Незважаючи на нинішнє «зависання» економіки та кризу в майбутньому, партнер VB Partners Денис Бугай пророкує бурхливий розвиток для практики White Collar Crime. «ЮГ» поспілкувалися з ним про «точки відліку» для розвитку практики сьогодні, про активність антикорупційних органів та роботу ВАКС, а також дізналася, в яких секторах буде більше запитів для «кримінальних» юристів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Денисе, що змінилося в роботі Вашої компанії після впровадження в країні карантину?
- В нашій компанії юристи не пішли на «дистанційку». Віддалено працює support-служба, BD‑департамент і частина помічників. Тому нам достатньо легко буде відновлювати свою роботу. Ми з нетерпінням чекаємо на повернення наших колег, щоб отримати максимальну ефективність і синергію нашої роботи в інтересах клієнтів.
Карантин не призведе до значних змін. Однак криза, яка рухається за ним, здійснить значний вплив, зокрема, на юридичний ринок. Нові практики не з'являться, а деякі з них підвищать свою актуальність: банкрутство, White Collar Crimе, вирішення спорів, частково податкова практика. Також буде популярною практика, пов'язана з банками, оскільки багато клієнтів оголосять дефолт. Банкам знадобиться послуга щодо роботи з проблемними активами.
Впевнений, що держава посилить податковий тиск з метою поповнення держказни, яка зараз фактично порожня. Поповнюватимуть її шляхом тиску на бізнес і збільшення податкових зборів. Важко буде таким практикам як нерухомість і будівництво, M&A, корпоративне право.
Я не вірю в інвестиційну активність найближчим часом. Західний інвестор серйозно постраждав у своїх рідних юрисдикціях. Тому перед тим, як інвестувати в Україну, він спочатку вирішуватиме свої локальні проблеми.
- Які зараз «справи» з практикою WCC? Чи продовжується тенденція набирання обертів?
- Практика White Сollar Сrime не зупинила своєї активності, вона її трішки пригальмувала. Найбільший обсяг робіт ми маємо в межах проваджень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Колеги в цих органах достатньо енергійні та тримають високий темп роботи. Вірус не суттєво вплинув на їхню діяльність.
Рік тому змінилася політична влада країни. Вже традиційно нові політики активно намагаються переслідувати своїх попередників. Як результат, маємо десятки кримінальних проваджень. Повторна зміна керівництва Державного бюро розслідувань (ДБР), відсутність там постійного керівника та чергова зміна Генерального прокурора призупинили низку процесів у сфері кримінальної юстиції. Впевнений, що після закінчення карантину правоохоронці повернуться до своєї звичної діяльності та активно втручатимуться в бізнес-діяльність наших клієнтів.
- Як Ви оцінюєте ефективність роботи новостворених антикорупційних органів НАБУ та САП?
- НАБУ та САП демонструють високу активність. Лише за перші два місяці 2020 р. вони вручили більше підозр, ніж за попередні пів року 2019 р., а також більше ніж за весь 2018 р. За результатами роботи у 2018 р. про підозру повідомлено 79 особам; за друге півріччя 2019 р. — 84 особам; за перші три місяці 2020 р. — 80 особам. Ми констатуємо, що детективи та прокурори САП достатньо швидко вчаться та формують нові підходи до розслідування злочинів категорії WCC.
Можу надати оцінку на прикладі банківських розслідувань. Це найбільш «близька» для нашої компанії категорія справ. Ще 5 років тому слідчі не знали, з якого боку підійти до цих кейсів. Сьогодні вже спостерігаються досвідчені та прогресивні групи слідчих. Вони здатні розслідувати кримінальне провадження в банківському секторі з величезним обсягом трансакцій і руху грошей не тільки в Україні, але й за кордоном.
Цікава тенденція — активне використання міжнародного співробітництва як засобу збору доказів. Існує частина проваджень, де обвинувачення або підозра будується значною мірою саме на доказах, отриманих в результаті міжнародного співробітництва. Зокрема, міжнародну правову допомогу активно використовує НАБУ. Географія співробітництва достатньо широка — 64 країни. Найбільш активно Бюро намагається отримувати інформацію з Латвії, Кіпру, Великобританії, Німеччини та Швейцарії.
З моменту початку своєї діяльності до 2018 р. НАБУ направило 291 запит (128 запитів були виконані, тобто 48%). Проте вже тільки у 2018 р. детективи направили понад 200 запитів, при цьому рівень виконання збільшився і становить 65%. Очікуємо статистику 2019 р.
- Як робота антикорупційних органів вплинула на інтенсивність практики WCC?
- Посилення антикорупційної інфраструктури НАБУ/САП, розширення їхніх нормативних і технічних можливостей, а також активна робота ВАКС будуть ключовим трендом практики White Collar Crime у найближчі роки. Ми побачимо десятки вироків. Сподіваюся, що серед них будуть виправдувальні.
Всі провадження НАБУ є комплексними за своїм характером, вимагають значних витрат часу, роботи цілої групи адвокатів та помічників. Особливість обумовлена великою кількістю слідчих/процесуальних дій, які іноді відбуваються одночасно в кількох юрисдикціях. До того ж все це під пильною увагою суспільства.
- Вже майже 8 місяців працює Вищий антикорупційний суд України. Чи можна робити проміжні висновки щодо його роботи?
- Cтарт роботи ВАКС виявився достатньо успішним. Колеги, які були призначені суддями, та особи, які відповідали за організаційну підготовку до початку діяльності нового вищого спеціалізованого суду, дуже оперативно і професійно впоралися з усіма завданнями. Наразі ВАКС повноцінно функціонує. За моїми спостереженнями, судді демонструють хороші темпи розгляду справ, намагаючись дотримуватися розумних термінів. Наше перше враження від засідань (ми вже провели їх понад сотню) є досить позитивним.
Щоправда, не можу сказати, що суд повністю готовий бути незалежним арбітром. Особливе занепокоєння викликає практика апеляційної інстанції. Наша внутрішня аналітика показує, що апеляційна палата ВАКС у 90% випадків займає позицію сторони обвинувачення. Судді у своїх рішеннях або залишають чинним рішення слідчого судді (без пом'якшення), або виносять більш суворі рішення на прохання прокурора.
Також викликають занепокоєння «перегони застав». Складається враження, що суд намагається компенсувати відсутність обвинувальних вироків мільйонними заставами. Такий підхід спотворює цілі та мету застави — мінімізація ризиків і належна поведінка підозрюваного. Застава — це не покарання, не компенсація збитків, це лише інструмент забезпечення кримінального провадження.
Безперечно, нас радують публічні заяви «антикорупційних» суддів щодо розгляду своєї роботи та суду як незалежного елемента, як частини судової системи, а не третьої ланки в інфраструктурі антикорупційних органів. Проте наразі констатуємо, що в більшості випадків слова розходяться з ділом. Загалом, варто дочекатися першого десятка вироків, а потім вже можна буде робити висновки про те, чи виправдалися очікування юридичної спільноти від діяльності ВАКС.
- Які прогнози Ви маєте щодо подальшого розвитку практики White Collar Crime?
- Мій прогноз — бурхливий розвиток. По‑перше, значний вплив на практику здійснить повернення інституту кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Поява великої кількості нових політиків і можновладців створює величезне поле для роботи НАБУ та САП. Після першого періоду декларування ми побачимо десятки та навіть сотні нових кримінальних справ і судових процесів. Адже припускаю, що представники нової політичної еліти будуть абсолютно недбалими у заповненні своїх декларацій.
По‑друге, багато справ є і буде в банківському секторі. У попередні роки правоохоронці більше дивилися в бік ліквідованих банків, займаючись їхнім топ-менеджментом та акціонерами. Наразі ситуація змінилася. Під прицілом опинилися банки, які успішно функціонують, та навіть «святая святих» — Національний банк України. Кількість запитів з боку банків щодо питань WCC значно зростає. Раніше 90% банківських замовлень становили судові процеси та реструктуризації. Сьогодні майже у кожного банку є кейс кримінальної спрямованості.
Кримінальні банківські кейси очолюють рейтинг топ-новин. Кінець 2019 р. був особливо «багатим» на подібні справи. Вручення підозри топ-менеджменту та акціонеру банку «Фінанси і кредит» Костянтину Жеваго, а також арешт частини його активів, висунення підозри екс-керівникам «Вектор Банк», «Банк Михайлівський» та «Південкомбанк»… Це далеко не повний список.
Серед найбільш резонансних справ — пред'явлення підозри та грубе затримання голови правління «Укрексімбанк», а також гучна справа НАБУ проти перших осіб Нацбанку та акціонера VAB-банку Олега Бахматюка. Вручення підозри членам правління Національного банку — це «інновація», яку раніше правоохоронці собі не дозволяли. Останній кейс є свідченням виходу НАБУ на «банківський ринок».
По‑третє, такий напрямок White Collar Crime як Investigations з кожним днем набирає обертів. Все більше і більше компаній готові проводити розслідування з метою виявлення внутрішнього й зовнішнього шахрая. Адже переваги та користь для бізнесу є очевидними: припинення шахрайських дій, ліквідація шахрайської мережі, покарання винного, відшкодування завданих збитків, мінімізація відповідальності топ-менеджера за шахрайство з боку співробітників, впровадження системи управління ризиками, завдяки якій шахрайство максимально зводитиметься до мінімуму, тощо.