Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На тлі війни попит на розв’язання питань, що стосуються спадкування, зріс. Коли спадкоємцям є за що боротися, вони схильні застосовувати будь-які інструменти для боротьби за спадщину. Тому без судових баталій не обійтися. До того ж з'явився новий напрямок запитів – це питання на межі сімейного та військового права, розповіла партнерка Asters Таліна Кравцова. Про те, який був рік для практики приватних клієнтів Asters, чи змінилися їх потреби, чи шукають адвокати нові способи залучення клієнтів, читайте в інтерв'ю.
— Таліно, розкажіть про практику приватних клієнтів Asters та свій фокус роботи в її межах.
— Офіційно до практики приватних клієнтів Asters я приєдналася нещодавно, але вже понад 15 років консультую її клієнтів із питань сімейного права та спадкування. Тому мені добре відомі особливості її роботи.
Перша й головна особливість практики приватних клієнтів полягає в тому, що наші клієнти – це фізичні особи, які зазвичай далекі від юриспруденції. Тому робота з ними – це постійна комунікація та підтримка в режимі 24/7.
З цього випливає друга особливість – емоційна складова. Клієнти практики довіряють нам найцінніше – особисті проблеми та переживання, – тому очікують від нас повної віддачі. Одна справа, коли адвокат супроводжує господарський чи інший комерційний процес і комунікує з представником компанії, начальником юридичного відділу чи in-house юристом. Зовсім інша справа, коли адвокат консультує одного з батьків, якому інший не дає спілкуватися з дитиною, або представляє інтереси спадкоємця під час спадкової справи. Я в жодному разі не применшую складність роботи моїх колег з інших практик, однак цілком очевидно, що рівень емоційної напруженості саме в роботі з приватними клієнтами є надзвичайно високим.
З одного боку, такі особливості роботи неабияк ускладнюють ведення процесів, але з іншого – дають можливість постійно і невпинно розвиватися не тільки як правник, але і медіатор, перемовник та навіть психолог.
Мій фокус роботи в межах практики приватних клієнтів залишається незмінним – це будь-які питання, пов'язані з сімейним та спадковим правом. Основний масив кейсів стосується врегулювання відносин подружжя – як у судовому порядку, так і в договірному. На моє переконання, надзадача адвоката, який практикує у сфері сімейного права, – це досягнути саме договірного врегулювання сімейних спорів. Радію, що переважна більшість моїх проєктів закінчується саме укладенням договорів між подружжям (шлюбних договорів, договорів про поділ майна подружжя, поділ спадкового майна, виховання та утримання дітей тощо).
Я практикую в усіх категоріях спорів, що стосуються дітей, зокрема у спорах про визначення місця проживання дитини, усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, утримання дитини тощо. Маю значний та успішний досвід супроводу процедур усиновлення, а також процесів, пов'язаних із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, зокрема сурогатного материнства.
Інший, не менш важливий вектор – це питання спадкування. За останній рік на тлі війни запитів щодо ведення спадкових справ, на жаль, стало більше. В окрему категорію я б також виокремила кейси, пов'язані з міграційними питаннями та набуттям громадянства. Війна актуалізувала дану категорію справ, а ми готові реагувати на такі запити клієнтів.
У практиці приватних клієнтів Asters працюють два партнери, кожен з яких має свій фокус роботи. Наприклад, усі питання, що стосуються оподаткування приватних клієнтів, – це зона відповідальності мого колеги та партнера Костянтина Соляра. Є також суміжні напрямки, в яких наша робота переплітається, – структурування інвестицій, питання трастів тощо.
Розподіл спеціалізації в межах практики приватних клієнтів дає можливість, з одного боку, бути спеціалістом у профільній юридичній ніші, а з іншого – наш зі співкерівником практики тандем дозволяє охопити будь-які питання, що виникають перед приватними клієнтами. Вузька професійна експертиза та водночас комплексний підхід у розв’язанні клієнтських питань знаходить своє відображення у визнанні практики на рівні міжнародних рейтингових видань. Зокрема, практика приватних клієнтів Asters є лідером на українському юридичному ринку за версією міжнародного рейтингу Legal500 EMEA.
— Яким був рік для практики з погляду специфіки проєктів, їх кількості та калібру?
— Статистика стверджує, що у 2022 році кількість розлучень (порівняно з попереднім роком) зменшилась на 30-35%. Практика показує, що кількість клієнтських запитів щодо ведення процесів із розлучення та супутніх питань збільшилася.
Війна змусила багато сімей розлучитися фізично, адже багато жінок виїхали за кордон, соціалізувалися там, а сімейне життя в розлуці, зрештою, складається у всіх по-різному. Не всі готові повертатися, не всі пари готові жити та підтримувати стосунки на відстані. Тому багато запитів саме на розірвання шлюбу та як правило – без особистої участі сторін у судовому процесі, на врегулювання майнових питань між подружжям, питань щодо визначення місця проживання дітей та спільного виховання.
Цікавий і новий для мене напрямок запитів – це питання на межі сімейного та військового права. Як відомо, серед підстав для отримання відстрочки від військової служби в період мобілізації є, наприклад, самостійне виховання батьком дитини або перебування на його утриманні трьох та більше дітей. За час війни було досить багато клієнтських запитів щодо роз'яснення тих чи інших положень спеціального законодавства, яке регулює порядок мобілізації або порядок перетину державного кордону. Як показала практика, навіть у цих питаннях без спеціаліста в сімейному праві не обійтися.
Я помічаю, що зараз клієнти дедалі більше звертаються з конкретними запитами, які потребують невідкладного вирішення. Звісно, що є комплексні запити, що передбачають супровід одразу в 5-6 судових процесах, комунікації з колегами в іноземних юрисдикціях тощо. Такі проєкти часто потребують залучення моїх колег з інших практик, зокрема податкової, судової, корпоративної та кримінальної. У цьому одна з переваг full service фірми, коли поруч є компетентні спеціалісти в дотичних сферах, які завжди готові оперативно включитись у процес і надати свої рекомендації.
— Ви сказали, що за останній рік проєктів, пов'язаних із спадкуванням, стало більше. Розкажіть про специфіку ведення таких проєктів – чи доходили справи до суду, чи вдавалося розв’язати спірні питання під час переговорів?
— На тлі війни попит на розв’язання питань, що стосуються спадкування, зріс. На превеликий жаль, це так. Якщо раніше звернення в переважній більшості випадків стосувалися саме розв’язання гострих конфліктів між спадкоємцями, коли є непорозуміння між спадкоємцями чи юридичні перепони для оформлення спадщини, то зараз стало більше звернень щодо супроводу процедури спадкування в цілому – від моменту подання заяви про прийняття спадщини й до моменту видачі свідоцтва про право на спадщину.
Окрема категорія справ про спадкування – це спадкування з "іноземним елементом", коли особа померла за кордоном, або спадкове майно розташоване за межами України, або спадкоємці є іноземними громадянами. Тут є своя специфіка, яку потрібно враховувати. Знаннями національного законодавства в таких справах вже не обійтися. Такі процеси потребують знань міжнародного права, двосторонніх міждержавних договорів України. Саме супровід таких мультиюрисдикційних спадкових справ і є одним із напрямків моєї спеціалізації. В силу багаторічного досвіду, у мене є напрацьовані контакти з юристами та нотаріусами в різних юрисдикціях, що спрощує і пришвидшує для клієнта отримання позитивного результату.
Не буду приховувати, що значна частина спадкових процесів вирішується саме в суді. Як показує практика, коли спадкоємцям є, за що боротися, вони схильні застосовувати будь-які інструменти для боротьби за спадщину. Тому без судових баталій інколи просто не обійтися.
Через збільшення судових спорів щодо спадкування поступово деякі справи доходять до стадії касаційного оскарження. Відповідно Верховний Суд виносить постанови та висловлює правові позиції по спадкових справах. Для успішного ведення спадкових процесів вкрай важливо орієнтуватись в актуальних правових позиціях Верховного Суду, щоб одразу пропонувати клієнту той шлях, який матиме більше шансів на успіх.
Ще одна запорука успіху в судовому процесі про спадкування – це правильно підготувати доказову базу. Знову-таки, орієнтиром тут має слугувати актуальна судова практика. Тут я завжди можу покластись на свою команду адвокатів, які мають значний досвід, зокрема у спадкових спорах, і в залежності від ситуації клієнта формують ефективну доказову базу.
Договірний порядок врегулювання відносин між спадкоємцями також може мати місце, а в деяких випадках є доволі дієвим. Особисто я у своїй роботі є прихильником договірного розв’язання спадкових питань. Проте такий шлях є можливим лише тоді, коли кожен зі спадкоємців налаштований на переговори. Іноді доводиться провести 3-5 раундів переговорів, щоб пояснити спадкоємцям переваги договірного способу врегулювання ситуації.
Дуже актуальне на сьогодні питання, з яким клієнти багато разів зверталися під час війни, – як подати заяву про прийняття спадщини, якщо спадкоємець перебуває за кордоном? Насправді нічого надскладного в цій процедурі немає, потрібно лише знати алгоритм дій.
Спадкоємці, які перебувають за кордоном, мають право звернутися до консульської установи України в державі свого перебування. Консул має повноваження на засвідчення справжності підписів на заявах про прийняття спадщини. З цією ж метою спадкоємці можуть звернутися до іноземного нотаріуса. До речі, як показує практика, в окремих випадках звертатися до іноземного нотаріуса навіть більш доцільно. Це пояснюється великою завантаженістю консульств України, зокрема, в таких країнах, як Польща, Чехія, Німеччина, де сьогодні перебуває велика кількість вимушених переселенців з України.
У випадку засвідчення справжності підпису іноземним нотаріусом може знадобитися подальша легалізація заяви та її переклад на українську мову. Після належного оформлення заяви вона направляється українському нотаріусу поштою. Крім того, подати заяву про прийняття спадщини можна за допомогою спеціального повідомлення через українського національного оператора поштового зв'язку. Тобто завжди можна знайти такий вихід із ситуації, який залежно від обставин клієнта буде найбільш дієвим.
— Чи змінились потреби ваших клієнтів під час війни?
— Війна показала, що проблеми приватного характеру – процеси розірвання шлюбу, поділ майна подружжя, питання утримання та виховання дітей, спадкові питання – є актуальними завжди, незалежно від глобальних процесів, які відбуваються у країні та світі. Тому можу однозначно сказати, що клієнтів та цікавих кейсів нам не бракує.
Кваліфіковані та якісні послуги завжди коштують дорого. Це природно і стосується будь-якої сфери, не лише юриспруденції. Кожен клієнт (навіть підсвідомо) хоче відчувати комфорт, захищеність і впевненість у тому, що його інтереси для адвоката завжди в пріоритеті. Наші клієнти отримують від нас сервіс найвищого рівня, тому готові оплачувати послуги на погодинній основі.
Клієнти нашої практики дуже різні. Кожен для нас особливий і до кожного потрібен індивідуальний підхід. Те, що їх об'єднує, – це, мабуть, високі вимоги до якості послуг, які я та моя команда здатні задовольнити повною мірою. А ще ми з колегами жартуємо, що наш клієнт – це той, кому не зміг допомогти ніхто інший. І ніхто, крім нас, не зможе. Нерідко буває так, що клієнт звертається у стані розпачу, коли здається, що все втрачено. У такі моменти необхідно допомогти клієнту подивитися на ситуацію з різних сторін і вселити надію, що безвихідних ситуацій не буває.
Я завжди кажу, що колишніх клієнтів для мене не буває. Наприклад, не так давно відбулися певні зміни в судовій практиці щодо шлюбних договорів. Ми одразу зреагували, направивши відповідні повідомлення всім нашим клієнтам, яким надавали послуги щодо розробки та укладення шлюбних договорів, і запропонувавши чіткий порядок дій для мінімізації можливих ризиків. Ось це і є вияв турботи про клієнта, який завжди цінується.
Дуже часто в нашій практиці буває так, що клієнт повертається до нас неодноразово з різними запитами. З багатьма клієнтами ми співпрацюємо понад 10 років. Такі відносини для мене дуже цінні.
— З ваших відповідей можемо зробити висновок, що практика приватних клієнтів користується попитом. Які плани щодо її розвитку? Чи шукаєте нові способи залучення клієнтів?
— Як показали нам всім попередні та особливо минулий роки, життя вносить свої корективи у всі плани, якими б добре продуманими вони не були. Нових способів залучення клієнтів я не шукаю і зараз поясню, чому. Я переконана (і це переконання підтверджено досвідом), що високий професіоналізм адвоката, злагоджена командна робота, бажання розвиватися у професії та готовність працювати на користь клієнта – це запорука успіху. Пишаюсь роботою нашої команди, яка не просто відповідає очікуванням клієнта, але і часто перевищує їх. Це непросто, але саме це і мотивує не зупинятися на досягнутому та рухатися вперед.