04 вересня 2023, 12:11

Війна внесла кардинальні корективи у плани, але зупинятися не плануємо

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Денис Терещенко
Денис Терещенко керуючий партнер АО Alertes

Хоча період для старту АО Alertes випав, м’яко кажучи, непростий, та зупинятися команда не планує. Наразі формування колективу продовжується, а адвокати працюють над різними кримінальними провадженнями. Які сьогодні особливості досудового розслідування злочинів, з якими нюансами захисту бізнесу під час війни зіткнулися, які законодавчі зміни до душі, а які потрібно змінювати, що б хотілося втілити в адвокатській діяльності — поділився з нами керуючий партнер адвокатського об’єднання Денис Терещенко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Терещенко 1 — Денисе, пропонуємо почати розмову зі знайомства з АО Alertes: як давно заснована компанія, скільки налічує професіоналів, як обирали партнерів, чому зупинилися саме на кримінальній практиці?

— Alertes як адвокатське об’єднання все ще перебуває на стадії формування та становлення, оскільки засноване понад два роки тому — у травні 2021-го. Хоча період для старту випав, м’яко кажучи, непростий, зупинятися не плануємо. Із самого початку з-поміж саме юристів до колективу увійшли три адвокати, зокрема і я. Вибір партнерів був для мене очевидним — перевірені фахівці, з якими я упродовж тривалого часу працював разом в органах прокуратури. Питання вибору спеціалізації також не стояло, оскільки за час роботи прокурорами ми набули значного практичного досвіду саме у кримінальних провадженнях. На жаль, один з адвокатів вирішив повернутися до правоохоронної діяльності, тож шукаємо гідну заміну. Наразі веду перемовини щодо цього.

— Розкажіть про свій адвокатський досвід, як розпочалася ваша кар’єра та взагалі як з'явилося натхнення стати адвокатом з кримінального права?

— Як я вже казав, стати адвокатом саме з кримінального права мене підштовхнув практичний досвід у кримінальних провадженнях, який я здобував з 2008 року. Було б досить дивно й нелогічно, якби я обрав якусь іншу спеціалізацію. Мені пощастило, що практично одразу після отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю я потрапив у досвідчений колектив, де упродовж 1,5 року відбувалася моя адаптація до нового професійного амплуа. Мені було цікаво почати працювати у кримінальних провадженнях іншим набором інструментів, яким наділяє адвоката процесуальне законодавство.

— За період введення в Україні воєнного стану відбулося чимало змін і доповнень у Кримінальному кодексі України. Як ви оцінюєте їх? Наведіть приклади тих новел, які дійсно до душі адвокату, і тих, які, на вашу думку, необхідно якомога швидше змінити або взагалі позбутися на законодавчому рівні й чому.

— Останні зміни у Кримінальному кодексі України передусім зумовлені викликами, перед якими опинилася наша держава в умовах повномасштабної війни. Законодавцю довелось оперативно реагувати на нові умови та приймати відповідні закони, тому саме у березні минулого року КК було доповнено низкою нових статей. Наприклад, ст. 111–1 встановлено кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, ст. 201–2 передбачено окреме покарання за незаконне використання гуманітарної допомоги, ст. 114–2 до кримінально караних діянь віднесено незаконне поширення інформації про переміщення ЗСУ.

Чи до душі мені такі новели? Відповім так: краще б ми, не тільки як правники, а взагалі як громадяни України, ніколи та ні за яких обставин не опинилися перед необхідністю саме таких змін у національному законодавстві, а представникам правоохоронних органів ніколи не доводилося виявляти колаборантів, крадіїв гуманітарної допомоги та запобігати розкриттю напрямків руху військової техніки та живої сили територією нашої країни під час війни.

Тому єдине логічне побажання, щоб вказані норми якомога швидше стали неактуальними.

А щодо можливих змін — я б звернув увагу законодавців на доцільність існування у диспозиціях деяких статей про злочини проти власності такої кваліфікуючої ознаки, як «вчинення в умовах воєнного стану». Адже у такому разі за банальну крадіжку товару з полиці супермаркету покарання автоматично стартує з п’яти років позбавлення волі. На мою суб’єктивну думку, це трохи занадто, особливо якщо такий злочин вчинено десь у відносно спокійних, порівняно з Півднем і Сходом, регіонах. Зрозуміло, що так на початку великої війни вирішили боротися з мародерством, але час йде, умови змінюються, тож я б цю зміну переглянув.

— Які сьогодні особливості досудового розслідування злочинів можете назвати?

— В принципі, досудове розслідування злочинів у регіонах, де не ведуться активні бойові дії, відбувається більш-менш у звичайному форматі. Якщо маються на увазі особливості, зумовлені саме воєнним станом і відсутністю об’єктивної можливості здійснення судового контролю слідчими суддями у кримінальних провадженнях, то ці питання врегульовані окремим розділом у КПК.

До найсуттєвіших особливостей я б відніс: наділення керівника органу прокуратури повноваженнями приймати рішення про тимчасовий доступ до речей і документів, арешт майна, продовження строків досудового розслідування, дозвіл на обшук та проведення негласних слідчих (розшукових) дій, продовження строків тримання під вартою в окремих випадках; скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації; зміну запобіжного заходу у вигляді застави на особисте зобов’язання з подальшим внесенням коштів на спеціальні рахунки Національного банку України для цілей оборони України тощо.

Насправді відповіді на це запитання можна присвятити окрему доповідь, тож зупинюсь на перерахуванні основних позицій без заглиблення у процесуальні нюанси.

— Іноді перше спілкування між клієнтом та адвокатом відбувається вже в умовах слідчого ізолятора. На що потрібно звертати увагу клієнта в таких випадках?

— Якщо так сталося, що людина вже у слідчому ізоляторі, а свого захисника до цього не бачила, то передусім постає питання встановлення довірливих відносин. Без відвертого спілкування важко належним чином забезпечувати ефективний захист.

Далі потрібно для себе детально розібратися в ситуації та з’ясувати обставини інкримінованих діянь. Тут у пригоді стає практичний досвід, оскільки часто так буває, що версія, яку клієнт озвучує на початку першої зустрічі, суттєво відрізняється від тих даних, які встановлюються на момент її завершення. А без достовірної інформації правильний діагноз не встановиш і лікування не призначиш.

Крім того, якщо клієнт перебуває у слідчому ізоляторі, то на руках він або його близькі вже повинні мати повідомлення про підозру, клопотання про обрання запобіжного заходу з додатками, якими сторона обвинувачення обґрунтовує свою позицію. На жаль, нерідко так трапляється, що за гучними обвинуваченнями та яскравими картинками у соціальних мережах відсутня належна доказова база та подальша судова перспектива. Зібравши первинні дані та проаналізувавши наявні матеріали, потрібно розробити правову позицію, узгодити з клієнтом лінію захисту та приступати до її реалізації. Це дуже схематичний виклад першочергових дій, звичайно, на практиці кожна ситуація індивідуальна.

— Як ви оцінюєте рівень правосуддя в Україні під час воєнного стану?

— Якщо відверто, я не можу назвати якихось глобальних змін рівня правосуддя. Помітне значне навантаження на суддів, адже їх кількість, яка і до війни не була достатньою, зараз напевно тільки зменшується. Навіть у роботі ВАКС вже відчувається дефіцит часу, який судді можуть виділяти на розгляд справи. Водночас правоохоронні органи намагаються брати не якістю, а кількістю направлених обвинувальних актів до суду, як у довоєнні часи.

— В АО Alertes збільшилася кількість клієнтів під час війни чи навпаки? У яких категоріях справ?

— Всі клієнти, з якими ми працювали до війни у межах кримінальних проваджень, збереглися. Приблизно у травні минулого року вже почали потроху відновлювати роботу НАБУ, ДБР, Нацполіція, активізувалося розслідування й у наших кримінальних провадженнях, суди також почали призначати судові засідання, відповідно і ми повернулися до своєї діяльності. Ми займаємося кримінальною практикою, переважно це службові, корупційні та господарські злочини, захист бізнесу. Правоохоронці активно працюють, тож роботи на цьому напрямі вистачає. Як правило, нові клієнти приходять за рекомендаціями тих, кому ми вже допомагаємо, адже, як я раніше сказав, у нашій категорії справ довіра — один із пріоритетів.

— Якщо вибирати між справами про економічні злочини та, наприклад, колабораційну діяльність, то яку виберете, не вагаючись? Чому?

— Насправді тут вибір дуже простий. По-перше, нашою основною спеціалізацією якраз і є так звані економічні злочини. По-друге, до мене декілька разів зверталися по правову допомогу у справах про колабораційну діяльність, однак я відмовляв. Не можу уявити своє професійне спілкування з людиною, яка обґрунтовано підозрюється у такому злочині. Захисник у такій справі з мене не вийде. Безперечно, кожна особа має право на захист, але це моя особиста позиція, нікому її не нав’язую.

— Денисе, чи надаєте правову допомогу військовим та їх рідним? Якщо так, з якими запитами до вас найчастіше звертаються з фронту?

— З огляду на спеціалізацію в кримінальних провадженнях мене іноді просять проконсультувати військовослужбовців саме з питань моєї компетенції. Звичайно, роблю це безоплатно і не афішую, дотримуючись принципу конфіденційності.

— У разі, якщо надійний клієнт АО Alertes звернеться до вас з інших галузей права, ви порадите колег на ринку чи, не афішуючи, вирішуватимете його запити? Можливо, адвокатське об’єднання співпрацює з іншими експертами?

— Такі випадки трапляються регулярно. Клієнти, які нам довіряють, просять допомоги у розв’язанні також інших правових проблем, які можуть виходити за межі спеціалізації нашого адвокатського об’єднання. Мені важко уявити своїх клієнтів, які шукають консультантів десь на просторах інтернету або за оголошеннями в інших загальнодоступних місцях. Враховуючи, що, на моє переконання, експертом в усіх галузях бути неможливо, а також дотримуючись принципу «головне — не нашкодити», я такі запити особисто не виконую, а переадресовую конкретним колегам, у рівні експертності яких я впевнений, з якими ми співпрацюємо на систематичній основі.

— Зараз часто можна почути, що бізнес — потерпіла сторона воєнних злочинів. З якими нюансами захисту бізнесу під час війни ви зіткнулися в роботі?

— На самому початку війни нам довелося консультувати клієнтів (агрохолдинг) із питань збору доказів та фіксації збитків внаслідок руйнувань об’єктів, розташованих на території Чернігівської області. Це відбулося практично одразу після звільнення цієї території від ворожих формувань, відповідна практика ще не була напрацьована, тож план дій складався на ходу. Але бачу, що на сьогодні алгоритм роботи щодо аналогічних питань суттєво не змінився.

Це що стосується саме воєнних злочинів. А щодо взагалі захисту бізнесу, то, на жаль, війна суттєво не змінила підходи окремих державних і правоохоронних органів, тож доводиться відстоювати інтереси та права клієнтів, зокрема у межах кримінальних проваджень.

— Що б хотіли втілити, змінити в адвокатській діяльності під час війни та у своєму АО?

— Передусім наразі я продовжую працювати над формуванням колективу. Є декілька достойних кандидатів — сподіваюся, що незабаром ми офіційно зможемо потиснути руки. Дійсно, війна внесла кардинальні корективи у плани, але я не хочу і не можу собі дозволити жалітися — роботи вистачає, ми всі в однакових умовах і є одна-єдина мета — вистояти і перемогти!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати