Наскільки плідним та продуктивним був 2015 р. для юридичної компанії PLP Law Group, розповіли керуючий партнер Іван Легейда та старший партнер Андрій Попко. Також правники поділились з «Юридичною газетою» своїми переконаннями щодо перспектив вітчизняного юридичного бізнесу, приходу іноземних інвестицій та розповіли про проектну pro bono роботу юркомпанії над прогалинами законодавства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Шановні партнери, вже майже підійшов до завершення 2015 рік, можна підбивати перші підсумки. Розкажіть, будь ласка, яким цей рік був для Вашої юридичної компанії?
Андрій Попко: Ви маєте рацію, коли говорите, що можна підбивати саме перші підсумки, адже останній місяць року, зазвичай, має тенденцію бути вельми продуктивним для юридичних фірм з позиції та обсягів робіт і відповідних фінансових результатів. І цей рік не є виключенням.
Зокрема, ми знаходимося в очікуванні нового податкового законодавства. Втім, рівно як і наші клієнти, яких ми супроводжуємо в рамках нашої податкової практики, котрі так само чекають від нас відповідних правових консультацій щодо законодавчих змін одразу після їх прийняття. Адже бюджети на 2016 р. наші клієнти воліють формувати вже з урахуванням податкових новел.
Щодо проміжних підсумків за 2015 р., то я б оцінив цей рік радше як успішний для нашої фірми. Ми зробили багато як внутрішньо корпоративної, так і зовнішньо ринкової роботи. Проте, як і передбачалося, 2015 р. видався надто складним з позиції поповнення клієнтської бази, а відносини з наявними клієнтами стали вимагати від нас максимально миттєвого реагування на їхні запити, до того ж запити були зовсім різнопрофільними. Крім того, ми мусили зберегти розумний баланс між роботою pro bono на розвиток клієнта та нашим прагненням отримати максимально можливий гонорар від виконання таких запитів. За таких умов, при формуванні клієнтської стратегії, іноді відчуваєш себе майже фокусником.
Також варто зазначити, що продовження загальної стагнації у вітчизняній економіці, у свою чергу, надає певних преференцій тим, хто правильно може цим скористатися. До прикладу, завдячуючи значному зниженню ставок офісної оренди, ми, послуговуючись цими реаліями, реалізували наші прагнення щодо переїзду до нового офісу у сучасному бізнес-центрі.
Цього року, втім як і торік, через відсутність нового клієнтського сектору на ринку юрпослуг, була присутня тенденція досить щільної конкуренції за платоспроможних клієнтів. Проте, так чи інакше, але конкуренція є рушієм якісних змін, і якщо ти хочеш бути у ринковому тренді, мусиш впроваджувати креативні, інноваційні засоби роботи з клієнтами. Тож впродовж року ми приділили багато часу питанням вдосконалення якості надання послуг наявним клієнтам, а також перегрупуванню практик і персоналу. Зокрема, нам довелося майже відмовитися від поділу наших практик за індустріями через відсутність відповідного клієнтського попиту на суто галузеві питання.
На превеликий жаль, з урахуванням вкрай низької зацікавленості з боку іноземних інвесторів до українського ринку, ми майже відмовилися від маркетингової роботи з просування нашої фірми серед іноземних клієнтів, натомість багато часу цього року приділили внутрішнім промоціям. Втім, сподіваємося, що у новому році, з урахуванням того, що запрацює Угода про асоціацію з ЄС, інтерес закордонних клієнтів до нашої країни пожвавиться, а послуги українських юрфірм матимуть попит у зовнішнього інвестора.
Кризові явища в економіці, зокрема у сфері юридичного бізнесу, спричинили серйозну диверсифікацію спектру практик в юридичних фірмах. Розкажіть, будь ласка, як цей процес проходив у Вашій компанії. Які експертизи у 2015 році мали найбільший попит серед ваших клієнтів?
А. П.: Актуальний перелік наших практик формувався суто через клієнтські потреби, тобто поява жодної з нинішніх наших експертиз не була продиктована короткостроковим трендом на ринку юридичних послуг, отже ми ніколи не прагнули створювати додаткові практики заради поповнення їх переліку. Саме через це нам не довелося у кризові 2014-2015 рр. суттєво змінювати спектр наших експертиз. Проте деякі з наших практик все ж таки зазнали кількісних та якісних змін, при цьому у деяких практиках абсолютно різноспрямовано. Наприклад, майже зійшла нанівець експертиза «Нерухомість та Будівництво», натомість, через збільшення клієнтського попиту, була значно посилена практика «Стягнення кредиторської заборгованості», більш відома у банківському секторі як Legal Collection. Також під кінець року відчули суттєве пожвавлення інтересу клієнтів щодо питань у галузі корпоративного права, що стосуються реструктуризації бізнесу задля оптимізації структури майнових прав, або ж клієнти цікавилися створенням холдингових структур.
В рамках експертизи інвестиційного права ми продовжуємо підтримувати увагу наших закордонних колег до динаміки реформування регулятивної, правоохоронної, податкової та судової системи в Україні й намагаємося пропагувати нашу країну як найбільш потенційно прибуткову для вкладення інвестицій, не дивлячись на її ризикованість та волатильність. Також завдяки нашим тісним зв’язкам, зокрема з польськими правниками, ми пропонуємо українським підприємцям комплексний юридичний супровід на теренах Польщі за посередництвом наших польських колег.
Стосовно інших практик я б сказав, що спостерігалася стабільна непорушність, тобто обсяг клієнтських запитів залишився на торішньому рівні. Здебільшого цьогоріч клієнти зверталися до наших експертиз у корпоративному, податковому, договірному праві, у практиці врегулювання спорів, а також чимало клієнтських проектів було супроводжено в експертизі інтелектуальної власності.
Іван Легейда: Вважаємо, що переорієнтація на нові практики в чистому вигляді більш притаманна бутіковим юридичним фірмам, які спеціалізувалися на одній-двох галузях права або індустріях, на які попит стрімко падає під час кризи, наприклад, M&A, антимонопольна практика тощо.
Експертизи нашої компанії, яких налічується близько десятка, протягом 2015 р. зазнали змін лише в частині їх поглиблення та підсилення досвідченими фахівцями, які долучилися до нашої команди.
Також, з урахуванням суттєвих зрушень в антикорупційному законодавстві, AML законодавстві, змін правил ведення бізнесу протягом останнього року, помітно зріс попит на проведення процедур антикорупційного комплаєнсу, зокрема у сфері державних закупівель. Тож можна констатувати виокремлення практики – комплаєнсу, яка раніше розглядалася нами в складі практики корпоративного права як складова корпоративної культури та управління.
Вважаємо, що зазначена практика буде популярною й надалі, з урахуванням поглиблення процесів європейської інтеграції нашої країни, подальшої імплементації як європейського законодавства та формальних вимог щодо ведення бізнесу, так і європейського бізнес-світогляду.
Також хочу відзначити, що протягом 2015 р. зберігався стійкий попит на юридичні послуги, пов’язані зі спорами з фіскальними органами. Недосконалість податкового законодавства та, в багатьох випадках, упередженість контролюючих органів щодо визначення зобов’язань платників податків усе ще продовжують породжувати численні спірні правовідносини у сфері оподаткування. Крім того, наспіх прийнятий під новий рік державний бюджет на 2015 р. та подальші поспіхом прийняті зміни до податкового законодавства додали правової невизначеності й колізійності у правозастосуванні.
Значного розвитку у 2015 р. в нашій компанії набула практика кримінального права. Нашою основною спеціалізацією у цій експертизі є white-collar crime – економічні злочини, кримінальні правопорушення у сфері господарської та службової діяльності. Крім виконання стандартних доручень клієнтів щодо правого захисту на етапі досудового слідства та під час розгляду справи в суді, наші адвокати неодноразово були залучені до внутрішніх розслідувань, ініційованих власниками бізнесу, щодо можливих зловживань та шахрайства з боку менеджменту компанії.
Через економічні проблеми все більшої актуальності серед юридичних практик починає набувати експертиза стягнення заборгованості. Розкажіть, яке місце вона посідає в роботі Вашої компанії?
І. Л.: Дійсно, з загостренням економічної та суспільно-політичної кризи дедалі актуальнішими стають питання якнайскорішого врегулювання проблемної заборгованості, що створюють сталий попит на практику Legal Collection. На сьогодні це одна з найрозвиненіших практик, що дозволяє нам системно працювати з низкою фінансових установ, у тому числі. банків, у питаннях повернення проблемних кредитів. Завдяки запровадженню ефективних юридичних підходів до врегулювання проблемної заборгованості нам вдається забезпечувати протягом перших 3-х місяців дострокові погашення на рівні 80% від загальної заборгованості, переданої нам у роботу.
Проте, як свідчить практика, традиційні підходи до стягнення заборгованості в такій ситуації не завжди себе виправдовують. Тож з метою ефективного стягнення проблемної заборгованості ми широко застосовуємо кримінально-правовий спосіб стягнення боргу, при якому відшукується кримінальна складова в діях або бездіяльності боржника (шахрайство, в т.ч. з фінансовими ресурсами, незаконне розпорядження заставним майном, невиконання рішення суду тощо), та порушується кримінальне провадження, що, як правило, надає боржникові додаткових стимулів до конструктивного врегулювання заборгованості. До складу PLP Law Group входить Адвокатське бюро, що дозволяє нам в повному обсязі реалізувати передбачений законом кримінально-процесуальний інструментарій адвокатури, який відсутній у юридичного департаменту банку та колекторських компаній.
PLP Law Group, здійснюючи стягнення проблемної заборгованості на системній основі, має у розпорядженні штат досвідчених юристів та адвокатів, у т.ч. в обласних центрах по всій Україні, а також інші необхідні ресурси для результативного legal collection.
Також, стосовно нестандартних підходів до врегулювання проблемної заборгованості, протягом останнього року ми успішно реалізували низку проектів, в яких вимоги кредитора були задоволені не через стягнення грошових коштів, а через звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку, що значно зменшило витрати часу та ресурсів.
Нами відпрацьовані дієві механізми взаємодії з органами державної виконавчої служби, що забезпечує належне виконання рішень судів протягом оптимального строку та запобігає ухиленню боржників від виконання судових рішень. На жаль, трапляються непоодинокі випадки спроб державних виконавців затягнути виконавче провадження, у т.ч. через упередженість у зв’язку з ймовірним одержанням від боржника неправомірної вигоди, але такі випадки ми рішуче присікаємо, зокрема шляхом ініціювання порушення відповідних кримінальних проваджень проти таких державних виконавців.
Завдяки значному практичному досвіду, набутому нами в цій практиці та постійній актуалізації судової практики, правників нашої компанії постійно залучають у якості спікерів до участі у фахових конференціях та інших тематичних заходах, також експертна позиція наших правників з актуальних та колізійних питань періодично висвітлюється на сторінках професійних юридичних видань.
Якими є Ваші погляди щодо перспективи присутності на нашому ринку іноземних юридичних компаній?
А. П.: Щодо присутності іноземних юридичних фірм, то можу висловити своє глибоке переконання, що поява на нашому ринку іноземних юридичних фірм нерозривно пов’язана з входженням на наш ринок їхніх клієнтів. Тож допоки у нас належним чином, демократично та справедливо не функціонуватимуть усі інститути державного врядування, і насамперед судова система, а також допоки тренд розвитку вітчизняної економіки не зміниться на висхідний, – українських офісів юрфірм з-поміж «Magic circle», «Silver circle», «White shoe firm» годі й чекати.
Останнім часом можна спостерігати таку тенденцію, коли юристи-практики переходять працювати на державну службу. Яким є Ваше ставлення до цього?
А. П.: Так, дійсно, останнім часом дуже багато наших колег потрапили до лав держслужбовців. Та й у мене, власне, як і у багатьох моїх однодумців, однозначно позитивне ставлення до таких якісних змін у складі вітчизняного чиновництва. Єдине, що мене непокоїть, це вже непоодинокі випадки швидкого розчарування наших колег у тому, що вони там знаходяться у меншості стосовно прагнення швидкої модернізації очолюваних ними секторів та формування нової еліти держслужби. Втім не треба забувати, що держмашина – це механізм, який налагоджували та певним чином «змащували» впродовж усіх років нашої Незалежності. Ця машина досить активно буде пручатися будь-яким новаціям, власне як ми могли це неодноразово спостерігати впродовж 2015 р. На жаль, вже є й приклади поглинання цим державним механізмом наших колег та перетворення їх в абсолютно пересічних чиновників, але то є необхідні втрати на шляху до великої мети розбудови нової державної системи.
Отже, збираючись присвятити себе служінню в лавах державного чиновництва, варто зібрати до купи усю свою терплячість і впертість, знайти однодумців з-поміж чиновників, що оточують тебе, та щоденно «лупати сю скелю» із середини. А ми, практикуючі приватні юристи, допоможемо розхитувати її ззовні. На моє тверде переконання, з часом має вийти дужа синергія!
Чи є Ви або Ваші співробітники членами робочих груп з підготовки змін до законодавства? Чи практикує Ваша компанія проектну роботу pro bono над прогалинами законодавства?
І. Л.: Так, звичайно, такої роботи цьогоріч було багато, як ніколи. Вперше ми мали змогу долучитися до згаданої проектної роботи як в рамках Асоціації правників України (через участь у різних комітетах), так і безпосередньо з поданням розроблених нами законопроектів до відповідних суб’єктів законодавчих ініціатив.
Зокрема, нашими правниками був розроблений та запропонований депутатській групі законопроект, спрямований на вдосконалення процедури припинення юридичних осіб при реорганізації. Насамперед, запропоновані зміни стосуються унормування проведення податкових перевірок, виходячи з обґрунтованості підстав їх проведення, кількісної складової та з урахуванням необхідності надання суб’єктам господарювання можливості для здійснення капіталізації бізнесу.
Далі нам усім необхідно йти у напрямку перезавантаження ментального розуміння та сприймання суспільством діяльності державних органів. Це необхідно робити не тільки шляхом оновлення кадрів, але й шляхом посилення відповідальності державних службовців за їхні дії, рішення або бездіяльність. Тож відповідальність державних службовців є нагальним питанням сьогодення. Зараз на розгляді у Верховній Раді України знаходиться декілька законопроектів, спрямованих на посилення та персоналізацію такої відповідальності. Проте ми вбачаємо недосконалість запропонованого порядку, тож наразі наші правники здійснюють аналіз цих законопроектів і формують певну аналітичну та правову позицію, яка, сподіваюсь, буде почута нашими парламентаріями.
Також наші правники вели активну дискусію з представниками відповідних державних установ щодо неефективності державної політики у сфері працевлаштування людей з інвалідністю та запропонували шляхи усунення недоліків чинного Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», вказуючи на необхідність розробки та впровадження відповідних державних програм зайнятості населення, які б передбачали забезпечення рівних умов та дотримання прав осіб з особливими потребами у сфері праці та зайнятості, забезпечення можливості безперешкодного отримання реабілітаційних послуг і професійного навчання таких осіб.
Крім того, неодноразово на сторінках профільних ЗМІ нашими юристами висловлювалися зауваження стосовно тих негативних наслідків, до яких призвело впровадження мораторію на перевірки підприємств контролюючими органами без урахування певних галузевих особливостей. Тож можна вважати, що Законопроект «Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що зараз розглядається ВРУ, є виявом спільного законотворчого процесу уряду та громадськості.