28 листопада 2019, 15:31

«У кримінальній практиці особливо важливою є довіра між клієнтом та адвокатом»

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Катерина Гупало
Катерина Гупало «Arzinger» партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

- Катерино, як Ви вважаєте, чому практика кримінального права (зокрема, WCC) вже кілька років поспіль набирає обертів? На Вашу думку, як надалі розвиватиметься практика?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- На мою думку, працює класичне правило економіки, коли попит створює пропозицію. Правоохоронні органи все більше фокусують свою діяльність на сфері бізнесу. Відповідно, бізнесу потрібні кваліфіковані радники для правильного реагування. Законодавчі ініціативи у сфері боротьбі з корупцією також мають наслідком збільшення обсягу роботи для адвокатів.

WSS_1117

Ще одним чинником можна назвати початок роботи нових інституцій. Наприклад, створення і запуск активної діяльності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), відкриває для адвокатів новий напрямок діяльності щодо консультування і супроводу клієнтів у випадку передачі їхнього майна в управління або у разі бажання клієнтів стати такими управителями.

Щодо White Collar Crime практики, як показує наш досвід, міжнародні компанії (як їхні головні офіси, так і офіси в Україні) надають перевагу співпраці у цих питаннях з великими юридичними компаніями. Причина достатньо проста – міжнародні компанії очікують міжнародних стандартів надання послуг. Вони обирають того, хто говоритиме з ними однією мовою.

Ми очікуємо, що попит на послуги практики й надалі буде високим. Водночас розвиватимуться напрямки, пов’язані з внутрішніми розслідуваннями та антикорупційним комплаєнсом.

- Наразі чимало юридичних фірм відкривають або посилюють кримінальну практику. Чи відчуваєте Ви конкуренцію?

- Коли ми починали розвивати кримінальну практику в Arzinger, то це було поле діяльності переважно індивідуально практикуючих адвокатів та кримінальних бутиків. Поки ми впевнено набирали оберти, так звані великі юридичні фірми скептично дивилися на цей напрямок, вважаючи його неформатним. Якщо говорити про конкурентів, то для нас було цілком очікувано, що успішний бізнес-кейс захочуть повторити інші великі юридичні компанії. Відкриття кримінальних практик в інших юридичних компаніях повного циклу було лише питанням часу.

Ми з цікавістю спостерігаємо за розвитком конкурентів. Адже становлення кримінальної практики – це значний виклик. На ринку вистачає кримінальних адвокатів. Однак багато з них є вовками-одинаками, яким достатньо складно адаптуватися під корпоративну культуру великої юридичної фірми з її правилами, політиками та вимогами щодо комплаєнсу. Тому на ринку періодично спостерігаються гучні піар-анонси, а потім через деякий час нова команда зникає із сайту юридичної фірми. Згодом історія повторюється.

Ми були одними з піонерів серед так званих full-service юридичних компаній щодо розбудови кримінальної практики. Я вдячна Тімуру Бондарєву, який свого часу він погодився на цю «авантюру». Сьогодні ми можемо з впевненістю та гордістю сказати, що нам вдалося зробити успішний бізнес-кейс повноцінної інтеграції кримінальної практики в юридичну компанію повного циклу.

- Що Вас мотивує в роботі, а які чинники демотивують?

- Як би банально не звучало, але в роботі мене мотивує саме робота. Немає стандартних справ, а отже, немає стандартних стратегій і стандартних підходів. Щоразу нова справа – це нова фабула, нова проблема, яка потребує вирішення. До того ж потрібно враховувати індустрію та специфіку кожного окремого клієнта. Тобто складні завдання – це те, що дуже мотивує.

Щодо чинників, які демотивують, то їх назвати достатньо складно. Усім відома приказка: «Ще не було того гірше, щоб не стало на краще». Так само на великих комплексних проектах – це не завжди низка перемог. Інколи перевага опиняється на боці опонента. Однак якщо себе демотивувати цими обставинами, тоді немає сенсу далі працювати над проектом. Можна програти бій, але важливо виграти війну. Тому будь-які тимчасові невдачі варто сприймати просто як ще одну перепону, яку потрібно подолати.

- Сьогодні нового значення набуває розвиток особистого бренду юриста або партнера компанії. Ви працюєте над своїм брендом чи не вбачаєте в цьому потреби?

- Впізнаваність на ринку важлива, не варто цим нехтувати. Водночас у кримінальній практиці дуже важливою є довіра між клієнтом та адвокатом. Часто на побудову довіри йдуть місяці, а подекуди й роки реальних справ. Також варто врахувати, що у кримінальній практиці проекти є доволі чутливими. Зазвичай клієнти почуваються некомфортно, коли потрібно занурити у свої внутрішні справи сторонніх людей. Тому клієнтам комфортніше віддавати свої справи тим, кого вже добре знають і кому довіряють. Звісно, відомо багато непублічних адвокатів, які є успішними у своїй професійній діяльності. Отже, насамперед, потрібно концентруватися на побудові відносин з клієнтами.

Говорячи про розвиток особистого бренду, варто згадати специфіку міжнародних компаній, які присутні в Україні, а також Великої четвірки. У них сильний бренд компанії, тому клієнти в більшості випадків йдуть саме на ім’я компанії, а не конкретного юриста чи партнера.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати