Про роботу Моторно-транспортного страхового бюро України та виконання компанією гарантійних функцій стосовно відшкодування шкоди «Юридичній газеті» розповів начальник відділу правового забезпечення та регламентних виплат МТСБУ Олексій Лутак.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Пане Олексію, розкажіть, які основні завдання МТСБУ?
- До основних завдань організації належать:
- виконання гарантійних функцій стосовно відшкодування шкоди, завданої третім особам при експлуатації наземних транспортних засобів, відповідно до чинного законодавства України та угод, укладених Бюро з уповноваженими організаціями інших країн зі страхування цивільно-правової відповідальності;
- забезпечення членства України в міжнародній системі автомобільного страхування «Зелена картка» та виконання загальновизнаних зобов'язань перед уповноваженими організаціями інших країн-членів цієї системи;
- управління централізованими страховими резервними фондами, що створюються при Бюро, для забезпечення виконання покладених на нього функцій – фондом захисту потерпілих та фондом страхових гарантій;
- координація роботи страховиків – його членів у сфері страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну третім особам внаслідок дорожньо-транспортних пригод, як на території України, так і за її межами; виконання страхових зобов'язань з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у тому числі, за договорами міжнародного страхування) за страховиків-членів Бюро у разі недостатності коштів та майна цих страховиків, що визнані банкрутом та/або ліквідовані;
- співробітництво з органами Міністерства внутрішніх справ України та іншими органами державної влади з питань обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Участь страховиків у Моторному бюро є обов'язковою умовою для здійснення цього виду страхування. Наша організація є досить унікальною: ми об'єднали інтереси суспільства, інтереси держави та фінансові інтереси споживачів. Ми – свого роду незалежний координаційний центр здійснення цього виду страхування в Україні.
- Які першочергові дії сторін у разі ДТП?
- Насамперед, згідно з Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», водій зобов'язаний дотримуватися правил дорожнього руху. Сторони повинні визначитися, яким чином вони оформлятимуть документи про ДТП: скористаються правом спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (так званий європротокол) або викликатимуть патрульну поліцію для оформлення відповідних матеріалів. Також обов'язково треба письмово повідомити страхову компанію про настання страхового випадку протягом 3-х днів з моменту ДТП. Крім цього, з місця ДТП рекомендується одразу подзвонити до відповідних кол-центрів задля уникнення непорозумінь. Можливо, представник страхової компанії приїде на місце ДТП.
- Розкажіть про ОСАЦВ? Які пільги він надає?
- ОСАЦВ – поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Якщо з вини водія кому-небудь буде завдано збиток, його буде відшкодовано страховою компанією. Сьогодні існує 2 види договорів обов'язкового страхування: внутрішній і міжнародний. Внутрішній договір – покриває збитки, спричинені страхувальником на території України; міжнародний договір – покриває збитки, заподіяні за кордоном.
Це два різні договори, тому страхові платежі на них розраховуються по-різному. Платіж за внутрішнім договором страхування розраховується, виходячи з базового платежу та коригуючих коефіцієнтів, затверджених постановою Нацкомфінпослуг. Базовий платіж у розмірі 180 грн множиться на відповідні коригуючі коефіцієнти, які закладені в цій же постанові. Щодо договорів міжнародного страхування, то тут МТСБУ надані певні дискреційні повноваження. У цьому випадку є максимальні розміри страхових платежів за договорами міжнародного страхування, затверджені Кабінетом міністрів України. В межах цих максимальних розмірів ми самі встановлюємо розмір страхового платежу.
На сьогодні існує низка рішень, прийнятих Загальними зборами повних членів МТСБУ (це ті страховики, які мають право укладати договори міжнародного страхування «Зелена картка») і є фіксовані розміри, які застосовуються до кожного конкретного типу транспортного засобу та розраховуються, залежно від певного періоду та країни відвідування. З розмірами страхових платежів можна ознайомитися у нас на сайті. Вони змінюються, залежно від курсу євро, оскільки виплати проводяться на території інших країн і залежать від іноземної валюти. Правило наступне: якщо курс змінюється більше ніж на 3% та тримається більше 3-х днів, ми проводимо відповідний перерахунок.
- Розкажіть про міжнародне автострахування «Зелена картка»?
- Система «Зелена картка» була заснована в 1949 р. за рекомендацією комісії з внутрішнього транспорту при ООН. Мета цієї системи – відшкодування збитків внаслідок ДТП, які заподіяні за кордоном. Під час відвідування країн, які не є членами системи «Зелена картка», водій повинен купувати внутрішній договір страхування. У країнах, які входять до цієї системи, за водія платитиме його страхова компанія.
Як в цілому функціонує система «Зелена картка»? Наведу приклад: водій українського транспортного засобу виїжджає на територію Польщі, потрапляє там у ДТП. Громадянин цієї країни не звертається за виплатою до української страхової компанії, – він звертається в польське Національне страхове бюро (це аналогічна організація, як МТСБУ, що діє на території Польщі). Бюро виплачує їм це відшкодування і потім отримує в порядку регресу ці гроші коштом нашого страховика. З 01.01.2013 р. виплати за вимогами іноземних бюро здійснюються МТСБУ централізовано.
- Який порядок отримання та особливості застосування європротоколу?
- На сьогодні європротокол застосовується не настільки активно, як хотілося б. Юридично європротоколом називається повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду. Якщо трапляється ДТП без наслідків у вигляді шкоди, заподіяної життю та здоров’ю, водії не перебувають у стані алкогольного сп'яніння або під впливом медпрепаратів, які знижують увагу та швидкість реакції, обидва водії застраховані та їхні транспортні засоби вказані у відповідних договорах страхування, – вони мають право без виклику патрульної поліції скласти європротокол. У такому разі страховик сам визначає, хто є відповідальним за ДТП і здійснює відшкодування. Але треба враховувати, що є обмеження у розмірі виплати за європротоколом (сьогодні ліміт складає 25 тис грн).
- Розкажіть про регламентні виплати МТСБУ?
- Регламентні виплати виплачуються з 2-х фондів: фонду захисту потерпілих і фонду страхових гарантій. Фонд захисту потерпілих стосується внутрішнього страхування, а фонд страхових гарантій – міжнародного страхування («Зелена картка»). Фонд захисту потерпілих служить для виконання цілої низки виплат. Приміром, якщо винний у ДТП власник транспортного засобу не застрахував свою відповідальність, якщо шкода заподіяна особою, звільненою від обов’язку страхування своєї цивільно-правової відповідальності (учасники бойових дій, інваліди війни, інваліди 1-ої групи). Також відшкодовуються збитки, заподіяні не встановленим транспортним засобом, якщо шкоду заподіяно життю та здоров'ю потерпілих. Крім того, це виплати за страховика, який визнаний банкрутом або ліквідований та не виконав свої зобов'язання за договорами обов'язкового страхування.
Що стосується «Зеленої картки», тут мова йде про виконання двох базових гарантійних зобов'язань МТСБУ: виплати по ДТП за кордоном і виплати по ДТП в Україні. Виплати по ДТП за кордоном здійснює бюро країни, де сталася ДТП. Компенсація витрат цього бюро гарантується МТСБУ коштом фонду страхових гарантій. Якщо ДТП скоєна іноземцем на території України, – відшкодування збитків, заподіяних потерпілим, знову ж таки гарантується нашим Бюро.
- Чи можливий прямий доступ до справи потерпілого через інтернет-портал МТСБУ?
- На сьогодні – ні. Втім, ми зараз впровадили нову автоматизовану систему регламентних виплат, перспективний план розвитку якої передбачає появу «особистого кабінету потерпілого в ДТП».
- Як здійснити пошук полісу в ЦБД МТСБУ та страховика, який його видав?
- Відповідні функції є на сайті МТСБУ. Там є кнопка «Перевірка чинності полісу». Якщо перейти за відповідним посиланням, можна за параметрами транспортного засобу, або ж за параметрами полісу знайти інформацію, що цікавить.
- Чи може МТСБУ письмово підтвердити або ж спростувати інформацію стосовно наявності полісу на дату ДТП?
- Так, звичайно може. Якщо звертається безпосередньо страхувальник за цим полісом, то інформація надається в повному обсязі. Якщо ж звертається інша особа, то інформація надається обмежено, згідно з законодавством про захист персональних даних.
- У яких випадках водій зобов’язаний пред’явити поліс або страховий сертифікат «Зелена картка» та який штраф накладається у разі їх відсутності?
- Водій, на вимогу правоохоронних органів, зобов'язаний пред'явити страховий поліс. В Україні забороняється управління транспортним засобом без наявності чинного полісу страхування. Це правило діє як у нас, так і в країнах, де діє система «Зелена картка». В Україні штраф складає 425 грн, а за кордоном – залежить від законодавства країни, до якої в'їжджає водій.
- Як самостійно розрахувати страховий платіж?
- Перший метод – помножити базовий платіж на коригуючи коефіцієнти. Найпростіше – зайти на сайт страхової компанії, з якою планується укладання договору страхування. На сайті цієї компанії має бути калькулятор для точнішого розрахунку. По «Зеленій картці» все досить просто: у нас на сайті є єдині розміри страхових платежів, які не передбачають ніякої «вилки», можна просто вибрати відповідний тип транспортного засобу, бажаний термін і територію дії.
- Які дії страхувальника у разі настання ДТП на території країни відвідування?
- Насамперед, необхідно дотримуватися правил дорожнього руху країни відвідування. Як правило, вони скрізь схожі. Слід визначитися, як оформлюватиметься ДТП: через європротокол або ж за допомогою поліції. Також необхідно повідомити страхову компанію. Якщо потерпілий на території країни відвідування, то бажано повідомити страхову компанію винуватця ДТП. Зазначу, що процес майже «дзеркальний» з тим, що застосовується в Україні.
- Ким відшкодовується заподіяна шкода потерпілому у ДТП на території іноземної держави?
- Насправді, на сьогодні це досить проблемна ситуація. У країнах Євросоюзу діє 4-а Директива, в якій зазначається: якщо трапляється ДТП, коли громадянин ЄС відвідує іншу країну ЄС (приміром, француз відвідує територію Польщі), француз не звертається безпосередньо до польської компанії, він приїжджає до себе у Францію і звертається до представництва польської компанії, яке виплачує йому відшкодування. Якщо польська компанія не заснувала своє представництво на території Франції, то діє така інституція як компенсаційний центр, що виплачує відшкодування та виставляє вимоги до польської страхової компанії.
Зараз Україна, підписавши угоду про Асоціацію, передбачає зближення українського законодавства з законодавством ЄС. Це досить тривалий процес, але на сьогодні вже є зрушення у цьому напрямку. Наприклад, угоди про захист прав відвідувачів. Ініціатива з укладення цих угод йде від координаційної організації системи «Зелена картка» – Ради Бюро (знаходиться у Брюсселі). Суть цих угод у тому, щоб гарантії, передбачені 4-ою Директивою, розповсюдити на країни не члени ЄС. Тобто, якщо країна не член ЄС, наприклад, Білорусія підпише Угоду з країною-членом ЄС, то у них діятимуть взаємні гарантії, передбачені 4-ою Директивою.
Наприклад, білорус, приїжджаючи в якусь країну західної Європи, матиме можливість подати вимогу на компенсацію на території своєї країни. На жаль, в Україні законодавство ще не адаптоване під дію факультативної угоди (яка передбачає врегулювання претензій потерпілих за наслідками ДТП на території іноземних країн), але ми вже підписуємо базові угоди. Вони передбачають інформаційний обмін. Якщо українець потрапляє у ДТП на території тієї країни, у Бюро якої підписана угода з МТСБУ, він має право, приїхавши в Україну, через МТСБУ дізнатися дані відповідного страховика, винуватця та отримати іншу корисну інформацію.