу чергу, це Запоріжжя, Харків і Дніпро.
— Цієї осені відбудеться форум «Адвокатура. Формула успіху. Трансформація бізнесу 2.0», який зазвичай присвячений питанням розвитку юридичного бізнесу, адвокатури, просуванню юридичних послуг. Чого особливого чекати учасникам у цьому році?
— Це один з найулюбленіших форумів, де ми говоримо не про право в прикладному значенні, а про ринок, розвиток компаній, просування юридичних послуг. Фактично ринок формувався та розвивався на моїх очах, і мені дуже цікаво спостерігати за процесами його трансформації. Звичайно, будемо обговорювати перспективи ринку, фактори, що впливають на юридичний бізнес. Нові реалії диктують адвокатам необхідність бути більш технічними, піклуватися про кібербезпеку, освоювати етику онлайн-спілкування і самопрезентації, вчитися будувати свою роботу з урахуванням впровадження електронного судочинства. Я впевнена, що за цим майбутнє нашої професії. Обов'язково будуть нові спікери, які не з юридичного ринку. Ми завжди намагаємося дивитися на ринок очима незалежних експертів — тільки таким чином можна мінятися.
Бліц-опитування
— У житті найголовніше…
— Розуміти, заради чого ти живеш, і жити усвідомлено.
— Визнання для мене…
— Це дуже високий ступінь відповідальності.
— Найскладніше випробування…
— Це робити вибір між тим, що дуже любиш, і тим, що треба.
— Окрім роботи, захоплююсь…
— Усім, що становить активний спосіб життя: рух, фізична активність, спілкування з цікавими людьми, отримання позитивних емоцій…
— Сьогодні мене надихають…
— Високі технології, можливість оптимізувати життя та заощаджувати час.