15 січня 2021, 15:00

Практика антимонопольного права стає все більш конкурентною

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Анна Грищенко
Анна Грищенко «Pavlenko Legal Group» радник, керівник практики антимонопольного права
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Грищенко — Анно, розкажіть, як складалась Ваша кар’єра до сьогодні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Наприкінці IV курсу університету після участі в одному з moot courts я пішла працювати молодшим юристом у топову юридичну компанію. Далі була посада юриста, потім — старшого юриста. І ось тепер я керую практикою антимонопольного права, займаюся частково питаннями корпоративного управління, злиття та поглинання.

— Чому юриспруденція та чому саме антимонопольне право?

— Рішення стати юристом прийшло уже в старших класах школи, подобався курс правознавства. Однак на той момент у мене було досить віддалене уявлення про те, що таке юриспруденція на практиці. Не було жодного знайомого юриста, який міг би розповісти, що це за робота, яких знань та навичок вона потребує тощо. Лише тоді, коли почала працювати юристом, зрозуміла, що це був правильний вибір. Тому вважаю себе щасливчиком у цьому плані. Думаю, що кожний знає випадки, коли вчорашній школяр обирає той чи інший фах, тому що «батьки хочуть», «друзі туди йдуть» або «це модно» завдяки уявленням з медіа.

Щодо напрямку, то це вже прийшло значно пізніше. Я починала свою професійну діяльність у галузі корпоративного права, злиття та поглинання. До речі, саме «корпоративку» у виші не любила найдужче і думала, що з нею Анна Грищенко, керівник практики антимонопольного права Pavlenko Legal Group не працюватиму точно. Така собі іронія долі. Потім, коли почала саме з цієї галузі, зрозуміла, що практика значно цікавіша за теорію, і корпоративне право — це практично такий собі must know для будь-якого юриста. Антимонопольним правом я почала займатися вже на своїй другій роботі, на посаді юриста, і тривалий час займалася цим паралельно з корпоративним правом та злиттями/поглинаннями. Коли вперше стикнулася з цією сферою, була вражена, наскільки тісно в ній переплетені юриспруденція, економіка та бізнес-процеси.

— Які тенденції у цій сфері можете відзначити?

— Насамперед, це зростання свідомості бізнесу та розуміння, що таке антимонопольне право, для чого воно існує. Хоча й досі ми зустрічаємо клієнтів, які навіть гадки не мають про те, що, наприклад, ті чи інші дії потребують дозволу, або ось така рекламна продукція є порушенням, тож її краще не випускати. Іноді клієнти дізнаються про існування АМКУ лише тоді, коли отримують запити від нього про надання інформації. Зі свого боку, я завжди намагаюсь донести до широкого загалу, що антимонопольне право — це те, що потрібно враховувати у багатьох випадках: коли купуєте нерухомість, пишете статут чи корпоративний договір, призначаєте директора тощо.

Повертаючись до тенденцій, дуже чітко відстежується спрощення процедур та процесу комунікації з АМКУ, зростає рівень прозорості діяльності комітету, відбувається прогрес і на законодавчому рівні. Безумовно, є ще багато питань, над якими треба працювати, однак позитивна динаміка відчувається вже сьогодні.

— Наскільки ця практика конкурентна?

— Практика стає все більш конкурентною. Антимонопольне право покриває наразі не лише дозвільний сегмент (отримання дозволів на концентрації/узгоджені дії), але й розслідування порушень, оцінку державної допомоги тощо. Зростає попит на ці послуги серед клієнтів та, відповідно, зростає пропозиція. Навіть якщо у юридичної компанії немає окремого департаменту корпоративного права, зазвичай є один-два юриста, які займаються антимонопольними питаннями.

— Якими навичками або особливими знаннями має володіти юрист, щоб досягти успіху саме у цій практиці? Чи правила єдині та універсальні в усіх сферах?

— В цілому вважаю, що навички єдині для всіх сфер. Однак антимонопольна практика, на мій погляд, потребує певного розуміння бізнес-процесів та особливостей виробництва. Крім того, юрист, який працює в цій галузі, повинен знати хоча б основи антимонопольного законодавства ЄС, оскільки українське законодавство в галузі захисту конкуренції знаходиться в процесі гармонізації з європейським.

— Чим сильна Ваша команда у межах практики?

— Тут можна було б говорити про професійні якості, досвід, портфоліо та інше. Таку інформацію можна знайти на сайті будь-якої юридичної компанії. Безумовно, наша команда має всі необхідні знання та ґрунтовний досвід, проте найбільша її сила не в цьому. Вважаю, що найсильніша наша риса — це те, що ми справді команда. Кожен з нас знаходиться на своєму місці, із задоволенням та якісно виконує свою роботу, готовий нести за неї відповідальність. Це злагоджений процес, схожий на роботу годинникового механізму. На мою думку, саме синергія заради результату для клієнта вирізняє нашу команду з-поміж інших.

— Клієнт Вашої мрії — це…

— Клієнт, який мені довіряє. Довіра клієнта означає, що він поважає юриста, впевнений у його фаховості та відкритий до рекомендацій та пропозицій. Безумовно, це шлях з двостороннім рухом, і працює це тільки тоді, коли і ми довіряємо своєму клієнту.

— Як проводите вільний час та чи маєте хобі?

— Окрім проведення вільного часу з родиною, я захоплююсь рафтингом та трекінгом. Хочу ще раз пройти шлях Сантьяго, але вже іншим, тривалішим маршрутом, відмінним від мого минулорічного шляху. Нещодавно я також почала займатися скетчінгом, хоча до цього була впевнена, що точно не вмію тримати в руках олівець чи пензлик. Коли малюєш скетч, усі зайві думки просто випаровуються. Додатковий щоденний елемент релаксу — прогулянки з собакою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати