22 квітня 2020, 18:44

«Лише за 2019 рік ми супроводжували клієнтів у понад 30 антимонопольних розслідуваннях»

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Сергій Шершун
Сергій Шершун «Integrites» партнер, керівник практики антимонопольного і конкурентного права

GD1_3132 - Сергію, як відбувалося Ваше підвищення до партнера? Що цьому передувало?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Я приєднався до команди INTEGRITES у 2016 р., після майже 7 років роботи в Антимонопольному комітеті на посаді державного уповноваженого. Окрім обов’язків державного уповноваженого як одного з 9 членів АМКУ, я відповідав за міжнародний напрямок, представляв Україну в OECD (Франція) та Міжнародній конкуренційній мережі (ICN). У фірму я прийшов на посаду радника, маючи досвід роботи на державній службі, розуміння того, як працює Комітет, а також широку базу контактів серед міжнародних галузевих експертів. Загалом за 4 роки у фірмі синергія, яку дає робота на державній службі та у приватному секторі, сприяла моєму становленню як керівника практики, а згодом як партнера.

На мою думку, на українському ринку INTEGRITES є одним з найкращих майданчиків для професійного розвитку юристів. Тут є для цього всі умови, чудова команда, з якою комфортно працювати, та підтримка колег.

- Ваше підвищення від радника до партнера вже друге для INTEGRITES за останній рік. Чи є у фірмі система KPIs для юристів, досягнення яких гарантує кар’єрне просування?

- Так, щороку в INTEGRITES відбувається внутрішнє оцінювання команди, до якого залучені всі партнери. Це прозорий процес. Юристів у нас оцінюють за чіткою системою критеріїв, про яку новачки дізнаються на співбесіді та яка зафіксована на папері. Тому всі колеги (від помічника юриста до радника) розуміють, як будувати кар’єру у фірмі. В моєму випадку ключову роль зіграв активний business development – за 4 роки нашій практиці вдалося сформувати потужний пул клієнтів, які тепер працюють не лише з практикою антимонопольного і конкурентного права, але й з іншими практиками INTEGRITES.

- Яких результатів досягла практика під Вашим керівництвом?

- За 4 роки значно побільшало проектів, пов’язаних з антимонопольними розслідуваннями, а саме щодо зловживань домінуючим становищем та антиконкурентних узгоджених дій (картелей). Лише за 2019 р. ми супроводжували клієнтів у понад 30 антимонопольних розслідуваннях. Це левова частка всіх розслідувань АМКУ за рік. Однак найціннішими з професійної позиції є проекти, за результатами супроводу яких на ринку відновилися чесні правила гри та припинилися недобросовісні практики (зокрема, в агросекторі).

- В чому складність Ваших проектів?

- Майже всі проекти потребують проведення економічного аналізу та залучення міжнародних експертів з інших юрисдикцій. В INTEGRITES є офіси за кордоном, у нас налагоджена співпраця з понад сотнею іноземних юрфірм, серед яких Allen & Overy, Mayer Brown, Eversheds Sutherland, Simmons & Simmons, K&L Gates, а також з провідними економістами у сфері конкуренції (зокрема, RBB economics (Бельгія)). Всі ці контакти дозволяють нам залучати міжнародних економістів і правників для того, щоб будувати стратегії захисту клієнтів в Україні. Це важливо, тому що АМКУ часто потребує саме думки європейських експертів, адже наше законодавство зараз активно синхронізується з європейським.

- Чим відрізняються антимонопольні розслідування від інших проектів?

- Насамперед, клієнти отримують захист від недобросовісних практик і можливість розвивати бізнес у рівних з іншими умовах. До того ж від результату розслідування часто залежить, чи отримають від цього користь українські споживачі. Наприклад, завдяки антимонопольному розслідуванню, в якому ми представляли ПАТ «Фармак», вдалося не допустити зникнення з ринку відомого антигістамінного препарату, який споживають мільйони українців. У випадку з іншим клієнтом (італійською компанією Valagro) розслідування допомогло усунути з ринку контрафактні міндобрива локального виробництва. В цьому полягає різниця – розслідування сприяють дотриманню всіма учасниками ринку правил чесної конкуренції, від яких у результаті виграє також український споживач.

- Які напрямки плануєте розвивати на позиції партнера?

- Наші клієнти працюють у найбільш зарегульованих галузях: видобувна і хімічна промисловість, енергетика, фармацевтика, ритейл. Наше клієнтське портфоліо в цьому плані збалансоване, з певним ухилом в енергосектор. Саме на цих напрямках надалі будемо фокусуватися. Окрім того, орієнтуємося на пріоритети АМКУ 2020, серед яких сприяння розвитку конкуренції у процесі приватизації. В цьому напрямку точно буде робота, як і в питаннях державної допомоги та відшкодування порушниками завданої шкоди у подвійному розмірі.

- Ви працюєте з лідерами цілої низки індустрій. Яких змін в роботі АМКУ та яких нововведень з його боку найбільше очікують Ваші клієнти?

- Передусім, більшої прозорості. Очікують оновлення підходів, чітких гайдлайнів для роботи, особливо на тих ринках, де є «сірі» зони (наприклад, на фармацевтичному). Чекають на відомий в юридичних колах закон про докази. Його прийняття зробить процес розслідування АМКУ більш прозорим, закріпить права учасників розслідувань і підходи для розрахунку штрафів. INTEGRITES долучилася до розробки законопроекту, зараз над ним активно працюють колеги в АПУ.

- Що Ви можете порадити бізнесу в умовах невизначеності та постійних змін?

- Вживати превентивних заходів для керування ризиками. Почати можна із завчасного антимонопольного аудиту (дистрибуційні договори чи системи просування товарів). Потрібно проактивно звертатися до АМКУ за рекомендаційними роз’ясненнями, а також розробляти правила професійної етики для галузі. Бізнес зацікавлений в тому, щоб швидше вирішувати свої проблеми та сприяти збереженню чесної конкуренції на ринку. Для цього потрібно лише вчасно проявити ініціативу і звернути увагу держоргану на порушення для їх припинення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати