24 травня 2021, 13:07

«Ніколи не зникне необхідність у професійному спілкуванні та нетворкінгу, і в цьому я бачу майбутнє ААУ»

Опубліковано в №10 (740)

Ольга Дмитрієва
Ольга Дмитрієва «Дмитрієва і Партнери, ЮФ» керуюча партнерка, адвокатка, Голова наглядової ради ААУ

Цього року Асоціації адвокатів України виповнюється 15 років. Починалося все з маленького колективу, а сьогодні Асоціація налічує більше 35 профільних комітетів. Що дали ініціативи та ентузіазм команди професіоналів, які нові напрями плануються на часі? Як змінився ринок юридичних послуг в Україні за ці роки? У чому сила ААУ? Про все це розмовляємо з головою наглядової ради ААУ, керуючою партнеркою АО «Дмитрієва та Партнери» Ольгою ДМИТРІЄВОЮ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


9F1A5540

— Ольго, розкажіть, як Ви пов'язали свою долю з цією громадською організацією. Як все починалося?

— Я була однією з підписантів статуту Асоціації у 2006 р. Мене запросив Ігор Шевченко, якому й належала ідея створення ААУ. В той момент історії ми з ним часто обговорювали необхідність створення такої організації. Спочатку президентом Асоціації адвокатів був обраний Віктор Васильович Бедь, і тільки у 2007 р. цю посаду почала обіймати я, і з цього моменту моя участь у роботі стала набагато активнішою. Починалося все з невеликого колективу, в якому можу з вдячністю відзначити Дмитра Кухнюка, Михайла Ісакова, Валентина Гвоздія. Спочатку це були просто ініціативи, ентузіазм і бажання створити щось, що допоможе адвокатам об'єднатися й ділиться досвідом та інформацією.

— Як змінився український ринок юридичних послуг за 15 років роботи ААУ?

— Дуже приємно спостерігати за ростом компаній та адвокатів. Вони істотно зросли за ці 15 років. І не тільки тому, що були в активі Асоціації, а можливо, й тому, що завдяки її роботі спілкувалися з кращими представниками юридичної професії та бачили передовий досвід розвитку юридичних фірм. Це одна з цілей Асоціації — давати можливість подивитися на кращі компанії, які працюють на ринку. Крім того, Асоціація адвокатів завжди впроваджувала правильні, позитивні стандарти адвокатської етики. Всі її заходи спрямовані на підвищення кваліфікації, укріплення авторитету адвокатури, зміцнення адвокатської спільноти.

Останнім часом спостерігається тенденція різких змін юридичного ринку, і це не тільки наслідки коронавірусу. Ринок змінюється, глобалізується. Багато юридичних питань йдуть в юридичні відділи компаній, багато процесів вже не вимагають глибокої участі юристів, багато інформації взагалі можна знайти в мережі без допомоги юристів. Не можна не враховувати й зусилля держави, спрямовані на зміцнення правового поля, очищення судової системи, автоматизацію роботи державних органів. Це перерозподіляє затребуваність послуг: фактично пішли всі послуги реєстраційного характеру, погоджувальні, отримання дозволів та ліцензій, представництво в судах перейшло в сферу адвокатури. В результаті юридичному бізнесу залишилися більші й масштабні проєкти, яких зараз, на жаль, не так багато, а також практики, які традиційно належали класичній адвокатурі або спеціалізованим компаніям, — white collars crimes, антирейдерська практика, захист бізнесу, земельне право. Ми спостерігаємо зростання департаментів кримінального права у всіх найбільших юридичних компаніях, а ще років 10 тому цією практикою займалися в основному тільки індивідуально практикуючі адвокати.

— Яким є для ААУ період пандемії та локдаунів? Які трансформації відбулися за останні роки, окрім формату онлайн-заходів? Які нові напрями плануєте запровадити?

— Рік карантину дійсно був серйозним випробуванням для Асоціації. Як і у всіх, спочатку нас наздогнали деяка розгубленість і нерозуміння, як організувати громадську роботу далі, але ми швидко подолали цей страх і зрозуміли, що не можна опускати руки, потрібно розвиватися. Думаю, Асоціація була першою з громадських організацій, яка почала так масово і яскраво проводити онлайн-заходи. Завдяки тому, що ми не злякалися й пішли в онлайн-формат, вже цього року ми зібрали величезну кількість адвокатів, які бажають працювати в комітетах ААУ. На сьогодні їх більш ніж 35. Напевне, в ААУ ніколи не було такої кількості комітетів, навіть коли заходи були в офлайні. Крім того, карантин активував новий благодійний проєкт «Дихай вільно», і дуже багато юридичних компаній брали в ньому участь. Метою проєкту був збір грошей для передачі медичним закладам для придбання апаратів ШВЛ. У цьому році ми теж плануємо ініціювати благодійний проєкт, предметом якого буде надання благодійної допомоги колегам-адвокатам, які вже досягли похилого віку, і їм потрібна допомога адвокатської спільноти.

Якщо говорити про більш глобальні проєкти, то звичайно, хочеться нових форумів, освоювати нові регіони України, відкривати відділення. І в цьому плані якраз онлайн-формат допоміг нам активізувати роботу існуючих відділень. Думаю, цього року робота з регіонами буде у нас в пріоритеті порівняно з іншими проєктами.

— Ольго, нам відомо, що саме Ви є авторкою ідей багатьох проєктів ААУ, серед яких «Адвокат року», «Розмова», «Ярмарок проєктів», бізнес-форуми. Що Вас надихає та змушує не стояти на місці?

— Коли у 1987 р. я потрапила в юридичну консультацію міста Бровари, у мене були дуже хороші вчителі. Я дійсно потрапила в колектив професіоналів, який щедро і безкорисливо вчив мене, формував як адвоката, колеги охоче ділилися своїми знаннями і лайфхаками. Я це пам'ятаю і розумію, що в дуже великій мірі своїми досягненнями зобов'язана саме цим адвокатам, хоча багатьох з яких вже немає серед живих. Завдяки їм я зрозуміла, що таке професія і борг перед своїм товариством, а борги потрібно повертати. Для мене віддавати свої енергію та час роботі в Асоціації — це і є повернення боргів адвокатському співтовариству. Просто це більш масштабний майданчик, який дає можливість допомагати адвокатам рости й розвиватися не в рамках одного адвокатського об'єднання, а у всеукраїнському масштабі.

— У цьому році у складі ААУ дійсно рекордна кількість комітетів. Як правильно організувати та контролювати їх роботу на належному рівні? Як працює цей механізм?

— Організацією роботи комітетів займаються, з одного боку, керівник комітету, а з іншого — секретаріат ААУ під керівництвом Анни Аксьонової, яка вже 10 років очолює його роботу. Запорука успіху — злагоджена робота професіоналів, з яких складається секретаріат. Найголовніше — для того, щоб система працювала добре, цю роботу слід дуже любити. Користуючись можливістю, хочу подякувати секретаріату ААУ за відданість роботі, увагу, самовіддачу, креативність, творчий підхід, прагнення вчитися і розвиватися.

— Ольго, під час здійснення професійної діяльності Ви також мали досвід головування у вищій ревізійній комісії адвокатури України. Чи допоміг він у розбудові Асоціації?

— Я б сказала, що це досвід роботи в Асоціації допоміг мені організувати роботу вищої ревізійної комісії. Саме управлінські навички та розуміння суспільної роботи були ключовими факторами, які дали можливість об'єднати роботу настільки різних людей з різними підходами і світоглядами, і тих, хто якоюсь мірою належить до різних центрів впливу. Безумовно, досвід громадської роботи — це завжди дуже цінний досвід, який допомагає в побудові кар'єри і розвитку свого бізнесу. Дуже важливим й є те, що наші колеги, які були успішні й активні в громадській роботі, надалі обираються депутатами, йдуть працювати в державні органи та роблять це досить успішно.

— Не один рік професійна спільнота обговорює проблему кризи самоідентифікації юридичного ринку. Чи стоїть це питання на порядку денному Асоціації?

— Асоціація є платформою, завдяки якій адвокати можуть вивчати юридичний ринок. Цьому присвячений форум ААУ «Адвокатура: формула успіху», де можна отримати цінну інформацію про побудову компанії, партнерство, способи та методи виходу з кризових ситуацій тощо. Ми намагаємося дати можливість виступити на цьому форумі представникам різних компаній: і невеликих бутиків, і великих фірм, і індивідуально практикуючим адвокатам. А також представникам юридичного маркетингу, юридичних ЗМІ, і це дає можливість зробити оцінку поточного стану юридичного ринку.

— Останнім часом відбуваються гучні затримання «на гарячому» адвокатів, які в тій чи іншій сфері хочуть вирішити проблеми клієнтів за допомогою хабарів. Як робота Асоціації та інших професійних об'єднань може сприяти зменшенню таких випадків?

— Питаннями здійснення кримінально караних діянь займаються правоохоронні органи, а питання дисциплінарних порушень є компетенцією дисциплінарних комісій рад адвокатів. Але ААУ теж, на мій погляд, впливає на рівень і авторитет адвокатської професії, адже дуже багато уваги приділяє питанням адвокатської етики. Безумовно, ми намагаємося підтримувати позитивні традиції адвокатури, показувати, що адвокатура — це інтелектуальна праця, що робота адвоката пов'язана, в першу чергу, з наданням правової допомоги, а для цього адвокат повинен віртуозно володіти своєю професією. Всі форуми ААУ спрямовані на підвищення професійного рівня, завдяки якому адвокати можуть надавати правову допомогу з використанням своїх інтелектуальних можливостей, а не корупційних зв'язків.

— На Вашу думку, сьогодні щось заважає адвокатам працювати законно та етично?

— Думаю, ніщо не заважає адвокатам працювати законно та етично. На жаль, зараз доступ до професії організований таким чином, що в неї не завжди приходять люди, які поділяють принципи адвокатури і розуміють, що таке професійна етика. І це дуже сумно. Та вважаю, що чим більше органи адвокатського самоврядування будуть чистити адвокатські ряди від порушників, тим більше це піде адвокатурі на користь.

— Якою Ви бачите ААУ через 10 років? Якими її досягненнями пишаєтеся найбільше? Що хотіли б побажати колегам-адвокатам?

— Хотіла б, щоб ААУ росла, розвивалася, займала провідні позиції і завжди була центром кращого досвіду і кращих адвокатів. Думаю, через 10 років ринок буде ще більш цікавим і складним. Ніколи не відпаде необхідність професійного спілкування та нетворкінгу, і в цьому я бачу майбутнє Асоціації. Ми не претендуємо на роль оператора підвищення кваліфікації адвокатів — на мій погляд, це вузький профіль, який зобов'язує до певних жорстких рамок. Я хотіла б, щоб ААУ була більш відкрита для бізнесу — не будемо приховувати, що це основний замовник юридичних послуг. Саме з цією метою задуманий проєкт «Студія права і бізнесу», ініційовані бізнес-форуми, які вже зараз дають можливість виходити на ділову аудиторію.

Впевнена, що ААУ є однією з кращих платформ, щоб показати себе потенційним клієнтам і продемонструвати свій професіоналізм. Успіх на юридичному полі визначається не тільки рівнем кваліфікації. Уміння продати себе, показати досягнення своєї компанії чи себе як адвоката, селф-брендинг, робота над іміджем, вдосконалення інструментів продажів, використання передових технологій — сьогодні ці навички та фактори відіграють не останню роль. Хотілося б побажати колегам не боятися змін. Попереду завжди будуть ті, хто відкритий для спільноти, готовий ділитися досвідом, грамотно вибудовувати маркетингову політику компанії. Наші клієнти теж ростуть, вони теж схильні до змін, адже ринок ніколи не буде стабільним. Попереду будуть ті, хто буде вчитися і вкладати в адвокатську спільноту частину своїх знань. Асоціації ж можна побажати бути на піку всіх процесів, бути незалежною від політичних течій, якихось окремих груп компаній чи органів адвокатського самоврядування. Сила ААУ — в незалежності і незаангажованості. Ми відкриті для всіх адвокатів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати