15 січня 2021, 19:27

«Одна з наших цінностей — human touch — готовність підтримати клієнта»

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Олександр Мамуня
Олександр Мамуня партнер Mamunya IP

imgonline-com-ua-Resize-j9XTeQYYCtI — Цього року в сфері інтелектуальної власності відбулося чимало законодавчих змін. Які висновки вже можна зробити? Які реформи у цій сфері ще потрібні в Україні?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Дійсно, цього року було ухвалено чимало важливих законодавчих змін, які стосуються майже всіх ключових об’єктів права інтелектуальної власності: торговельних марок, промислових зразків, винаходів та корисних моделей. Також був прийнятий закон про Національний орган інтелектуальної власності. Враховуючи тогорічні значні зміни до законодавства про захист прав інтелектуальної власності на митному кордоні, а також більш ранні зміни у сфері колективного управління авторськими та суміжними правами, можна з упевненістю сказати, що останнім часом сфера інтелектуальної власності зазнала безпрецедентної законодавчої трансформації в Україні.

Та навіть за таких умов законодавчі зміни у галузі навряд чи можна назвати завершеними. З одного боку, потрібно і далі зближувати наше законодавство з європейським, з іншого ж — одночасно конче необхідно оперативно адаптувати величезний масив підзаконних актів та процесів у державі до уже прийнятих законів. Останній етап дуже затримується. Таким чином, наразі головним завданням є втілення вже прийнятих законодавчих змін у життя, адже просто прийняти необхідні закони недостатньо. Ця стадія ефективної імплементації змін насправді і є індикатором нашої готовності до наступних трансформацій.

Окрема довгоочікувана ключова реформа стосується створення спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності. Такого суду поки немає, але надія на те, що він все ж буде створений, залишається.

— Як Ви оцінюєте 2020 р. на українському ринку юридичних послуг?

— 2020 р. почався з оптимістичних очікувань бізнесу, заснованих на стійкому зростанні ринку юридичних послуг протягом декількох попередніх років поспіль. Однак вже у березні оптимізм змінився серйозними побоюваннями багатьох гравців українського ринку, пов’язаними з очікуванням негативних економічних наслідків пандемії та відповідних карантинних заходів не лише в Україні, але й у інших країнах світу, особливо в Європі та США. У цілому ряді випадків ці побоювання реалізувались у різноманітних заходах економії та скорочення витрат в юридичних фірмах. За моїми спостереженнями, з самого початку потенційні економічні ризики багатьом здавались більшими, ніж вони були насправді, оскільки, як виявилось, попит на юридичні послуги в середньому по ринку сильно не впав.

Разом з тим, непевні очікування великої кризи можуть суттєво ускладнити умови роботи, загострити протиріччя всередині компанії. У нашому випадку це призвело до виходу майже цілої практики зі складу багатопрофільної юридичної фірми й створення нового IP-бутіка.

— Як змінилася за цей рік робота вашої команди?

— Для нас це теж рік глобальних змін. Ми з командою заснували нову компанію — монопрактику в галузі права інтелектуальної власності Mamunya IP. Ми працюємо під новим брендом, але наша команда давно відома на ринку, має бездоганну професійну репутацію і визнана багатьма професійними рейтингами та виданнями. Після виходу зі складу юридичного «супермаркету» значна частина клієнтів вирішили продовжити роботу саме з нашою командою. Це висока оцінка нашої роботи, і ми це дуже цінуємо.

Цікаво також, що з самого початку нашої роботи як ІР-бутіка повного циклу ми почали отримувати проєкти від колег з ринку, з якими тепер не конкуруємо і з якими раніше, коли ми були у складі багатопрофільної юридичної фірми, ніколи не працювали. Таких виявилось чимало (посміхається — ред.). Ми дуже вдячні колегам за підтримку та високу оцінку нашої роботи.

Окрім того, практично за відсутності будь-якого маркетингу та PR як фірми цілий ряд великих іноземних та національних компаній виявили до нас інтерес, і з багатьма ми вже розпочали роботу.

Разом з командою Mamunya IP ми мали наново розробити пропозицію ринку, відповісти на питання: «Хто ми? Що пропонуємо? Чим відрізняємось від інших? Чому ми — кращі?» Відповіді виходили з нашого досвіду і цінностей, які розділяє команда. У першу чергу, це експертиза та високі стандарти надання послуг. Крім того, це глибока спеціалізація і повний спектр послуг у галузі інтелектуальної власності. І третя перевага — ми стали більш гнучкими у питаннях вартості послуг, адже тепер в нас набагато «легша» фінансова модель, а отже, клієнт платить тільки за те, що йому безпосередньо потрібно.

Якість послуг залишається головним критерієм оцінки роботи. Вона складається з експертизи, глибокої зануреності у тему та людяного, турботливого сервісу. Ми сформували одну з наших цінностей як human touch — готовність підтримати клієнта, залучити його до прийняття рішень, забезпечити розуміння і підтримку. Ми працюємо з людьми і для людей, про це не можна забувати.

— Як карантин і тотальна діджиталізація вплинули на сферу ІР?

— Карантин у першу чергу вплинув на комунікацію — як ззовні, так і всередині команди. Для юристів це помітне обмеження, адже ми проводимо зустрічі, відвідуємо судові засідання, зрештою, проводимо наради в офісі. Крім того, Covid виявився серйозною загрозою для здоров’я, тож ми мали вжити необхідних заходів безпеки, організувати віддалену роботу тощо.

Ці нові підходи ми закладали в розбудову Mamunya IP. Ми відразу будували роботу на базі сучасної ІТ-платформи, яка інтегрує в собі необхідні технічні рішення з управління бізнесом та ефективної командної роботи. Ми організували роботу офісу на основі гнучкого графіка. Все це дозволяє команді оперативно реагувати та ефективно взаємодіяти з дотриманням усіх необхідних заходів безпеки. Значна частина обговорень та нарад перейшли в електронну пошту, Teams, Zoom та WhatsApp. Навіть щорічну конференцію Асоціації правників України IP Ukraine Now ми цьогоріч проводили онлайн.

Але я вважаю, що в юридичному бізнесі діджиталізація має певні межі. Ви не можете автоматизувати експертизу і складну аналітичну роботу юриста, і в найближчі роки це навряд чи зміниться. Не кажучи вже про переваги прямого людського спілкування — їх не замінить жодна програма.

— Які Ваші плани на майбутнє, які напрями роботи будуть пріоритетними найближчим часом?

— Ми дивимося на 2021 р. зі стриманим оптимізмом. У мене немає ілюзій, що наступний рік буде простим. Але це однозначно буде рік розвитку і зростання — як для Mamunya IP, так і для IP-сфери в цілому. Ми рухаємось досить швидко, буквально за кілька місяців побудували повноцінну компанію за найвищими стандартами галузі. У новий рік ми входимо як нова команда з власними цінностями та переконаннями, озброєна новими технологіями та людяністю. Таке поєднання важко подолати. Це дає нам необхідну енергію і впевненість, а також готовність зустріти будь-які виклики.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати