22 березня 2018, 10:44

«Успіх АНК – це успіх нашої команди», – Олександр Кифак

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2017

Олександр Кифак
Олександр Кифак «АНК, ЮФ» керуючий партнер ЮФ «АНК», адвокат
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Олександр Кифак, адвокат, керуючий партнер юридичної фірми «АНК», розповів «Юридичній Газеті» про останні тенденції практики морського права, особливості розвитку юридичного бізнесу на регіональному рівні, а також про принципи своєї роботи та секрети успіху на ринку юридичних послуг України


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Олександр Кифак – Пане Олександре, в рейтингу нашого видання юрфірма «АНК» отримала найвищу позицію серед регіональних компаній. Чим завдячуєте такому успіху?

– Дякую за вітання! На мою думку, по-перше, необхідно подякувати нашим клієнтам, які довірили нам свої справи та проекти в минулому році. По-друге, я переконаний, що успіх АНК – це успіх нашої команди (адвокатів, юристів, бухгалтерії, офіс-менеджерів, перекладачів та секретаріату), адже кожен зробив свій внесок у досягнуті результати. По-третє, варто врахувати, що ЮФ «АНК» була заснована восени 1996 р., і деякі клієнти працюють з нами до сьогодні. Бізнес багатьох клієнтів так чи інакше пов’язаний з Південним регіоном України – це портові оператори портів «Великої Одеси» (Одеса, Чорноморськ, Южний), міжнародні експедитори та перевізники, судновласники та морські агенти, крюїнгові компанії та шип-менеджери. Тому ми насправді відчуваємо себе лідером серед юридичних фірм Південного регіону.

– Якими були тренди у 2017 році? Окресліть перспективи розвитку юридичних послуг у сфері морського права?

– Морське право – дуже специфічна галузь, оскільки там необхідні не лише глибокі знання та досвід, але й вільне володіння англійською мовою, яка традиційно вважається мовою міжнародного спілкування серед морської спільноти. Нашими основними клієнтами є провідні світові Клуби взаємного страхування відповідальності судновласників (так звані «P&I Клуби»), яких ми консультуємо у зв’язку зі страховими випадками, що трапилися з моряками з України. Також не варто забувати, що саме в Одесі знаходяться офіси найбільших судноплавних компаній, що належать українським власникам, які оперують флотом під іноземним прапором і потребують юридичної підтримки. Морське судноплавство є бізнесом, який пов’язаний з підвищеними ризиками, тому клієнти зазвичай хочуть мати доступ до юриста 24 години на добу 7 днів на тиждень. Наша практика морського права намагається «бути в тренді» та завжди готова прийти на допомогу.

Що стосується перспектив розвитку юридичних послуг у сфері морського права, все буде залежати від стану економіки та довіри інвесторів до України. Погляньте, як стрімко розвивається індустріальний хаб у морському порту «Южний» – там працюють компанії зі світовими іменами, які залучені до будівництва гідротехнічних споруд, днопоглиблювальних робіт, зовнішнього фінансування тощо. В наступному році очікується прихід до Чорноморського морського порту відомого у світі інвестора. Всі ці проекти потребують якісної юридичної підтримки, а тому, думаю, у 2018 р. юристи не залишаться без роботи.

– Наскільки популярною та конкурентною є практика морського права?

– За моїми спостереженнями, практика морського права є «широко популярною у вузьких колах» (посміхається – ред.). Річ у тім, що основні юридичні фірми, які консультують у сфері морського права, працюють на цьому ринку з кінця 90-х років. Більшість клієнтів, які потребують юридичної підтримки в галузі морського й транспортного права, вже давно зробили свій вибір та працюють зі своїми юридичними радниками протягом багатьох років. Крім того, не всі новачки можуть похизуватися відмінною англійською мовою та досвідом у складанні «морських» юридичних документів (договорів фрахтування, менеджменту, укомплектування суден екіпажем, різноманітних нотисів та морських протестів). Тому поки що ми не бачимо на горизонті нових гравців ринку, які могли б надавати клієнтам якісні послуги у сфері морського права.

– З якими проблемними питаннями та запитами до Вас найчастіше звертаються клієнти?

– За словами одного нашого клієнта, «до юриста, як до лікаря, здорові не звертаються». Дійсно, значна частина нашої щоденної роботи пов’язана з розв’язанням бізнес-конфліктів як у судовій, так і позасудовій площині. Водночас однією з функцій юриста є надання порад та консультацій, щоб допомогти клієнту уникнути судової тяганини. Ми намагаємося слідувати цьому правилу, але коли потрібно, то ми готові захищати інтереси клієнта в суді або арбітражі.

Коли звертаються P&I клуби або страхові компанії – це, як правило, пов’язано зі страховим випадком на борту судна. Оскільки Україна залишається одним зі світових лідерів у рейтингу країн, чиї моряки працюють під іноземним прапором, таких страхових випадків не меншає. Як показує наш досвід, майстерність юристів найкраще розкривається на стадії позасудового врегулювання спору, адже потрібно бути не лише юристом, але й виступати медіатором, психологом, а інколи навіть психотерапевтом. У країнах Європейського Союзу існують юридичні компанії, які спеціалізуються на медіації, тобто допомагають сторонам домовитися на взаємовигідних умовах без суду. У нас медіація тільки набирає обертів, але ми вже давно використовуємо її елементи під час переговорів.

– Назвіть найбільш успішні угоди, проведені юридичною фірмою «АНК». В чому їх цінність для Вашої компанії, команди та юридичного ринку загалом?

– Ми виступили юридичним радником Групи компаній «КЕРНЕЛ» у проекті з будівництва сучасного зернового термінала в морському порту «Чорноморськ». Команда АНК допомагала клієнту в укладенні довгострокових договорів оренди нерухомого майна, земельних ділянок, підписанні меморандуму з Адміністрацією морських портів України та консультувала з інших питань. Ми виступаємо юридичним радником китайської компанії, яка виграла тендер на днопоглиблення акваторії та підхідного каналу порту «Южний», загальна вартість проекту перевищує 1 млрд грн. Це перший досвід роботи китайської державної компанії в Україні. Ми сподіваємося, що він буде успішним.

Також ми виступили юридичним радником Групи компанії «GNT» (оператор портового зернового термінала в Одеському порту) у процесі залучення кредиту від ЄБРР. Ми допомогли Групі компанії «RISOIL S.A.» в укладенні довгострокового договору земельного сервітуту з Чорноморським морським портом. Це далеко не повний перелік, але кожен з цих проектів мав свої унікальні особливості та нюанси, які нам довелося враховувати під час роботи. Так чи інакше, кожен проект, кожна справа дає юристам новий досвід та знання, а тому ми не перестаємо дякувати нашим клієнтам за довіру.

– Чим, на Вашу думку, відрізняється «регіональний» юридичний бізнес від «столичного»? Які особливості роботи в Південноукраїнському регіоні?

– Звичайно, існують певні відмінності. По-перше, це коло клієнтів, з якими доводиться працювати. В Одеській та Миколаївській областях знаходяться більше ніж 10 морських портів, у яких зосереджений «портовий бізнес» (портові оператори, експедитори, судновласники, судноремонтні та суднобудівні заводи, шип-менеджери та морські агенти). Ще однією великою групою клієнтів є агросектор, куди входять компанії, залучені до сільського господарства (зернотрейдери, елеватори, винзаводи тощо). А також сфера послуг та ритейлу, яка традиційно представлена в Одесі (готелі, ресторани, торговельні центри). Юридичний супровід таких клієнтів вимагає не лише професійного досвіду, але й глибокого розуміння бізнес-процесів та реформ, які відбуваються у відповідній галузі. По-друге, за нашими спостереженнями, погодинні ставки юридичних фірм Південного регіону в середньому на 10-20% нижчі, ніж аналогічні ставки столичних юридичних фірм. Вартість юридичних послуг часто має значення під час ухвалення рішення на стадії вибору юридичного радника.

– Розкажіть про останні новини судової практики в цій галузі.

– Враховуючи, що з 15.12.2017 р. набули чинності нові процесуальні кодекси, я думаю, що всі «головні новини» судової практики на нас очікують у 2018 році. Однак варто зазначити, що останнім часом зросла судова практика у справах про арешт морських суден, трудових спорах, які виникають з контрактів про працевлаштування моряків, а також справах за участю нерезидентів. Ми відчуваємо позитивні зміни у відправленні судочинства в тих судах, де запроваджена та успішно функціонує система «Електронний суд», а судді працюють над підвищенням кваліфікації та відповідально ставляться до підготовки справи до розгляду.

– Чи потребує додаткового законодавчого регулювання сфера морського права? На які зміни очікуєте у 2018 році?

– Юридична фірма «АНК» неодноразово виступала з пропозиціями щодо змін до законодавства, яке стосується морського права. Серед найперших – ратифікація Конвенції про працю в морському судноплавстві, ухвалена у 2006 р. (так звана «MLC Convention»); прийняття Закону України «Про міжнародний реєстр суден», покликаний спростити процедуру отримання права плавання під прапором України; Закон України «Про внутрішній водний транспорт», який повинен сприяти розвитку річкового судноплавства та інші.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати