Що означає володіти власною юридичною фірмою? Які критерії успішності жінки-юриста впливають на професійне зростання? Про вміння працювати та відпочивати читайте в інтерв’ю з керуючим партнером ЮК «НОБІЛІ» Наталією Тищенко.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Пані Наталіє,своє дослідження ми провели з метою визначення місця жінок в українському юридичному бізнесі. На Вашу думку, якою є роль жінки в юридичній професії в Україні?
- В нашому суспільстві досі існує розподіл на суто чоловічі й суто жіночі професії. А поки існує таке бачення, жінки своїми справами, діями та прикладом доводять, що прекрасно справляються з будь-якою роботою і стають досвідченими фахівцями в усіх сферах життєдіяльності. Професія юриста вже давно перестала бути виключно чоловічою. Зараз нікого не дивує жінка-адвокат у діловому костюмі чи в мантії судді. Жінки з успіхом підкорюють вершини найпрестижнішої професії. Жінки-правники сьогодні гідно обіймають керівні посади як у приватному бізнесі, так і на державній службі, очолюють юридичні департаменти, вони є партнерами в юридичних фірмах, керівниками державних органів та їх структурних підрозділів. Роль жінки в юридичному бізнесі жодним чином не відрізняється від ролі чоловіка. Жінки стали надійними партнерами та співавторами успіху на юридичному ринку.
Професія юриста передбачає, насамперед, спілкування з людьми, усвідомлення їх мотивації, зокрема при постановці завдань та прийнятті важливих бізнес-рішень. Основна функція юриста – бути радником. Від нього чекають не лише порад, вирішення проблем та отримання результату, але й емоційного задоволення від процесу вирішення проблемного питання. Клієнта потрібно вислухати, зрозуміти, допомогти йому відділити емоції від проблеми та знайти таке рішення, яке буде не лише оптимальним з позиції бізнес-процесів компанії, але й відновить емоційну рівновагу особи, що звернулася за правовою допомогою (як правило, власника компанії). З цим жінки-юристи дуже гарно справляються. Інтуїція, вміння зосередитись на деталях, креативність та емпатія допомагають ставити правильні запитання та знаходити рішення, що відповідають потребам клієнта. На мою думку, саме ці навички високо цінуються представниками бізнесу, які «завжди мають холодну голову» та дозволяють жінкам вибудовувати партнерські відносини не лише в юридичному бізнесі.
- Чому Ви вирішили присвятити своє професійне життя юридичному бізнесу?
- Я досить азартна людина. Для мене бізнес – це гра, в якій ставки робляться, передусім, на власні риси характеру. Тут самому собі ставляться питання: чи зможеш ти чітко поставити цілі, розробити та втілити стратегію їх досягнення, організувати робочий процес, створити колектив однодумців та віднайти надійних партнерів з метою досягнення поставлених цілей.
Юридичний бізнес є засобом задоволення моїх особистих амбіцій. Більшість мріє знайти таку роботу, яка максимально задовольняла б психологічні та матеріальні потреби. Я обрала інший варіант – створити власний бізнес та зробити його таким, щоб він максимально відповідав моїм життєвим та професійним принципам, а також надати можливість молодим правникам розвиватися разом. Вважаю, що лише займаючись улюбленою справою, можна віднайти емоційний баланс між роботою та особистим життям.
НОБІЛІ – це невелика юридична компанія, тому я маю можливість особисто спілкуватися з усіма клієнтами, керувати проектами та проживати разом з клієнтом історію кожного проекту (від обрання стратегії його ведення до успішного завершення). Якісним показником моєї роботи та правильності обраного шляху є отримання позитивного зворотного зв'язку від клієнта, коли завдяки професіоналізму нашої команди він скидає з плечей тягар своєї проблеми.
Важливою частиною моєї роботи є управлінська функція. Я постійно намагаюся вдосконалювати організацію робочого процесу, самостійно займаюся питаннями стратегічного розвитку компанії та мотивації персоналу. На мою думку, менторство – це важливий інструмент розвитку молодих спеціалістів, завдяки якому збільшується продуктивність бізнесу. Можливість виховувати молодих правників, надихати їх, ділитися досвідом та допомагати реалізуватися у професійному житті є рушійною силою для мого постійного самовдосконалення.
Власний бізнес – це особиста свобода, що включає можливість вільно планувати свій день, приділяти достатньо часу сім'ї та саморозвитку. Не меншу роль для мене відіграє фінансовий аспект мого вибору. Я знаю, що чим краще я працюватиму, тим успішнішою буде моя компанія. НОБІЛІ – справа мого життя, що дозволяє втілити мої мрії про ідеальну юридичну фірму та допомагати клієнтам у вирішенні проблемних питань.
- Ви – керуючий партнер юридичної компанії, успішна жінка. Скажіть, будь ласка, наскільки легко (або важко) Вам було рухатися кар'єрними сходами? З якими труднощами доводилося зіштовхуватися? Які труднощі були пов’язані саме з тим, що Ви – жінка.
- Я розпочала свою професійну кар’єру як юрист юридичного департаменту одного з найбільших в Україні банків та присвятила багато часу роботі іn-house юристом. Тому однією з проблем, з якою я зіштовхнулась у процесі створення бізнесу, була відсутність досвіду побудови саме юридичної компанії. Партнери молодих юридичних фірм, які є вихідцями з провідних юридичних компаній, на шляху від молодшого юриста до партнера увібрали не лише юридичні знання, але й основи розбудови юридичної компанії, маркетинг стратегій, навички виведення на ринок окремих юридичних практик. Саме такого досвіду іноді не вистачає, але мені вдається його компенсувати порадами зовнішніх консультантів.
Незважаючи на формальну рівність жінок і чоловіків, трапляються поодинокі випадки, коли клієнт висловлює недовіру до фахівця через приналежність до жіночої статі та бажає вирішувати важливі питання лише з чоловіком «на рівних». Думка про те, що сім'я має бути першочерговою для жінки, іноді призводить до надання переваги чоловікам перед жінками при працевлаштуванні.
Дійсно, соціальний статус накладає на жінку певні обов’язки. Проте бути успішною жінкою – це вміння балансувати між професійною діяльністю та побутом, поряд з сімейними обов’язками й виховуванням дітей. Мене досить часто запитують про те, як я все встигаю. Чітка організація робочого дня, планування важливих подій у житті ділової жінки та зіставлення з організацією побутових завдань надає можливість реалізовувати успішні професійні проекти та одночасно виконувати функції дружини та матері.
Для більшості проектів характерна висока емоційна напруженість. НОБІЛІ має у пріоритеті практику конкурсного права. Для процедури банкрутства притаманне подолання спротиву окремих зацікавлених осіб. При чому частіше це пов’язано з неприємними емоціями. Жінкам, на відміну від чоловіків, важче з ними впоратися. Хоча з часом звикаєш чи знаходиш емоційну розрядку. До речі, жінкам легше вести переговори та улагоджувати конфлікти.
- Управління юридичною компанією забирає багато сил, енергії та часу. Розкажіть, як Ви відпочиваєте? Як відновлюєте сили після робочого дня?
- У мене кращий колектив, який взагалі може існувати в юридичних компаніях. Будь-яке управлінське рішення одразу знаходить свою реалізацію завдяки підтримці моєї команди, кожен член якої завжди має свої ідеї, бачення та пропозиції. Вважаю, що мені вдалося знайти work-life balance шляхом організації робочого процесу та завчасного планування діяльності. Я захоплююся своєю роботою, новими проектами, працюючи над якими не відчуваєш втоми, а навпаки, черпаєш наснагу та нові ідеї.
Однак найкращий відпочинок для мене – це час, проведений з дітьми. Гра з ними відволікає від будь-яких проблем, їхні емоції викликають лише позитивні відчуття. Я отримую задоволення від їхніх досягнень, сміюся разом з ними над наївними висновками та допомагаю вирішувати маленькі проблеми. Разом з ними я повертаюся у дитинство, вони надихають мене на розвиток та нові досягнення.
Я радію, коли є час взяти в руки справжню друкарську книгу та поринути в її сюжет. Спорт у моєму житті також має велике значення. Він дозволяє підтримувати себе в належній формі та долати стресові ситуації.
- Якими знаннями та навичками повинна володіти жінка – керуючий партнер юридичною компанією?
- Вважаю, що перелік необхідних знань та навичок, необхідних керуючому партнеру, не залежить від статі. Я розділила б їх на управлінські або лідерські та професійні.
Керуючий партнер, перш за все, має бути зразковим управлінцем, здатним налагодити роботу партнерів та окремих практик у компанії. Для цього потрібні організаційні навички (делегування повноважень, планування), комунікативні здібності (здатність вирішувати конфлікти, навички ораторського мистецтва і ділового спілкування), лідерські риси (надихати команду, генерувати нові ідеї та будувати шляхи їх реалізації), прагнення до саморозвитку (самоконтроль, самоаналіз, навички подолання стресових ситуацій).
Оскільки юридичний бізнес нерозривно пов’язаний з особистістю юриста та його професійним рівнем, керуючий партнер має бути професіоналом з глибоким рівнем експертизи, а також зразком для молодих юристів. Він повинен демонструвати високий рівень правосвідомості, бути ментором та коучем для працівників своєї юридичної фірми у правових питаннях.
- Чи згодні Ви з думкою, що за успіх у бізнесі жінка повинна принести в жертву свою жіночність?
- Юрист – це досить складна професія, яка потребує наявності суто чоловічих рис. Тут відсутні сентименти, емоції та поступки. Чим впевненішими та чіткішими будуть дії юриста, тим кращим буде результат. Потрібен холодний розум, швидкість реакції, пунктуальність, зваженість, іноді тиск та протистояння маніпуляціям. Безперечно, все це накладає відбиток на формування жінки в цілому. Проте, на мою думку, в результаті набуття жінкою перелічених рис ще більше розкривається її привабливість.
Емоційність, ніжність, вразливість, щирість, відвертість у прояві почуттів, краса, привабливість, шарм – все це закладається з дитинства. Якщо жінка займається духовним розвитком, прагне до гармонії своєї особистості, то ці риси не лише посилюються, а й допомагають балансувати між негативними та позитивними емоціями.
Жінка, на відміну від чоловіків, має досить сильну зброю – це її краса та інтуїція, які допомагають вгамовувати негативні емоції у складних переговорах. Єдине, що потрібно робити жінці, – любити себе, доглядати за собою, займатися спортом, вести здоровий образ життя і навчитися амортизувати негативні емоції.
- Поділіться секретами власного успіху. Скажімо, Топ-5 порад як стати успішною жінкою.
- Мій особистий успіх – це задоволення від того, що я роблю, чим живу та що мене надихає. Моя робота – це невіддільна частина мого життя. Я сповідую принцип: якщо ти займаєшся улюбленою справою, то ти завжди отримуєш те, що бажаєш.
1. Перший та найважливіший секрет успіху – потрібно бути впевненим у собі та у своїх бажаннях, займатися тим, що любиш. Це складова успіху кожної людини. Це шлях до втілення мрій у життя. Важливими також є підтримка сім’ї та колег, що дозволяє зберігати впевненість навіть у часи, коли починаєш сумніватися у правильності обраного шляху або прийнятого рішення.
2. Лідерські риси та формування власного бренду. Лідерські риси дозволяють вести за собою людей, надихати їх на вирішення складних і цікавих задач. Саме вони дозволяють зібрати навколо себе команду мрії та спрямувати її зусилля на реалізацію складних проектів. Наш світ існує в інформаційно-медійному просторі, тому надважливо працювати над створенням і підтримкою особистого бренду. Клієнти приходять до конкретного фахівця, який володіє глибокою експертизою в конкретному питанні. Тому важливо розвивати й популяризувати особистий бренд у медійному просторі.
3. Планування. Потрібно вміти правильно та раціонально планувати свій час. Це стосується не лише ділового графіка, але й особистого життя. Адже яка б не була зіркова кар’єра, жінка завжди залишається жінкою. Саме від реалізації основних жіночих функцій вона отримує найвище задоволення.
4. Відпочинок. Вміння відпочивати займає важливе місце серед навичок успішної жінки. Втома має поганий вплив на ефективність, концентрацію та зосередженість, тому важливо забезпечувати собі відпочинок, щоб відновити сили, наповнити своє життя позитивними емоціями та любов’ю.
5. Нестримне прагнення до самовдосконалення (як жінка, як бізнес-леді, як юрист). Не потрібно боятися змінюватися і випробовувати щось нове. Жага до нових знань та опанування нових навичок дозволяють завжди тримати себе у формі, ставати кращою, пізнавати нове та вдосконалювати вже опановані сфери.
- Які маєте плани на найближчий рік, для Вас та компанії?
В цьому році НОБІЛІ виповнюється 10 років. За цей проміжок часу компанія здобула хорошу репутацію на ринку юридичних послуг. Однак під впливом часу деякі елементи стилю вже є застарілими, тому ми плануємо провести рестайлінг бренду.
Основною практикою компанії є конкурсне право. Зараз ми працюємо над автоматизацією і стандартизацією процесів та документообігу у сфері банкрутства, встановлюємо партнерські відносини з компаніями, які не мають власної практики конкурсного права.
У 2016 р. Компанія здобула 95 місце у бронзовій лізі рейтингу «ТОП-50», який проводиться «Юридичною практикою». У 2017 р. ми плануємо піднятися вище завдяки накопиченому досвіду, прийняттю нових стратегічних рішень, розробці нової маркетингової політики. В цьому році ми плануємо зайняти провідну позицію на ринку у сфері конкурсного права.
Компанія НОБІЛІ – це моє життя, якому я присвячую більшість часу. Мій особистий розвиток є невіддільною складовою планів компанії. Я є арбітражним керуючим, адвокатом, медіатором, податковим консультантом та одночасно менеджером – всі ці сфери потребують постійного вдосконалення і розвитку. Супровідною практикою компанії є практика альтернативного врегулювання спорів, яка має в арсеналі успішні кейси. Тому в моїх планах на цей рік – вдосконалити свої навички та знання з переговорного процесу.