13 лютого 2020, 13:17

Світлана Мусієнко: «Люби себе — тоді матимеш енергію для того, щоб заподіяти цьому світу добро»

Світлана Мусієнко
Світлана Мусієнко «Sayenko Kharenko, ЮФ» партнер
Юлія Гончаренко
Юлія Гончаренко Контент-менеджерка АПУ

Цьогорічна весна розпочнеться одним з ключових заходів не лише для правників. Вже менше, ніж за місяць, 6 березня відбудеться Форум жіночого лідерства, організований Асоціацією правників України. Розвіяти стереотипи навколо заходу нам допомогла одна з його організаторок Світлана Мусієнко, партнерка Sayenko Kharenko. Вона розповіла нам про головні постулати лідерства та довела повну відсутність гендерного наголосу у його визначенні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Светлана Мусиенко «Якщо ти не за себе, то хто ж тоді? А якщо тільки за себе, то навіщо ти?»

- Розкажіть про ідею Форуму. В чому його сенс?

- «Leadership for impact» — «лідерство задля впливу». Ми твердо переконані, що жінки повинні формувати повістку дня правничої професії, виносити на обговорення справді важливі питання. Що для цього потрібно? По-перше, займати проактивну позицію, а це — одна з лідерських характеристик. По-друге – платформа.

Наш Форум — це місце, де такі питання будуть підняті на поверхню. Саме тут будуть формуватися інструменти, за допомогою яких жінки будуть вчитися сильному лідерству, позитивному впливу на інституції та соціум загалом.

- Як змінилися тенденції щодо жіночого лідерства за останній рік?

- Тренд продовжується. Порушені тогоріч питання актуальні і сьогодні.

- Порушимо їх знову? Взагалі, що очікує на учасників Форуму?

- Так, однак вже більш масштабно, спираючись на певні дані. Так спільно з «Юридичною газетою» ми проводимо опитування ринку, «Women in law 2020». Окрім чергового виміру кількісно-ієрархічного розподілу жінок серед юрфірм, порушується також блок питань, пов'язаних зі сприйняттям гендерно-дискримінаційних моментів. Ми хочемо зрозуміти, наскільки жінкам «болить» те, що, на нашу думку, їм може боліти. Які питання для них є найчутливішими, чи відчувається дискримінація та які фактори на це впливають.

Результати опитування дадуть нам вкрай цінну інформацію — дійсний зріз реальності. Його ми обговоримо на Форумі спільно з експертами панелі. Потім складемо річний план роботи та сфокусуємося на порядку денному, який підкаже аудиторія.

Крім того, ми проведемо цікавий майстер-клас — деталі я поки не готова розкривати /посміхається/.

- І все ж, привідкрийте завісу трохи ширше, наскільки це можливо.

- Лариса Денисенко, відома громадська активістка, адвокат і журналіст, ведуча на «Громадському радіо», проінтерв'ює суддю Віру Левко на тему домашнього насильства. Ми хочемо отримати зріз на стику поглядів: Віра дивиться на це з позицій і професіонала, і жінки – така собі двостороння ретрансляція актуального.

Крім того, у нас буде кілька яскравих keynote спікерів. Однак я не буду розкривати їхні імена — нехай це буде сюрпризом.

Найголовніше, шо цей захід є місцем, де можна обговорити те, що хвилює, у дружньому, комфортному середовищі взаємної підтримки. Нетворкінг ще нікому не шкодив /посміхається/

- У чому Ваша персональна зацікавленість?

- Річ у тім, що я вже сформувалася в професії. Напевно, особистий приклад — як мій, так і інших жінок — можна вважати певною рольовою моделлю, кейсом успіху. Вже багато років я є партнеркою в різних юридичних фірмах. А цей статус в принципі вважається певним топом професії. Плюс я маю значний досвід та багато розумію у своїй роботі.

Тому, у певний момент мені стало дуже цікаво розмовляти про це. «Ділитися досвідом», напевно, дивне визначення…

- «Просто розповісти»?

- Так, я просто дуже хочу створити простір, де цими знаннями можна ділитися. Я б дуже хотіла, щоб на Форум завітали молоді юристки, які перебувають лише на початку своєї кар'єри. Мені та колегам з оргкомітету є що їм сказати, чим поділитися. Ба більше — ми хочемо цим ділитися.

До того ж як будь-який роботодавець, ми маємо свій, корисливий, інтерес. Адже жінки — це, як не крути, 50% юридичного ринку. А нині юридичні фірми збиваються з ніг у пошуку талантів, адже на ринку нині панує дефіцит.

Якщо ти вмієш правильно розуміти та відчувати бажання, потреби, страхи, мотивацію ось цих 50% — тобі простіше їх залучити, працювати з ними, віднаходити синергію та вибудовувати win-win конструкцію. Сучасні молоді юристи дуже відрізняються від характеру колег 20 років тому, коли починала я. У діалозі з юними юристками ми допомагаємо їм і водночас собі. Тому це має бути дуже цікава колаборація.

- Чоловіки будуть брати участь у Форумі?

- Ми дуже цього хочемо. Цікаво почути думку наших колег-чоловіків. Крім того, до числа учасників ми запрошуємо всіх, кому резонує тема ролі жінки в юридичній професії та питання лідерства зокрема. Торік 100% наших учасників були жінки. Причини зрозумілі — кого найбільше буде турбувати роль жінки в професії та виклики, з якими вона стикається?

Хоча, на мою думку, чоловіків це теж цікавить, однак, вони соромляться прийти.

Звернення.

- Користуючись нагодою, я хочу до них звернутися та запросити на захід — це буде насправді дуже круто. Ті з чоловіків, хто готовий говорити та слухати, мають прекрасну нагоду отримати саме ті ключі від жіночого професійного потенціалу, якого, я нагадаю, 50%. Соромитися не потрібно - зараз про це говорять у всьому світі. Ну а ми не лаємося, не кусаємося та будемо раді всім.

- Світлано, а чим жіноче лідерство відрізняється від чоловічого?

- Я б почала з самого лідерства. По суті, те, що я вкладаю в це поняття, ніяк від гендеру не залежить. І десь в ідеалі це мало б бути догмою.

- Поділіться Вашим трактуванням лідерства.

- Лідер - це людина, яка відповідає за свою команду та веде за собою. Власним життям, діями вона розробляє та впроваджує певний продукт у життя. У різних місцях - це продукт «про різне», в бізнесі - про додану вартість, долю на ринку тощо.

- Лідер — це той, хто вміє мобілізувати команду, повести її за собою і максимально продуктивно забезпечувати реалізацію інтересів групи, яку він представляє.

- Жінка це або чоловік - взагалі неважливо. Це має бути людина, яка перебуває на своєму місці та максимально якісно працює.

Однак, давайте подивимося на практику — гендерний склад керівних позицій, зокрема, юридичної індустрії. Спочатку, на рівень молодшого юриста, заходить приблизно порівну жінок та чоловіків. Жінки навіть трохи перемагають за кількістю згідно з результатами дослідження «Юридичної газети». У процесі кар'єрного зростання пропорції змінюються - жінок стає менше, на топових посадах жінок вже стає близько 30 %.

- З чим це пов'язано?

- Чудове запитання! Той, хто знайде відповідь, а потім допоможе впоратися з викликами, які не дозволяють талановитим дівчатам пробитися нагору, отримає у своє розпорядження величезний потенціал!

- І все ж, у Вас вже є версії?

- Купа гіпотез. І у мене, і в колег. На Форумі ми їх протестуємо та обговоримо з аудиторією:

Що ж, врешті-решт, відбувається, що це за система, яку на Заході називають «скляними стелями»? Як саме вони функціонують в Україні, у нашій професії та що саме зупиняє цих дівчат?

Одразу виокремлю 2 групи чинників: зовнішні та внутрішні. До першої належить зокрема й гендерний стереотип, те, як суспільство звикло сприймати жінку. А юридичний соціум — це, між іншим, його невід'ємна частина, адже всі ми «родом із сім'ї».

Наприклад, рік тому я слухала результати якогось загальноукраїнського опитування: «Якими якостями повинна володіти жінка?». Відповіді звучали приблизно однаково: «Жінка повинна бути поступливою, милою та не сперечатися». Людина, в чиїй свідомості панують такі імперативи, буде відчувати масу труднощів на шляху професійного юриста.

Чому? Уявіть втілення такого правника. Було б важко зрозуміти як він взагалі ним став.

Такі очікування від жінки створюють прихований тиск, проникаючи у свідомість людей. Виходить парадоксальна ситуація – жінка, окрім зовнішніх перешкод, отримує внутрішні. Вона вимушена долати ось такі мовчазні вимоги, часто неусвідомлені. Це непросте завдання, адже ризик вийти з певного підсвідомого колективного договору, ризик бути «не такою», як навчили, лякає.

Однак, результатом такого зухвалого виходу є здатність самостійно будувати своє життя, взяти його під власний контроль, самостійно визначати «хто ти» та «навіщо». Ця свобода — незрівнянне задоволення.

Жінка, яка будує кар'єру, незважаючи на суспільні упередження, - це сильна людина.

- З плином часу тенденція  набуває  позитивного відтінку? Чи змінюється сприйняття чоловіками жінок?

- Ви знаєте, це парадоксально, однак незважаючи на патріархальність нашого суспільства, за 20 років роботи я не відчувала утисків або дискримінації. Підозрюю, що моя історія не дуже типова — не всім так пощастило. Можливо, це, в тому числі, питання везіння та середовища.

Особисто я працювала у великих іноземних компаніях, де сформувалася як фахівець-професіонал. Там все дуже строго з цими питаннями, на рівні політик прописана певна нетолерантність до гендерної дискримінації. Я винесла досить оптимістичне переконання: якщо зрости вийшло у мене, то вийде у будь-кого, хто хоче цього.

Тренд рухається за позитивним вектором, Україна точно стає більш відкритою, інтегрованою до глобальних інформаційних питань. Суспільство стало більш усвідомленим. Я не скажу, що гендерної дискримінації стало більше чи менше. Гадаю, що ситуація приблизно та ж, що і 20 років тому. Але наша свідомість змінилася точно.

- Три ключа до успішного життя жінки-лідера?

- Головний ключ — чим раніше ти приймеш відповідальність за своє життя, тим краще. Оскільки насправді вона належить тільки тобі, навіть якщо ти від неї відмовляєшся.

Зрештою, відмова від відповідальності — теж вибір, і не менше — відповідальність. Та хто буде піклуватися про твої інтереси, якщо не ти?

Другий ключ — не боятися. Не подобатися, не бути милою, за потреби висловлювати свої почуття, здатися агресивною. Робити те, що тобі потрібно задля захисту своїх інтересів та цінностей.

Мені це дуже важко далося, тому що я, як і багато інших дівчат, була вихована в руслі «потрібно бути слухняною». Хоча така філософія не має нічого спільного ані з правильною комунікацією, ані з особистими межами, ані з розвитком свого життя у потрібному тобі напрямку.

Ну і третій ключ. Універсальний рецепт, про який я регулярно собі нагадую — якщо ти хочеш бути лідером, то потрібно від початку підтримувати рівень та якість своєї енергії. Тому що лідер — це двигун, який рухає команду вперед за собою. Він дуже багато віддає на всіх рівнях. Це неможливо без наявності здорової бази. Тому здоров'я — це критично важливий аспект, особливо для юриста. Системний, якісний догляд за власним здоров'ям від початку кар'єри.

- Тобто, можна сказати, що жінка-лідер - це жінка, яка навчилася любові до себе?

- Абсолютно вірно! Лідерство — це про відповідальність. Як можна по-справжньому відповідати за інших людей, якщо ти не відповідаєш за себе?

Як можна відповідати за себе, якщо ти себе не любиш?

Люби себе – тоді матимеш енергію для того, щоб заподіяти цьому світу добро.

Врешті, якщо ти не за себе, то хто ж тоді? А якщо тільки за себе, то навіщо ти?

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати