09 березня 2021, 15:51

Непорушні цінності: 5 років потому

Опубліковано в №5 (735)

Олег Добровольський
Олег Добровольський «ID Legal Group» партнер
Анна Ігнатенко
Анна Ігнатенко «ID Legal Group» партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Партнери юридичного об'єднання ID Legal Group Олег Добровольський та Анна Ігнатенко запевняють, що за 5 років роботи на ринку юридичних послуг їхня команда досягла всіх цілей, які були поставлені на цей період. Тепер настав час втілювати наступні… Про досвід, успіхи, труднощі та плани компанії читайте в інтерв'ю


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Олег Добровольський та Анна Ігнатенко

— Олеже, Анно! Компанії ID Legal Group у цьому році виповнюється 5 років. Чи достатній це строк, щоб позиціонувати компанію на юридичному ринку як таку, що має досвід, знання та визнання?

Олег Добровольський (О. Д.): — Якщо відповідати на це запитання в сенсі, чи задоволені ми результатом розвитку компанії ID Legal Group за 5 років, то можу впевнено сказати: так! Ми досягли головних цілей, які перед собою ставили. Ми сформували професійний колектив, завоювали авторитет на ринку та довіру клієнтів.

Анна Ігнатенко (А. І.): — Під брендом ID Legal Group ми поєднали аудиторську компанію, адвокатське та юридичне об'єднання, податкових консультантів та бухгалтерів, аудиторів та адвокатів. Оцінка наших досягнень — це, насамперед, рейтинги, до яких ми увійшли, а також розширення клієнтської бази. До нас звертаються не тільки за рекомендаціями, що свідчить не лише про впізнаваність, але й про довіру, яку ми здобули на ринку. Клієнти, яких ми вважаємо, передусім, партнерами, — це не тільки наша відповідальність, а й взаємоповага.

— Розкажіть про головні досягнення за цей час.

О. Д.: — Головне наше досягнення — це чітке розуміння того, що ми можемо запропонувати на юридичному ринку, а також впевненість у забезпеченні максимально можливого результату для клієнта. Тому впевненість у якості нашої роботи — це найголовніше досягнення за весь період діяльності.

Завдяки чому ми здобули таку впевненість? Наша компанія спеціалізується в галузі податкового права та суміжних сферах. У команді ID Legal Group ми зібрали повний спектр фахівців цієї галузі. Це юристи, аудитори, бухгалтери, податкові консультанти, адвокати. Таке коло спеціалістів дає нам можливість повноцінно оцінювати ризики та випереджати подальші кроки опонентів, а головне — вибудовувати правильну стратегію для клієнта, що дає прогнозований результат. Ми знаємо, розуміємо та можемо спрогнозувати результат і взяти за нього відповідальність.

Анна Ігнатенко

— Як представники юридичної фірми, яка вже відзначена у кількох рейтингах, що можете порадити керівникам новостворених компаній? Чи варто залучати зовнішніх консультантів? Можливо, слід починати створювати власний юрдепартамент?

А. І.: — Ми пишаємось визнанням нашої компанії в рейтингах і вдячні їхнім організаторам, у т. ч. «Юридичній Газеті». Вперше ми спробували себе саме у вашому виданні у рейтингу «Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України» у 2019 р. і по сьогодні продовжуємо брати у ньому участь. Крім того, мого партнера Олега Добровольського було відзначено у рейтингу «Вибір клієнта. ТОП‑100 найкращих юристів України‑2020». А минулого року ID Legal Group вперше потрапила до міжнародного рейтингу The Legal 500 EMEA 2020.

Що стосується зовнішніх консультантів, то тут немає однозначної відповіді. Можливо, варто було б однозначно відповісти, що це обов'язково потрібно та немає іншого шляху. Однак одне з наших правил: клієнт повинен отримати повну та об'єктивну інформацію, якою б вона не була. Навіть якщо ми розуміємо, що проблема йому здається складною, а насправді вона проста, і ми можемо її вирішити «за кілька рухів». Здавалося б, «легкі гроші», але саме на цьому етапі з'являється довіра, а на її основі — перспектива на спільне майбутнє.

Звісно, малому бізнесу, ФОП з простими та типовими операціями немає сенсу мати свій юридичний підрозділ чи навіть юриста у штаті — досить кількох простих консультацій з побудови бізнесу. Проте у великому бізнесі вже варто замислитися над цим питанням.

З нашого досвіду. У більшості випадків до нас звертаються з проблемою, яку потрібно вирішити в екстреному порядку, де потрібна фахова допомога. У такому випадку не обійтися без професійних зовнішніх консультантів, оскільки від подальших дій залежить результат — «бути чи не бути». Потім вже залучають наших фахівців як постійних консультантів. Однак є складні ситуації, коли без специфічних та глибоких знань не обійтися, і тоді відповідь однозначна: залучати зовнішніх консультантів.

Відкрию секрет з власного досвіду. Ми також зверталися до зовнішніх консультантів з питань стратегії побудови юридичного бізнесу і цього не соромимося. Це надало нам можливість вчитися на чужих помилках та зекономити час на розвиток компанії. Ми маємо результат, і це головне.

— Ваша участь у професійних та громадських організаціях — це прояв активності чи частина маркетингової стратегії?

О. Д.: — Ні те, ні інше. Це наша свідома позиція. Частина нашої команди має достатній досвід роботи в державних структурах на різних посадах (фіскальна служба, слідчі органі), а інша отримала значний досвід на іншому боці барикади. Потім це їх об'єднало вже в нашій компанії. Тому ми як ніхто розуміємо коло питань, з якими стикається бізнес, розуміємо психологію мислення держслужбовців, а також механізми, які дозволяють знаходити шляхи вирішення питань не лише для одного клієнта, але й комплексно для багатьох. Якоюсь мірою це схоже на прецедентне право.

Наодинці складно впоратися з проблемою, а в команді з фахівцями різного профілю набагато простіше. Це було однією з причин того, що ми почали працювати спочатку з Асоціацією платників податків України, а згодом і з Асоціацією адвокатів України. Ці платформи — це можливість спілкування, аргументації та надання відповідним державним органам пропозицій щодо законодавчих ініціатив, враховуючи нашу спеціалізацію на податковому праві та захисті бізнесу. Саме тому у 2019 р. ми вийшли з пропозицією до Асоціації очолити податковий комітет. Головна мета, яку ми поставили перед собою, — розширити та об'єднати на базі ААУ бухгалтерів, аудиторів, податкових консультантів, адвокатів з подальшим комплексним і повноцінним спілкуванням, аналізом та пошуком шляхів вирішення питань, пов'язаних з податковим правом. Нашу ідею підтримали.

Далі більше — ми увійшли до складу громадської ради при ДФС України, згодом — при ДПС України, а також до громадської ради при ДПС у Києві. Коли мені під час першого засідання запропонували її очолити, я довго не вагався, розуміючи, що так я зможу бути корисним як податківцям, так і представникам бізнес-спільноти.

— Наскільки сильною та чесною, на вашу думку, є конкуренція на юридичному ринку?

А. І.: — Звісно, конкуренція існує, але головне, що немає єдиних правил гри. Тому конкуренцію сьогодні диктує, передусім, цінова політика. На мою думку, це неправильно. В основі конкуренції має бути якість наданих послуг. Проте тут є певна проблема. На ринку забагато компаній, які пропонують повний комплекс послуг, наприклад, у податковому праві. Однак насправді лише одиниці надають такий комплекс, а ще менше — дійсно якісний. До того ж, ми ще живемо в умовах карантину та пандемії, а це вносить у боротьбу за клієнта свої корективи.

Олег Добровольський

— Розкажіть про найцікавіший кейс, який супроводжувала ваша команда.

О. Д.: — Цікавих кейсів багато, але поділюсь напрямом, який з часом став найбільш затребуваним з боку клієнтів, і з яким пов'язані цікаві кейси. Це супровід податкових перевірок. Чому це нам цікаво? Тому що дехто з нас працювали в податковій службі, дехто — безпосередньо в підрозділах аудиту на різних посадах. У першу чергу, ми розширили цей кейс функцією експрес-аудиту. По‑друге, на різних етапах задіяні практично всі співробітники від податкових консультантів та аудиторів до юристів і навіть адвокатів. Як розумієте, по інший бік знаходяться колишні колеги. Оскільки ми досконало розуміємо, як працює державна машина, які кроки в якій ситуації здійснюватимуть перевіряючі, ми здатні їх передбачити та попередити. Це професійне змагання, від якого отримуєш професійне задоволення.

— На юридичному ринку бренд ID Legal Group вже впізнають, а вам виповнилося лише 5 років. Як вдалося цього досягти?

А. І.: — Основою успіху, на мою думку, є якість та спектр послуг, які ми надаємо у сфері податкового права. Завдяки чому ми досягаємо такої впевненості? Завдяки нашому колективу, який не лише складається з професіоналів, але й відзначається глибокою порядністю. Саме ця впевненість у нашій сфері є запорукою успішності, впізнаваності та подальшого розвитку бренду ID Legal Group.

— Для вузькопрофільної юридичної компанії тема аудиту, бухгалтерського аутсорсингу, трансфертного ціноутворення нетипова, а ваша компанія займається цією темою досить плідно та давно. Чому ви обрали цю нішу?

О. Д.: — Дійсно, ми — компанія з вузькопрофільною спеціалізацією, а точніше, зі спеціалізацією в галузі податкового права. Однак наша унікальність у тому, що ми надаємо весь спектр послуг, пов'язаних з податками: бухгалтерський та аудиторський аутсорсинг, професійний аудит, податкове консультування та супровід, адвокатський захист. Ми зробили ставку на таке коло послуг від самого початку і не прогадали. Зверніть увагу: за останній рік в юридичних компаніях почалась тенденція створення практики аудиту. Але ми були перші в цьому і тому, вважаю, залишаємось найкращими.

Аудит, бухгалтерський аутсорсинг, ТЦУ невіддільні від сфери податкового права. Для того, щоб надати повноцінну консультацію та повністю оцінити всі ризики, потрібно бачити проблему з усіх боків. Ми не лише консультуємо з цих питань — це наша окрема практика. Ми складаємо звіти, оформлюємо документацію, супроводжуємо податкові перевірки, представляємо інтереси клієнта під час адміністративного чи судового оскарження в питаннях, пов'язаних з трансфертним ціноутворенням. Ми маємо достатньо значний пул клієнтів з цього питання. До того ж, ми проводимо практикуми, семінари, виступаємо на форумах. Це складна, але дуже цікава практика. Минулого року нас було включено до Реєстру суб'єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності.

— Які плани розвитку компанії на наступні 5 років? Яка супер-амбітна мета?

А. І.: — Розвиватися, розвиватися і ще раз розвиватися. Поглиблювати знання, розширювати коло клієнтів, підвищувати професіоналізм. Змінювати практику чи розширюватися завдяки іншим сферам права ми не маємо наміру. Ми прагнемо стати кращими у своєму напрямі, а не розпорошувати сили на різні галузі.

— І останнє. Що означає абревіатура ID у назві вашої компанії?

О. Д.: — Це не є загадкою. Відповідь дуже проста, але чомусь інколи викликає здивування. Це перші літери наших з Анною прізвищ: Ігнатенко та Добровольський.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати